Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Жоро

Бокаши е метод за рециклиране на органични отпадъци, подобен на компостирането, но има няколко ключови предимства пред него :

- не отделя газове( и не мирише!)  Така запазвате почти всичкия въглерод и азот в крайния продукт. При компостирането над 70% излитат в атмосферата

- не изисква обръщане за аериране, тъкмо обратното, тъй като процесът е анаеробен

- много по-бърз от стандартното компостиране

- крайният продукт е изключително хигиеничен и почти стерилен. Буквално можете да държите компостната кофа в спалнята си без никакви притеснения.

Бокаши е метод, при който с помощта на лактобацили захарите в отпадния материал се превръщат в млечна киселина. Така само след 2 седмици можете да ги заровите в почвата или добавите към обикновен компост, където наличните бактерии ще ги доразградят до растителна храна, което отнема само още няколко седмици.

Единственият недостатък е, че е нужна стартерна култура, но при добро желание и тя може да се произведе в домашни условия. 

 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Означава ли това,че ако сипя кисело мляко в отпадъка ще е достатъчно за стартерна култура. Ако не,да се поясни как да си я произведемч в домашни условия - брашно,захар,вода...или нещо друго.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Няма да стане, понеже L.b. bulgaricus яде само лактоза, но не и глюкоза и фруктоза, освен това както знаем се размножава оптимално при темп. от около 40 градуса.

Би могло да се получи от безсолна туршия, направена от зелеви отпадъци, но то на практика е същото, а проблемът е, че ако киселината стане твърде много, лактобацилите, като алкохолните дрожди, умират в собствените си ***на.

Във видеото правят от ориз

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хубаво, че пусна тази тема. Преди време обмислях подобна схема, тъй като мой приятел пробва да ми носи на 2 седмици едно 20 литрово бидонче с органика за компоста, обаче нещо не успяхме да я сработим и отече, отделно, че смърдеше яко на терасата му като го отваря да добавя и нали, съседи, жена, а-у...

Макар че в това видео, на 1:15 казва, че ако случайно кофата изпуска, ще ти осмърди яко гаража, демек и тоя метод няма да е без миризма. Как се осигурява анаеробност, ако ежедневно отваряш да добавяш? То не че кофата е херметическа де.

В първото видео добавя само трици, или аз изтървах къде слага стартерната култура?

Закопаването задължително ли е според теб, или може да се метне на обикновения компост, който си е купчина в двора? В клипа казва, че това в кофата е "pre-composting", все едно там реално компостиране не се случва. Не се виждам да копая по една дупка всеки ден и да имам 5 кофи на ротация, та се чудя ако трупам всичко в една по-голяма кофа с дупка на дъното и капак отгоре, ако го метна след 2-3 седмици матряла върху компоста, дали това би имало смисъл.

И зимата как се действа, дали ще работи това бокаши ако примерно кофата е в мазе, което не замръзва? Ако я мятам на компоста зимата, надали ще се постигне нещо... Може би трябва да си приготвя една дупка, покрита със слама и цяла зима да сипвам там пред-компостирани бокаши кофи...

Основно мащабът ми е тегав, но вероятно не е подходящо за общия градински компост, а за малки количества само кухненски отпадък, с който да се обогатява градинския.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Нямам еднозначно мнение като цяло и трябва да го пробвам преди да мога да кажа нещо, тъй като и на мен много неща не са ми ясни. Като цяло големия плюс е, че тези бактерии не късат въглеродните връзки на захарите (C=C), т.е. органичната материя остава органична и не излита като CO2. 

Оттам и (почти) липсата на миризма от кофата. Би трябвало да мирише на туршия. Това, за което той говори, е сокът, който се отделя на дъното, и в който се съдържат всички протеини и азот-съдържащи в-ва от материала, които тези бактерии не ядат. Бидейки на дъното, той почти не мирише, но ако се изсипе на пода за минути ще бъде нападнат от други бактерии и ще се осмърди яко. Тези трици, които слага, са заразени с бактерии. 

Точно втората фаза не ми е съвсем ясна и защо трябва да се закопава в почвата, а не може ли да се трупа на купчина да си се компостира там - трябва да може, но когато стане голям куп пак стигаме до момента с обръщане, поливане и т.н. И да, определено е подходящо само за кухненския компост, в който се изхвърлят често неща с високо захарно съдържание. Надявам се догодина да пробвам и да споделя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 3 часа, min-4o написа:

..(почти) липсата на миризма от кофата. Би трябвало да мирише на туршия.

това е доста около почти ;) предпочитам вмирисан компост, пред миризмата на туршия.. чеСно :D 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Нов френски метод за обработка на отпадъците  е  обработване с негасена вар, май  правят вече заводи във Франция..Тоз метод е доста стар и изполвали го навсякъде. Пословица "Новото  това е добре забравено старо".се подтвърждава. Но негасена вар доста е опасна, ако не внимаваш с водата с нея заедно, , но я използват  и за обработване на кожи. 

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2005/08/18/90945_grupata_oxalor_predstavi_ekologichnata_si_tehnologiia/

И аз се чудя защо  карали  отпадъци за изгарянеи да превръщат гр.Девня и Повеляново   в задимено миришащо  , където се задушавали хората., когато още през 2008 година било е предложено отпадъци на София да нейтрализират с негасена вар?

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Mariya-Zlateva-Sofiiskite-bali-s-bokluk-shte-predizvikat-navsyakude-zamursyavane-na-okolnata-sreda-56622

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Стана ми интересно и реших да проверя.

В крайна сметка става дума за "революционен" древен метод за дезинфекция и обработка на трупове, а не за компостиране, но явно в случая върши работа.

Схемата е следната - смесените отпадъци от контейнерите се засипват с негасена вар (CaO), която реагира с водата в органичните отпадъци CaO+H2O= Ca(OH)2+ t , и се превръща в хидратна вар, а те се стерилизират и мумифицират. Така по-лесно се отделят от тях пластмасите, стъклото и метала.

От компанията се хвалят дори, че френското мин. на земеделието им е дало сертификат за "торта", която произвеждат, което всъщност е изсушена органична материя, примесена с вар, която тепърва ще угнива на място след като се рехидратира.

За неваровити почви става. Инак ако искате да накарате компоста вкъщи да не мирише(и да не гние), или пък да скриете труп в мазето, това със сигурност е начинът. Дори може да ползвате магнезиев оксид вместо калциев, за да не си сменяте pH на почвата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Днес поизчетох повече по темата и установих, че млечната киселина при атмосферни условия се разпада до CO2 и вода, което прави бокаши метода за мен напълно безсмислен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Такаа. Сега да видим как ще стане и ямакашито. :)

Доколкото разузнах, е добре да се източва течността, която се образува на дъното. Та явно ще трябва бидон с канелка на дъното, която да монтирам. Готовите бокаши контейнери са колкото кофа за боклук и струват към 150 лв. Така че абсурд да си взема такава. Още повече, че няма да го съхранявам вкъщи.

Също, нали било добре да не остава въздух вътре, мисля да използвам вакуум помпа от комбиниран компресор, който имам. След отваряне, да източвам въздуха навън.

За бактериите, мога да ползвам ефективни микроорганизми на микроведа . Продават ги и в БГ.

Освен тях, понеже горе във видеото е показано, че може и от ориз, ще ползвам тази схема:

 

"1.    250гр бял ориз се измиват в 0,5л вода от чешмата (суровата мътна вода от измития ориз ви е основната съставка за отварата).

2.    Вземате оризовата вода, поставете я в по- голям буркан, покрит с тензух, та да влиза въздух, и я оставяте да престои на тъмно и хладно място, от три до седем дни. Това се прави, за да се случи нужната ферментация.

В един момент разтворът ще започне да мирише на тесто. Когато замирише сладко (при мен това обикновено е на 7- мия ден), течността е готова. Малко страшно изглежда, но не бива да се плашите. :)

3.    Към ферментиралата оризова вода се добавя 0,5л прясно, непастьоризирано краве мляко. За тази цел ще ви е необходима жива крава. С друго мляко, било овче, козе, или соево мляко не се случват нещата. Трябва да бъде крава. Аз взимам мляко от млекомат, понеже в Русе нямаме натурални крави...

Та вземате млякото и смело и безотговорно, без да го варите, го шльопвате в буркана. :)

Отварата престоява още 3 до 7 дни на тъмно и хладно място с тензух отгоре. По време на престоя, на повърхността се образува каймак в различни цветове на дъгата, мирише на гняс и изглежда подозрително. Изпийте си валерианата, защото точно това трябва да се случи- лактозните бактерии от млякото изяждат патогенните бактерии в течността и накрая остават само полезните. Когато отварата се разслои добре на каймак и суровадка (обикновено това е на седмия ден) е време да действате със следващата стъпка.

4.    До тук сме получили малко по- малко от литър заготовка (каймака може да дадете на кокошките, ако имате такива). Взимаме я, набавяме си същото количество обикновена, неароматизирана меласа от рибарския магазин, изсипваме ги в чист бидон и добавяме НЕХЛОРИРАНА вода до около 40л (ако налеете 50л не е грешка; така или иначе бактериите ще се размножат). Водата може и по- рано да си я налеете в бидона, та да престои 24 часа ида се дехлорира. Не съм правила опити с дъждовна вода, ако някой иска, нека опита, само да няма листа и буболечки вътре.

Защо е важно водата да бъде нехлорирана? Защото сте си култивирали най-прекрасните бактерии, които обитават и подхранват почвата, а както всички знаем бактериите и хлорът никак не се разбират.

5.    Разбърквате отварата,| слагате капака на бидоня и я оставяте около седмица, както се казва "да даврандиса". Важно е да бъде на тъмно и на хладно място, защото топлината и светлината убиват живота вътре.

6.    Когато всичко е готово, получавате една нежна, леко мътна кехлибарена течност, която се лее като изстудена ракия и която мирише много приятно на квас.

Е те това ви е крайния продукт.

Разрежда се 1:100, което е ЮОмл в 10л, желателно нехлорирана, а може и дъждовна вода и се полива веднъж в седмицата, може да се ползва и за листна тор. С нея ще съживите и най- умрялата почва, третирана с препарати и искуствени торове. Отново всички знаете, че който има здрава почва, има здрави и силни растения.

За ускоряване на компост може да се използва като конценртат. За целта се полива компоста с отварата, колкото е необходимо, разбърква се и се покрива с нещо непромокаемо. Тази процедура се повтаря на всеки 2-3 дена, като обикновено на 21- 22 ден компостът ви е готов за употреба - угнил и обогатен с нашите любими бактерии.

Както видяхте отварата не е трудна, пропорциите са леко едно към гьотере. Това, което е важно е да ползвате чисти съдове, за да не замръсите разтвора и да държите на тъмно и хладно винаги, за да не уморите човечетата вътре.

Веднъж сдобили се с отварата, може да я размножавате до безкрай. За целта вземете 1л от нея, наречете я "майка" и я поставете в хладилник. Когато искате да размножите, просто добавете меласа и вода в гореописаните пропорции.

Ако пък искате, може да си направите настройка от чер оман или коприва, като отделите една кофа от концентрата и добвите в нея листна маса от каквото сте си наумили. Оставяте да престои две седмици на тъмно и хладно, като разбърквате добре всеки ден. За ползване готовия продукт се разрежда отново 1:100.

Важно!!! В даден етап, след като сте я приготвили, ако отварата замирише зле, като че нещо е загинало вътре, значи бактериите ви са погинали. Това се случва само при неправилно съхранение. Тогава не бива да я ползвате. Съда се изпразва на безопасно разстояние, измива се добре и от хладилника се изважда отварата "майка". Смесва се в нужните пропорции и воала - имате отново отвара.
Ana Peteva"

Единствено се чудя, дали с треволяци ще стане, макар да се спазва съотношението 15-20:1. Аз нямам кой знае какви отпадъци от кухнята.

Зъщо така, всичко ще мине първо през дробилката.

И като изкопая дупката в земята за завършването на процеса, мисля да засипя с компост, да може като го разбъркам и вадя, да си е чист компост всичко.

А туй дето сипва, като трици, са некви бокаши трици:

https://praktiker.bg/bg/Komposteri/TRITzI-AKTIVATOR-ZA-KUHNENSKI-KOMPOSTER-BOKASHI-ORGANKO-BIOGEN/p/142318

Нещо не ми харесва цената. Ще видя да мина с другите бактерии. Или поне да смеся с по-малка част от това. 

Всъщност, с трици и бактерии се правят тия неща.

Това е вариант за приготвяне на бокаши трици:

"ЕМ препарат Байкал, 2,5 л вода нехлорирана, 0,5кг захар, 0,5кг морска сол, 0,5л ЕМ препарат. Всичко се разтваря във водата и после се джурка с триците (няма значение какви), многоджуркане пада, около 30 мин за 5 кг."

Това с "джуркането" не ми допада. Ще влизат в бетонобъркачката. Или с миксера за строителни смеси. :>

Biofertiliser-3-Bocashi.pdf

Лактобацилен серум.pdf

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Това са бубите под микроскоп на лактобацилния серум от оризова вода и прясно мляко:

Използвал съм имерсионен обектив около 2000х

Мърда нещо.

Това е компостен чай за около 18 ч на 800х (аз ралика между 800 и 2000х не виждам)

 

 

Пръчковидните трябва да са лактобацили. Кръглите се предполага да са дрожди. Ама дали и другото какво - божа работа. :>

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване