Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Славянски
преди 52 минути, Ангел Димитров написа:

Ябълката расте по- бавно от крушата и на присадката ще ти се счупи. При мене беше така.

Каква ябълка ти беше подложка? Аз не съм сигурен, че ябълките растат по-бавно. На семенна подложка. А също зависи и от крушата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 33 минути, Славянски написа:

Каква ябълка ти беше подложка?

Някаква дивачка саморасляк, ашладисах я с 2-3 сорта ябълки и 2-3 сорта круши.

2020 роди за първи път няколко ябълки и няколко круши.

20200828_174615.jpg

Получи се дори интересна аномалия - едновременно и зрели плодове и цветове... 

EFFECTS.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Не помня сорта но е голяма на 15 Ина години и нищо не раждаше и реших да я облагородя сложих и 3 вида ябълки и два вида круши , ябълките са идеални но крушите и двата сорта растяха по бързо и се отчупиха. Сортовете бяха вилямова масловка и другия някакъв стар сорт малка и много сладка петровка която узряваше началото на юли

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, ами круша на ябълка не се препоръчва... аз подозирам, че имам ябълки на круша, съдейки по кората, но не избиват ниско клонки да се потвърди.

Днес видях, че едната ми купешка череша е с гаранция върху махалебка. Беше избила подложката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Повечето ми калеми са тръгнали. Ето една череша, на която съм сложил два сорта (плюс подложката) и добавих още два калема от единия сорт (Суийт Харт) към върха. Тръгнали са:

IMG_20220501_143744.thumb.jpg.daacfaee062f4de412f80e686eca7c0a.jpg

А това е съседното дръвче, което вече цъфти, но му сложих още един калем на върха. Не се е разлистил, но късничко ги присадих:

IMG_20220501_143852.thumb.jpg.ae5a608490778386ffbd20ca8404f187.jpg

На втора година след присаждането (т.е. догодина) обикновено цъфтят тези клонки при черешата, ако са сполучливи. Подложката е череша от костилка.

Крушите също изглеждат обещаващо, макар и доста оголени. Исках да покажа какво съм направил:

IMG_20220501_144025.thumb.jpg.c4bd163c115bdd1b750fc3ff09caf071.jpg

Тази е сорт Конкорд на дива круша. Присадил съм четири калема към върха на дръвчето на около два метра и малко отгоре височина (единият е по-ниско и не се вижда тук). Има и издънки, на крушовия храст, които засега към подкъсил, но не искам да ги махам изцяло всичките, за да отвличат вниманието на животните от върха и евентуално да пазят калемите и стъблото до края на сезона. Догодина мисля да поочистя храстовидната част долу. Но стъблото беше гризано и клонакът ще пази да не бъде унищожена кората, защото е на земеделска земя и пасище. Съкратих достатъчно короната та мисля, че калемите ще получат достатъчно сила към върха. Оставил съм и по някое странично клонче, което евентуално да облагородя допълнително догодина. По принцип е по-лесно да присадя по-ниско един калем или два на централното стъбло, обаче ще бъде унищожено. Не мога да правя ограждения. Сортът се води късен, мисля, че беше подобен на "Деканка на комисията".

Ето следващата круша, която е по-голяма:

IMG_20220501_144144.thumb.jpg.a931957a21f00d0511e198f1d06004d9.jpg

Присадките тук също са високо да не ги стигат (да се надяваме!) кози. Правил съм ги със стълба и си беше зор. Дървото имаше гъста корона. Оставих клони в желаната посока и по-тънки, които облагородих мисля все на подобрена копулация. Два сорта са - Мария (украински зимен сорт) и Абат Фетел. При първия всички са тръгнали (въпреки че намаляването на файловете сваля качеството на снимката, я добавям също и като отделен линк уж с по-добро качество). Калемите са два по два вляво и вдясно на 45 градуса ъгъл и един вляво почти хоризонтален. Абат Фетел имах по-дебел калем с немного развити/големи пъпки и се бави - два клона назад и вляво и вдясно и един от късите на върха. Там оставих още три за доашладисване догодина, да оформя още един етаж на короната, както и един напред и надясно, който съкратих пак с такава идея. Той се е поразлистил. Осем калема на това дърво. Присадките са високо между два и три метра някъде. Върхът го отрязах. Някои от клоните отиващи твърде надолу съм придърпал и привързал с канап под желания ъгъл (нали бягам от добитъка).

Следващото пак е круша, даже по-голяма. Тя имаше две стъбла и беше много гъста с типичните излизащи от основното стъбло клони под ъгъл близък до правия към целия периметър на короната:

IMG_20220501_143604.thumb.jpg.6eba99f4992410e884c1cfb9d7bfae71.jpg

Тук се вижда, че стъблото е по-високо и дебело. Калемите са десетина, сортове Хубава юнска и Електра (чешки летен сорт, зреел август). Тръгнали са всички без един на върха. Доста я окастрих тая круша, но мисля, че за две години ще се запълни короната. Малко навън са присадките и се чудих за това, но не ми се искаше да влизам на дебели хоризонтални клони и нямах много калеми. Оставил съм и някои клонки за ашладисване догодина. Не исках и дървото да остава съвсем без клони. Ето още един кадър:

IMG_20220501_143622.thumb.jpg.46dfea871bd3f964fb2cc9b26a8dd8bc.jpg

Разлистените клонки са си на дивата круша. Пак качеството не е достатъчно добро да се огледат калемите, та сложих и алтернативен линк. Пак ще има два сорта круши. Ще видим дали ще се развиват добре така.

И последно една ябълка, която дооблагоридих, недалеч от последните две круши:

IMG_20220501_144235.thumb.jpg.0796e9ee0a6590116577e89173299dce.jpg

Вижда се, че цъфти. Реално съм сложил пет калема на около една трета до 2/5 от дървото. Тя миналата година имаше плод (саморасла е) и не беше лоша, но има две такива с подобен плод, не е и много едър, та реших да й добавя сорт. Сортът е Пилот, похвалиха ми го. Успях да й направя резитба и се надявам тази година плодовете да са по-едри, ако въобще им е заложено.

И това дърво съм го присадил на някъде 1,80 - 2 метра и нагоре височина с пет калема. То има и две-три основни стъбла тръгващи от земята. Гризано е от кози и го увих с мрежа за защита, да може да зарасне. Отдолу до него има и глог на горе-долу същата възраст и размер. Него съкратих и планирам да премахна изцяло, но е много бодлив и пази клоните и стъблото от пълно изгризване, та засега ще стои и расте под два метра височина. Един ден ако мястото се загради тези глогове и бодливи круши отдолу може да са безполезни, но засега пазят дърветата от животните, които тъй или иначе пасат отдолу. Специално ябълковата и крушовата кора им е любима и даже стари дървета може да пострадат, но обикновено младите стъбла и клони под десет сантиметра и с по-тънка и фина кора са привлекателни за животните. Един ден може би просто ще сложа мрежа до първите разклонения. Не знам варосването дали би отказало козите?

Толкова засега. Чистих показалите се и покаралите пъпки от дивите круши под присадките. Може би ще трябва да правя и лятна резитба за ускоряване на разклоняването и по-скорошно плододаване.

P.S. Честно казано не мисля, че снимките с външен хостинг са с по-добро качество от другите. На телефона са по-ясни.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Славянски как ги ашладисваш тия череши, по кое време, какви калеми, кога ги събираш.Аз трета година се боря с тях и нищо не тръгва.Ябълки направих над 20, но череша от поне 15-20 калема само първата година тръгна един калем и се разлисти добре и един охльов го огриза до кора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 17 часа, jojkata2000 написа:

Славянски как ги ашладисваш тия череши, по кое време, какви калеми, кога ги събираш.

Ами всяка година има някои разлики, имал съм и неуспешни опити. Преди да почнат разлистването е било. Даже тази година калемите ги взех може би края на март или началото на април и бяха почнали да наедряват пъпките. Имах и едни от януари от друго място взети и те също бяха почнали да набъбват, а това не е добре. Поне на хартия трябва да са в покой.

Миналата година имах три сорта калеми от @Димо. Едните бяха от ранна череша и доста се бяха развили. От тях нищо не хвана. Принципно бих ги правил през март на череша като се позатопли времето. Да не тръгват прекалено късно. На вишна също съм правил, но после не просъществуваха. Просто имах доста черешови подложки от плюти костилки. Не обичат много влага черешите, но това е - дори не са диви подложките. Засега вървят. Единствено една загина от влага преди години, защото от помпената станция изпускаха вода няколко месеца до юли и заблатиха мястото.

Калеми обикновено съм събирал в края на зимата (февруари-март) при резитби. Тези от януари бяха изключение, защото въпросното дърво се намира в Севлиево и имах ходене там в удобното време. Някаква черна полудива и средноедра е на публично място , но много ми хареса.  По принцип тези събирани в пълен покой са по-трайни. Държа ги в кофа с влажен пясък забодени на студено. Ябълковите още са добре, но вече едва ли ще ги ползвам. Имам някои от сливи, които се каня да използвам.

Относно методите - основно на подобрена копулация върху съизмерими клонки едно- и двугодишни. Миналата година пробвах и върху изкопана и местена зимата черешка и нищо не хвана. При такива местени душата зима обикновено нямам успех. Та ги облагородявам на място и после местя. Друг вариант е на спяща пъпка лятото, като разсадниците.

Има сега две облагородени за местене. Една е на две години, другата на една. Но са малки още. Но то и място нямам дето се вика. Повечето ми реално са необлагородени обаче, от хрущялка череша, и си чакам приличен плод. Облагородявал съм част от короната, не изцяло. Вече бяха по-големи подложките и така реших. Тези за местене са по-малки и там е един сорт. Аз тези по-големите първоначално не мислех да облагородя, но после ми попаднаха калеми и така. Нямах други подложки. Върху джанка става, но не ми се нрави.

Цитат

Аз трета година се боря с тях и нищо не тръгва.Ябълки направих над 20, но череша от поне 15-20 калема само първата година тръгна един калем и се разлисти добре и един охльов го огриза до кора.

Присадките ги правя високо. Чистя избили пъпки от подложката на въпросното клонче или на цялото дръвче, ако е пръчка. Поне два пъти през сезона.

И на мен не са ми ставали всички, но още преди 4 години имах успешни. После две от тях загинаха (на череша и вишна), но имах и на трето място и запазих сорта, а той тази година цъфтя доста и се надявам и да опитам плод.

Лентата за присадките хубаво стяга калемите и позволява разтягане и не ги деформира.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз само да вметна, че череша на вишна ми бяха първите сериозни присадки, когато започнах да се уча наскоро (преди 5 години май) и всичко ми се е хванало, реално там имам най-голяма бройка и успеваемост. Правя всичко на подобрена и нищо не е подземно като при теб. Но техниката ми нито е добра, нито материалите са добри, всичко е през куп за грош и въпреки това се хващат всички (без тия, които забравя да вържа или замажа :D или счупя докато правя следващия :D )

Ябълките не ми се хващат толкова лесно, около 50%...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И береш ли вече череши от тези дръвчета? Пет години не е малко време? @Боби Димитров 

Можеш ли да снимаш някоя на мястото на присадката?

Иначе моите първи присадки като опити бяха 2011 г. в желанието ми да спася една съхнеща ябълка. Не се получиха, но аз копнах дръвчета от гората, посадих и присадих... Пролетта. Даже дадоха плод после... неприсадените. Но реално по-смислени и целенасочени опити съм правил от 2016-17 г.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
Отговорено (Редактирано)

Семковите се развиват по късно от костилковите затова се прави по късно присаждане ,така казва Христо ашламинатора и семките се ашладисват по лесно и през втората половина на март а костилковите от края на февруари. Имаше клипче в ютюб като го намеря ще го пусна

Редактирано от Ангел Димитров

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз съм присаждал ябълки с калеми от зимата и през май. Но обичайно април ги правя присадките, защото март времето беше лошо последните години. Ако можех февруари за костилкови сигурно е по-добре, но обикновено февруари още правя резитби и вземам калеми.

Каня се от години да записвам датите на присаждане и други дейности в дневник, но още не съм си изградил този навик.

Между другото, някои от присадените асимини почнаха развитие. Дано издържат до есента. Засега в контейнери, дано и тези в земята да хванат, че са ми по-важни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В края на клипа казва за най-доброто време за присаждане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добро е видеото. Христо е много зарибяващ и благо обяснява. Замислих се, че замазка овощарска не съм ползвал в последно време. Имах една, която много втвърди нещо и ме отказа.

Трябва да пробвам догодина сливи февруари за пробата. Толкова рано не съм го правил. Изключае едни отчаяни опити януари на круши и дюли, но това е поради липса на възможност по-късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 4 часа, Ангел Димитров написа:

В края на клипа казва за най-доброто време за присаждане.

Явно там ми е грешката.Аз ги правя винаги в края на март и ябълките и черешите.Ябълките ми се хващат, черешите не.Все си мислех че е по-добре по-късно да се правят присадките като тръгнат соковете на дървото.А и от друга страна февруари и март има доста минусови температури.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Между другото, сега е времето да се наглеждат дръвчетата с присадки и да се маха растежът на подложката под калемите. Аз го правих тези дни, може би второ чистене на пъпки за някои. Миналата година пропуснах на някои или оставих конкурентни клончета с цел уж да добавям сорт, калемите тръгнаха, направиха по 20 см прираст и джанковите подложки ги "надвиха" и те изсъхнаха.

Днес трябва да наобиколя високите присадки, които не стигам без стълба. Всичко върви добре засега. Без праскова на джанка и слива на джанка, и една кайсийка. Паупаутата повечето тръгнаха да се разлистват. Супер!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Направих няколко снимки вчера за илюстрация. Виждат се наболите пъпчици на крушите:

Photo0558.thumb.jpg.cdd1576e3cb2ae843bcea97ebb55b632.jpg

Махнах ги почти до основата на клоните. Все пак дървото е голямо и не съм махал всички клонки от дивата круша. Да не го изтощавам напълно.

Photo0557.thumb.jpg.cb7717f7f8d8b35f12ccc4034be7bef2.jpg

По върха махнах някои леторасли от центъра, защото и там имам калем:

Photo0556.thumb.jpg.d713bc1f4b677898ce1eace2b0f63237.jpg

Оставях клончета тук-там в желаната посока, евентуално за дооблагородяване следващата пролет.

При черешите, на които добавях по един-два калема в короната, правих прореждане на съревноваващи се клонки с въпросните, такива, които да им вземат силата разклонения в основата на клончета или които ги засенчват и вървят в същата посока. Защото и те вече тръгват да се разлистват, но работата още не е сигурна. Много се зашумиха. Ако оставя сериозна конкуренция, може и да изсъхнат лятото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 26.04.2022 г. at 11:13, Kalam Mekhar написа:

От това, което съм виждал на живо до момента, когато се присажда повече от един сорт на една подложка, винаги реколтата е слаба. Може да има изключения, но аз не съм виждал обилно раждащи дървета с присадени няколко сорта. 

Малко по темата. Бих превел откъси по-късно.

Problems With Multi-Grafted Apple Varieties

Ябълковите дървета (Malus domestica) често се продават с няколко сорта, присадени на един ствол. Целта е да се осигури на домашните градинари в зоните на устойчивост на растенията от 4 до 10 на Министерството на земеделието на САЩ разнообразие от сортове върху едно комбинирано ябълково дърво. С няколко сорта можете да събирате плодовете през по-дълъг вегетационен период, особено когато няма място за няколко дървета. Освен това различните сортове на комбинираните ябълкови дървета са предназначени да се опрашват взаимно, докато отделните дървета обикновено се нуждаят от друг сорт, засаден наблизо, за да се осигури опрашването. Въпреки това могат да възникнат няколко проблема, които пречат на многократно присадените дървета да изпълняват предназначението си.

Неподходящи сортове ябълки

Не всички ябълки растат добре на всички места. В рамките на обширни селекционни програми са създадени сортове, които са адаптирани да растат при специфични ограничения на околната среда. Например ябълките се нуждаят от определен брой "часове на захлаждане" всяка зима, за да заложат плодове през следващия сезон. Часовете на захлаждане са общият брой часове под 45 градуса Фаренхайт (7 градуса по Целзий).

Както посочва Калифорнийският университет, някои сортове ябълки се нуждаят от 1000 или повече часа застудяване, за да дадат плод, докато други са отгледани така, че да се нуждаят от по-малко от 500 часа. В райони с мека зима, като например зоните 9 и 10 на USDA, е важно да сте сигурни, че многогодишното дърво включва само сортове с ниско ниво на охлаждане.

Доминиране на един клон

Много често срещан проблем при многократно присадените дървета е, че един или повече от присадените клони не оцеляват или растат много бавно. В този случай е трудно дървото да бъде обучено в балансирана форма и то може да се наклони в посока на доминиращите клони. При този сценарий има по-голяма вероятност да се счупи прекалено доминиращ клон.

Дори и да са здрави, по-бавно растящите клони могат да бъдат изтласкани и засенчени от по-бързо растящите сортове. Ако клонът загине или не даде цветове, няма да има наличен прашец за другите сортове, които е трябвало да опрашва.

Този проблем с несъразмерен растеж на два сорта го имам с една круша. Едната присадка е два пъти по-малка от другата, а е направена година по-рано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Ето ги и мойте ябълки...

20220515_111607.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване