Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Днес първи зрели плодчета и от Красноярская. Не са по-едри от Слейт. Може и сухото време да оказва влияние. Бързо почнаха и те да зреят. Приятни са.

Трета година от посаждането и първа реколта. Слабичко засега, но животът е пред тях. Стига да ги опазим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бях посадил ирга на едно отдалечено местенце, почти не е и поливана. Днес я нагледах, викам да видя задържала ли е плод - тя си е метър и нещо растение. Ами бях приятно изненадан, че плодчета имаше, обаче преминали и се изсушили на чепките и си стоят. Изядох ги - направо като стафиди. И птици не бяха ги яли.

Та това не е лошо качество. Сушени си стават.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славянски, коя подобре да поръча Красноярската или Нордлайн? Двете не мога .кажи ти мнението си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нортлайн е по-популярен сорт, пуска повече издънки и мисля е по-компактен. За съжаление при мен още не плододава да сравнявам. Виж бях пускал един руски видеа от Украйна и Русия мисля, където сравняваха сортове като вкус и други характеристики. Нортлайн го имаше там, ако не бъркам. Назад в темата.

Копирам едно описание:

Northline. Куст состоит минимум из 25 стволов, побеги прямостоящие. Высота около 4 м, диаметр кроны — 5,5–6 м. Средний диаметр ягод 1,6–1,7 см, в отличие от большинства иных сортов вызревают они единовременно. Форма у них не круглая, а, скорее, яйцевидная. Плоды можно собирать не только вручную, но и механизированным способом. Образование прикорневой поросли очень обильное. Для максимально возможного урожая необходим сорт-опылитель;

Красноярская. Российский сорт позднего срока созревания. Куст не очень высокий, 3,5–4 м. Ягоды поспевают в последней декаде июля или в начале августа. Это зависит от того, насколько тёплым и солнечным выдаётся лето. Отличается зимостойкостью на уровне -40ºС и более. Плоды 1,8–2 см в диаметре, вкус приятный, кисло-сладкий.

@Orizaki Koshiyama ти как ги оценяваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Значи, трябва да поръча Красноярска, и височината е добра и късно узряването. И още ще поръча Дочь великана.Да знает колко струва с ЕКОНТ от Румъния?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Режеха глави преди Еконт. Сега гледам, че са малко по-добри цените. Но зависи от килограмите. Ако е до пет кила - 15-20 лв. За леки неща си струва.

Дочь Великана вземахме на добра цена от поляците, но тая зима не се знае какво ще е положението с международните пратки. С Еконт поне трябва да дойде бързо. Аз с Рапидо, макар и по-евтино, много време си чаках пратка от Румъния веднъж 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славянски, очакват ли още поръчки от Полша? Да, все пак през границата минавене свързано винаги с определени проблеми. Поръчка засега сложих в чернова. Трябва да напиша запитване за това -онова. До есен има време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не е невъзможно. Зависи от офертата и желаещите. Но най-рано октомври/ноември. Ще пишем във форума ако има. Но и тогава е най-добре, като опадат листата на растенията.

Обаче, с войната и всичките поскъпвания и други проблеми, има немалка доза несигурност. Ти не беше ли взела преди две игри? Как вървят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ще намерим желаещи за поръчка. Поляците досега се представяха добре. Дори и да е по- скъпо пак ще си заслужава, като се има предвид, че тук повечето сортове ги няма. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Славянски написа:

Не е невъзможно. Зависи от офертата и желаещите. Но най-рано октомври/ноември. Ще пишем във форума ако има. Но и тогава е най-добре, като опадат листата на растенията.

Обаче, с войната и всичките поскъпвания и други проблеми, има немалка доза несигурност. Ти не беше ли взела преди две игри? Как вървят?

Взех Смоуки и принцУилям.Добре вървят.Имма още една от Полша, расте отдавна и много бавно.Не знам името и, вървеше в поръчката под кодово име: Американски Amelanchier .))) Възможно е канадска ирга, но коя..(?)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Димо 33 написа:

Ще намерим желаещи за поръчка. Поляците досега се представяха добре. Дори и да е по- скъпо пак ще си заслужава, като се има предвид, че тук повечето сортове ги няма. 

При поляците доста скочиха цените..Гледах им разсадниците. Тук в български  разсадник видях Нортлайн, за цена 8,99 лв. Много ирги не искам. Племеник има само една, доста стара и събират  огромна реколта, че по върховете на ирга стига и  на птиците за храна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Наложи ми се да местя една от иргите. Пуста земеделска земя с не съвсем ясни граници! Оказа се, че съм я сложил в съседния парцел - трябваше да е няколко метра по-надолу. Но както се казва, по-добре късно отколкото никога. Щото след година или две съвсем зле щеше да й се отрази. Вече три години растеше на това място. Amelanchier canadensis от френската поръчка. С човешки ръст дръвче с две стъбла. Беше 30-40 см като я посадих.

Малко се подведох по една кайсия, която вадих преди това. С правата лопата успях да извадя на буца на практика цялата й коренова система (на кайсията) без да ги разбутвам. Т.е. на новото място трябва да няма стрес (тя беше садено купешко дръвче с прекъснати веднъж корени). Но сега с иргата това не се получи и немалко съжалявам. А горе-долу по едно време бяха садени.

Корените й се оказаха основно хоризонтални и много по-мощни, т.е. прекъснах ги с лопатата повече отколкото очаквах. С прилични корени я извадих за купешко дръвче, но можеше по-добре. Трябваше да подходя с кирката и да видя колко са големи и основната им посока преди да я копая. Бърза работа беше... Та сега ще се бави вероятно идната година. Централен корен като сливите нямаше.

Иначе добре върви. Мястото й понасяше. Пак я сложих в ниското, близо до където тече дъждовната вода. Почвата е дълбока, има обозрима перспектива за развитие. Не че нямаше да си расте и на оригиналната позиция, но на практика я подарявах на непознати.

Имам да местя още една ирга и този път ще се постарая повече. Щото тя е с година по-стара даже. Но с повече издънки и по-ниска.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Точно ми предстои да местя ирги, но сега съм карантинирана и барикадирана, да видим до кога. 
Колко ще им се отрази прекъсването на корените?
Моите съм ги садила твърде близо, според мен. Подведох се по теоретични съвети, но после видях възрастни растения в близък двор в Германия. Бяха посадени на около метър едно от друго - не можеш да разбереш къде свършва едното и къде започва другото - вплетени в един общ шубрак. Тогава бяха с плод, но като че ли не така интензивно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами всяко растение като изгуби подземна трябва да изгуби и надземна част. Изненадаха ме плитките, но нашироко вървящи, корени. Малко като една арония, която местих преди време. Та колко ще се отрази? Ами дървото трябва да пуска нови корени, които да заменят изгубените. Трябваше да разровя периметъра с острието на кирката. Така съм вадил фиданки с почти цял корен. Идеята беше да я извадя с пръстта, което се оказа изгубена кауза - всичко излезе на гол корен. Някак пръстта не се държеше за корените като при кайсията онзи ден. При това положение от лопата нямаше особен смисъл, защото тя, за разлика от кирката, прекъсва корените. Как за толкова години не се научих? Но всяка ситуация има специфика. Затова трябва сондиране, а не копане на общо основание като онзи с пеканите извадени с нищожен корен...

А ти на какво разстояние си ги слагала? И какво искаш да промениш? @Антоанета

Аз конкретно не гоня плет или редица. Канаденсис става дърво до 5-7 метра, та си я броя като отделно дръвче. Листата се обагрят в много красиво червено. Но досега не беше цъфтяла. Другите алнифолии съм ги слагал и през метър и половина. Смоуки пуска вече издънки доста далеч настрани.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето един цитат за корените им от университета на Саскачуан:

"Важно е да не допускате трева или други растения (да не говорим за плевели!) на по-малко от метър от стъблото на новозасадените ирги. Това е така, защото иргите имат много плитка коренова система, която не се конкурира добре с други растения. Конкуренцията от други растения може да забави или да спре растежа им. По-добрият начин е да нанесете дебел слой мулч в широк кръг около храста, но внимавайте да не натрупате мулч върху короната - вместо това оставете малка трапчинка в основата на храста."

  • Харесвам 1
  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Мислих да направя плет, но да не се лишавам от плодчетата. После, както казах, видях по подобен начин насадени възрастни и ми се вижда твърде гъсто, високо и широко. Не знам сортовете на тези, които видях. Моите са насадени на около метър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами въоръжи се с търпение. Колко са големи растенията?

Аз след този опит все повече се замислям за по-дълбоко садене на тези растения. Уж избягва формиране на повече издънки така. Аз реално искам издънки обаче. Тази ирга имаше долу в основата на стъблото две-три пъпки за нови издънки. Интересно, че от стъблото, не от корена. Докато примерно Смоуки е пуснала едни отдалечени издънки, които предполагам ще се и вкоренят добре.

Реално аз корените вадих на 45-50 см в диаметър. Трябваше поне на 80 см. Ако бях се консултирал за корените първо - не че не съм го чувал и преди - щях да подходя съвсем различно. 80 см диаметър буца пръст не е практично да се вади и пренася въобще.

@Боби Димитров и той има ли да се вади ирги или бъркам? Но неговите бяха "тънки клечки". Как беше? "Земята на тънките клечки"- titchin-nichilie - да заема от Джек Лондон и неговите канадски истории :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 18 часа, Славянски написа:

Ето един цитат за корените им от университета на Саскачуан:

"Важно е да не допускате трева или други растения (да не говорим за плевели!) на по-малко от метър от стъблото на новозасадените ирги. Това е така, защото иргите имат много плитка коренова система, която не се конкурира добре с други растения. Конкуренцията от други растения може да забави или да спре растежа им. По-добрият начин е да нанесете дебел слой мулч в широк кръг около храста, но внимавайте да не натрупате мулч върху короната - вместо това оставете малка трапчинка в основата на храста."

Странно,  засаждат иргата за да укрепва почвата от ерозия и пълзене..Пишат, че централен корен е не по.малко от два метра..Кое е вярно не знам.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За укрепване против ерозия се ползват точно растения с плитки корени, защото ерозията е повърхностен процес. А ако пуска и дълбок централен корен, още по-добре :)

 

На 10.12.2022 г. at 13:23, Антоанета написа:

Мислих да направя плет, но да не се лишавам от плодчетата. После, както казах, видях по подобен начин насадени възрастни и ми се вижда твърде гъсто, високо и широко. Не знам сортовете на тези, които видях. Моите са насадени на около метър.

Нинам дали си виждала английските плетове от ламарк, е ми доста са си гъсти :) То рядък плет - плет ли е?

amelanchier%20lamarkii(1).jpg  AmelanchieralnifoliaRegent-bailey.jpg

Колко високо и широко е зависи от това къде ще го минеш с храстореза, както се поддържат плетове принципно ;) Колко гъсто и с каква дълбочина ще е плета зависи от насаждението. Аз мисля да почна скромно, само 6-8 растения, посадени в 1 ред през около 50-70 см, като ги спирам на под 2 метра нагоре и в една равнина напред. Фактически вече съм посадил тия от последните 2 поръчки в една редичка и макар да са малки още (обикновено най-големите растения давам на поръчалите), до няколко години ще пиша как се движат.

Харесва ми и да е самостоятелно дърво като акцент, тнар centerpiece в някоя декоративна градинка, изглежда супер през всички сезони, но аз нямам подходящо място за това в момента. Така че ще пробвам плет.

А за местенето дето вика Славян, бях извадил две канаденсис безсортови и с тях започнах плета, като идеята е да им сложа на ашлама някой сорт отгоре. Обаче явно е останало парче корен в земята на оригиналната локация (признавам, че само ги откопах набързо с вилата и толкоз) и тая година от тоя корен изкара 1 метър двоен летораст, с което почти надмина майчинското растение. Което много ми хареса и обнадежди - това значи, че ще понасят чудесно резитбата!

В по-дългосрочен план искам да ги размножа и на друго място, имот на приятели, да направя двоен ред, за да си стане бая висок и дълбок плет, че е нужно там. Но целта ще е да наподобява това на снимките горе.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 59 минути, Боби Димитров написа:

бях извадил две канаденсис безсортови и с тях започнах плета, като идеята е да им сложа на ашлама някой сорт отгоре. Обаче явно е останало парче корен в земята на оригиналната локация (признавам, че само ги откопах набързо с вилата и толкоз) и тая година от тоя корен изкара 1 метър двоен летораст, с което почти надмина майчинското растение. Което много ми хареса и обнадежди

Интересно. Ще ме караш да хвърлям едно око напролет дали нещо ще избие. Аз подобен опит имах с една пауловния, която преместих. В момента преместеното дърво е в пъти по-малко от избилото от останките от корена, огромно стана за десет години. Но е до река.

Коренът е голяма сила. Не знам как разпознава колко голям остатък е достатъчно голям за регенерация. Тая година едната райска ябълка ми измръзна до земята. Изкара няколко стъбла почти с човешки ръст (може би 160 см) за един сезон.

Но за иргите - определено канаденсис безсортовият дава добър растеж като за дърво. Според мен иргата на Ламарк е баш за жив плет, защото тя има и (на хартия) по-едри съцветия, и тези бакърени листа. Аз на тоя етап не съм тръгнал да правя такъв още. Между другото, растенията lamarckii, които взех от французите, ми вървят и трите сравнително - да не кажа твърде - слабо. То едното и скала му "падна" отгоре... Но нищо общо с растежа на canadensis.

преди 59 минути, Боби Димитров написа:

Харесва ми и да е самостоятелно дърво като акцент, тнар centerpiece в някоя декоративна градинка, изглежда супер през всички сезони

И на мен това много ми харесва. И миже би някой ден ще го пробвам. На земеделската земя не е много декоративно с разни глогове наоколо и треви. В смисъл, ще бъде, но има ли кой да го види?

Оризаки се изгуби. Той щеше в един момент и да организира поръчка от Пландорекс като алтернатива на Гошев, но очевидно има други приоритети извън тоя форум в това лудо време. Гошев между другото май в крайна сметка не организира повече френски поръчки, както и каза? @Venetka

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване