Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Подобаващо представяне на вида от една американка:

Хайде, тая година и ние да се радваме на реколта!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

На колко години е тя? Колко е висока?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, алина написа:

На колко години е тя? Колко е висока?

Моите ли? Ако правилно съм разбрал: малки са, до около метър. Но някои вече даваха плод. Вече се разклоняват и чакам повече, както и първи урожай от някои. Най-мощно расте amelanchier canadensis, личи си, че е дърво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Докато съм на темата, да пиша и тук, че елени и сърни не харесват Ирга и ако не е единствената възможност, не биха я докоснали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще я видим тая работа. Сложил съм един корен до гората без никаква защита. Иначе преди години нещо беше опасло върха на едно от растенията, но може и да е била овца. Важно е и каква паша има наоколо и доколко животните имат избор. Аз затова оставям млади дъбчета, ябълки и габърчета тук-там за отвличане на вниманието.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Две балеринки (Ballerina), на които голямата разлика между дневни и нощни температури не изглежда да им пречи, както и късните слани. Не така стои въпросът с две Northline - споминали са се. :rolleyes:

0D9CD1EF-0F70-4CD3-9F33-F149CD0794A2.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Northline кога са садени? Аз сложих една есента и се разлиства. Това са корави растения, които виреят при големи амплитуди в Саскачуан. Досега не съм имал измръзнала или изсъхнала игра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моите още не се разлистват, за цъфтеж пък дума да не става (редакция: същото дереже като на Венетка снимката по-долу, просто седмица назад)

@АнтоанетаТези двете на снимката са бая по-големи. Колко годишни са и колко бързо пораснаха?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Иргата на вилата, снимка от вчера.

photo_2021-04-26_10-04-55.thumb.jpg.26ef7c3809ab93a3fb2a91ca904fd3d0.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

‘Принц Уйлям’ оцеля след хладно мазе, после 2 дни в колата в кашон, седмица в много топла стая и са капак, минус 5 и още веднъж минус4 навън, без каляване и изглежда като на Венетка - започва да разлиства без цъфтеж. Не му пука от слънце, вятър, ни от студ и слана - в саксия  навън. 

Боби, балеринките и нортлайн са от един и същ рзсадник подобна големина - здрави и едри растения, засадени 2019.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 2 минути, Антоанета написа:

Принц Уйлям оцеля след хладно мазе, после 2 дни в колата в кашон, седмица в много топла стая и са капак, минус 5 и още веднъж минус4 навън, без каляване

:D Това, ако го прочете Нейно Величествоооо ... не ми се мисли :D :D :D оф, извинявам се, че съм извън темата, ама не можах да се стърпя :D :D

 

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Антоанета А от 2019, с други думи за 2 години, колко порастнаха? Моите от лани мръднаха, но ми се струва, че за такова храстче ще почакам бая, хеле па с толкова цвят!

 

преди 30 минути, Миленка® написа:

Това, ако го прочете Нейно Величествоооо

Щоооо, виж, че е оцелял, нищо му няма, той така си беше! :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)

И като ги взех не бяха малки, но по-малки от принца. Приблизително колкото едно от двете клончета.

Ето го и него

8122CDD0-8149-4433-AD7F-CF599A170180.jpeg

A5414CDE-F33B-4941-ADFA-8DD95039FEE5.jpeg

Не ми е ясно какво му се е случило на Нортлайн, но мисля да опитам отново.

Поправка!

Проверих си записките. Нортлайн съм го посадила миналата година август - има вероятност да е засушен. Който не живее на терен...

Редактирано от Антоанета

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Той в торфът ли си е бил? Разчупваш ли буцата с корените при садене? Пък и август сякаш е не най-добро време за разсаждане. Напълно сухи ли са растенията? Може ли да избие от корена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Да, разчупвам малко и малко оставям. Сега не смятам да ги махна, може пък да решат да възкръснат.  За саденето и сезоните - пътувам, а по вирусно време е по-трудно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На някои растения не им върви особено. Някои биват опасани или с изгризана кора, други трябва да се местят, защото мястото им не е добро или пък ги удря як мраз и загиват или се нулират. Но рядко се случва да те затисне камък - малко "камъните падат от небето". Но това стана с едната ми ирга на Ламарк (Amelanchier lamarckii) и един камък:

IMG_20210508_130706.thumb.jpg.e7a5d9a2c3d4da1b09d487a39e0d1214.jpg

Това е камъкът, а "дръвчето, което замина", беше под него, барабар с конструкция и мрежа. Имаше работа за багер наблизо и разчиствахме и такива камъни. Търкулнал се и хоп! - върху иргата. Багеристът рече, че едвам го е преместил дотам и ще повреди машината - не можело повече да го мести по склона. А дръвчето да го отпиша.

Обясних му, че е вземано от Франция и не мога да взема ново... и помолих поне да го извадим, щото сам няма как да поместя такъв камък (а дори и с много помощници). Накрая склони да го помръднем и да пробвам да го извадя. Даже той сам го изкопа, че нямах лопата наблизо. След това си чакаше реда една седмица до кучешкия дрян в тревата. През това време се чудех се му намеря по-добро място. Щото камъкът оставаше там... В крайна сметка вместих още едно паупау PA Golden (вляво на снимката), което ми дойде в семка от Украйна, а иргата сложих малко по-нагоре. Тя е малка и бая охлузена, не мисля, че ще я бъде:

IMG_20210508_130729.thumb.jpg.881d8b2edd29c6381564a52ed59f4027.jpg

Всяко растение си има история. А някои остават в историята - или стават история, или се изгубват в нея. За тая ирга от Пландорекс това си беше катаклизъм от "планетарен мащаб" и тя оцеля геройски (не и без помощ), и сега ще надзирава камъка, който за известно време я беше затиснал. Ще го гледа как лежи, а тя ще се издига нагоре, разбира се, ако няма нови премеждия.

IMG_20210508_130754.thumb.jpg.4fb6bf580eed0fd13046a8769c83f71d.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Така изглеждат моите 4 мъника към момента:

ACtC-3eLBxjRCtKHwLG7TCnu4WoHPJe8AzERkNSJ

Благодарение на лятната резитба лани, почнали са да се разклоняват добре. Да видим дали ще заложат плодни пъпки за догодина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен не цъфтяха тая година. Вървят добре, разклоняват се. Единствено на Northline му измръзна върха от късни мразове. Малко кастрене от кози, малко паднали камъни...времето минава и храстите се оформят, макар и да са още в началото (ако живеят по 80 години).

Заглеждах листата покрай коментара на бай Райчо, че сортовете му били все същите. Но той ги е вземал от Гошев, знам ли. Определено между Смоуки, Слейт, Тийсен и Ханиууд има разлика в листата, с ламарки също. Примерно, на Смоуки листата червенеят, на Слейт са по-заострени и лъскави, Тийсен са доста кръгли. И по-скоро си мисля, че сортовите различия са реални, не като "Балерина" и "Принцеса Даяна" (а и неговите повечето са по произход канаденсис). От тези дето взех от Румъния едното върви много мощно тая година и отива към човешки ръст вече!

В крайна сметка гледам да помагам на развитието им. Времето трябва да работи в наша полза, като с райските ябълки, които сефте ще ми цъфтят на четвърта година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Amelanchier canadensis:

Photo0348.thumb.jpg.6a3d7a285cf21eb9176e1874b77afe12.jpg

Расте много добре, вече е колкото мен висока, а миналата пролет беше около 30 см. Личи си, че става дърво. Не съм я защитавал, но и не са я нападали диви животни.

Листата са съвсем различни от на алнифолиите. "Съвсем" като за друг вид ирга, като форма и размер, цвят - издължени и заострени. Прегледах и сорт "Принц Уилям", като за друг представител на канаденсис, и расте много по-слабо, макар и да е по-възрастно растение. Той ставал дребосък до 2-3 метра висок. Засега не цъфтят, но за дърво на две-три години кой го очаква. При алнифолиите имаше изключения, но сега оформят корона очевидно и от един момент нататък и плодовете ще бъдат повече. Красноярская ми е най-едра засега и на най-защитено място. За размножаване тая година не ми се мисли, въпреки че май сега през юни е сезонът за вкореняване на резници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Май ще пробвам за първи път плодче от Ирга...

20210522_145655.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване