Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Да ви кажа честно, на моите (тия на снимката не са на капка все още) съм им сложил само веднъж вода след като юни спря да вали - което прави 4 месеца с 1 поливка... Не съм им слагал и нищо особено, освен мулч при посаждането и после веднъж лятото мокра косена трева дебел слой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен тая година имаха малко листа останали канаденсис. Станаха червени, но не чак като при Боби. Просто рехави изглеждаха. Сега ги погледнах, вече са заминали листата. Но аз не съм ги поливал. Или най-много веднъж с пет-десет литра. По принцип се водят влаголюбиви и предни години съм снимал хубавите червени листа. При Боби почвата нали задържа и повече влага? 

@Panik ти последно за какви растения говориш при теб (като вид/сорт)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 26 минути, Славянски написа:

 

@Panik ти последно за какви растения говориш при теб (като вид/сорт)?

Ще ми се смеете, ама не знам :) За мене все са ирги... Тия от миналата година от Полша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Panik написа:

Тия от миналата година от Полша.

Значи са алнифолии изключае Принц Уилям, която е канаденсис. И Слейт има малко по-различни листа. Бях вадил някаква информация за сорта назад в темата, баш каква се води.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ще цъфнат ли иргите рано тая година? Предни години обикновено цъфтяха към 20 април. Сорт Thiessen го водят с по-ранен цъфтеж, и потенциално по-уязвим на повратни мразове. Майка ми още преди две седмици казваше, че Thiessen при тях  напъпил да се разлиства. При мен също има едри пъпки, при все че му резнах върха.

Много интересна година се очертава за видовете с тая ранна пролет. При положение че е имало през април и -7, и -5, и -3 неведнъж, хич не съм оптимист тая година. Но сякаш дъждът и липсата на пчели в това време е по-голям бич от сланата.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
Отговорено (Редактирано)

Ето малко днешни снимки на моите ирги. Първата е 3 годишната ми ирга, чието име ми е неизвестно/купих я под названието канадска боровинка:smile:/Тя цъфти най-рано. Втората е принц Уилям и цъфна малко след първата. Саскатуна скоро ще цъфне, Нордлайна още дреме, а Смоукито/ двугодишно е,не съм го снимала/ тази година май ще е само листа. Имам и Хъниууд, но са още бебета и за тях очаквания да ги опитам  ще имам догодина.

неизвестна ирга.jpg

принц Уйлям (2).jpg

ирга Саскатун.jpg

Нордлайн.jpg

Редактирано от viktoriay
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 15 часа, viktoriay написа:

Първата е 3 годишната ми ирга, чието име ми е неизвестно/купих я под названието канадска боровинка:smile:/Тя цъфти най-рано. Втората е принц Уилям и цъфна малко след първата. Саскатуна скоро ще цъфне, Нордлайна още дреме, а Смоукито/ двугодишно е,не съм го снимала/ тази година май ще е само листа. Имам и Хъниууд, но са още бебета и за тях очаквания да ги опитам  ще имам догодина.

Привет! Само няколко неща ще вметна, ако позволите. Първо, има голяма вероятност тази най-възрастната да е именно Смоуки - това е най-популярният сорт. При мен цъфти и може би първи или сред първите (не всички ще цъфтят тая година, че някои бяха "кастрени"). Второ, саскатун е събирателно име за елшолистната западноканадска ирга (amelanchier alnifolia), Смоуки е сорт саскатун, Нортлайн също. Prince William е източноканадска и листата ѝ са по-издължени. Нортлайн и при мен много късно се развива, Honeywood също.

Като гледам колко цвят има, ще имате за опитване (ако не ви преварят птиците, разбира се). При мен засега не са ги научили сякаш.

P.S. Ето я едната Смоуки при мен от днес, почва да прецъфтява:

IMG_20240410_135800.thumb.jpg.b90e8f891a6a91276572ca078bb3ca50.jpg

Миналата година една овца скъса защитната мрежа за градушка и опаса чепките с неузрелите плодчета, та тая година не е по-висока от предната Сложих ѝ мрежа за замазки, но дупките са големи и не съм спокоен. Май ще добавя и от другата.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
На 14.03.2024 г. at 20:18, Славянски написа:

Ще цъфнат ли иргите рано тая година? Предни години обикновено цъфтяха към 20 април

Ами не засякох точно, но са две седмици поне напред. Смоуки цъфти от известно време, също и Слейт. Румънската ми купена за ламарки вече е почти прецъфтяла. А Принц Уилям е една от първите посадени, но още не е цъфтяла. Отдавам го на по-сенчестото място. Тя и тази румънската за пет години почти не беше цъфтяла, но миналата година зачистихме една леска, която ѝ хвърляше сянка, и тая година се отрупа с цвят и завръз. Най-много от всички други, толкова години растеше на клони и листа.

Прави ми впечатление, че някои храсти пуснаха издънки и някак силата им се раздели и имат по-малко цвят от предни години. Но издънките пък са дългосрочно вложение.

Тук ще цитирам и нещо за размножаването със семена:

"Канадската ирга може да се размножава от семена, издънки, твърди или меки дървесни резници и тъканни култури.

Трудно е да се произвеждат плодни дървета от семена, тъй като дърветата имат голямо генетично разнообразие. "Honeywood", "Northline" и "Smoky" са единствените сортове, които обикновено запазват качествата си при размножаване със семена ("breed true from seed"), при условие че не са били кръстосано опрашени от други близки сортове."

Източник: https://gardening.usask.ca/gardening-advice/gardenline-nested-pages/food-plant-pages/fruit/saskatoon.php#Propagation

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 5 часа, Славянски написа:

Привет! Само няколко неща ще вметна, ако позволите. Първо, има голяма вероятност тази най-възрастната да е именно Смоуки - това е най-популярният сорт. При мен цъфти и може би първи или сред първите (не всички ще цъфтят тая година, че някои бяха "кастрени"). Второ, саскатун е събирателно име за елшолистната западноканадска ирга (amelanchier alnifolia), Смоуки е сорт саскатун, Нортлайн също. Prince William е източноканадска и листата ѝ са по-издължени. Нортлайн и при мен много късно се развива, Honeywood също.

Като гледам колко цвят има, ще имате за опитване (ако не ви преварят птиците, разбира се). При мен засега не са ги научили сякаш.

P.S. Ето я едната Смоуки при мен от днес, почва да прецъфтява:

IMG_20240410_135800.thumb.jpg.b90e8f891a6a91276572ca078bb3ca50.jpg

Миналата година една овца скъса защитната мрежа за градушка и опаса чепките с неузрелите плодчета, та тая година не е по-висока от предната Сложих ѝ мрежа за замазки, но дупките са големи и не съм спокоен. Май ще добавя и от другата.

Нямам нищо против допълнителното образование относно растения!:) Но ще е много подло половината ми ирги да се окажат Саскатунки!!! Ако е така ще взема да изкопая някоя и да я заменя с Тусен/казват,че е хубава/ или др.сорт. А относно овците-напоследък нещо ги недолюбвам. Сигурно защото миналата година успяха на 2 пъти да се прехвърлят през 1,5м висока мрежа и да ми опасат къпините и почти узрелите сливи! Звучи като фантастика, но се оказа, че добичетата могат да се изправят на задни крака и да увисват върху оградата. :wacko::lol: Останалото оставям на въображението ви...

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 31 минути, viktoriay написа:

Но ще е много подло половината ми ирги да се окажат Саскатунки!!! Ако е така ще взема да изкопая някоя и да я заменя с Тусен/казват,че е хубава/ или др.сорт

Ами имат много наименования. То ирга е българско/руско название. Саскатунките не са лоши. Водят се с най-добри вкусови качества. Повечето сортове, които имам, са саскатунки. Има разлики във времето на зреене, размера на плодовете, дали зреят дружно, размерът на развития храст или дърво, пуска ли и колко пуска издънки, есенна окраска и прочие. Но, да, възможно е да ти продадат един и същи сорт растение няколко пъти под различно име, дали и от незнание, или като онези от Лубера, които си слагат свои "запазена марка" имена на популярните сортове и дерат кожи, уж продавайки нещо ново и различно.

А овцете не са особено хитри животни, и но и с тях трябва малко надхитряне :)

Сортът иначе е Тиссен / Тисен (Thiessen). Ако поръчваме наесен от полския разсадник, може да се включите. Не съм гледал у нас дали се предлага.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 1 час, Славянски написа:

Ами имат много наименования. То ирга е българско/руско название. Саскатунките не са лоши. Водят се с най-добри вкусови качества. Повечето сортове, които имам, са саскатунки. Има разлики във времето на зреене, размера на плодовете, дали зреят дружно, размерът на развития храст или дърво, пуска ли и колко пуска издънки, есенна окраска и прочие. Но, да, възможно е да ти продадат един и същи сорт растение няколко пъти под различно име, дали и от незнание, или като онези от Лубера, които си слагат свои "запазена марка" имена на популярните сортове и дерат кожи, уж продавайки нещо ново и различно.

А овцете не са особено хитри животни, и но и с тях трябва малко надхитряне :)

Сортът иначе е Тиссен / Тисен (Thiessen). Ако поръчваме наесен от полския разсадник, може да се включите. Не съм гледал у нас дали се предлага.

Ще почакам да видя догодина как ще се развият новите Саскатунки, че едната още от миналата година нещо не върви както трябва. А на есен дано се усетя навреме и да се присъединя към поръчката на нови ирги! Колкото до овцете-подготвила съм се добре! Сложих от тъканата зелена мрежа по оградата и сега няма да могат да видят и да се изкушат от нещо. Остава да проверим как са с обонянието-може пък да надушват плячката като акулите от километри :P

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Днес попаднах на този разсадник с камчатки - https://www.razsadi.online/catalog/камчатска-майска-боровинка-34. Някой може ли да сподели, ако ги е пробвал, кои сортове си заслужават да купя? То май трябва да са поне 2 сорта заради кръстосаното опрашване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Интересни са ми и ламарките. Чудя се на вкус как са в сравнение с канаденсис алнифолиите, например. Дали ги купувате заради атрактивния им вид, висок ръст или заради специфични вкусови качества?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, viktoriay написа:

Днес попаднах на този разсадник с камчатки - https://www.razsadi.online/catalog/камчатска-майска-боровинка-34. Някой може ли да сподели, ако ги е пробвал, кои сортове си заслужават да купя? То май трябва да са поне 2 сорта заради кръстосаното опрашване.

Не избързвайте. Отделно тези са много скъпи и в половин литър саксия измъчени. Хубави са сортовете, но в Rudniccy са на по 5-7 лева без транспорта. 

https://www.szkolka-rudniccy.pl/pl/41-rosliny-owocowe

А и сортовете трябва да цъфтят по едно време, да има застъпване. Не какви да са. 

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 часа, viktoriay написа:

Интересни са ми и ламарките. Чудя се на вкус как са в сравнение с канаденсис алнифолиите, например. Дали ги купувате заради атрактивния им вид, висок ръст или заради специфични вкусови качества?

Имаше една таблица с вкусовите качества. Мисля, че бяха 4 или 5 по петобална скала. Един познат има такава, възрастно дърво, трябва да го питам като вкус как е. Но мисля, че са по-дребнички. Тези двете при мен не стават с много бакърени листа пролетно време, но се развиват късно. Румънските, които съм взел уж за Ламарки, те не изглеждат така и са им дребни цветовете, пък тези френските не са цъфтели още. Тя ставала дърво голямо.

Аз първо такива купих и тогава не бях много наясно кое, какво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 3 часа, Славянски написа:

Имаше една таблица с вкусовите качества. Мисля, че бяха 4 или 5 по петобална скала. Един познат има такава, възрастно дърво, трябва да го питам като вкус как е. Но мисля, че са по-дребнички. Тези двете при мен не стават с много бакърени листа пролетно време, но се развиват късно. Румънските, които съм взел уж за Ламарки, те не изглеждат така и са им дребни цветовете, пък тези френските не са цъфтели още. Тя ставала дърво голямо.

Аз първо такива купих и тогава не бях много наясно кое, какво.

А за вас лично кои от всички ирги и майски боровинки са най-вкусни?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 12 часа, Славянски написа:

Не избързвайте. Отделно тези са много скъпи и в половин литър саксия измъчени. Хубави са сортовете, но в Rudniccy са на по 5-7 лева без транспорта. 

https://www.szkolka-rudniccy.pl/pl/41-rosliny-owocowe

А и сортовете трябва да цъфтят по едно време, да има застъпване. Не какви да са. 

Благодаря за отговора! И аз се сетих, че може наесен да направим групово по-евтини и качествени поръчки и за това сега само опипвам почвата относно най-добрите сортове. Понеже местото ми е малко нямам поле за експерименти и искам да заложа на сигурно.:grin:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 20 минути, viktoriay написа:

А за вас лично кои от всички ирги и майски боровинки са най-вкусни?

Още не бера от всички и достатъчно, че да имам категорично мнение. Thiessen едната година беше много едра и приятна и ме впечатли. Но после изсъхна до земята и миналата година се възстанови, но тази не цъфти. От камчатките Boreal Beauty, Boreal Blizzard и Boreal Beast си струват. Димо 33 беше много доволен от Дочь Великана. Но за нея трябва и опрашител някой руски сорт. При мен тя е в неполивни условия и почти не плододава. Може и да я местя, ще видим.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване