Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Това са моите 4 към момента. Първият растеж приключи миналата седмица и сега ги гледам, че явно хранят корена. Очаквам да видя дали ще има втори растеж от края на юли натам.

ACtC-3fR_bzykSBXwtLtaf-6PemmxCdu2yGcNxHx

Сутрин касисът им прави сянка, следобед - земната ябълка, която е и добър мулч. Хващат директно слънце между 12 и 15 някъде часа. Предвид колко нефелни бяха, доволен съм, че порастнаха. Вероятно са си удвоили размера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Понеже върви поръчката и  в нея има ирга , отворих тази тема-  За засаждането и отглеждането на ирга:

https://bg2.farmlux.biz/yagody/irga-kanadskaya/

irga-kanadskaya-opisanie-sortov-posadka-

//Необходимо е да се нахрани иргука някъде след две или дори три години след засаждане с минерални и органични торове. В началото на пролетта около петдесет грама азотен тор обикновено се нанася в зоната близо до стъблото, а след началото на цъфтежа се извършва листно подхранване. За тази цел, като правило, около два грама борна киселина, меден сулфат и цинков сулфат се разтварят в десет литра вода. През лятото се въвежда органично вещество - лопен, отпадъци или билкови настойки. През есента си струва да се хранят култури от 0,5 литра пепел или комбинация от 100 грама суперфосфат и 50 грама поташ препарати.  //

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славянски, без да искам де..отворих тема за ирга, после видях че вече има такава.Затворете моята тема.

Засадил си много натясно ирга, тя е доста широко върви, като порасне.Смяташ да я пресаждаш ли? Тя пуска дълбоко корените, колкото по-късно я  пресаждаш , толкова повече вероятност, че срежеш основен корен или трябва да копаеш надълбоко при пресаждането.

Благодаря ти за описанието на иргите. Това е много важно при избирането.

Ирга е лекарствено растение.http://profermu.com/sad/derevia/irga/poleznye-svojstva-i-protivopokazaniya-i.html

//

Вред и противопоказания: кому нельзя употреблять иргу?

Польза ирги очевидна, но при этом она может нанести вред организму человека, если употреблять ее в следующих случаях:

Може да навреди ако сте:

наличие сахарного диабета (ягода богата углеводами, что может привести к резкому росту показателей глюкозы в крови);  ( при захарен диабет, ирга увеличава съдержание на глюкоза в кръвта)

ожирение (чрезмерное потребление ягод может привести к повышению массы тела); (прекалената употреба води до напълняване)

пониженное артериальное давление (компоненты, содержащиеся в плодах, способствуют снижению АД); ( при низкото кръвно налягане, понеже води до намаляването на кръвно, като аронията)

склонность к кожным высыпаниям (ирга может вызывать сильные реакции у лиц, страдающих аллергией); ( да се внимават алергичните хора)

низкая свертываемость крови (вещества, входящие в состав ягоды, способствуют разжижению крови). ( нямалено съсирването на кръвта, защото веществата в плодовете на ирга  водят  към втечняването  на кръвта, като при аспирина)

 

За децата не повече 50 г на ден, иначе има вероятност за появата на алергия  //

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 6 часа, алина написа:

наличие сахарного диабета (ягода богата углеводами, что может привести к резкому росту показателей глюкозы в крови);  ( при захарен диабет, ирга увеличава съдержание на глюкоза в кръвта)

това не е възможно, тъй като иргата като всеки плод( без гроздето) съдържа в себе си не глюкоза, а фруктоза. метаболизмът на фруктозата не е свързан с отделянето на инсулин и тя е безопасна за диабетици.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, min-4o написа:

това не е възможно, тъй като иргата като всеки плод( без гроздето) съдържа в себе си не глюкоза, а фруктоза. метаболизмът на фруктозата не е свързан с отделянето на инсулин и тя е безопасна за диабетици.

 Пишат, че съдържа углеводи, което и води до повишаването на глюкоза в кръвта.

За фруктоза:  http://lubomirivanov.com/3094/

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да дам и аз отчет-продължение на отговора ми от юли. Към средата на месеца почна новия растеж и беше доста бурен, дори се наложи да съкратя върховете, защото в един момент се получи 50 см+ права пръчка  нагоре. Нямам актуална снимка обаче. 

Тъй че, въпреки могъщата сянка и не особено поливното положение, прирастът е добър. Ако тая есен не успеем да оправим двора, то догодина ще ги преместя на трайните им позиции.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

 

На 2.07.2020 г. at 14:33, Славянски написа:

Ама тя иргата обича и вирее на по-сухи терени, може би изключае канаденсис и ламарки

И сега къде да засадя моята Слейт - на по-сухо и слънчево или на по-влажно и сенчесто, че нещо се обърках от цялата информация...

 

 

За разлика от боровинките, които дойдоха добре разклонени и доста големи, иргата ми е една мижава клечица, ама се надявам като й резна връхчето да се разклони и порасте... въпросът ми е - дали сега при засаждането да го резна или да изчакам пролетта, за да видя колко ще е измръзнало?.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам дали да го резнеш. Тя оттам изкарва голям растеж. Ще пусне издънки тъй или иначе.

Иначе на слънчице е по-добре според мен. Тази ми е най-ранна засега, узряха към 15 юни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз бих резнал върха. Клечката е малка и къса, но има голям корен. Отрязан връх ще стимулира хормонално разклоняване от ниско, за да се получи прилично храстче още с пролетния растеж. После вече при паузата лятото могат да се проредят клонките, ако много нагъсти. Дори подозирам ще почне и издънки да вади, което би било супер.

А специално арониите искат мега резитбата...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

А специално арониите искат мега резитбата...

В случая става дума за Ирга, предполагам - нея имаш предвид, а не арония?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

// 

Месторасположение ирги

Ирга неприхотлива, зимостойка, приспособлена к разным почвам. Этому кустарнику не страшны ни засуха, ни избыток влаги, ни ветер, ни заморозки в период цветения.

Постоянное место для ирги должно быть хорошо освещенным.

Посадка ирги

лучше всего иргу сажать осенью. Сажать ее следует так же, как и любой другой кустарник, - в подготовленную, заправленную яму.

После посадки поливать, мульчировать и обрезать надземную часть, оставляя несколько почек.

Уход за иргой

После посадки, осенью нужно вносить под нее калийные и фосфорные удобрения. Ирга может обходиться без всякой обрезки.

Но весеннюю обрезку ирга переносит хорошо. Убирают все сухие, старые и загущающие ветки. Ежегодно необходимо удалять корневую поросль.

//

https://sadim.guru/obrezka-irgi-osenju-poleznye-sovety/

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Прегледах си амеланхиер канаденсис в края на първия сезон в земята. Има около 80 см прираст и листата са чудни:

Photo0190.thumb.jpg.41e230d112a96832bd76088bd5d0d8ad.jpg

Бяха по 30 см, сега е над метър. Интересно, че "принц Уилям" отдавна е без листа, както и ламарки. Нямам търпение да почне да се оформя като дръвче канаденсисът.

Имам да вадя земна ябълка покрай него и да чистя избуялите наново къпини. Мястото е влажно и му се отразява добре, а и май само веднъж малко го поливах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хайде за малко повече популярност на тая жена - развъждане на ирга от резници:

https://m.youtube.com/watch?v=Zwf-5uh7Cxg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Като дуплика, първата кака не показва дали изобщо нещо е станало, а по редица сайтове пише, че най-добър успех има с 2 годишна дървесина (не тази прясната и не най-старата). Ако изобщо има общо, с камчатките и директната отводка е същото. Най-старите клони не пускат корен, но ако закопаеш пресен летораст може да изгние, така че 2-3 годишните са идеални.

Втората кака показва как щерката бере единични, но после финалните кадри са от друго място, където щерката е била да си бере (U-Pick, ферма, в която си береш сам нещата и се теглят на изхода). Там се вижда колко по-големи са растенията. Важен аспект е, че не зреят целокупно. Което за домашна градина е супер. Но ако примерно искаш 5 кила вкупом, ще ти трябват повече растения ;)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Чета, че иргата не обичала алкални почви, както и тежки глинести. Почвата трябва да е повече от киселинната страна. Това може да обясни, че при някои хора растенията вървят по-слабо. Също е добре да се полива лятото и да има поне шест часа слънце дневно. Ето два източника:

https://www.doityourself.com/stry/mistakes-to-avoid-when-growing-a-serviceberry

https://homeguides.sfgate.com/grow-serviceberries-53914.html

При мен не вървят мощно някои и се чудя дали да не им сипя малко зелен камък?

Един по-подробен документ от Университета на Айдахо:

https://www.extension.uidaho.edu/publishing/pdf/BUL/BUL0866.pdf

Има информация за сортовете алнифолия. Не знам дали го пускахме по-рано в темата, но който разбира английски - добре е да го прегледа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ще я видим тази работа. При нас е глина, а искам след време да правя мини жив плет от ирга по северната страна на къщата на комшията, демек пълна сянка. Не държа на плод.

Иначе за киселата почва ясно, то всички такива храсти плодни еволюционно предпочитат горска почва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Ирага издържа и суглинок( loam), тоест почва с примеси на глина. но тогава трябва да я наторяваш. Често препоръчват да оформите , като дърво, за да не дава много издънки.

Моите засадих в суглинок, но изкопах по-широка дупка, напълних с плодородна почва, сложих отдолу листа и хвоя,  и наторих. Ще видя какво ще стане. Една ирга , която отдавна е засадена, расте бавно, хем засадена близо до немско грозде в плодородна почва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Има го по скалите нагоре след Боснек в посока чуйпетльово, но на вкус е нищо. Аз дори не знаех че се казва така, но я знам покрай пещерняците, с които съм обикалял тия места. Викаха му витошка боровинка.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване