Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Иргите, които присадих върху глог в началото, вървят добре засега. Тези най-късно (Нортлайн) мисля, че няма да ги бъде. Първите бяха сорт Мартин:

Photo0571.thumb.jpg.8086f3baf9cc479c6e0135a85b982c0e.jpg

Махнах повечето стъбла на глога и растежа под калемите. Той е бил рязан до земята преди и имаше 7-8 стъбла поне, по 1 см дебели и по-малко. Интересно, че дълго време не бяха тръгнали, може би от две-три седмици не ги бях проверявал (да, публикацията ми е от 28 април).

Photo0572.thumb.jpg.8fa21900c2faf0b471a175ee65f9eada.jpg

Ще видим какъв прираст ще направят. Нямам намерение да ги местя с това голямо коренище. От другите две присадки на мини глогчета едната беше тръгнала още преди, а втората още не я отписвам. Махнах пъпките на глогчето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Смоуки, втора година. Имам три храстчета, двете цъфнаха доста обилно, но незнайно защо само едното задържа плод. Дано да опитам, че не съм досега.

IMG_20220529_113249.jpg

IMG_20220529_113310.jpg

IMG_20220529_113318.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

И аз се надявам да ги опитам. 

20220527_093007.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Димо 33, колко годишно е това растение и какъв сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Би трябвало да е  Ханиууд, на две години. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тази година наблюдавах на полето, че мъхнатият бръмбар яде охотно цветове на арония и ирга. Реално беше изцял всички цветове за една седмица (между две съботи) при това преди още да се отворят пъпките изцяло. Добре е да се следи това, за следващи години ще предупредя приятелите да слагат по-рано сините съдчета.

@Димо 33 Това от този март месец ли е, от полската поръчка? Те идват 2 или 3 годишни от там, ако е от по-ланската, значи ти е на 4-5.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

От ланската. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ее, супер значи, личи си за кого съм подбрал най-добрите! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Тази година наблюдавах на полето, че мъхнатият бръмбар яде охотно цветове на арония и ирга. Реално беше изцял всички цветове за една седмица (между две съботи) при това преди още да се отворят пъпките изцяло. Добре е да се следи това, за следващи години ще предупредя приятелите да слагат по-рано сините съдчета.

@Димо 33 Това от този март месец ли е, от полската поръчка? Те идват 2 или 3 годишни от там, ако е от по-ланската, значи ти е на 4-5.

Аз виждах такива бръмбари на иргата и наивно мислех че опрашват ... Чак сега разбрах кой е виновника от десетина китки цвят да е останала само една малка с 3-4 плодчета :rage:. По аронията за сега не виждам поражения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За това ли говорим?

Мъхнат бръмбар – Epicometis hirta

51740345_13-55-11--.jpg.a001bd518f831a7a4562173efae860ba.jpg

При мен Смоуки имаше цветове, но нищо не е задържал гледам. Обаче не съм гледал отблизо за такива вредители. Някои от другите растения имат счупени връхчета...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo
преди 12 минути, Славянски написа:

За това ли говорим?

Мъхнат бръмбар – Epicometis hirta

51740345_13-55-11--.jpg.a001bd518f831a7a4562173efae860ba.jpg

При мен Смоуки имаше цветове, но нищо не е задържал гледам. Обаче не съм гледал отблизо за такива вредители. Някои от другите растения имат счупени връхчета...

При мен същият този бръмбар почти ми изяде аронията. Имаше по 2-3 броя на китка .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При мен е твърде зает с ароматните рози - на цвят по 5-6 бръмбара, та иргите не са му такъв чак деликатес явно. За първа година го виждам толкова често. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, svilenotnisovo написа:

При мен същият този бръмбар почти ми изяде аронията. Имаше по 2-3 броя на китка.

Глад ги мъчи, глад, какво да правим!

Интересно защо са се развъдили толкова много? Аз досега нещо да яде цветовете на аронията (освен кози) не съм виждал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Имаме си и тема :)

 

И още:

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

 Кога зрее Смоуки? Днес гледам вече има зачервени. Преди три дена нямаше и следа.

20220601_132412.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имаше едно-две видеа назад в темата с няколко сорта и се вижда как са като последователност. Смоуки не е от ранните. При мен може би второто десетдневие на юни или дори по-късно. Но тази година може и да превари. Слейт зрееше може би седмица по-рано по груб спомен.

Растението изглежда буйно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Да, добре върви. Пуска доста издънки обаче, които още не съм почиствал, не знам колко да оставя и кои да махна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами той храстът се сгъстява. Можеш и да го размножиш с тях. Аз не бих го оформял като дърво. По-скоро като арония.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 6 часа, Славянски написа:

Ами той храстът се сгъстява. Можеш и да го размножиш с тях. Аз не бих го оформял като дърво. По-скоро като арония.

Да, като храст ще бъде. А кога се вадят издънки за размножаване? Имам място за още един два храста или пък да дам на близки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Според мен за издънките чакай една година или две. Може и да позаринеш част от растежа. Но наесен внимателно отриваш и гледаш имаш ли добри корени и ги режеш долу (издънките) докъдето може. Ако са слабо развити коренчетата, не бързай. След пресаждане/отделяне от майчиното растение е добре да се скъси надземната част, за да може да я изхрани коренът, пък и да се разклони и сгъсти новият храст - да не е дълга и гола пръчка.

Аз по-нагоре в темата съм документирал вкореняване чрез зариване на Amelanchier lamarckii.

При мен Смоуки тази година е пуснал някъде пет-шест издънки по 15-на сантиметра в момента. Нямам против. Нека се уголемява храстът. Досега за три-четири години имаше едно-две стъбла, но и грижите са били минимални.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване