Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

alys

Нямам калеми. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

...

Прочее за калем не ти трябва цяло клонче, а парче от клонче с 2-3 пъпки на него. Целта в случая с клещите е сходство в диаметрите, а в другите методи няма голямо значени дори диаметъра, залагат се няколко. 

 

https://www.readability.com/articles/nysgfpt5

Боби, този линк не работи (вече), ако случайно се сещаш какво е имало там - да дадеш друг или да кажеш ние да потърсим?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
Василка Дунчева

Статия на Илия от "Живо село" с клипчета показващи нагледно облагородяване на лози и дръвчета. 
http://zhivoselo.blogspot.bg/2017/05/blog-post.html

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Григор Стефанов

Здравейте,

късно ли е за събиране на калеми за присаждане? На няколко места видях, че се събират през зимните месеци, но прочетох и статия, в която пише - средата на Март.... Ако сега събера калеми и ги сложа в хладилник за съхранение, кога ще е подходящото време за самото присаждане?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не е късно, идеално е даже, вчера на срещата разменихме. Още няма сокодвижение, пъпките не са тръгнали! Зависи къде си де, но за София и по-студени места е ОК.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Григор Стефанов

Мерси за отговора. Две години подред пробвам директно да режа калеми и да слагам на дърво, не става. Предполагам пъпките тогава бяха много набъбнали. Утре сутрин ще отрежа млади клонки и ще ги складирам в хладилника. Кога е подходящо да ги присадя, става въпрос за праскова върху стебло от праскова дивачка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Най-добре е веднага. Но аз лани ашладисвах сам за първи път, като калемите седяха в склада в мокър вестник 10 дена и пак почти всичко ми се хвана. Мисля, че техниката е по-важна от съхранението на калема...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Григор Стефанов

Техниката ми беше с четене в интернет. Сега попаднах и на доста клипчета в Ютуб и дано се получи . :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Четох, че било по-добре калемът да е по-изостанал в развитието от подложката. И сега малко се чудя дали да присаждам утре, на пък за ябълки можело и веднага, без съхранение, да се присажда. 

Ооо, прочетох си постовете - ашладисвала съм към 10-12 април!!! Значи е рано сега? 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Григор Стефанов

Около 10-12 април, няма ли да са цъфнали овошките? Може би е подходящо точно преди цъфтеж, когато са набъбнали пъпките   и соковете на дървото, на което присаждаш са най- активни ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Повечето бяха ахааа да цъфнат. Други бяха по-неразвити, защото са на по-студено изложение, но и на едните, и на другите ми се хванаха калемите. Но при нас е по-студено от София.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да попрепиша нещо от Хобикафето - Мнение на Тихомир - "Февруари го дават само за черешите (за присаждане)!Важно е калемите да не са развити и да са в дълбок покой. Тогава може да присаждаш и през май. Моите ги държа в хладилника на около 4 градуса." 

Ашладисвах на 14 март (сливи и ябълки) и ще опитам останалите калеми за ябълки след няколко дни като се стопи снегът и е по-приятно за работа.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Дойде ми ножицата за ашладисване и ще пробвам да сложа беловицата на джанка този уикенд :)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Специално за Репи вдигам темата. Не е систематизирано и не съм сигурна доколко е полезна информацията. Боби обеща в чата да пише и моля да заповяда тук, когато може.  

Редактирано от alys
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Аз си взех ножици, но нещо не ми се получава и чакам Христо да направи уъркшоп по ашладисване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

С моите ножици имам успехи, а тази година дори и без ножици имам присадени калеми, което е много радващо. 

С ножиците трябв да се подбират еднакви по дебелина клончета. Калемът трябва да е с 2 до 3 пъпки, примерно, дължина около десетина см. Режеш едното, режеш другото и ги наставяш, а после увиваш с изолирбанд, може с лентичка от найлоново пликче. Калемът отгоре се замазва с овощарска замазка (с парафин не съм пробвала). Тук имам да питам Лозан дали си спомня колко по-рано от срещата беше отрязал калемите. Много хубави калеми. Още ми е съвестно, че май само аз ги взех. Оказаха се много, защото всяка пръчка я нарязах на още ен броя и си е работа. Обаче имам няколко прихванати ябълки и сливи - клончета, но се надявам да стигнат до плод. При някои дървета се получава да отрежеш калем и веднага да го присадиш на друго дърво. Обаче като цяло принципът е калемът да е отрязан преди момента на присаждане, т.е. да е по-неразвит от дръвчето, на което ще се присажда. Има терминология, ама може да объркам нещо и после да не стане кино, вино, все тая. Обикновено съветват калемите да се събират през януари-февруари, а присаждането се прави през март, примерно, преди цъфтеж, доколкото успях да усетя досега. Съхранявам ги заровени на около 2/3 във влажен пясък в мазето.

Когато не се ползва ножица, важно условие е калемът и подложката (?) да имат по-голяма площ на съприкосновение на кората. 

Редактирано от alys
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Алис, да ти кажа и аз нямам спомен, кога точно ги бях рязал, но ми се върти нещо, че май от вилата додох на срещата директно и май тъкмо преди това ги бях резнал. Има логика в това, което казваш, че калемите е добре да са по-НЕразвити от подложката, но според мен по-важно е подложката да е достатъчно развита (да са тръгнали соковете). При мен най-успешно, обаче, се получава, когато взема калем и веднага след това го боцна в/у подложката. По този метод имам над 90% успеваемост при все, че ползвам швейцарско ножче за ашладисването, а не няква специална ножица. Мисля, че всичко се корени имено в нацелването на точния момент и липсата на последващи трайни или тежки застудявания. Тази година пролетта пробвах да ашладисам и орех (старо дърво) на разцеп (режа с трион клон дебел около 3-3,5см. цепвам кората успоредно на оста на клона около 2см. от среза, към дървото, повдигам я леко докато се отлепи от беловината и в процепа ръгвам клиновидно заостреното калемче). От 9 калема ми се гванаха 2, и един от тях все още е жив. Това си е успех за мен, защото с ореха е по-сложно. Догодина ще опитвам пак и ще докладвам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 31 минути, Лозан написа:

... орех (старо дърво) на разцеп (режа с трион клон дебел около 3-3,5см. цепвам кората успоредно на оста на клона около 2см. от среза, към дървото, повдигам я леко докато се отлепи от беловината и в процепа ръгвам клиновидно заостреното калемче). От 9 калема ми се гванаха 2, и един от тях все още е жив. Това си е успех за мен, защото с ореха е по-сложно. Догодина ще опитвам пак и ще докладвам.

В такъв случай (т.е., когато е по-дебела подложката) татко разцепва клона на две и в процепа нарежда един до друг няколко клиновидно заострени калема. Той също ползва ножче, съответно и мен така ме е учил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Миленка, няма смисъл вътре в ядрото на клона да се слагат калеми? За да има прихващане, трябва да има застъпване на камбий.

Иначе на подобен тип разцеп, макар че за мен това е под кора повече, ашладисвам и аз и на тънки клони - комшията така действа тук с добра успеваемост. Примерно на ф10 клонче режа, мушкам едно ножче с тънко острие (Opinel 8) под кората и размърдвам, вадя ножчето и в тая дупчица мушкам заострено калемче. Така по-лани успях даже мушмула на глог, но после минаха овцете (но не тези на Алис де!) :D

Това е на Христо групата, има доста видеа вътре с демонстрации: https://www.facebook.com/groups/1571876816229809/

А за омега ножиците - те са супер, но както бе писано, нужно е подложка и калем да имат добра сходимост. Тези ножици съм виждал да ползват в овошни разсадници, където семенаците са лесни и калемите се режат с точни фи-та. Успеваемостта е много голяма и се работи бързо, по няколко няколко калема в минута. Но както казва Лозан - от голяма важност е да няма сериозни студове и също така подложката да е готова да се събуди, което намалява шанса от изсъхване на калема!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване