Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Полина

Привет от Поли

Recommended Posts

Полина

Здравейте на всички!
Цяла седмица ви чета като любовен роман - от сутрин до вечер. Мисля, че е време за кратко представяне.
Казвам се Полина, от София, но през февруари с мъжът ми се заселихме в Бургас. Купихме си стара къща с двор и идеята е да си отглеждаме храната без традиционните пести/хербе-циди.
Нямаме никакъв опит в градинарството ( и изключение на детските ми спомени от ваканциите на село; все пак знам как се оперира с мотика )IMG_20201018_134834.thumb.jpg.5f55e905d5c72167ff89ff231df94827.jpg Всичко правиме в крачка, защото едновременно трябва да приведем и къщата и градината във вид годни за употреба. В къщата живеем вече 6 месеца в походни условия, като на къмпинг. Оправихме покрива (слава Богу) и за друго не остана време, защото всичките ни усилия са насочени в градината. 
Градината е около 800 м2. Имаме 3 лехи, оградени с колчета, които за в бъдеще трябва да станат повдигнати. Всички останали лехи са просто траншеи в земята. Поливането до началото на лятото беше с кофи, което еволюира в капково. 
Тази година не сме орали и фрезовали. Засаждахме растенията направо в дупка в земята и го окопавахме леко. Торихме само с елексир и коприва в началото. И после борбата с вредителите - настойка от лук, чесън, коприва, пипер и накрая нийм. Копаем понякога. А плевенето е проблем, защото понякога не знам как изглеждат растенията, които съм посадила, и ги чакам да си кажат кои са.
Реколтата ни е мизерна, в сравнение със същата на съседите. Но е чиста и фризерът е пълен! Което за нас, като се има предвид че започнахме от трънясала поляна, си е 100% успех.
 Е, до година повече !

IMG_20201018_134840.jpg

IMG_20201018_134613.jpg

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Добре дошла! Пожелавам ти успех в биоземеделието! Никой не се е родил научен и щом знаеш как се "оперира с мотиката":grin:  действай смело.Най-добрият опит се получава по метода "проба-грешка".Не случайно имаме такава народна мъдрост - Не питай старило питай патило! Сподели опита си за бататите, и аз за пръв път се опитах да отглеждам тази година и още не съм ги вадил. Кога се вадят от земята? Някой ме посъветва да изчакам да изсъхнат листата,ама като ги гледам колко са свежи,май няма скоро да изсъхнат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Здарвей, @Marangoza

Благодаря за добрите думи. Бататите ги извадихме преди два дена. Листата бяха свежи, можеха да постоят още (оставихме един корен за по-късно, за проба). Според мен, изчакай. 

Ние насадихме два вида - оранжеви и лилави. От самото начало лилавите дръпнаха и бяха по-силни и по-развити, оранжевите са много мижави (при еднакви грижи - само поливане и елексир; мана и вредители нямаха). И добивът съответно е пропорционален. 

Ти имаш ли такава разлика в развитието? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване