Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

alys

Имам желание да се науча как става ашладисването. Опитахме една година, но нищо не се получи. Важно е кога и какви калеми се събират и след това кога се присаждат. Ако някой има сполучливи присадени дръвчета и му се обяснява, ще се радвам. На теория изглежда лесно, но като отидох да си избирам калеми, се оказа, че нищо не ми е ясно. Ми то цялото клонче отрупано с пъпки и други малки клонки с пъпки. Кое да избера... Сега дали е късно вече? Отрязах си преди няколко дни клонки от слива, череша и ябълка и ги сложих в мокър пясък в мазето. Сега остава да разбера дали има смисъл да опитвам или съм закъсняла за тази пролет. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За другото не мога да кажа, защото съм пробвал само със клещи за ашладисване, където на практика няма грешки, но за времето - не мисля, че си закъсняла. При нас поне няма никакви симптоми на разбуждане на дръвчетата, темп. на почвата е 2-3 градуса...

 

Аз също съм решил да се уча със/чрез комшията, който от няколко години се упражнява - ще ходим по полето да борим диви джанки и глог :) Обаче още е рано, поне още седмица ще изчака.

 

"Мярката" ми е джанката пред офиса. Като почнат да се отварят пъпките, седмица след това и в околните села тръгват нещата. Просто в София има много голям ефект на топлинния остров.

 

Прочее за калем не ти трябва цяло клонче, а парче от клонче с 2-3 пъпки на него. Целта в случая с клещите е сходство в диаметрите, а в другите методи няма голямо значени дори диаметъра, залагат се няколко. 

 

https://www.readability.com/articles/nysgfpt5

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При събиране на калеми трябва ли да са отрязани и замазани отгоре или се режат после, когато се извършва присаждането? Работата с калемите ми е много мътна. Подозирам, че дръвчетата, от които сме взимали калеми са били стари. Ясно ми е, че не трябва цяло клонче за калем, но отрязах такива с дължина около 40 см. Реших, че после ще се взима това, което е необходимо, но май не е точно така?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Най-добре е калемчето да бъде нова дървесина. Дали дървото е старо няма значение - въпросът е клончето да е едногодишно (ланско) или двугодишно, прихваща се по-лесно. Пише по книгите, че било добре да е от южната страна на короната - там са по-силни/здрави.

 

От това клонче 40 см можеш да си вземеш доста калеми :) Нарежи го на 2-3 пъпки и така. Това нарязване го правиш в момента на присаждането. Отгоре на калемчето ще замажеш, целта е да не изпарява соковете, да не изсъхва клончето.

 

Видя ли статията, там е има полезни рисунки...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Остава да изясня кое се води пъпка, защото за мене пъпка е оформена такава, а те някак са на гроздове...и тези две пъпки, за които пише, не знам как да ги броя. Иначе има едни издатинки... Ще снимам и ще покажа. За костилковите трябва да не е започнало сокодвижението. Ама как да разбера кога е моментът. За семковите сигурно по време на цъфтеж се прави присаждане. Ей такива едни важни подробности не са ми ясни. Иначе за разните методи на присаждане има много написано и уж съм го прочела. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това за сокодвижението е доста относително. Например тук комшията е присадил круша на глог и се е хванала, още преди разпъпване, къде отиваш цъфтеж :)

 

А това с гроздовете - хм, сигурно става дума за плодните пъпки на черешата? Добре е да имаш листни пъпки, погледни и този материал, ако не си го чела смятам че ще ти е полезен:

https://www.readability.com/articles/qh7pfmdp

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

След този материал отпада качването на снимки. Ще чета и сравнявам. А кога да направя опит за ашладисване на слива, череша и ябълка? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ножица за ашладисване като тази дали ще ми свърши някаква работа?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, с подобна съм щраквал и аз, но имаше само 1 вариант - омега срез,а и беше изцяло жеуезна ;) Омегата е най-подходяща тъй или иначе като здравина и логика. Гледам има и V-образен тая, което май било по-добре за по-тънки клончета!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес гледах видеото с дядо Кръстан. Благодаря на Бушката! Та и той каза кой накрайник за какви клонки. Като гледам дръвчетата, аха и ще цъфнат, та ако се откажа от проби на калем, може да пробвам на будна и на спяща пъпка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас няма още нищо разпъпено. Може би след седмица или 10 дни... Щом джанката пред офиса още не е чула. Ако дъжда позволи, ще пробвам без клещи една круша в неделя.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Купих ножица и поне ще се упражнявам. След дълго мислене стигнах до извода, че нямам добри калеми. Живи и здрави, през зимата ще се ослушвам дали някой има хубави сортове дръвчета и ще събирам калеми (ако има откъде). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Два месеца от ашладисването на една дива ябълка. Надявам се това да е успех, но поне да споделя красотата с вас - цъфнал калем. От 4 калема предполагам, че два са успешни. С останалите нищо не се получи, но ще продължа с опитите :).

 

035561814.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Побутвам темата нагоре. :) Много добре се развиха двата калема, но на следващата година (2016) овцете изядоха единия. Подценявам си "четата".

Тази година присадих успешно два калема на ябълка и 6-7 сливови. Но кога ще дадат плод, още не знам. То и с нашия климат трудно може да се предвиди кога и дали ще има плодове. Затова тук се гледат овце, а не се садят домати за пазара, примерно. :D

В средата на февруари ми изпратиха калеми, дълги около 50-60 см. Сложих ги в мокър пясък в мазето както се слагат цветя във ваза. Малко преди да цъфнат дръвчетата, присаждах. Отрязах парчета с по две до 4 пъпки на калем. Отгоре замазвах с овощарска замазка. Връзвах с лентички от обикновени найлонови пликове. Само с ножица за ашладисване правех разрезите. Помня, че беше много студено и не особено приятно за работа. Опитах на различно напъпили или ненапъпили, да цъфтят, дървета. По няколко калема на дръвче присадих, но ми се получи по един успешен. ММ после отбеляза, че на близката джанка съм избрала неподходящо клонче - хем пукнато, хем навътре растящо, но окастри съседните клонки, за да има светлина за прихваналия се калем.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ха! Тая тема я бях пропуснал?!  Благодаря за побутването! 

Сега остава да дадеш и някой калем....  ;)

 

Побутвам темата нагоре. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нямам калеми. Затова ми изпратиха. Младите ни овошки още не са дали плод, а старите не стават (почти) за калеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ножица за ашладисване http://www.servina.net/index.php?c=view_prod&stID=13867- докато е актуален линкът, може на някого да му е полезен.

Нещо, което не ми е ясно - нали калемите са тънички. Защо пише, че ножицата работи с диаметри до ф20? Кой калем ще е дебел 2 см?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не е универсално правило, че трябва да са тънки. Обикновено са тънки, защото едногодишната дървесина рядко става дебела. Но ако случайно имаш по-дебел клон млад, и съответните умения или пособия, не е проблем да се ашладиса! Въпросът е, че ножицата го позволява, а иначе може да прави и доста по-тънки.

 

1 см дебели клони с омегата съм виждал да стават идеално, което пак си е много за класическия 3-5 мм калем!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тази година ще е нулева за занимание с калеми. Обаче трябва да мисля как се оформят тези, които са се прихванали миналите години. И може да опитам да пресадим някоя овошка с калемче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

защо тази година ще е нулева? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване