Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров
На 15.11.2020 г. at 13:57, Panik написа:

В Люлин преди няколко седмици падна сланата...поне в "моя" Люлин....ама то си е дол (Лесков Дол)

Хъ, Лесковдол не е ли в Балкана? Аз защо нещо над Перник разбрах, че си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Първата яка слана за сезона. Снощи около полунощ беше вече минус два. Всичко побеляло. Завих цитрусите с найлон и са добре, също и физалиса... Но ще трябва да огледам по-късно. Дори патладжанът в оранжерията е пострадал. Но като цяло дълъг сезон тая есен. Не съм замервал температурата сутринта, но като нищо е било минус четири. За Габрово дават минус 1,7 минимална.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ми всъщност облачно и дъждовно време в тоя сезон не е лошо, тъй че прескачаме опасността от късни слани. Единствено за копане и садене не е приятно. Но по прогноза ще има и променлива облачност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Термометър показва 1, но явно е било надолу, защото всичко е измряло на 9 май сутринта, ден поебъй стана малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много късна слана наистина. При мен се размина. След двайсети април всичко е точно, въпреки че и към края на април имаше възможност за лека слана. Мястото е високо. Иначе долу при реката може и да ги е поопърлило. Имало е 0,8 нощес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Миии не бързайте, бе хора! И тук не е падало слана от средата на април да речем, но на открито сях само студоустойчиви, а картофите съвсем наскоро, другото ми е на разсад все още. Тук от седмици е почти лято, стигало е до 32 градуса, но ей-ся мушнах на 10-на см термометър в почвата - около 13 градуса (водата от кладенеца зимата беше 15).

Лошото е, че въпреки обещанията дъжд само попръска колкото да развие бурените, а не ми се полива от сега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нищо. Бърза работа... Ще почнат наново и за късни. Или като начинаещи - с готов разсад от пазара.

А имаме и прогнози в днешно време. Един найлон или разпиляни бали сено или слама може да са достатъчни. Аз съм покривал райски ябълки с трева (полусуха) и се запазиха листата есента при ранна слана.

А разсадите ми са още в саксии и кофички в щайги. Лесно се прибират при нужда. Само няколко корена домати и физалис имам в градината. Макар че ги държах под ябълката по-едрите и нищо им нямаше. На полето (по-открито) можеше и да пострадат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

У наше село сборът е на 24-ти май, навремето се извървяваха стотина човека през къщи. Всичката манджа (и то каква!) беше от бабиния двор и градина, но от града купувахме само краставици. Едва ли е било, че баба не може да ги произведе, по-скоро защото не си е струвало. За сметка на това има/ше ранни череши.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Към щетите добавяме и тунбергиите по 2 метра високи, отделно жасмина от френско и разни цветя, които подариха на булката за имения ден. Ест домати ранни, салатни, черита, заминаха. Всички краставици. Чушките. Всички показали се картофи, а там е много жалко, защото едните бяха тъмно лилави - бях обещал на една жена да й развъдя семе. Другите бяха Пикасо и измряха. Интересно, че имаше 10тина корена не-Пикасо и те са доста по-добре, в смисъл, зле са, но не са тотал каша като Пикасо и лилавите. Дори чубрицата е сгънала. Друго интересно, посадения вчера разсад кейл е умрял, за разлика от посадения преди 4-5 дни. А най-най интересно е, че на фона на цялото това измиране има 2 корена домати, които са усред всичкото и са живи и здрави.

Имам някакво усещане, че ако в петък не трябваше да възстановяваме къщата след 7 дни гости, а в събота не трябваше да възстановяваме синчето с 35 см рана на бедрото, докато слагаме 50 кг картоф на общата нива, може би щях да погледна прогноза или нещо, може би дори чаршаф да метна. Но когато маслото е малко, а филията огромна, все остава нещо ненамазано ;)

Утре вечер туряме останалия за попълване на дупки разсад домат, който обаче е миксиран реколтата и ще е на принципа "изненада". Ще турнем в кофичка и нови семки тиквички, краставици и тн.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Имам някакво усещане, че ако в петък не трябваше да възстановяваме къщата след 7 дни гости, а в събота не трябваше да възстановяваме синчето с 35 см рана на бедрото, докато слагаме 50 кг картоф на общата нива, може би щях да погледна прогноза или нещо, може би дори чаршаф да метна. Но когато маслото е малко, а филията огромна, все остава нещо ненамазано ;)

Ами малко се е натрупало и от решения и външни обстоятелства. То обикновено така става. Но следващия път след толкова гости имай едно наум. Едното е кеф, но за сметка на другото.

То и аз не очаквах слани. Бях мернал 3 градуса в далечна прогноза. И ни подмина, макар и да прибрах това-онова. Между другото, за тази нощ дават минимална 2 градуса, и шансът за слана е с една степен по-голям. Та имаш два корена домати...

Цитат

Утре вечер туряме останалия за попълване на дупки разсад домат, който обаче е миксиран реколтата и ще е на принципа "изненада". Ще турнем в кофичка и нови семки тиквички, краставици и тн.

Аз миналата година си съсипах с изкарване на слана четири корена некалени едроплодна брекина от семка, едногодишни. Хубаво, че петият оцеля. Та оттогава повече внимавам. Щото тиквички и краставици ще насееш, ама други брекинки едва ли ще изкарам от старите семки.

А каква беше тая дълга рана и как я третирахте?

Моля, пиши после кое е успяло да се възстанови и кое е приключило курса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Снощи прибрах по-дребните домати в къщата, както и пипер, патладжани, тиквички. По-големите оставих под клоните на ябълката за защита. Все пак станах към шест и двайсет, по изгрев и с потрес видях термометъра да показва цели четири градуса над нулата! Стига толкова слана. Не познаха метеоролозите. Само ни плашат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Тук снощи е паднало до 8 градуса - точно според прогнозата, за довечера го дават 5-6 и после нагоре. Хваля десетдневната прогноза на wunderground.com не толкова за точността, а заради подробните графики, има и за температура на оросяване. Най-точно е https://euweather.eu/frc_maps.php , но е само два дни напред.

Вече не прибирам нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Първите поражения на студа при нас са факт - сладките картофи бяха попарени и ги извадих. Температура 1С измерена, но в градината обикновено е малко надолу. От началото на месеца са около 2 градуса нощните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен става хладно последните нощи, но засега няма поражения. Обмислям да прибера някои патладжани за зимата, защото не успяха да родят. Втора година така вече. Но сега разсадът беше ранен, просто сушата им дойде много. Дали ще стане?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Дори да стане  от дърта баба бебета?! :) Има достатъчно време за нов разсад.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Той не стана достатъчно едър и достатъчно рано, та мисля и друг вариант.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Миналата година бях досадил на всички да им раздавам патладжани, а колко кьопоолу направихме...! Тази дори за нас няма - растат, цъфтят, но не връзват, а имам и втора реколта която упорито отказва да порасне. Значи рестарт!

По темата: поне по нашенско слани скоро не се очертават, но новата прогноза дава дъълго лошовремие. Миналата година заради такова не можах да си зазимя градината, надявам се тази да не е така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Как разбираш, че няма да има слани?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

По памет, нюх и графиките на https://www.wunderground.com/forecast/bg/ :D

Не са най-точните за моето село, но когато точката на оросяване е под прогнозната температура дори роса няма да има. А когато е над 5 градуса (в случая) и за слана не може да става дума.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване