Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Боби Димитров

Тоя разцеп си го предобрил според мен, много е тънко клончето за целта, ще се сбутат и двата калуса ще си пречат. Дано не стане тъй де, ама пък и винаги можеш да отрежеш което пречи. За сорта, слагай каквото ти е вкусно, аз бих заложил на червена афъзка, да е тематично дървото :) Ако нямаш калем - от мен.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Струва ми се, че ако сложиш другата слива, ще си затруднен да береш едно дърво разделно- на два пъти. Няма да е приятно да внимаваш кой клон е узрял и кой не е .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес в дъжда направих няколко присадки. Само че вкъщи, на сухо и топло и светло. Подложките бяха в кофички и понеже не се виждаше как ще стане копулацията, махнах пръстта, извадих растенията, измих ги в една кофа и на масата... Много удобно и приятно! Само като се сетя, че съм залягал в тревата да правя присадка на миниатюрни семенаци - голяма бъка беше. А подложките ми маклура бяха супер дребни и тънки и едвам успях да намеря достатъчно тънки калеми. Но подобрената копулация стана много добре и имам надежда. Остава да посадя мъниците.

IMG_20200315_103837.thumb.jpg.cdf0ecf1af6b5ca41db99a6aca77668b.jpg

Имам и няколко по-дебелички маклури, на които ще пробвам с по-дебелите калеми. Ако станат, ще съм завъдил китайска черница. Засега направих само от женската. Чудя се дали и върху обикновена черница ще стане и не ми пречи да пробвам, понеже маклурите ми са много малко. Благодарности на Райчо от Карлово за калемите!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Току що взех от Еконт сливата Late Blue. Малко странна ми се вижда. Изглежда ми, като да е с междинник..Може би от старо дръвче, останало предишен сезон... Щото е голям корен.. Какво ще кажете... Иначе има за рязане отгоре.. За един-два калема. Казвайте какво мислите!! Моля!!

late.jpg

blue.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам дали е странно, или просто е някакъв по-необичаен вид оформяне на стъблото. И аз взех от разсадник Пламен Пенков миналата седмица фиданки. Ето я последната праскова:

IMG_20200317_152306.thumb.jpg.540c84972ec1d11e43e2cb19e2219897.jpg

Има неколко чупки. По-старо дръвче е. Не е като маклурите по 4 мм.

IMG_20200317_152312.thumb.jpg.592e88225871a39faffb506c4739ca45.jpg

Може би по Еконт пращат някои такива поизостанали и чукундурести фиданки, които човек не би избрал на място. Иначе я посадих и чакам да тръгне. Дано има добър растеж, праскова О'Хенри, зад къщата в посока север-североизток, където зимата слънце почти няма да вижда, но март си е слънчево.

IMG_20200317_154946.thumb.jpg.be373b57cc44e7daa33142800033297b.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Изведнаж станах много богат на джанки. Изкопах си 4 и ги засадих до оградата. Сега дай боже да ги вкореня и ги мятам с калемите.

jan4.jpg

jan3.jpg

jan2.jpg

jan1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук покрай дерето навремето джанките са ги сели на брега по края на имота като жив плет, или нещо подобно. Бая материал за присадки. Ти кога мислиш да присаждаш на тия фиданки? Някои разклонения са доста ниско.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

. Оставям ги да се вкоренят сега. Не зная дали ще бъде възможно преди следващата пролет да се правят присадки. Това че са ниски клоните лошо ли е или добро? Аз ги оформих като нормални дръвчета. иначе те бяха ЖУНГЛА.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може да очакваш да се разклонят там, където си ги прерязал, и вече върху новите клонки тънките да присадиш или август на пъпка, или на пролет. Сега можеш на разцеп на по-тънък клон (до 15 мм) или под кора (за по-дебел). Но не знам какво ще се получи при току-що преместени дръвчета. Не е оптималният вариант, щото те и корени са поизгубили. Ти калеми имаш ли? Тръгнат ли да се разлистват, не ги брой за калеми. Трябва да са в покой. Аз тия дни ще отбера малко от райска ябълка да не ги изтърва да почнат развитие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Значи ги оставям за следващата пролет!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един материал за прасковите:

Присаждане на праскови и нектарини

Е, аз вече пробвах бялата праскова върху една джанка, с калеми. Може да пробвам и чип-бъдинг, ако на пъпка е по-добре за прасковите.

И още един материал за съвместимост и несъвместимост. Може ли и оная праскова да е с междинник?

https://sinor.bg/mb/32568-news-review.html

Но най-добре подложката да си е като присадката. Тази късна несъвместимост между череша и махалебка при някои сортове е притеснителна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Защо в разсадниците присаждат всичко малко над кореновата шийка в основата на стеблото, а майсторите в ашладисването го правят обикновено в основата на клоните...т.е над стеблото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 19.03.2020 г. at 15:53, Александър Ал написа:

Защо в разсадниците присаждат всичко малко над кореновата шийка в основата на стеблото, а майсторите в ашладисването го правят обикновено в основата на клоните...т.е над стеблото?

Не знам дали е въпрос на майсторлък или просто на ефективност, удобство и други предимства. Най-добре е да ги питаш в някой разсадник, иначе аз мога да предполагам, че го правят по няколко причини:

1) присадки на пъпка с Т-образен зарез се правят според мен по-бързо и лесно;

2) зимата разсадниците се занимават основно с копане и пласиране на растения, което е доста интензивно и времето е ограничено, условията бързо се менят, тъй че едва ли биха си усложнили сезона с хиляди присаждания по същото време;

3) някои овощни видове се присаждат по-успешно на спяща пъпка лятото;

4) пъпката има време да се срастне хубаво с подложката до пролетта и като тръгне развитието, то ще стане по-рано на следващата година и ще има по-дълъг сезон младото дръвче (отколкото ако я направиш примерно март месец).

Аз лично лятото обикновено нямам време за присадки и резитби. Излиза достатъчно друга, в това число и градинска, работа през август и ми е само до присадки :)

Иначе @Боби Димитров беше пуснал едно видео на едни холандци, които облагородяваха ябълкови дръвчета професионално (май по 80 хил. бройки на седмица), всичко на маса, изкоренени дръвчета на подобрена копулация (с калеми). Не знам у нас каква е практиката. Но ако е да се облагородяват млади подложки на място ниско до земята, за мен е супер неудобно с калеми.

А какви други предимства може да има ниското присаждане освен да не дава възможност да ти излизат диви леторасти от подложката? Здравина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес не се сдържах и направих сефтето. То не се знае още дали джанката се е хванала, но направих на едното клонче копулация(май се казваше) със Стенлей.spacer.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не искам да те разочаровам, но гледам че калемът има зелени развити пъпки - а той трябва да е в покой. Шансът е минимален, да не кажа никакъв. Но пробата не пречи.

Между другото, взех три праскови от разсадник "Пламен Пенков" наскоро - бяхме коментирали формата на едната по-назад в темата. Ами оказа се, че и трите са така - сякаш с двойно присаждане - не тръгва прасковата от пъпка на основното стъбло. Може би става дума за т.нар. междинник. Като им звъня за следваща поръчка някой ден може да ги попитам. Но досега такива дръвчета не съм имал, а сега три от три са такива. Ябълката, черешата и дюлята си бяха обичайни - права пръчка излизаща от основното стъбло долу ниско.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Един бърз въпрос относно ашладисването.Мойте череши, които ашладисах им слагах калеми с по две пъпки.Сега гледам, че на единия калем долната пъпка се е разтворила, а горната май е изсъхнала.Трябва ли да отрежа калема малко над долната или да не го пипам? А на другият калем и двете са се разтворили - там махам ли едната пъпка или нищо не правя или правя нещо друго?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не смея дори да докосна калемите, камо ли да ги режа. Нека си растат, какво, като са тръгнали повече? Аз дори се радвам, ако ми се развият всички пъпки. Това, че са разлистени, още не означава, че е станала спойката между дървото и калема.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Кога махаш превръзката?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

След една година.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване