Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Гост
преди 2 минути, Лозан написа:

А такаааа, и аз не съм се погрижил за pH, защото не съм знаел за тази особеност. Смяташ ли, че зеленият камък ще помогне в дългосрочен план или ще иска системно третиране и ако да - на какъв период смяташ да ги третираш?

Зелен камък добавям всяка пролет, заедно с торта и накопавам. Растенията изглеждат много добре и докато са така, не мисля да променям нищо. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Всяка пролет ториш и добавяш зелен камък? Явно е доста алкално при теб, тук си растат без тези ежегодни инвестиции, но и условията са различни. Специално при Лозан ме съмнява да е алкална почвата, като знам, че борове има в двора и почвата е от типа канелена горска...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Май е най-добре да се направи първо един анализ за определяне на pH и ако се налага да се добавя каквото е нужно, но определено след една година на пауза, боровинките избухнаха след поливка със зелен камък. При тях обаче нуждата от киселинна почва е фундаментална.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На вилата също е канелена  горска почвата, но определено си мисля, че есенното и пролетно слагане на сяра за подкиселяване свърши работа и затова имат цветове иргите. 

За боровинките е ясно, там задължително подкиселяваме почвата / борови иглички и шишарки, сяра и кисел торф засега/. Зелен камък не съм им слагала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

'Принц Уйлям' и две балеринки са разцъфнали красиво. Ще трябва да ги местя наесен. 
Nordline и още един, който не помня дали беше ламарцки или 'Greatberry Garden’, едва се пробуждат.

IMG_1404.png.28a9a2421a04911521736a110fc03ec5.png 

IMG_1403.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен почна цъфтеж един храст, който съм го купил за lamarckii. Но не мисля, че е. Цветчетата са около 2 см в диаметър. Специално ламарки трябва да има по-едри, декоративни цветове и бакърени листа в началото. Не мисля, че е такова. Листата си зеленеят. Ето една снимка на ламарки:

amelanchier-lamarckii-tree-p278-7696_ima

@Антоанета ти брала ли си плод досега от тези храсти? Балерината май беше червена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 9 часа, Славянски написа:

При мен почна цъфтеж един храст, който съм го купил за lamarckii. Но не мисля, че е. Цветчетата са около 2 см в диаметър. Специално ламарки трябва да има по-едри, декоративни цветове и бакърени листа в началото. Не мисля, че е такова. Листата си зеленеят. Ето една снимка на ламарки:

amelanchier-lamarckii-tree-p278-7696_ima

В такъв случай, тя ми е загинала, а е останала 'Greatberry Garden’, която пък закъснява подобно на 'Nordline'.
Неутрално до слабо-кисело ph. Плод не съм яла, но не знам защо. Може да са птици или още не са плододавали. Този път - живот и здраве, ще ги наблюдавам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Антоанета написа:

В такъв случай, тя ми е загинала, а е останала 'Greatberry Garden’, която пък закъснява подобно на 'Nordline'.

Този го водят сорт за малки градини, височина от 1,5 до 3 м. Докато ламарки, освен листата и цветовете, става и висок по 7-8 метра дърво. Не го бях чувал, може би е немска селекция?

преди 7 часа, Антоанета написа:

Плод не съм яла, но не знам защо. Може да са птици или още не са плододавали. Този път - живот и здраве, ще ги наблюдавам.

А, птиците няма да чакат! При мен от камчатките имаше изядени плодчета. Уж имаше на храста и в един момент свършили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Антоанета оф, виж тук кодовите названия:

https://www.koju.de/en/brands/greatberry/

Наистина "подобно на Нортлайн". Немците що го правят това ребрандиране?

@Kalam Mekhar и теб ще те тагна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Да, за 'Greatberry Garden’ съм си записала, че е екстремно зимоустойчив - 40, късен, високодобивен до 3 м., сравнително компактен, с плитък корен и много издънки, сладък плод. Подходящ за жив плет.
Култивар нордлайн или?
Още не мога да коментирам моите, нямам достатъчно наблюдения. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Според мен и написаното си е "= Amelanchier alnifolia Northline". Просто използват друг бренд. Може би чисто за маркетинг. Между другото, при мен същият сорт наистина тръгва доста късно. Другите вече имат съцветия и клонки с малки листенца.

Ето какво пише за Балерина:

Ballerina June berry is a Dutch hybrid of amelanchier laevis from 1970’s. It makes a more compact, large shrub or a small tree of with vase-shaped habit with dense branching. In April it produces numerous star-shaped, white, scented flowers that are followed by are purple-blackish berries in early summer. They are 1-1.5 cm in diameter, sweet and juicy, and can be picked up for as long as one month. They look like blueberries and are valued for high contents of iron and copper. Broadly elliptic leaves are 5-8 cm long, emerge bronze, and mature to green colour. They change to red and purple in autumn.

Холандски хибрид на Amelanchier laevis от 70-те.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Да, така изглежда Greatberry Garden ще да е Northline.

...и още за балеринките - "Около 3 на 3 м. рехав храст. Вишнево-бадемов аромат на узрелите плодове с леко мека консистенция. Ако държите да ги опитате, завийте с мрежа против птици."
Явно за това само на цвят се радвам. Иначе, вярно е леко пръснат храст, но изгледа буен. Жалко, че трябва да се преместят моите.

преди 14 часа, Славянски написа:

@Антоанета

Наистина "подобно на Нортлайн". Немците що го правят това ребрандиране?...


Ти да видиш каква мътна вода е със смокини и черници - и не са само немците, но да върви търговията. 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 59 минути, Антоанета написа:

 Иначе, вярно е леко пръснат храст, но изгледа буен. Жалко, че трябва да се преместят моите.

Аз местих арония на 7-8 години, 2,5 метра висок храст, и се получи. Трябва човек да се постарае с корените. После си пусна и много нови издънки. Местих и смокиня с голям корен, също едри дръвчета джанки, орех и ги вадих с много сериозни корени - та не ме плашат храстите. Вече при по-дебело дръвче е много зор и е само за спасяване. Имам да местя есента хеномелес, който съм садил 2017 г. Там ще е екшън.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес са разцъфнали сортове Слейт и Ханиууд, Тисен и Красноярская са малко по-назад, имат видими съцветия с оформени пъпки, но може би ще цъфнат след два-три дни. Смоуки особено е най-назад, може би заедно с Нортлайн, който обаче няма да цъфти. Пъпките им са още малки на последните два сорта. Ето го Слейт:

Photo0543.thumb.jpg.ef11260f414a981bce7fb919ab501a60.jpg

На същата дата като преди две години. А това е Ханиууд:

Photo0544.thumb.jpg.5a6bf4937763777fc12d3ff98c2816d2.jpg

Дребни цветчета. Като цяло избегнаха сланите най-ранните.

Чакам така наречената ирга на Ламарк от Франция да тръгне да видя, ще са й бакърени ли листенцата. Тя е преди Смоуки по развитие, но след Тисен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Тези оградки, не са ли много трудоемки? Ползвам остатъци от рапицова мрежа обикновено. Всичко младо извън огражденията бе нагризано от зайци и някои няма да оцелеят. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Трудоемки са и загниват колчетата. Не всички растения имат. Всъщност лесни са за правене и за един час мога да сглобя няколко като са готови частите, мрежата е малко бавна процедура. Проблемът е, че имам и друга работа обикновено и ако трябва да го правиш на десетки растения, просто времето не стига. В момента повечето са без мрежа и слагам глогове. На едно дръвче някой с кола го удари и трябва да му подменям два от краката. Другото е, че ги утеснявам така. Но все пак в един момент ще се направи и ограда на някои. Засега им давам шанс. Иргите досега не страдат от животните, защото са защитени, докато касисите и други подобни бяха опасани миналата година от едни кози. Коне има пуснати от време на време. Човек трябва да ги гони и да дебне... Овцете също изкачат често... Но козите са по-голямата заплаха, защото овцете се фокусират на тревата и гледат надолу, докато козата таргетира листата на храстите и фиданките. Направо на тях отива, дори да има хубава трева.

Иначе с мрежа против градушка е най-евтино и върши работа. Но някъде съм ползвал и засенчваща. Всъщност за дръвчета е най-гадно, щото трябва да са по два метра. А и тази година съм направил общо нула.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Thiessen е почнал леко да отваря върха на съцветията, също и Смоуки, но малко по-назад. Красноярская още не. Но са доста зад другите два сорта, които преди дни бяха значително разцъфтели. Всъщност не е лошо. Цъфтеж в края на април е добре с оглед по-малкия риск за сериозни слани.

Lamarckii сякаш има нещо румено в листата и клонките, но не са винено като на снимките. Понеже са дървета по-скоро (по-едри растения) lamarckii и canadensis няма да цъфтят и тая година, въпреки че са по-големи от другите. Все още имам съмнения дали това, което взехме от французите наистина е lamarckii, но ще трябва да изследвам повече. Може от Холандия да е баш нещото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Давам днешна снимка на моите Ламарки от Пландорекс, които са мъници още (предвид какви дойдоха е чудо, че са живи). За сравнение със зелената детелина, листата им са доста бронзови/медени (макар че снимката излезе топла като цвят, но ръцете ми действително бяха почервенели, че мих земна ябълка със ледена вода). Резници 2-3 от това растение по "есенния метод на закрито" не се вкорениха. Догодина ще пробвам директни отводки като го затрупам цялото в ниската му част.

20220428_093840.jpg

 

За сравнение давам листа и цвят от (вероятно) Нортлайн и Красноярска, от последната полска поръчка. Тях също ги орязах за проба за вкореняване, но неизвестен кулинар беше измъкнал всички клечки от саксията и си беше направил салата от треви вътре :D

20220428_094020-COLLAGE.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз с бодване на зимни клечки от канаденсис нищо не направих. Но със зариване ламарки я размножих.

Наистина има го бронзовият оттенък. Ще видим колко ще са едри и цветовете един ден живот и здраве. Трябва да са значително по-едри от на другите ирги.

От тези, които ми цъфтят, Ханиууд изглежда с най-едри цветове, а Смоуки с най-дребни. Също и там (при Смоуки) има някакво розовеене, докато другите са зелени.

Между другото, сорт Красноярская днес ми е цъфнала. Което е сигурно десет дни след онази, която съм вземал от Румъния за ламарки, но ги няма бронзовите листа в началото. Като цяло цветовете са малко, даже един вече прецъфтял цветонос на румънската е видях пречупен, вероятно от градушката преди дни, но пък ще имам по няколко чепки за опитване от няколко сорта. Дано ги опазя.

Но може би най-много ме радва Amelanchier canadensis, която вече е с човешки ръст с две основни стъбла и нищо чудно да стане три метра, ако нещо не й стане, понеже е без защита. Но е на закътано място уж.

Днес проверих и две от присадките върху глог. По-старата не е тръгнала, но не я отписвам. Изчистих глоговите листа отдолу и го поокастрих още, понеже имаше много стъбла глогчето, а нямах калеми за всички. Другото е Мартин на по-малко растение и върви добре засега:

Photo0552.thumb.jpg.b14753ddf862eb8d0eef020463d807b1.jpg

При местенето живот и здраве, защото е под орех, ще го зарина да стане на собствен корен.

Останалите по-късно направени присадки не съм ги проверил. Имах доста малки глогове за подложки, но недостатъчно калеми за проби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 22.02.2022 г. at 13:41, Славянски написа:

Така се получиха две нови растения, а третото е оригиналното, което трябва да избие отново.

Изби нов растеж от пънчето на отрязания за размножаване lamarckii, първоначално две стъбълца, но едното нещо го отчупи (градушката или кокошка). После още няколко малки тръгнаха. В момента са пет или шест. Ето снимка:

IMG_20220510_152954.thumb.jpg.b624353214852ff7a44f56f944f587c4.jpg

Листата наистина имат бакърен оттенък като са млади. По-натам като дръпнат и ще ги зарина като разпъна плика и ще видим ще се вкоренят ли до есента. Такива са очакванията ми.

А тези резници миналогодишна дървесина от Amelanchier canadensis, които боднах зимата, мисля, че нищо не направиха и няма и да направят. Пъпките набъбнаха и толкоз.

Калемите върху глог вървят добре (поне тези, които нагледах). Развити, но още неразлистени пъпки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване