Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

В този материал на руски има доста подробна информация за видовете и по-популярните сортове:

https://spttehno.ru/irga-honivud/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Видео-отзиви за някои от по-популярните сортове като Honeywood, Smoky, Martin, Thiessen:

Аз дотук съм опитвал само Смоуки и Слейт. Не бяха такива крупноплодни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Иргите не изискват много тор, азот. както пеларгониите.Пеларгониите ,ако слагаш в плодородна почва, само листа дават, лошо цъфтят. Предполагам , так и иргите. Прочетох, че  ирга сорт Нортлайн , плододава през година. Затова ще помоля тези които почват да оформят нея, като дърво  и изчистват издънките й , то даде на мен две издънки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При оформяне като дърво, не би ли давала много по-малко плод? Те пускат по повече от 20 издънки. Другото е, не се ли съкращава животът? Аронията трябва да се подновява като се режат старите клони/стъбла.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 6 часа, Славянски написа:

При оформяне като дърво, не би ли давала много по-малко плод? Те пускат по повече от 20 издънки. Другото е, не се ли съкращава животът? Аронията трябва да се подновява като се режат старите клони/стъбла.

Мисля, че няма значение как  расте. Като дървото дава сянка и заема по-малко място, а като храст по-удобно за събирането на ниско, но пълзи настрани, ако има до нея засадено нещо, то пречи на другите растения.Всеки избира сам, как да пуска: :храст или дърво.При племенника ми старата ирга е дърво, огромна е. Изкореняват израстъците, защото не може да стигне до дървото да събира реколтата. Просто прочетох, че Нортлайн дава реколтата през година.Затова реших, че  да купувам за 10 лв, което  не всяка година ражда - скъпо удоволствие.Но ако не се намерят хора, които да дават излишно за тях, то ще купя от разсадника. Сигурно така и стане. Като се стопли времето, ще поръча Нортлайн.Вече имам три ирги, Нортлайн ще бъде четвърта.достаточно , мисля че..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Миналата година поръчвах за втори път ирга на Ламарк (Amelanchier lamarckii) от французите и реших едно разклонено ниско растение да го засадя в дълбок плик за размножаване като да го вкореня чрез зариване на клонките. Имаше три основни стъбълца - сещате се в какви малки саксийки бяха тези от вас, които са взимали. Днес четох в някакъв материал, че на иргите им трябвало повече от един растежен сезон да се вкоренят по този начин и се присетих за заложеното растение. Поразрових го и ето това се откри:

IMG_20220222_133301.thumb.jpg.8c333444c410972abb6b4daefb5b996d.jpg

Вижда се, че и на трите клончета има образувани коренчета там, където преди това беше надземна част. Не бяха перфектни като размер, най-големи и хубави бяха на най-мощното стъбло. Него отрязах додолу и пресадих, а другите две, понеже имаха по-слаби коренчета, пресадих заедно с част от основното стъбло под разклонението. Така се получиха две нови растения, а третото е оригиналното, което трябва да избие отново.

Photo0505.thumb.jpg.9a90e4538e9d0470e8f682b1caeeac8a.jpg

Корените са достатъчно хубави да се хванат без проблеми. Това е остатъкът от оригиналното:

Photo0504.thumb.jpg.7b86c303c6b9d3f4d0c01ec7b98ef1b3.jpg

Лесен начин човек да си размножи този вид без големи вложения. Е, отнема време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Между другото, не знам дали забелязахте във видеото на жената от Беларус (публикацията ми от 8 февруари), че имаше растения ирга присадени върху глог (боярышник). Жената не беше очарована от растежа и плодоносенето, но очевидно става. Потърсих инфо в нета. Оказва се, че ирга върху глог става и не било трудно, но препоръчват ниско присаждане и после зариване с цел иргата да образува свой собствен корен. Същото е и с аронията. Та който има много дребни глогове наоколо и достъп до калеми би могъл да опита.

  • Харесвам 3
  • Мерси 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 16.10.2020 г. at 18:25, Ру® написа:

Става ли жив плет от лигуструм - да започна да го подменям с ирги (обаче е на сравнително сенчесто място) - да изкореня през метър примерно по храст от лигуструм и там да бодна ирга?

Датата е грешна, но текстът е верен. Ще отговоря набързо.

Според мен ще стане за жив плет, но ако искаш да го поддържаш тесен като лигуструма, ще се лишиш от плод. Ако ще изкореняваш, трябва да има достатъчно място за младите растения, за да не бъдат задушени. По принцип предпочитат слънце, но ще пораснат. Стават по 3-4 метра повечето сортове.

За разстояние между растенията в насаждения канадците препоръчват 1-1,5 метра отстояние. Но предвид, че някои сортове стават 4 х 4 метра, аз бих отишъл към максимума. Разбира се, тези размери са след години. Също, някои сортове като принц Уилям и Слейт са по-дребни, други пускат повече издънки, трети малко издънки. Имай го предвид. Аз бих смесвал по-сходни сортове като растеж.

Ето в този документ от правителството на Албърта, Канада, има 138 страници с полезна информация за отглеждане на канадската ирга, включително за посаждане, сортове и размножаване. Препоръчвам да го ползваш като справочник:

https://www1.agric.gov.ab.ca/$Department/deptdocs.nsf/all/agdex14362/$FILE/238_20-2.pdf

  • Харесвам 2
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Екстра, аз съм ги слагал през 1.5-2 метра

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз ще правя плет от ирга, ще я режа горе с храсторез на 120-150 и на ширина може би 50-60 см. Като дължина не е ясно, може би 20 метра по ограда. За целта искам да вкореня резници, поне 50тина броя за тая дължина, но подозирам ще ми дойде мерак за още.

Това изпълнение съм го виждал работещо, цъфти красиво, дава плод, не ми трябват количества от тоя плет, за кокошките да има, като ги заима. Ще оставя и 2 дръвчета, които искам да поддържам повече в натуралната им форма, но ще ги ашладисам на няколко сорта, за шарено.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 4 минути, Боби Димитров написа:

Това изпълнение съм го виждал работещо

Къде? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По форуми вносни, чатове с хора в UK, статии, видеа, снимки... Като прелистиш няколко стотин неща на тема "juneberry hedge"...  Не става непрогледно гъст като лигуструм на троен ред, но е приятно, харесва ми, че рошавее едно такова :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikola Donev
Отговорено (Редактирано)

Имам 22 броя амеланхиери на пръчки от 60-70см в контейнер, които ми продадоха за сорт смоуки. Повечето си имат издънки, може и всички, не съм сигурен. Купих ги есента и вчера и по-вчера засадих половината, сега продължавам с другите 11 броя. Улучих дъждовно време.... Те от две седмици бяха цъфнали, а преди 4дни като ги транспортирахме 130км и се постресираха от черния път по който ги возихме и прочие. Умърлушени са и въпреки дъждовете не са живнали особено. Засадих ги върху насипи, защото мястото, където реших да ги садя ми е с тънка почва от 20-25см, отдолу мека ронлива скала. Правих насипи по минимум още 20-30см, защото четох, че корените на амеланхиера изисквали минимум 60см дълбочина. Вероятно за различните сортове са различни изисквания, но това, което прочетох в Гугъл не пишеше за кой конкретен сорт, а просто за амеланхиер.

 

Яко в цвят, прецъфтели, някои още цъфтят. Ако се запази тоя плод ще е много плод. 

 

Засадих ги на дистанция едно от друго на 3 метра и се чудя това малко ли е за сорт смоуки или е много?

 

 

Редактирано от Nikola Donev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добре дошъл, Никола!

Аз ти писах и на лични, но ще го копирам и тук да върви темата:

Принципно стават по 4 метра в диаметър, но това е след много години. Канадците препоръчват по 1-1,5 метра между растенията в редовете и по 3,5-4 метра между редовете, ако е за ръчно бране. Садят ги и малко по-дълбоко.

Тук има много информация:

https://www1.agric.gov.ab.ca/$Department/deptdocs.nsf/all/agdex14362/$FILE/238_20-2.pdf

Аз лично съм ги садил през около 2 м.

По принцип западноканадската ирга е сухоустойчива, но все пак е многостъблено дръвче или немалък храст, тъй че по-дълбока почва ще е по-добре. Но може да има нужда от поливки първите едно-две лета предвид повдигането.

Също възможността да вирее на скалисто място с плитка почва не значи, че това ще е оптимално за реколтата. Защото в крайна сметка ги гледаме и за добра реколта :)

Иначе Смоуки е може би най-разпространеният и популярен сорт. Не е най-едроплоден, но е сладък и въпреки че е на повече от сто години, продължава да се размножава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikola Donev
Отговорено (Редактирано)
преди 25 минути, Славянски написа:

Добре дошъл, Никола!

Аз ти писах и на лични, но ще го копирам и тук да върви темата:

Принципно стават по 4 метра в диаметър, но това е след много години. Канадците препоръчват по 1-1,5 метра между растенията в редовете и по 3,5-4 метра между редовете, ако е за ръчно бране. Садят ги и малко по-дълбоко.

Тук има много информация:

https://www1.agric.gov.ab.ca/$Department/deptdocs.nsf/all/agdex14362/$FILE/238_20-2.pdf

Аз лично съм ги садил през около 2 м.

По принцип западноканадската ирга е сухоустойчива, но все пак е многостъблено дръвче или немалък храст, тъй че по-дълбока почва ще е по-добре. Но може да има нужда от поливки първите едно-две лета предвид повдигането.

Също възможността да вирее на скалисто място с плитка почва не значи, че това ще е оптимално за реколтата. Защото в крайна сметка ги гледаме и за добра реколта :)

Иначе Смоуки е може би най-разпространеният и популярен сорт. Не е най-едроплоден, но е сладък и въпреки че е на повече от сто години, продължава да се размножава.

А торопочвенстя смес в която са засадени от Разсадника трябва ли да я махна преди засаждане в почвата?  11 броя насадих директно без да махам торопочвенстя смес от Разсадника, просто махнах саксийката и поставих растението в земята. Това грешка ли е? Няма ли да му загният корените така?  Питам за да знам, ако трябва да ги вадя своевременно и да махам тази торопочвена смес, да разплитам корени и т.н.

Редактирано от Nikola Donev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може корените да останат сплетени и да изсъхне след време. Не е нужно да се махне цялата буца, само периметъра и отдолу се разплита. Пробвай с едно и виж. Да е полято, за да е по-мека пръстта. Ако се полее хубаво след посаждането, трябва да е окей.

Това е дърво, не домат, който няма проблеми, понеже няма многогодишни корени.

Ти се притесняваш да пооголиш корените. Аз бих се притеснявал корените да останат ограничени в този обем. Като ги поразплетеш дължината и съответно обемът им може да се увеличи в пъти, съответно и достъпа до влага и вещества. Според мен неразплитането ги ограничава, не обратното. Отделно, че това е многогодишно растение (може да стигне 50 и повече години) - тези корени като надебелеят така сплетени какво ще стане?

На твое място аз бих ги извадил и разплел. Обикновено пада някаква част от торопочвената смес, не цялата. Ако искаш за проба остави някое и друго растение както си го посадил и виж има ли разлика. Може да разкопаеш наесен/зима и да видиш развитието. Разбира се, гледай минимално количество от пръстта да пада, за да е по-малък стресът. Особено предвид напредналия сезон. И хубаво утъпкваш и поливаш. Даже мулчираш. Залогът не е просто този сезон, а много сезони напред. Това е дългосрочна инвестиция. Даже някои хора махат плода първата година да не товарят растението да може да заякне.

Колко са големи контейнерите? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 2 часа, Славянски написа:

гледай минимално количество от пръстта да пада, за да е по-малък стресът. Особено предвид напредналия сезон. И хубаво утъпкваш и поливаш. Даже мулчираш.

И според мен това е най-важното. От една страна е добре да се видят корените в какво състояние са. От друга страна при положение, че са започнали развитие или трябва да се садят без да се разбутват, или да се съкратят стъблата/премахнат цветовете.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Nikola Donev как е положението с въпросните корени? Стана ли работата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 22 часа, Nikola Donev написа:

А торопочвенстя смес в която са засадени от Разсадника трябва ли да я махна преди засаждане в почвата?  11 броя насадих директно без да махам торопочвенстя смес от Разсадника, просто махнах саксийката и поставих растението в земята. Това грешка ли е? Няма ли да му загният корените така?  Питам за да знам, ако трябва да ги вадя своевременно и да махам тази торопочвена смес, да разплитам корени и т.н.

Много добре си ги засадил. Корените не се пипат и растението се засажда както идва от разсадника. Не говорим за стари дървета, а за млади. Засадих така 40 храста от различни видове и всички са бомба след три години. 

Само се погрижи за ph- то, защото иргите искат леко кисела почва, както и кивитата от 5,5 до 6,5. Това не го бяха казали тук и ги бях засадих на алкална, та едвам не умряха. Сега са на друго място и съм сложил железен сулфат за подкиселяване, та цъфтят и са добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 10 часа, Димо 33 написа:

...Само се погрижи за ph- то, защото иргите искат леко кисела почва, както и кивитата от 5,5 до 6,5. Това не го бяха казали тук и ги бях засадих на алкална, та едвам не умряха. Сега са на друго място и съм сложил железен сулфат за подкиселяване, та цъфтят и са добре. 

А такаааа, и аз не съм се погрижил за pH, защото не съм знаел за тази особеност. Смяташ ли, че зеленият камък ще помогне в дългосрочен план или ще иска системно третиране и ако да - на какъв период смяташ да ги третираш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване