Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Жоро

Понеже видях, че за утре дават опасност от слани, предлагам тук всеки да пише кога е имало при него такова събитие заедно с височината и някакви географски особености, за да се създаде база данни. После ще можем да си сверяваме данни за минали години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

2019 година, седмицата след 5-6.10 е имало слаба слана. Седмицата след 19.10 е имало тежка слана, която е убила всички домати, чушки, тиквички, краставици, тагетеси, босилек, космос и тн, както и са опадали доста от листата на дърветата.

2018 година - 27-28.09 е имало тежка слана, -3 е било.

2017 година - лека слана в седмицата преди 15.10, заминали са повечето Картофови и Тиквови, а тежката в седмицата преди 04.11.

2016 година - лека слана в първа седмица на октомври, която обаче е убила домати, чушки, вигна, а в края на месеца тежка, която е убила всичко останало.

Локацията е в Хераково, 635 м нмв, лек наклон на северозапад.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз покрих патладжани, някои домати, цитруси, лют пипер, малко сладък пипер, тиквички и физалисите с найлони. Доста неща остават непокрити, но чушките и едрите домати повечето ги обрахме. Но по-скоро тази нощ ще се размине.

Миналата есен сланата падна в края на ноември/началото на декември почти с първия сняг, а дали не беше снегът първи? Но преди две години удари на 26-27 септември, твърде рано (или може би както е писал Боби, 27-28 ако гледаме нощта, но аз така съм го запомнил).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Помолила съм да няма слана до средата на ноември ;)

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нямаше слана. Три градуса тая заран. Довечера пак е рисково поне по прогноза.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В 7 часа при нас беше 2 градуса, в 10 - 6. Не огледах градината, обаче, че от рано ме грабна работата.

Днес и утре вечерта по прогноза пак е 2, ще го видим. Ако подмине сега, до ноември при нас не мисля, че ще има - както е "помолила" Миленка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

И в Люлин нямаше но в ниското около Искъра, където е фермата - да, и се поздравихме с "честита първа слана!'

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От Искъро по-дълбоко нема. А, честито!

Аз съм на 490-500 м, лек южен склон. Ниските места имат своите недостатъци. Но нощес ще завивам пак, дано удължим малко сезона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Излезнах по тъмно, стори ми се, че има лека слана, Чуковезер, 650 м.

Обикновено всичко се бере около 20-25 септември. Миналата година дообрах доматите на 8 ноември, но това е изключение.

IMG_20201019_064957.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Към седем сутринта,колите по улицата бяха бели...слана. Днес всички си прибраха цветята, въпреки че изглеждаха без поражения....Казват било е  -1°С

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Сега ми дадоха данните от горе за тая сутрин. Гоуемо Бучино, 910м, 5.8 градуса, никаква слана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тая вечер е вече 5 градуса по спиртния термометър. Има изгледи за слана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

IMG_20201020_082325.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Първата слана е факт, но не е много силна. Примерно някои корени пипер изглеждат окей. Малко късно ставам, за да снимам цялата й красота, слънцето вече напича.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

-2 в 7 сутринта при нас, качих снимки в албума.

ACtC-3e8Rm44jXlTvAyjVF3eDLCsWgoEFnNlFx5j

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

IMG_20201020_083107.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Съседът каза, че е имало много лека слана. Северен склон на Стара планина, 350 м надморска височина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас -2°, слана, пълна програма. ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес сланата беше малко по-лека. Но в едната градина незавитите домати се разминаха два пъти, както и моят пипер. Просто сланата не пада еднакво навсякъде. Поогледах тая сутрин. Градинката ми е пред къщата от южната страна. Има големи дървета и от запад и от изток малко по-далеч, от юг има бъзове - мястото е сравнително закътано и слана почти нямаше. Докато на 20-на метра на запад, където почва открита ливада - там тревата беше побеляла. Въобще откритите места без дървета наоколо бяха пострадали, а тези между дърветата и покрай сгради - не. В едната градина вчера повечето неща бяха поразени, в другата южно от две големи ябълки и големи габъри от изток - и бобът си е окей, и доматите без защита.

Очевидно микроклиматът си оказва влияние и трябва да се наблюдава и изучава. Защото по-доброто място означава по-дълъг сезон.

Ето ги доматите на открито след две мразовити утрини, в които тикви, пипери и домати в другата градина бяха ударени:

Photo0172.thumb.jpg.22326f6af8f51e89c4e8f57f6298fc87.jpg

Ето го и пиперът Кайен, който бяхме покрили:

Photo0171.thumb.jpg.74862846f47ac774c1e8a67dab748ea5.jpg

По-големите завръзи обрахме, но ще поживее още, а някои може и да прибера в саксии за зимата. Много късно го садих и късно се разви.

А патладжани и домати в оранжерията са съвсем добре. Краставиците също.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Засега отложихме неизбежното. В следващите десет дни по прогноза слана не се види.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване