Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Mihail Mateev

Домашна лимонада

Recommended Posts

Mihail Mateev

Домашна лимонада

Вземаме голям буркан с винт (от онези, в които слагат мед 750-900 грама). По принцип мисля, че обемът е около 800 мл, но никога не съм го мерил.

Сипваме един пръст мед на дъното - до мястото, на което стената на буркана става вертикална.

В отделна кана изцеждаме един лимон (предварително го размачваме, за да може да пусне сока си след това по-лесно). Аз лично мачкам в ръка, после въртя супена лъжица в половинката лимон, докато махна цялата пулпа.

По удобен за нас начин отстраняваме семките - аз бъркам с лъжицата от предното изречение, за да извадя семките. Така пулпата остава в сока.

Лисваме сока и пулпата от каната в буркана, в който има един пръст мед (същия буркан от първия абзац).

Пълним донякъде с вода и разбъркваме с лъжицата до разтваряне на меда.

Допълваме с вода до резбата на буркана.

С това лимонадата е готова.

Заб. Медът може да бъде по-малко или повече според вкуса. Лимонът може да бъде един или повече, или по-малко. 

Заб. 2: За оранжада сменяме лимона с портокал.

Заб. 3: С мента сигурно ще е уникално, но все още нямам достатъчно, за да късам листенца.

Заб. 4: Допускам, че с минерална вода става още по-добре. Или с газирана вода, за който обича газирано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Мента и джинджифил и оставяш да вкисне малко, може и с чаена гъба и охааа :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 41 минути, min-4o написа:

Мента и джинджифил и оставяш да вкисне малко, може и с чаена гъба и охааа :)

Една рецепта да напишеш... че чаена гъба не знам какво е. Знам гъба комбуча, която се прави с чай...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Е такава де. тя не се прави с чай, тя яде захар в чаена среда. Не че не може и в чиста вода да яде захар.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Mihail Mateev, говориш за сока от един лимон, бе човек, за какво лисване става дума ;) :D Можеш да лиснеш кофа с вода. (драча се) Като се затвори винтовата капачка и се раздруса бурканът, смесването на отделните съставки става значително по-лесно. Аз добавям листенца мента, листенца маточина, когато има цъфнал бъз и неговите цветове ...

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 22 минути, Миленка® написа:

за какво лисване става дума ;) :D 

Малко майтап да вкараме в сериозното ни ежедневие (Тимон от Цар Лъв 3, по памет и перифразирано). Виждам, че се е получил. :)

преди 22 минути, Миленка® написа:

Като се затвори винтовата капачка и се раздруса бурканът, смесването на отделните съставки става значително по-лесно.

Не и когато на дъното има захаросан мед, а някой едва ли не те дърпа за ръкава кога ще стане лимонадата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 19 минути, Миленка® написа:

Аз добавям листенца мента, листенца маточина, когато има цъфнал бъз и неговите цветове ...

На балкончето имам само мента, и то в малки количества, които са крайно недостатъчни за тази лимонада. Между другото, ментата е спомената в рецептата. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Кристализирал. :)

Освен мента, добавям и... :)

Сега е малко, но като отгледате в кооператива големите количества, ще е много. 

Ай, спирам да спамя темата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
Just now, Миленка® написа:

Кристализирал. :)

Да, това е правилният термин. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Да пусна рецепта, ама то мойто е тип биро/винонада. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 минута, min-4o написа:

Да пусна рецепта, ама то мойто е тип биро/винонада. 

К'от' - тако'а.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване