Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

@Любо Д много поздрави да пратиш на пичовете от метеоблу с "чудните" им прогнози. Даваха +2 минимална, преди половин час беше -3. В 23:30. Стана ми жал за крушите и запалих един огън, метнах мокри треви, сено, клечки, вдигнах един пушек. А дано даде ефект.

Но сланата вече е паднала. По синоптика минимална -4 до -5. При -3 сега, да падне с още градус-два до изгрев е съвсем резонно.

Кофти, че крушите са нацъфтели, тази им е силната година, черешите също. За три-четири дървета, където напалих огъня, поне дано има ефект. Другите - ще ги видим колко са корави. Студена априлска вечер. Предните пъти при -3 минимална почти нямаше слана, но този път е от рано и различно.

В крайна сметка нормално за 20 април. Но можеше и по-лека да е.

Photo0537.thumb.jpg.b3e3caf89313c93c761dc4708e6236d9.jpg

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

За съжаление, това се очаква всяка година и сме го коментирали. Утре сутринта при мен го дават, че ще е -2. Цветът на прасковите и без това опада. Ще падне и каквото друго е цъфнало. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

-3 тук, доста точно по GEM15, както обикновено. За довечера и надолу може да иде, като гледам тъмно синята линия.

image.png

 

Черници, дюли и мушмули не са отворили още, ябълките имат розов бутон, но надали ще изкарат на -5. Кайсии, праскови, джанки, сливи, череши, круши... цъфти или прецъфтя. Дори червен касис е цъфнал, не зная той до колко се трогва от -3 и надолу, но ще разберем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Гледах вчера една от джанките, че имаше немалко завръзи. Прасковите също изглеждаха, че ще задържат. Ще огледам дали ще ги задържи поне джанката. Тя цъфти втора от всички джанки. А и все пак -2 не е -4. Въпреки че при мен отиде към -4.

Цветовете на едната черешка ми изглеждаха нормално преди малко. Влагата в почвата е огромна и се чудя това дали не е смекчило студа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

Не се гледа само една прогноза, освен това трябва да е прясна и за твоето село. Красота:

 

Screenshot_2022-04-20_09-45-57.jpg

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас 0,4°, но пак вали сняг. Не знам кое е по-лошо - сняг, който или сух студ при цъфнали дръвчета. Надявам се на черния касис нищо да му няма. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Според мен снегът не е толкова проблемен няколкото сланата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз положих някакви усилия да предпазя две-три големи круши (третата обаче е на повече от пет метра от огъня, другите две са отгоре). Само те могат да дадат стотици килограми плод, ако задържат. Тъй че си жертвах другите задачи, но да видим. Влажната ми трева не беше много, а и беше неприятно замръзнала да се събира. Не бях се подготвял да паля огън след полунощ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега като гледах пак черешовите цветове на едно ниско дръвче - ами изглеждат си нормални според мен. Плодниците са зелени. Имаше едно цветче с по-тъмен плодник/близалце (женския орган в средата). Май не е толкова зле положението. За крушите може да ми спести прореждането ;)

ПП: термометърът е отчел -5 градуса. Седем надолу от прогнозата на Метеоблу. Сега ако бях "уважаващ себе си журналист", можеше да се тюхкам и да държа сметка как Синоптика са "подвели читателите" като са сгрешили прогнозата с един градус за минималната температура... Ще видим поне нещо дали оцелява след такъв минимум.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Всъщност може би най-тежко и визуално засегнати са някои орехи, които са по-напред в развитието си. С тъмни листа. Предполагам нищо няма да вържат. Имаше една такава година. Дано не са всички, щото това е голяма загуба. Въпреки че орехи от миналата година има много.

Прави ми впечатление, че някои орехи са тръгнали доста по-рано от други, които пък от своя страна почти нямат листа. Това може да се окаже ключово, щото тези с големите листа ще останат без...

Нощес може би пак минуси и се надявам да са последните за сезона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Off Topic

Аз пък цяла зима си разпалвах печката с по-миналогодишни орехи, щото според жената не ставали. Днес случайно ги опитах - нищо им няма, изпеках ги на туча. А миналогодишните още не сме ги опитали.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Десетина дни след сланата, череши, вишни и круши изглеждат добре. Дори джанките сякаш имат някакъв завръз, прасковите също. Най-големите поражения са по орехите, та чак ме плашат. Гледах едно от дърветата още стои като в покой и почнало да изкарва клонки от основното стъбло! Говоря за орех едно 20-25 см дебел поне. Не е малко дърво. Други тук-там по клоните изкарват филизи, но повечето не. Но ако са измръзнали толкова клони, това е брутално.

Също и райските ябълки, които бяха напъпили (набъбнали и позеленели пъпки) имат измръзнали такива пъпки по върха. Тези -5 са ги ударили и сега се бавят. Включително и младите семенаци, които също бяха напъпили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Интересно:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Няколко човека в България са споделяли същото в групата за Ашладисване, има ги в теми "ледена епоха" :) и изглежда че работи при силни студове - например при прогноза за -3 няма смисъл, но при -15, определено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 1 час, Боби Димитров написа:

изглежда че работи при силни студове - например при прогноза за -3 няма смисъл, но при -15, определено.

Така намирам логика. Да замразиш обаче цвета за да го предпазиш от слана не го схващам. Бях чел за напояване на почвата около овошките и намирам някакво обяснение да се предпазят от слана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 37 минути, Боби Димитров написа:

Преди: ...

След: ...

На снимки не вярвам, в много случаи и на очите си. Просто не намирам точно в този случай логично обяснение, може и да има. Също не изключвам пъпки които не са били отворени при замръзването, с по-късен цъфтеж който в случая се забавя. Това последното е най-вероятно, затова и не е показал снимки ден- два след като се размразят цветовете, предполагам са били кафяви. 

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Тука въобще не говорим за замраряване на цветове, това е по-късен етап. Тук става въпрос за замразяване ,преди  цъфтеж, при набъбнали пъпки

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 16 часа, kokorko написа:

Интересно:

Да, наистина е интересно. А освен метода с дъждуването има и още един метод при който с много голям вентилатор с диаметър 5+ метра се засмуква въздух от високите слоеве над 10 метра и се издухва косо към градината. Това с вентилатора, разбира се ще работи само ако студа, т.е. късната пролетна слана е от температурна инверсия (а не от обща студена маса / студен фронт), но аз подозирам че по нашия край, например, поне 50% от късните пролетни слани са точно от инверсии. Бях пуснал тази информация както и препратки към сайта на една търговска компания в България в темата "Термометър", та моля, ако се има предвид тази информация, то това да става с повишено внимание, защото тази българска търговска компания печели пари от тези системи и са "заинтересувана страна".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 1 час, kokorko написа:

Тук става въпрос за замразяване ,преди  цъфтеж, при набъбнали пъпки

Ясно, така вече намирам повече логика! Аз се концентрирах повече в атрактивно замръзнал цвят,  защото по интуиция него се опитваме да предпазим от късни слани и ниски температури. Пъпките  както знаем  дори и набъбнали са по устойчиви на слани и ниски температури.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване