Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Кр.Николов

Градинар по неволя

Recommended Posts

Кр.Николов

Здравейте , казвам се Красимир и съм от Пловдив.

Покрай този коронавирус тази година станах и градинар.Края на април не ми се стоеше повече в къщи и реших да се раздвижа,градината (вилата)се намира на 40км. от Пловдив на 520м/н.в. в полите на Родопите. По-предни години с градинката (150-200кв/м.)се занимаваше тъщата(Господ здраве да и дава) но нещо се поболя и не може да я обслужва.

Та какво направих?, обърнах с правата лопата 1/2 от площта ,намерих някакво   семе от картофи и го засадих -4 реда-пък каквото стане.

След няколко дни минах първо през пазара, купих пак картофи за семе(ама от тях не излезе много),лук и чесън да сея - до толкова разбирам,пълен лаик.

Обърнах и другата половина този път с помощта на жена ми,но въпреки сеенето остана място което по мнението и трябва да засадим ДОМАТИ!!! Как да сея това чудо като не знам как?,и се започна яко четене и гледане на клипове :smile:.Получи се 7 редчета по 5 корена в ред естествено сорт Рила (какви други да са?)

Тъщата, (няма друга като нея-приятелите ми завиждат )като чу много се зарадва,за малко и краставици щеше да сеем ама си казах:Стига толкова,и без това си имам гъдел в ръцете.

Иначе какво друго: асмалък около 130кв/м. с различни сортове подбирани лично от мен(като го видя че две години подред се разболява първи-брадвата),от Аграта последните 5-6 години не съм си тръгвал без минимум 3 лозички,-каквото посея се хваща:grin:.

овошки: череша,две круши,кайсия(не ражда),ябълка Карастоянка, синя слива,два хинапа и един дрян.

Като гледам колко сте напред с материята много Ви се радвам,а пък за ентусиазма-завиждам,особено за екологичното земеделие.

Забравих,имам и се грижа за  лозе 700кв.м. мерло и всяка година правя вино.(тук не съм лаик)

Градинката сега е засадена със синап,тъй като почвата е доста слаба, пък и нали-гъдел имам в ръцете.

Започнах да правя компост,само трябва да си набавя триходерма, но ще чака за догодина.

Да сте живи ,здрави и все така позитивно настроени!

Успех на всички.:smile:

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Здравей, Красимире..

Добре дошъл.. и тук, а и на на живо на място в къщи ако речеш.. аз съм Валери, също от Пловдив, кв. Остромила.. :) градинките ни (в двора, в кв. Беломорски и на мама Фота в с. Лясково) ги има из форума наснимани.. даже мисля и телефона някъде се подмотава из темите.. 


Берекетлия да е и за теб градинарството!

.. и снимки.. снимай и качвай, че си "требе некой махна да ти найде" както викаше баба ми.. "да ти е по-"слаТка" манджата после".. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Здравей и добре дошъл във форума,

Нашата градина е в обратна посока, в Сърнена Средна гора, ама пак близо до Пловдив. Валери е по-близо, ама ако искаш да видиш как се почва от трънлива нива можеш да ни дойдеш и при нас на гости. Щом желание имаш, все нещо ще успееш да докараш. Градинарстването е хубав отдушник от разни житейски тегоби. Пък и безплатна тренировка, не ти трябва фитнес. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И от мен дубрядо, като настоявам и за повече информация за тази тъща - национално богатство, успоредно с множество снимки от градината!

Интересно ще е за пролетната среща да пратиш наръч лозови пръчки от твоите подбрани сортове, хареса ми много методът за подбор с брадва.

Зимата е време за чертане на планове, раздумка и обсъждане на минало и бъдеще :) Избра добро време да се включиш!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ееее, само толкова малко ли сте писали? :)

Чакам още. Хареса ми началото :mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Здравейте, ще започна отзад-напред:

Алис,не съм от обилно пишещите(Чукча-читател,не писател.)

Боби,предният път направих скица с размери на двора и ще пресмятам какво и как,с най-голямо удоволствие бих дал пръчки на който иска,преди 2 часа се прибрах точно от там-поорязах малко асмата за да не навали сняг и да гледам втора серия на "Падналият асмалък"(подпорните колове са 3 цола дебелостенни),но пръчки ще има напролет.Между другото не съм привърженик на вкореняването защото филоксерата забавя развитието с години.

За тъщата какво да кажа-чете ми мислите,като стане 18,30-19,00 часа: Аз да взема да направя салатата,нали. А аз само кимам с глава. Не сме си казвали лоша дума,аз съм си кротък човек. Един път беше разляла в колата долу на предната седалка зелева чорба- е тогава бях полудял, и два месеца с наведени гузни очи.Мили сме си може би защото не живее при нас.:smile:

Венетка,твоите "въжделения" съм ги препрочитал дори с голяма доза умиление към Вас,как от нищо става НЕЩО много приятно.Средна гора е планината която има най-мекия и здравословен климат може би не само в България,не случайно училището за деца с белодробни проблеми беше в с.Стрелци,да не говорим колко именити българи са родени в Средна гора.

А за понятието "близко"-то няма вече разстояния,по скоро близо и далеч е в навигацията между ушите.:smile:

С Валери сме на един километър по права линия(сигурно е в "старата част на  кв. Остромила)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

На снимах няколко снимки но с качването -греда.Ще се помъча ,to be continued.

20201113_130017.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Малините.20201113_125917.thumb.jpg.10ac15e539c843ba8f0950f34674791f.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Дивите циклами на жената20201113_125814.thumb.jpg.4a032227ca39d2c96dcfb66e4984bf5b.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Синапа 1 посявка.

20201113_125707.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

1.Това беше порасло в компостера.

2.Къртика пак е върлувал по магданоза.

3.Синап 2-ро сеене,а там където няма нищо порасло съм полял с тор от гълъби .

20201113_125544.jpg

20201113_125612.jpg

20201113_125649.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

На преден план хинапа,от ляво зад него круша "Масловка"не знам да ли е вилямовка,след хинапа праскова,точно зад хинапа е попската круша а най-в дъното с червените листа е череша Ван.

Дано ме разберете.:smile::flushed:

20201113_125601.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

А добре си дошъл и от мен!

Много ти китна градинката, и тез каменни дувари пълнят душата.

Тази неделя и аз мисля да намяткам синап в някоя от лехите, в други ръж, овес ... каквото дойде. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 4 часа, Кр.Николов написа:

С Валери сме на един километър по права линия(сигурно е в "старата част на  кв. Остромила)

Баш там, Марин с полигона за немски овчарки ми е съсед.. 3-4 къщи преди транжорна Сиана.. от лявата страна..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Днес ходих да посъбера листата и да пробвам новата придобивка (взех си дробилка за клони) с пръчките от асмата.То хубаво ама като наближих селото  опа-а-а - сняг!,к;ви листа к'ви 5 лева. Снегът не беше много ,но  листа заедно със сняг събрах 4бр. 130литрови чували,останалото го натрупах на 3 купчини и ще чака по-добро време.Дробилката работи добре.

малко снимки.

20201203_142738.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Нещо зациклиха тия снимки............

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А защо събираш листата? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 56 минути, alys написа:

А защо събираш листата? 

За компост на пролет,а бе важното е да не се изхвърля нищо.

spacer.pngPOuwQfGYU8r5p90QmSWUIEqQU0i6GXxMru_9vLnIАх тези снимки!,това са гъбите поникнали върху отрязаната череша, ако някой знае каква е тази гъба да  казва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Дробилката каква малка и модел е, че още не съм избрала и се чудя?

Крушата ти масловка кога зрее? Имам две диви круши засадени за присаждане и се чудя какво да им присадя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване