Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Krasimir Stefanov

Привет от варненския Орешак

Recommended Posts

Krasimir Stefanov

От 2012 заживях на село и спрях внасянето на отрови в родовите градини. Градинарстването ми до сега бе на площ от 1.5 дка, кръстена Райкова градина(имах пазарни залитания, та ми трябваше марка:). Предстои ми търсене на вода и при успех ще се разпростра на 10(та пак да пробвам професионално земеделие). Както по-горе писах, работя без влагането на минерални торове и бойни отровни вещества. Започвайки изчетох, изгледах, изслушах, посетих  всичко по темите био, органично, био-динамично, пермакултурно  и пр. на български и не само. Минах през много заблуди, направих много грешки, имах много неуспехи, НО научих доста.  Днес (все още на 1.5 дка) успявам да произведа храните и напитките от растителен произход(основна част от диетата) за домашна потреба + сериозен излишък. Отглеждам и пчели, също по природолюбиви методи, като те носят освен калориен и финансов приход :) С кокошките си храня местните, лисици, порове и улични кучета(не на драго сърце и напреки волята ми).

Всичко нужно за изхранване и подсилване на растенията е собствено производство, с изключение на концентрирания течен тор от ЧКЧ.

С удоволствие споделям опит

Поздрави и берекет :)

Редактирано от Krasimir Stefanov
  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Привет, Краси, и добре дошъл!

Ще се радвам да споделяш уроците, които си научил. Като цяло има много хора у нас, които се занимават и са напред с материала, но по една или друга причина са разделени, или просто не са активни във форуми като този. Същевременно при тази разпокъсаност на хората, форумът е добро място за споделяне. При мен в селото общо са под двайсет човека, и колко са запалени земеделци или овощари?

Иначе и аз съм нахранил немалко лисици и диви котки, белки... Но понякога изборът е между това да храниш кокошките или да стоят измъчени, затворени и полугладни.

Ще се радвам да пуснеш и някои снимки. Има и други хора в района на Варна, които пишат във форума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 4 часа, Krasimir Stefanov написа:

с изключение на концентрирания течен тор от ЧКЧ.

Коя марка течен тор на ЧКЧ ползваш и как?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Stefanov

Преди бях доста активен във форуми като този, както и в живи събития и начинания. Последните години концентрирах активитета си в градината. Опита най-добре се споделя на мястото, където е трупан и не трябва да се забравя, че работи точно на това място, точно в тези климатични и ландшафтни условия.  Инак наистина чудесно е, че има такива виртуални пространства за коментари по конкретни теми и въпроси

Течния тор от ЧКЧ, който бих препоръчал (незнам по каква причина) не е на пазара. Беше на OrganicFarm опакован в непрозрачни бутилки и запечатан херметически. Точно както трябва да е. Подавам го само листно в комбинация със студен извлек от бял равнец и суроватка(лактобацили) останала от направата на сирене. В почвата залагам в началото на сезона богат микс от конска тор(фосфор липсва в наше село) друга оборска тор добре компостирани и по малко по-пресничка(изобилие от ЕМ+ хранителна среда за тях), дървесна пепел, дървени въглища, утайка от кафе(разполагам с количествата от десетина улични кафе машини). Не пръскам с нищо друго и не торя с нищо друго. След оплевяване оставям дивите растения по пътеките, където по естествен начин си влизат в кръговрата на веществата. Срещу свръх популации на насекоми, хранещи се с отглежданите от мен култури, използвам специфично разпределение и съчетание на растенията.  

В работата си стъпвам на научно обясними методи. С шаманизмите и космическите енергии в градинарството приключих. Вярвам, че Бог ни е дал ум да изследваме видимия свят и природните закони, по които си светува. С това разбира се и задължението да го стопанисваме, като добри, съвестни и благодарни ползватели. В природата си има точна логика и тя е веществено проследима.

До скоро и ако някой може да помага с препатени знания по отношение търсенето на вода около Варна ще съм благодарен

  

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 53 минути, Krasimir Stefanov написа:

ако някой може да помага с препатени знания по отношение търсенето на вода около Варна ще съм благодарен

Разгледай тази тема: 

 

Също @Александър Ал е от Варна и мисля, че има препатени знания с хора, търсещи вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл и от мен! Тагвам другата варненска (макар че в бъдеще ще е в Круша) явка - @Кукумир - ей тъй, за всеки случай ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Здравей и от мен. Радвам се, че има още някой в нашия район :)Имам приятел, който се занимава със сондиране за вода около Варна. Ако искаш мога да ти дам негов контакт. Лично все още не съм ползвал услугите му, но последно като говорихме сподели, че доста обекти има последно време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Stefanov
преди 57 минути, Кукумир написа:

Здравей и от мен. Радвам се, че има още някой в нашия район :)Имам приятел, който се занимава със сондиране за вода около Варна. Ако искаш мога да ти дам негов контакт. Лично все още не съм ползвал услугите му, но последно като говорихме сподели, че доста обекти има последно време.

Давай

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

geosmart.bg там му има телефона. Благой се казва момчето, надявам се да ти свърши работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 4 часа, Krasimir Stefanov написа:

Срещу свръх популации на насекоми, хранещи се с отглежданите от мен култури, използвам специфично разпределение и съчетание на растенията.  

Би ли споделил конкретни примери? Много ме заинтригува. Акари, трипси, колорадски бръмбари, миризливки, белокрилки и не на последно място, макар да не са насекоми, но са вредители - телени червеи, попови прасета, сляпо куче (евентуално къртици) - как се бориш с тях, ако ги имаш? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Красимир, ако имаш липов мед, ще купя от теб.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 11 часа, alys написа:

Би ли споделил конкретни примери? Много ме заинтригува. Акари, трипси, колорадски бръмбари, миризливки, белокрилки и не на последно място, макар да не са насекоми, но са вредители - телени червеи, попови прасета, сляпо куче (евентуално къртици) - как се бориш с тях, ако ги имаш? :)

Против  телени червеи -  тагетис.Проверено е. Против попово прасе хвърлям яичени черупки, бавно, някой път, ако имам време и желание, смесвам ситни яичени черупки в брашно(тесто) , но действа. В дупките на слепите кучета бутам на топчици стъкло, като брашно смесено с нещо хранително, което ядат мишки.Дупките прикривам с камъчета, мишки би трябвало да дойдат да проверят, какво става с отвора и ще видят храна, пълнена със стъкло..Не знам, котките ги изловили, или сушата, или моите капанчета, но намаляват доста дупките. С къртиците не се боря, просто прибирам почвата  изхвърляна от тях, подсявам тревичка с бяла детелина на полянките, а между цветята  просто изравнявам. Къртицете не гризят корените, а даже правят аерация на почвата.)))

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Stefanov
преди 12 часа, alys написа:

Би ли споделил конкретни примери? Много ме заинтригува. Акари, трипси, колорадски бръмбари, миризливки, белокрилки и не на последно място, макар да не са насекоми, но са вредители - телени червеи, попови прасета, сляпо куче (евентуално къртици) - как се бориш с тях, ако ги имаш? :)

Всичко имам без попови прасета, но единствено слепия пес и кърта за първа година ми правят съществени проблеми. Мисля идния сезон да засея доста рицин из и около градината. Попови прасета нямам, щото хубаво пресявам торта, ако взема угнила. Прясната тор я компостирам в трап и дебело покрита със слама, като така не се въдят прасетата.  Останалите т.нар. вредители би било неестествено да ги няма въобще, като това също е дисбаланс в екосистемата. Мисля че развитието на голяма популация "вредители" е природен механизъм за борба с монокултурния или други системени бъгове. Те за тва съседните лехи при мен са с различни култури. Старая се да повтарям поне през две. Доматите са оградени с лук за зелено и ред магданоз или босилек. Тук таме из градината чубруца, джоджен; навсякъде тагетис, невен и други цветенца. Има пореч, черен оман.  Морковите винаги са заедно с нещо луково. На зелевата леха бодвам в средата през 1.5 м по домат да държи далеч белата пеперуда. При плевене оставям по нещо, което съм забелязал да е атрактивно за някои насекоми, та да не закачат моите насаждения. Старая се да съм нейде по средата между дивата природа и градината на баба :)   

Само не знам защо колорадския бръмбар не ме громи, че съм виждал как унищожава патладжан и картофи в градини работещи на принципи подобни на моите. Имам си хипотеза, че може би белия равнец го отблъсква, но доказването не ми е на дневен ред 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Stefanov
преди 1 час, алина написа:

Красимир, ако имаш липов мед, ще купя от теб.

Имам, вторник и петък слизам до Варна. Добит е в Батовската гора до Долище. Това означава, че в състава има доста други растения, за разлика от преобладаващо липови гори(пр.Шерба), където липата е значително по висок процент.  Цена 12 лв/кг 0888 851 347 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Краси, благодаря за отговора. При мене от изброените ведители имаше малко акари и то по магданоза в оранжерията и оттам май се прехвърлиха върху съседния домат. Може би имаше по някой трипс. Реално не успях да ги проследя, но и не мисля, че са създали някакъв проблем. Имам сини и бели лепливи листове там, може би са се хванали в капана, ако са били епизодични бройки. Боб около картофите (благодаря на Теди) отблъсна колорадския бръмбар и тази година не водих друга борба с него. Събрах под 10 вързрастни и това беше. Насадих кейл, за да видя дали има някакви белокрилки, но няма. Видях няколко миризливки (под 5 бр.) при малините. Телени червеи нямам, но е имало. Кое кога ги изгони, не е ясно. Една година сях сидерати - бял синап, фуражен грах и фацелия. Дали нещо от тях ги прогони, не знам. Тагетес имам, дори доста се разрастна при доматите, но е в началото на всеки ред, почти. Колко върши работа, не е ясно, но сигурно всичко комплексно се допълва. Невен, лавандула, агератум - това е в съседната градинка. Босилек имам тук-там и в градината, и в оранжерията (там имам и тагетес). Само пореч и черен оман нямам, но ще се опитам да се сдобия. Попови прасета дори не съм виждала, не искам и да ги виждам. Ползваме оборски тор от овце, не пресявам нищо. Под открито небе е, нищо не съм завивала. С киртиците се справят котките, а иначе забиваме арматура с кенче да дрънкат. От вятъра става като камбанария. Вероятно досажда на сляпото куче, мисля, че гони и къртиците. Реално къртиците не са ми правили беля скоро. Подкопаваха едно зеле, но беше отдавна. Но нека копаят там, където нямам насаждения, иначе не са истински врагове, ясно е това. Единствено картофите ми са наядени, но мисля, че им дойдоха в повече поливките и червейчетата са ги нагънали, но не телените, а разни други. При картофите имаше много от онези бръмбари, които контролират популацията на колорадския бръмбар. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Само да вметна, че обикновен червей няма да яде здрав картоф. Обикновено някой друг нагризва картофа и червеите идват след това. При нас основно са плужеци, но не големи, а едни малки като бобче. Реално се оказва, че те са основна напаст, а големите са лесни за елиминиране. Малките живеят почти изцяло под земята. И вече след тях идват чкч и дъждовните.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ааа, ясно. Помислих за плужеци, но не бях сигурна къде живеят. Значи не са червейчета. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Krasimir Stefanov, пусни някоя снимка, да се порадваме на тия поликултурни красоти, за които говориш.... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Аз пък разгледах градината му и много ми хареса. :) 

п.п. не четете внимателно представянето му ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

@Миленка® Превари ме ;) .. тъкмо пишех на @Krasimir Stefanov, че го открих у фб и вече го оспамих на лично..

Добре дошъл.. Плодородно и природно нека да ти е.. и макар да е химера пожеланието, що пък да не си помечтаем.. :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване