Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Славянски
На 7.01.2022 г. at 22:12, Славянски написа:

Успях да направя още няколко присадки в срядата, даже и след тъмно. За протокола сложих три калема круша на дива круша, два круша на дюля, един дюля на дюля, два мушмула на дюля и два слива на джанка. А и един ябълка на ябълка. Единайсет проби на 5-ти януари. Ще видим нещо дали ще излезне.

За протокола трите присадки на крушата са се разлистили, както и крушата на дюля. Може би и дюлята на дюля и мушмулата на дюля, но много набързо ми казаха и нямаше време да ги огледат и потвърдят (уж били тръгнали, ама кое точно?!). Сливата на джанка не е тръгнала, както и ябълката на ябълка. Джанките и сливите, които съм присаждал на 4 януари не помня точно къде бяха... Но не съм ги отписал.

Но януарски присадки си стават очевидно.

Иначе при мен много от черешовите присадки изглеждат добре, крушите някои са тръгнали, даже и някои ирги на глог имат напредък (но нещо не ги намирам всичките!). Ябълки правих преди два-три дена. Бадеми, кайсии и праскови върху джанка засега нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Ябълки на спяща пъпка.

278795539_5714348078582403_5586984151908473771_n.jpg

278796825_5714347765249101_5009205955354785001_n.jpg

278803422_5714347941915750_3579453060102812618_n.jpg

278829878_5714347675249110_2495477488454544933_n.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какви сортове си сложил?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нещо необичайно забелязвате ли на тази снимка?

Photo0545.thumb.jpg.17701b7614f168180a0f1161f229706e.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Ако може съвет за ашладисване на череша.Нещо вече трета година не ми се получават нещата.Тази година вместо листенца, тръгна направо цвят и пак няма да ги бъде.Уж взех листни пъпки ама май съм уцелил плодни или какво?

И другият ми въпрос е кога се ашладисва череша на листо под кора?

20220425_123636.jpg

20220425_123648.jpg

20220425_123732.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Според мен дори с цветни пъпки трябва да избие спяща листна. Не ги отписвай. Втората изглежда нормално.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

на листо под кора?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 час, jojkata2000 написа:

Ако може съвет за ашладисване на череша.Нещо вече трета година не ми се получават нещата.Тази година вместо листенца, тръгна направо цвят и пак няма да ги бъде.Уж взех листни пъпки ама май съм уцелил плодни или какво?

И другият ми въпрос е кога се ашладисва череша на листо под кора?

20220425_123636.jpg

20220425_123648.jpg

20220425_123732.jpg

Юни-юли

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На листо под кора е непозната хватка и за мен, но човек се учи докато е жив! Плодните пъпки ги премахни овреме, да не източат матряла и да подбутнат спящите.  И като цяло бъди много внимателен с подобна ниска присадка, там е зона на често омокряне, пръст, а-у, може и да има проблем със срастването. Сигурно имаш причини, но аз бих оставил поне една педя подложка.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 22 часа, Славянски написа:

Нещо необичайно забелязвате ли на тази снимка?

Photo0545.thumb.jpg.17701b7614f168180a0f1161f229706e.jpg

От ляво цъфти, от дясно не цъфти , вероятно 2 различни вида семкови или костилкови на едно дърво, много яко, браво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, отляво цъфти. Дървото не е мое, но е в близък имот до пътя. Парадоксалното е, че мисля, че са почти изцяло един сорт ябълки на него - дребни като диви. Има присаждан и друг сорт, но е останал на малък клон от север (снимал съм го от югозапад) и като цяло онзи не дава сериозен плод. И се чудя и аз защо е така. Не мисля, че са два сорта ябълки, но има нещо - все едно са две дървета. Така се държи.

Освен пък цъфтящият сорт вляво да е друг сорт, който редовно да не е задържал плод. Защото наистина десният е над пътя и всяка година има опадали много ябълчици. То всъщност е на ъгъл, та и двата клона са над пътя, но десният е на по-главен път... Ще го наблюдавам тая година да видя какво ще се получи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 минути, Славянски написа:

Има присаждан и друг сорт, но е останал на малък клон от север и като цяло онзи не дава сериозен плод.

От това, което съм виждал на живо до момента, когато се присажда повече от един сорт на една подложка, винаги реколтата е слаба. Може да има изключения, но аз не съм виждал обилно раждащи дървета с присадени няколко сорта. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

От това, което съм виждал на живо до момента, когато се присажда повече от един сорт на една подложка, винаги реколтата е слаба. Може да има изключения, но аз не съм виждал обилно раждащи дървета с присадени няколко сорта. 

Ами аз съм присадил на няколко дървета по два сорта плюс оригиналния. Ще видя как ще бъде и дали наистина го има това. Чувал съм свидетелства от хора, които берат примерно четири сорта от едно дърво и са доволни. Аз повече от три общо гледам да не оставям. От старите ябълки наистина няма дърво с два сорта или повече. Нито от крушите.

Конкретно това дърво постоянно преражда и ми се струва, че за това са твърде дребни ябълките. То по-скоро е пример за недонаправена присадка, която подложката е "надвила". Другото е, че облагороденият клон е твърде малък и засенчен. Мисля затова никакъв го няма.

Череши имам също с по три сорта. Ще видим как ще се държат. Имам и няколко с един сорт или семенаци, които вече цъфтят, за сравнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би един от проблемите е неравномерният растеж на различните сортове. Наблюдавам това при една млада круша, на която сложих два сорта. Клонът с единия е два пъти по-голям вече от клона с другия. Расте по-мощно. На слабия сорт присадката е на разцеп. Другото бяха две присадки - мисля нещо като странично долепване на клонка подобно на чип бъдинг/страничен зарез и копулация. Възможно е и видът присаждане върху дивата подложка да оказва влияние, но според мен са сраснали добре.

Вие какво мислите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 26.04.2022 г. at 7:49, Боби Димитров написа:

На листо под кора е непозната хватка и за мен, но човек се учи докато е жив! Плодните пъпки ги премахни овреме, да не източат матряла и да подбутнат спящите.  И като цяло бъди много внимателен с подобна ниска присадка, там е зона на често омокряне, пръст, а-у, може и да има проблем със срастването. Сигурно имаш причини, но аз бих оставил поне една педя подложка.

Причината за ниското присаждане е че подложката е вишна и в годините изостава с разтежа и затова я направих ниско.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 25.04.2022 г. at 12:20, Славянски написа:

Нещо необичайно забелязвате ли на тази снимка?

Photo0545.thumb.jpg.17701b7614f168180a0f1161f229706e.jpg

И аз имам такова...

 

20220427_112719.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При теб са два сорта ябълки ли? Или ябълка и круша?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 5 часа, Славянски написа:

При теб са два сорта ябълки ли? Или ябълка и круша?

ябълка и круша

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Ябълката расте по- бавно от крушата и на присадката ще ти се счупи. При мене беше така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 6 минути, Ангел Димитров написа:

Ябълката расте по- бавно от крушата и на присадката ще ти се счупи. При мене беше така.

Може. Като се счупи ще остана само с ябълка, до тогава може и някоя круша да изям...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване