Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Petar Kirov

Какво е това дърво

Recommended Posts

Petar Kirov
преди 5 минути, Славянски написа:

Да, труден за чупене. Аз не бях чува някой да ги яде, само да му се занимава.. може би катерици? Но във време на оскъдица може и това да се хапва. Не съм фен на костеливи орехи.

Между другото, в кой град се намира дървото?

Нямам идея да ги ям, просто исках да ги вкусам :) В Силистра се намира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето малко информация от Университета на Илинойс в Urbana-Champaign за приготвянето/обработката на ядките. От зората на Интернет.

https://extension.illinois.edu/blogs/extensions-greatest-hits/1999-10-02-preparing-black-walnuts-eating

Един цитат на английски:

"Black walnuts are from a common native tree unlike the English walnuts found in stores. The challenge is getting at the nutmeat or kernel. Black walnuts have tough hull or husk and an extremely hard shell. But for those willing to put in the effort, the reward of gathering and processing this native delicacy is well worth the time. Tony Bratsch, horticulture educator with University of Illinois Extension offers some tips for preparing walnuts."

Местен деликатес били. А в Габрово съм брал плодове от гинко. Не ги берат, щото не знаят да ги ползват и ги смитат за боклука. Не знам така ли е и с черния орех, но ако имате гризачи - те ги разбират тия работи. Но с тия орехи било цяла наука!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Такова дърво има и на 10м от входа на "Кошарите" кв. Лозенец, София. Никой не ги събира. Бях събрал 4 кила, после блъсках блъсках с един чук...чоплих с една игла и накрая им теглих една майна!

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 43 минути, Panik написа:

Такова дърво има и на 10м от входа на "Кошарите" кв. Лозенец, София. Никой не ги събира. Бях събрал 4 кила, после блъсках блъсках с един чук...чоплих с една игла и накрая им теглих една майна!

Да не си пловдивчанин?! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 8 часа, Panik написа:

Такова дърво има и на 10м от входа на "Кошарите" кв. Лозенец, София. Никой не ги събира. Бях събрал 4 кила, после блъсках блъсках с един чук...чоплих с една игла и накрая им теглих една майна!

 

Очаквах да прочета накрая се счупи чука... :)

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Славянски, не съм пловдивчанин. Ако бях щях да си бича айляка а не да се занимавам със свръх-костеливи орехи ;). А за чупенето на чука....само ще кажа че човек свикнал да чупи нормални орехи (пробвал съм с няколко човека) първо удрят нормално, после по силно....и така засилват....черния орех се чупи след 10-15-тата итерация 

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 31 минути, Panik написа:

@Славянски, не съм пловдивчанин. Ако бях щях да си бича айляка а не да се занимавам със свръх-костеливи орехи ;). А за чупенето на чука....само ще кажа че човек свикнал да чупи нормални орехи (пробвал съм с няколко човека) първо удрят нормално, после по силно....и така засилват....черния орех се чупи след 10-15-тата итерация 

Говориш за метален чук? Аз нормалните ги чупя с един удар...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 43 минути, Славянски написа:

Говориш за метален чук? Аз нормалните ги чупя с един удар...

да де...и аз това казах...хора които чупят нормален орех с един премерен удар, в случая на черен орех пробват същия този удар. Неуспешно. После по силно. И по силно...и все по-силно.......и на 10-15-тия път успяват да го счупят. Да...метален чук и върху мозайка. Не мисля че с дървен имаш шансове :)

 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, хората отдавна са си счупили чуковете и са се отказали да ги ползват...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Когато човек плати цената, ще получи и резултата. Наистина не е работа за айляци. Но като знаеш какво печелиш, това те мотивира да намериш по-ефективни начини за чистене и чупене на ядките. И за всяко нещо си има инструменти, които са по-подходящи от други. Което ми напомня приказката за лисицата и гроздето... А и аз самият не съм бил много настоятелен с костеливи орехи. Но браво на американците за видеата!

Нямам такова дърво наблизо, инак бих пробвал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Много ми е интересно ако трябва да се придържаме към твоите амишки порядки, какъв би бил методът за ядене на тая гад? Ама без водоструйки, хасфалтирани алеи за Ауди Q7, маркучи, централен водопровод, винтоверти, бидоньиЕ, бъркалки за лепило и тн? Ако намериш исторически матрял как са били ползвани тези ядки, освен за война примерно - пусни още някое видео!

Друг интересен момент е защо им се стараят толкова, при положение, че има други по-достъпни ядки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Изгледах видеата. "Мойте" черни орехи са може би по-малки и ако мога така да се изразя са явно от "костеливата" разновидност на черния орех :grin: Но както и да е....чупят се трудно и се чистят МНОГО по трудно. А и като са рядкост в българия то по скоро не си заслужава да се занимава с тях човек освен един път колкото да ги опита.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

large.IMG_20201109_133901.jpg.5682599612f115d596b992aad7e78ce3.jpglarge.IMG_20201109_134359.jpg.148358bf83bd5a3a1e22442c448cb525.jpglarge.IMG_20201109_134410.jpg.ab52436a7fab83860b848a0081d566c0.jpg

 

 

 

Да подновим темата ;) Днес ми донесоха "какво е това" :) Казах "черен орех", ама МНОГО голям.... Разчоплихме го....оказа се и много бодлив. На едната снимка е редом с един орех от тия с които съм си имал работа и за които писах по рано. Друг сорт ли, що ли? Не сме го чупили щото беше само един и ни беше жал.

 

large.IMG_20201109_134545.jpg.0f45edb6909eb82005e891a9515e7e4c.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 26 минути, Panik написа:

Да подновим темата ;) Днес ми донесоха "какво е това" :) Казах "черен орех", ама МНОГО голям.... Разчоплихме го....оказа се и много бодлив. На едната снимка е редом с един орех от тия с които съм си имал работа и за които писах по рано. Друг сорт ли, що ли? Не сме го чупили щото беше само един и ни беше жал.

Баси коронавирус-модела :D

 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз бих го направил на кайма on general principle, дънса развъди! :D А и да го опитаме де!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

вече се е развъдил....цяла поляна имало постлана с таквиз. Ако някой има мерак да питам къде е? Нейде в полите на витоша. А туй с каймата.....няма да е лесно. Хем е  много твърд, хем вече го подарихме на колежка.....и "дай да ти го начукам"...не върви някак се ;)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

А, върви, върви, питай Карбовски...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Давай адреса! И дървесината е ценна :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

дърветата в гората нямат адрес ;) А и така поставен въпроса (за дървесината) - НЕ! ;)  Ако наистина има мераклии да питам за някакви ориентири ако е възможно да се намери мястото...и ако ми кажат де...може да си го пазят в тайна :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Тази ядка става ли за ядене?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване