Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

almodovar
преди 3 минути, Александър Ал написа:

Много благодаря. Предлагам да направите отделна графа "разпродажби и подаръци" с активен бутон.

е те за подаръците знаят всички клиенти, а за разпродажбите не виждам смисъл, защото от година и половина две, основно се ориентирахме към едровите клиенти и първо те се обслужват, ако нещо остане, тогава се пуска на дребно

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 9 минути, almodovar написа:

ако нещо остане, тогава се пуска на дребно

явно моята маринада с "перфектна" подложка е такава останала :)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ядосвам се малко, че имам Стенлей. първоначално залитнах да заръчам 1-2 ама после размислих. Поне Калифорнийска синя да беше.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
На 18.01.2020 г. at 18:36, Славянски написа:

Иска ли питане, че не са ми по джоба? Ще се заделят пари един ден за такъв инструмент. Това остава за поколенията. Пък онзи китайския уж с японско острие ще го видим, дано дойде... С хубав и надежден инструмент присадките трябва да стават и бързо

Миналата година мисля, че беше или по миналата говорих с представители на Stocker на Агротиката в Солун. Те ми обясниха, че най подходящата стомана за ножчета за присаждане трябва да е HRC 55 - 56 ( твърдост ), не съм запознат с металите и свойствата им, пълен лаик, така, че е добре да се гледат тези характеристики. Аз ползвам Фелко, Стокер , Опинел и една дузина други калпави ментета, които не ползвам, просто ги имам. Както и да е. Важното е да знаем какъв тип присаждане ще практикуваме за да направим своя избор за нож, ако обаче не знаем и искаме да инвестираме, можем да си купим за различен тип. Най съм доволен от Стокера, че по трудно се захабява, а от Фелкото , че най мазно се работи с него, но пък зависи и кой модел ползваш. Така, че ще трябва да направя и едно ревю на тях. Купих си една австралийска профи ножица за 300 евра мисля някъде струваше , трябва да и видя цената, че да не ви объркам, но беше безбожно скъпа. Купих я да я имам, върши чудесна работа и на нея ще и направя ревю  тия дни ще кача видео в тубата и ще го метна тук. При ножчетата най важното е правилното заточване, ако не знаеш как, по добре не се занимавай, дай на профи. Аз ги точа при майстор в Пловдив до стадион Ботев, така, че на пловдивчани, мога да помогна с адреса. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Ето едно кратко клипче на финала на сезона за присаждане края на март 2017 година :) . Клипчето съм го правил в движение тогава си спомням по молба на един колега грък, който искаше да наеме моите ударнички :) , работим с Фелко, работят се калеми внос от Австрия , много ценни и редки сортове тип бутик, някои правим на междинник, поради ред причини, всичко това е за питопмика, за това се работи с повишено внимание , защото от някои имахме едва по два, три калема , а нямаш право на повторение. Плащахме си спомням 5.6 евро за калемче с по 4 пъпки :) 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 47 минути, Ciao Li Min написа:

явно моята маринада с "перфектна" подложка е такава останала :)))

Упорито продължавате със заяждането, нищо, отдавна не обръщам внимание на това. Маринада на GF на 6 евро с ДДС , ще намерите с гаранирано 100% за чистота на сорта на 36 ти май, при това една бройка, въобще няма да го коментирам. Явно за вас 6 евро са цяло състояние, имам едно предложение, защо не ми я върнете, ще Ви я платя в троен размер, само спрете със спама в поста. Наистина това мрънкане ми идва малко в повече , точно такива .....на метеното и спамят под постовете, Отворете си една тема за оплакване , обърнете се към КЗП, а отделно имате едномесечен срок по закон да върнете продукта след като не ви харесва. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

нямаше и да обеля дума ако не се бяхте заяли с колегите си...така и не можете да разберете, че по света има хора, за които цената, сорта и изгодата не са най-важното на света...но какво да се прави. и все пак, кочанът си остава кочан. при това - перфектен  :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 3 минути, Ciao Li Min написа:

нямаше и да обеля дума ако не се бяхте заяли с колегите си...така и не можете да разберете, че по света има хора, за които цената, сорта и изгодата не са най-важното на света...но какво да се прави. и все пак, кочанът си остава кочан. при това - перфектен  :)

аз не се заяждам с колегите, аз констатирам факт, който е следния. Пост в който се пише , че едва ли не е открита топлата вода , е абсолютно лаишки, от какъвто и ъгъл да се погледне. Убеден съм , че ако това го прочете наистина сериозен човек, да не изброявам имена, ще каже само тази реплика ..." не ме занимавай с глупости " . Лично аз не м ога да си обясня, как човек , който има някакво его, може да пусне тема и да разисква нещо толкова тривиално от типа, ..."днес открих, че слънцето е жълто ". Предлагам да спрем с тази тъпотия и ако много държите, пуснете реплика след мен, че колкото пъти да спирам, като малките деца ме компрометирате, добре че тази вечер имам време за губене. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

че какво ви правя като песнички пея и ви ям трохите за да оцелея?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 56 минути, almodovar написа:

Пост в който се пише , че едва ли не е открита топлата вода , е абсолютно лаишки, от какъвто и ъгъл да се погледне. Убеден съм , че ако това го прочете наистина сериозен човек, да не изброявам имена, ще каже само тази реплика ..." не ме занимавай с глупости " . Лично аз не м ога да си обясня, как човек , който има някакво его, може да пусне тема и да разисква нещо толкова тривиално от типа, ..."днес открих, че слънцето е жълто ".

Може да сме лаици, но аз не бях виждал някъде да се дискутира и въобще да се казва, че може да се правят присадки на калем лятото. Тъй че в случая човекът е пробвал нещо, което се води неортодоксално и му се е получило. Все пак тук не дискутират само университетски преподаватели и професионалисти. Още повече, знаем, че нямате много добри взаимоотношения с конкуренцията от Палм Центъра, тъй че трудно ще ни убедите в непристрастност.

преди 1 час, Ciao Li Min написа:

и все пак, кочанът си остава кочан. при това - перфектен 

Ако трябва да бъда честен, въпросното дръвче може и да си е напълно читаво и да живее, но визуално не изглежда добре, с това дебело чепато стъбло и клонката тръгнала странично. Може би наистина е била от последните останали бройки. Аз с дръвчета в разсадник нямам опит, но като подбирам дървен материал и други са подбирали преди мене, винаги накрая остават най-кривите и чепати образци, които всеки е отхвърлил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 24 минути, Славянски написа:

Може да сме лаици, но аз не бях виждал някъде да се дискутира и въобще да се казва, че може да се правят присадки на калем лятото.....

Още повече, знаем, че нямате много добри взаимоотношения с конкуренцията от Палм Центъра, тъй че трудно ще ни убедите в непристрастност.

 

Преди сън ще ти отговоря и на теб.,

Първо палмите не са ми никаква конкуренция, много си далеч от истината, моята конкуренция са нерегламентираните овощни разсадници, които са в сивия сектор и не внасят и лев в държавната хазна. Аз съм овощен разсадник, а декоративната ми е за "цвят" . така че си в огромна заблуда. В България има действащи около 300 разсадника , може и да са повече, а данъци в НАП внасят 20 . Тези същите произвеждат безконтролно, далеч от БАБХ, ИАСАС , данъчни и прочие. Тези същите продават нерегламентирано през различни физически лица ( всичко това е доказано и вече изгоряха няколко ) през куриерските фирми. Подбиват цените на тези който внасят ДДС и данък печалба, 30% са си 30 % както и да ги погледнеш.  не може да плащаш 70 евроцента за GF , да плащаш за облагородяване, да отглеждаш и да храниш цяла година и да продаваш на 4 лв , като махнеш ддс и данъка отиваш на 3 лв, като махнеш 1.40 лв за подложката ( защото ти не ползваш семенни подложки, защото клиента иска качество ) , отиваш на 1,60 лв . В тези 1,60 лв имаш надници, имаш тор, имаш поливки. Ако махнеш и 30 стотинки за облагородяване, което от миналата година плащаме по 40 ст, инак бягат да работят в Гърция, отиваш на 1.20 лв приходи. Като махнеш и загубите , които обикновенно са около 10-15%, като махнеш нестандартните дребосъци, отиваш на 20 % и оставят 1 лв.  До тук добре, но идва момента , когато работниците не работят за под 50 лв надник и като направиш една сметка, оказва се , че ако трябва да си в крак със сивата икономика и в същото време на плащаш данъци се оказва, че докато се обърнеш и си фалирал. В България в момента се предлагат и сортове от различни овощни видове без платени права. Всичко е докладвано , нещата лека полека ще си дойдат на мястото, убеден съм. Така, че въобще не ме интересуват палми и прочие, имам си достатъчно сериозни проблеми.

Второ: никой не облагородява през лятото, защото е глупаво и няма смисъл, обясних ти защо доста по нагоре, ако е за губене на време да, инак тази техника не се практикува , защото е нерентабилна , пак горе обясних защо. Това не означава, че няма да тръгне въпросната пъпка. ( визирам облагородяване в умерения климат в който сме ние ) 

И трето: избийте си от главата , че ми пука въобще за съседите от палмите :):):) . Болката от обидата , която получих от човека , който поддържа форума с обида на педе..ат отдавна е в небитието. За това и се реших да отделя около 200 маслини от сорта Халкидики и да ги предоставя на новия наемател Данчо, да ги пуснат в продажба на символичната цена от около 2,5 евро за брой ( платени на мен с включен транспорт ) , като лично аз му ги превозих по молба на негов бивш работник и пак по молба оставих в невидение да се чудят , от де се пръкнаха тези фиданки на тази ниска цена. Далече сте от реалността, живеете в някакъв филм, лека вечер.  

ПС: ще ви помоля най учтиво, да не коментирате мен или който и да е колега в публичното пространство, като поставяте заключения, изводи и какво ли не, диагноза поставена от предположения. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 10 часа, almodovar написа:

Второ: никой не облагородява през лятото, защото е глупаво и няма смисъл, обясних ти защо доста по нагоре, ако е за губене на време да, инак тази техника не се практикува , защото е нерентабилна , пак горе обясних защо. Това не означава, че няма да тръгне въпросната пъпка. ( визирам облагородяване в умерения климат в който сме ние ) 

 

Добро утро, г-н Гошев!

Искрено се надявам, че в днешното утро като сте отворили очи, сте осъзнали, че е невъзпитано да използвате изрази като лаишки, глупави и няма да изброявам всички синонимни изрази за изразяване на надменно отношение.

В нашия мил форум сме се събрали добронамерени люде, които се учим взаимно, споделяме личен опит или информация, която сме прочели някъде.

Моят скромен опит по отношение на ашладисването датира от далечната 1976 година, когато с помощта на татко ашладисах първото си дърво, забележете през лятото, забележете на пъпка. (няма да си посипвам главата с пепел, ако съм използвала грешния термин за вида присаждане). Дървото и до ден днешен е живо и здраво и брат ми бере плодове от него. Моят 81 годишен татко (да ми е жив и здрав) и до ден днешен ми предава наученото от дядо му и баща му. От него съм научила най-важното, доверявай се на инстикта си, и ако той ти подсказва, че когато си през август месец в Чехия, видиш интересно дърво, вземай си клонче и не се замисляй. Точно такава праскова той си завъди от екскурзия в Чехия – извърши присадката през месец август, дървото плододава и до ден днешен.

Фактът, че никой в промишлените разсадници не практикува ашладисване през лятото, защото гонят бързо натрупване на продукция и натрупване на печалба, не омаловажава важността на метода! Колкото повече техники владее човек, толкова повече опити и възможности има. Особено за домашната градина.

В този ред на мисли, уверявам форумната общественост, че не възнамерявам да завършвам агрономство, искрено се надявам, че администраторите няма да въведат такова условие за участие във форума. ;) За водене на академични спорове с академична терминология си има други места.

@alys, искрено се извинявам, че ти оспамихме темата.

Прекрасна седмица на всички!

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 10 часа, almodovar написа:

В България има действащи около 300 разсадника , може и да са повече, а данъци в НАП внасят 20 . Тези същите произвеждат безконтролно, далеч от БАБХ, ИАСАС , данъчни и прочие. Тези същите продават нерегламентирано през различни физически лица ( всичко това е доказано и вече изгоряха няколко ) през куриерските фирми.

Аз ще си позволя да коментирам и този важен детайл по повод мачетето GERBER на almodovar и неговите размисли и страсти из форума. Горната ситуация е много неприятна, но като се има предвид как се разпределят постъпленията от данъци у нас аз силно симпатизирам на тези, които не ги плащат...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 11 минути, Миленка написа:

Добро утро, г-н Гошев!

Искрено се надявам, че в днешното утро като сте отворили очи, сте осъзнали, че е невъзпитано да използвате изрази като лаишки, глупави и няма да изброявам всички синонимни изрази за изразяване на надменно отношение.

В нашия мил форум сме се събрали добронамерени люде, които се учим взаимно, споделяме личен опит или информация, която сме прочели някъде.

Моят скромен опит по отношение на ашладисването датира от далечната 1976 година, когато с помощта на татко ашладисах първото си дърво, забележете през лятото, забележете на пъпка. (няма да си посипвам главата с пепел, ако съм използвала грешния термин за вида присаждане). Дървото и до ден днешен е живо и здраво и брат ми бере плодове от него. Моят 81 годишен татко (да ми е жив и здрав) и до ден днешен ми предава наученото от дядо му и баща му. От него съм научила най-важното, доверявай се на инстикта си, и ако той ти подсказва, че когато си през август месец в Чехия, видиш интересно дърво, вземай си клонче и не се замисляй. Точно такава праскова той си завъди от екскурзия в Чехия – извърши присадката през месец август, дървото плододава и до ден днешен.

Фактът, че никой в промишлените разсадници не практикува ашладисване през лятото, защото гонят бързо натрупване на продукция и натрупване на печалба, не омаловажава важността на метода! Колкото повече техники владее човек, толкова повече опити и възможности има. Особено за домашната градина.

В този ред на мисли, уверявам форумната общественост, че не възнамерявам да завършвам агрономство, искрено се надявам, че администраторите няма да въведат такова условие за участие във форума. ;) За водене на академични спорове с академична терминология си има други места.

@alys, искрено се извинявам, че ти оспамихме темата.

Прекрасна седмица на всички!

Бъркате много с термините, а присаждането на спяща през август и лятното на будна пъпка са две коренно различни неща. Жалко че имате дългогодишен опит, а бъркате нещата, лек ден 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 25 минути, Ciao Li Min написа:

Горната ситуация е много неприятна, но като се има предвид как се разпределят постъпленията от данъци у нас аз силно симпатизирам на тези, които не ги плащат...

А и нали не очаквате дребни земеделски производители да се регистрират по ДДС? Че какви обороти имат? Ето как става противопоставянето. Ако тези хора не бяха частично в сивата икономика, или нямаше да ги има, или цените щяха да са доста по-високи на всичко. Разбирам Алмодовар, особено за патентованите сортове е кофти, защото там му е нишата. Но и не бих гледал с презрение на хора, които използват семенни, не high-end подложки. Кой има условия да размножава инвитро и прочие? 

А за него наистина е неприятно, защото бидейки голям предприемач, данъците няма как да ги избегне и му оскъпяват допълнително. Те поне да отиваха за нещо добро събраните данъци да си мотивиран да ги даваш, а ги използват все против тебе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 3 минути, Славянски написа:

Но и не бих гледал с презрение на хора, които използват семенни, не high-end подложки.

Аз все си мисля, че местните семенни подложки са доста по-добри в домашни условия от т.нар high-end, но трябва да се тества. Точно това ме кефи в палм центъра, че работят с подложки, които са изпитани за местните условия, а не внасят някакви, които са най-добрите някъде си, но тук?

А за патентованите сортове, да, не им е мястото по нелицензирани разсадници и ЗП, но аз не съм видял досега някой някъде да предлага сортовете, предлагани от almodovar. Вероятно се крият.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 минута, Ciao Li Min написа:

Аз все си мисля, че местните семенни подложки са доста по-добри в домашни условия от т.нар high-end, но трябва да се тества. Точно това ме кефи в палм центъра, че работят с подложки, които са изпитани за местните условия, а не внасят някакви, които са най-добрите някъде си, но тук?

Другото е, че ставаме зависими от вносни подложки, които може да си имат предимствата, но това е зависимост. Голям внос на големи количества. И на мен би ми било интересно да ги сложа редом (примерно две сливи) и да наблюдавам разликата. Хвърлих око на жълтата сръбска слива, която предлага г-н Гошев (но тя с каква подложка е?). Специално за райската ябълка вирджинската подложка си има недостатъци, не са толкова едностранни нещата, черно и бяло.

Не съм фен на патентоването на живи организми, но от друга страна разбирам хората, които извършват селекция в продължение на години, и само да продадат сорта и някой да подбие цената и са дотам. А и по тая причина Алмодовар трудно ще ти даде калем от такъв сорт. Даже как точно става плащането на отчисленията за авторските права? Французите от Пландорекс видях, че си добавят за някои видове и сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 4 минути, Славянски написа:

А и по тая причина Алмодовар трудно ще ти даде калем от такъв сорт. 

Грешиш, даде ми без пари. :glasses:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 48 минути, almodovar написа:

Бъркате много с термините, а присаждането на спяща през август и лятното на будна пъпка са две коренно различни неща. Жалко че имате дългогодишен опит, а бъркате нещата, лек ден 

Да, Миленка, конкретното присаждане беше на калем през юли, даже не и на пъпка. Но дали пъпките са били будни, не съм сигурен. Аз тая година присадих калеми на ябълка в края на май и ми тръгнаха. Ако калемите се съхраняват добре и не са почнали да се развиват до лятото, какъв е проблемът? Някои хора ги съхраняват близо година. Това с мръзненето на новия прираст е проблем, но човек си преценява и поема рисковете. А присаждане на спяща пъпка август е друго. Това се практикува масово по разсадниците. Развитието тръгва чак напролет.

преди 4 минути, alys написа:

Грешиш, даде ми без пари. :glasses:

Това Боби да го трие преди да се е самосезирала прокуратурата и Интерпол! Ще докараме беди на главата на човека за два калема!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Наистина ли коментираме хибридните подложки и тестове с тях? В България всеки сериозен производител работи с такива, ням анужд от тестове. Когато покойния Серафимов работеше с тях при бадема в далечните години преди 89 та и написа не малко страници по темата, да не говорим за 30 годишните му опити да кръстоса бадем с праскова, така и не успя да получи нещо забележително. Но година преди да почине сподели с мен за не осъществена а си мечта. Пак казвам и ще се повторя без да използвам думата лаик, като между другото не изпуска случая да се похваля, аз какъв лаик съм в зеленчукопроизводството, но явно някой се обиждат от истината. Както и да е. На този етап, това което се коментира в темата, отдавна е тествано в Български условия, отдавна има градини на подложка Ищара, поне от 8 години. Предлагам да бъдем сериозни, в противен случай темата става за четене от абсолютни новобранци, но не и за хора наричащи себе си овощари. Скептицизма води до закърняване на сивите клетки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване