Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Твърде много завръз за твърде малко растение? 1 чепка стига?

А при мен ламарк и канадската са с неразличими листа, на снимката ми са такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

А при мен ламарк и канадската са с неразличими листа, на снимката ми са такива.

Листата наистина много си приличат като гледам снимки. Трябва да има разлика в цветовете обаче. Попаднах на следната снимка на трийсетгодишна ирга на Ламарк:

spacer.png23-23-21-8ducwqu555zp.thumb.jpg.5c74bf8ad1d0379195e8ba11a6f69d92.jpg

Само че как се бере това нещо? Ами то е ясно - от птиците :)

Ето какво е писала жената:

"This one's lamarkii, planted as a young whip getting on for 30 years ago (and yes, it didn't get pruned/trained very well in the early years because I didn't know any better and there weren't lovely forums with knowledgeable people to get advice from). The top is a bit higher than the guttering (2-storey house). The flowers are over for this year and it will stay green until the leaves turn in Autumn."

А листата есенно време са страхотни. Но както си ги наредил, Боби, такава корона няма да направят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Няма да направят по друга причина, тези са ми за разсад. Догодина искам да почна да ги размножавам с резници в посока плет или поне гъсти храсти.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От есенната поръчка това растенийце горе на полето има плодчета. За жалост табелката е литнала. Ще го видим какво ще изскочи...

20210531_113216.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Не става с табелки. Трябва да си ги описваш на карта на компа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Или на хартиена карта. Ако нещо стане с компа. Аз забивам летвички и няма къде да идат, но надписите са нетрайни.

Плод може би зрял ще има в края на юни като гледам при мен как беше.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 часа, Любо Д написа:

Не става с табелки. Трябва да си ги описваш на карта на компа.

Това е горе при Влади, казах му за карта, направил бил - поглеждам, пише "ирга" :D E мерси, нямаше да се сетя!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Те колко растения бяха? Ако са по едно от сорт и знаете другите, може по метода на изключването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 9 часа, Боби Димитров написа:

Това е горе при Влади, казах му за карта, направил бил - поглеждам, пише "ирга" :D E мерси, нямаше да се сетя!

Покажи му

https://drive.google.com/file/d/1qpYpH8SyEnCMoIZ5NNjgYGTvAGjdLpP2/view?usp=sharing

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Да кажа и тук, че първото ми опитване на плодче от ирга ме изненада много приятно. Видя ми се супер сладко и бих си поръчал повечко растения другия път. Определено я предпочитам пред камчатките, но то е въпрос на вкус - предполагам, че на някои би се видяла блудкаво-сладка, докато камчатките имат и кисела жилка, което прави вкусът по-богат. 

large.20210625_110140.jpg.7747c92303072a983a95c0a7dea55b18.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ру, а кой сорт/вид е твоята. Щом са сладки, бих се включила в следващата поръчка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 13 минути, alys написа:

Ру, а кой сорт/вид е твоята.

Аз затова съм снимал с етикетчето, та да си имам сорта: "Sleyt"

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вярно, че дори го беше споменал в мненията. А само това растение ли ти е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 36 минути, alys написа:

само това растение ли ти е?

Само то ми е от последната поръчка (есента 2020) и само то роди. Иначе имам 4 без сорт от есента 2019, те не са дори цъфтели до сега.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен тая година за пръв път нямаше плод. Растат на листа основно. Не съм сигурен дали не са заложили плодни пъпки, или пък са измръзнали през март. Но ще почакам.

Първата година бяха малко блудкави, без достатъчно сладост. Но втората имаше доста приятни, подобни на американската боровинка. Живот и здраве, и ако ги опазим от животни, догодина чакам по-сериозна реколта от няколко растения.

Недостатък е, че зреят по време на черници и череши, докато камчатките са ранни. Вчера похапнах диви череши и са превъзходни, макар и дребни като ирга.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 26.06.2021 г. at 0:08, Славянски написа:

При мен тая година за пръв път нямаше плод. Растат на листа основно. Не съм сигурен дали не са заложили плодни пъпки, или пък са измръзнали през март. Но ще почакам.

Първата година бяха малко блудкави, без достатъчно сладост. Но втората имаше доста приятни, подобни на американската боровинка. Живот и здраве, и ако ги опазим от животни, догодина чакам по-сериозна реколта от няколко растения.

Недостатък е, че зреят по време на черници и череши, докато камчатките са ранни. Вчера похапнах диви череши и са превъзходни, макар и дребни като ирга.

Аз също наблегнах на диви череши и вишни. Имаше доста плод на една ирга Honeywood, но вкусът беше на безвкусна слива. Снимката е след като са поизядени по тъмно предната вечер.

image.thumb.png.eafd467cc3c5ca8a9fd0436960e21f93.png

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен при много дъждовно време губят сладост. Трябва да се берат след поне няколко дни слънчеви. Изчакай и кажи по-натам има ли подобрение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 2 минути, Славянски написа:

При мен при много дъждовно време губят сладост. Трябва да се берат след поне няколко дни слънчеви. Изчакай и кажи по-натам има ли подобрение.

Няколко плодчета вече бяха станали на стафиди от изчакване

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 52 минути, Любо Д написа:

Няколко плодчета вече бяха станали на стафиди от изчакване

Ами може пък и това да е проблемът - че са стояли твърде дълго плюс дъжда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Боднах няколко резника (клончета) от amelanchier canadensis (източноканадска ирга) в кофички, след като ги киснах две денонощия във разтвор с вкоренител. Не очаквам да се хванат, но реших да пробвам, защото тъй или иначе клонките трябваше да ги подрежа. Държа ги на топло в стаята. Чудя се да ги покрия ли с нещо като в парник подобно на смокините?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване