Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Meri Alexandrova

Голямо желание и никакъв опит

Recommended Posts

Meri Alexandrova

Здравейте, благодаря за приема.

Много ми се иска да си направя малка, много малка овощна градинка от 4-5 дървета и няколко храста. Спряла съм се на:

1.Череша - исках да е самоопрашваща се, но ако не е добър вариант, съм готова и две черешки да засадя. Напр. Скеена или Лариан. Или Ван+Бинг.

2.Ябълка-мислех колонна червена, но ако е много сложно, може би Флорина+Златна превъзходна.

3.Дюля-асеница

4.Лозички-синьо и бяло десертно грозде, може би Дунав и Болгар или Италия и Велика.

5.Касис

6.Арония

7.Смокиня. Много искам смокиня, изчетох темата тук и направо се отчаях. Все пак да опитам с Мичуринска?

Живея в едно малко село в Австрия, 200 м надморска височина, горещо лято до 33 градуса и зима до -15. Много валежи.Почвата не зная каква е, много черна и тежка. Има възможност да ги засадя на западна, северна или южна страна.

Извинявам се за грешките в имената или термините, никога не съм се занимавала с овощарство, само чета усилено сега, но без практични съвети няма как да ми се получи. Предварително благодаря, ако някой отдели време да прочете всичко това и да ми помогне със съвети какви сортове да подбера. Единственият ми опит в градинарството беше тази година - домати. Успях да си направя разсад, отгледах ги и станаха чудесни. Това ми е гордостта

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Meri Alexandrova написа:

Здравейте, благодаря за приема.

Много ми се иска да си направя малка, много малка овощна градинка от 4-5 дървета и няколко храста. Спряла съм се на:

1.Череша - исках да е самоопрашваща се, но ако не е добър вариант, съм готова и две черешки да засадя. Напр. Скеена или Лариан. Или Ван+Бинг.

2.Ябълка-мислех колонна червена, но ако е много сложно, може би Флорина+Златна превъзходна.

3.Дюля-асеница

4.Лозички-синьо и бяло десертно грозде, може би Дунав и Болгар или Италия и Велика.

5.Касис

6.Арония

7.Смокиня. Много искам смокиня, изчетох темата тук и направо се отчаях. Все пак да опитам с Мичуринска?

Живея в едно малко село в Австрия, 200 м надморска височина, горещо лято до 33 градуса и зима до -15. Много валежи.Почвата не зная каква е, много черна и тежка. Има възможност да ги засадя на западна, северна или южна страна.

Извинявам се за грешките в имената или термините, никога не съм се занимавала с овощарство, само чета усилено сега, но без практични съвети няма как да ми се получи. Предварително благодаря, ако някой отдели време да прочете всичко това и да ми помогне със съвети какви сортове да подбера. Единственият ми опит в градинарството беше тази година - домати. Успях да си направя разсад, отгледах ги и станаха чудесни. Това ми е гордостта

Здравейте ! За белите сортове, става и Виктория, който узрява по- рано.  За всички подобни сортове си трябва пръскане. Щях да ви препоръчам и Хамбургски мискет, но се сещам, какво става с моя при много дъжд и се отказах.

За смокинята - правилно сте решили да е М10, защото е доста непретенциозен сорт и е една от най- ранно зреещите в света. Покривайте първите две години и не оставяйте повече от две стъбла. Най- добре е да е само едно, като нормално дръвче. Почиствайте издънките, веднага, след, като ги забележите.  Трябва да има поне осем часа пряко слънчево греене на ден на мястото, където ще я засаждате. При -15 можете да покривате само първата година. Не я форсирайте да расте с азот, защото при вашата влага ще предизвикате бърз растеж и лесно измръзване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте, Мери!

През какво разстояние мислите да слагате дръвчетата? Черешите стават големи, но подложката може да намали силата на растежа и да са по-компактни. Също ако много вали, изберете сорт, който е по-устойчив на гниене и напукване. Трябва да се чете.

Грозде вирее ли в района? Аз мисля, че от юг за него ще е най-добре, да не стои на сянка и влага.

Ябълка би могла да се направи и два сорта на едно дръвче. Някои разсадници у нас даже предлагат. Но ако не, или две, или да се пробвате с калеми. И там има подложки, които да правят дървото по-мощно или по-дребно.

Успех!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 40 минути, Kalam Mekhar написа:

Касисът по- добре го изключете от списъка. 

Защо? Идеално става под всяка овошка.

А смокини можете да потърсите и местни сортове, у нас има една известна като Тиролска. При вашата НМВ ще си станат чудесни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 21 минути, min-4o написа:

Защо? Идеално става под всяка овошка.

 

Написал съм глупост. Бях се замислил за нар, когато писах. Ще го изтрия. Много добре ще си вирее при нейните условия. Малините също ще се чувстват отлично при чести валежи. Тази година ги поливах често и имах само около месец прекъсване на плододаването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошла Мери :) Колко голяма е тази "малка, много малка овощна градинка"? Колко място е отредено за нея? Как е разположено спрямо къщата? Има ли плътни огради? Дали е възможно да се видят снимки от локацията?

Черешите могат да станат доста големи, но не е трудно и да се държат малки, с резитба. Сорт - каквото ще ви хареса за ядене. За ябълките, ако мястото е кът бих действал както казва Славян. Едно дърво (но не колонно или джудже!) с 4-5 сорта ще дава разсрочено ябълки, като заеме място на макс 2 дървета. Отново, подберете любими сортове, това е по-важното за мен в малкия мащаб. Плодните храсти няма да са проблем според мен, вкл. касис, арония, а защо не и някоя къпина без бодли или камчатка ;)

За лозите, може би най-удачно ще е ако има възможност за пергола (асма) от южна страна на къщата, хем самата постройка да го варди. Възможно е да трябва да се добави пясък към почвата, тъй като лозата принципно харесва по-оцедливи почви и би предпочела сух каменист баир пред вечно влажна глина. Яка резитба също, вижте темата на Евгени тук.

Успех :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, Meri Alexandrova написа:

2.Ябълка-мислех колонна червена, но ако е много сложно, може би Флорина+Златна превъзходна.

Колонна ябълка вариант ли е?

Колонна ябълка в български разсадник: линк 1, линк 2, линк 3

Обща информация на български за колонни овощни дръвчета

Терминът на английски е "columnar apple" или "column apple".

Съвети за отглеждане на английски език: http://www.lubera.co.uk/blog/the-columnar-apple-the-most-important-tips-and-tricks-for-planting-and-growing

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 34 минути, Mihail Mateev написа:

Колонна ябълка вариант ли е?

Много кратко живеят и, освен ако примерно имаш място колкото теб (полвин балкон) не са много оправдани. По-скоро с нормален растеж дърво + espalier, за пестене на място и/или ползване на иначе "изгубено" такова.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 23 минути, Боби Димитров написа:

Много кратко живеят и, освен ако примерно имаш място колкото теб (полвин балкон) не са много оправдани. По-скоро с нормален растеж дърво + espalier, за пестене на място и/или ползване на иначе "изгубено" такова.

Съгласен съм, че нормално дърво плюс рамка (espalier) е по-добре, но дамата казва, че няма опит. Ще трябва да се учи да подрязва. 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване