Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Славянски

Доста калеми си заложил? За всеки случай ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 8 часа, Славянски написа:

Доста калеми си заложил? За всеки случай ли?

Това е една стара ябълка (там на село и викат циганка), която я отрязахме миналата година и сега на всеки израсъл клон заложих калем.Хванаха се всичките без един, ако се вгледаш внимателно ще видиш, че един съм го обърнал наопаки и съм го сложил с пъпките надолу.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Евала, аз 4 калема сложих ябълка, само 1 се хвана... За сметка на череши и сливи и джанки, там е всичко (без един, който бях забравил да увия......)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен пък елен е омлатил някои ниски и не толкова ниски клонки, включително и счупил черешова присадка на 2-3 години. Не е сърна на тая височина. Кози там не ходят, та не виждам какво друго може да е. Очевидно са се развъдили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 57 минути, Боби Димитров написа:

Евала, аз 4 калема сложих ябълка, само 1 се хвана... За сметка на череши и сливи и джанки, там е всичко (без един, който бях забравил да увия......)

Аз при черешите имам уцелени 7-8 греди.Не знам какво бъркам, но и тази година нито един не се хвана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен гледам, че след дълго забавяне са покарали два калема слива върху джанка и кайсия върху джанка. Много отдавна съм ги слагал. Началото на април или по-рано. Не таях особени надежди за тях.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Първите две снимки са сливокайсия на само израснала джантка а третата снимка е на същото дръвче но ашладисано кайсия на спяща пъпка миналата година. Нали някой питаше за спяща пъпка?

16535817558074923882771441219660.jpg

16535817360525204861156377284387.jpg

16535817071126963120589416989220.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Грешка първата снимка е на спяща пъпка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Махнах някои ленти на присадките. Така съветват за по-добро зарастване, нищо че предни години и до зимата не съм ги махал. Няма деформация. Лентата е разтеглива.

Ей сега гледах една "златна превъзходна" - четири калема сложени на четирите клонки на млада дивачка - ами радва окото.

Някои калеми имат и по повече от половин метър прираст вече (круши най-вече). На такива честно казано малко се притеснявам да им махна лентата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Всички превръзки съм ги махнал в края на Юни с изключение на една където случая е специфичен. Някъде имам прираст до метър, осигурил съм с шини от бамбукови пръчки, понеже са леки. До 50-60 см не осигурявам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако ги оставиш до есента, какво става? Би ли обяснил защо края на юни? С какъв материал бяха привързани?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз нямам възможност да махам овреме и понякога се впива леко, но не е драма, на другата година изправя. Обаче при прираст над 50-70 см според дебелината на клона задължително прищипвам върха в началото на юли, като ще почва втория растеж. Ест ако ми е под око присадката, из полето всичко е на самотек, но там ползвам и изолирбанд понякога, защото той се отхлабва сам с времето от слънце/дъжд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 21.07.2022 г. at 9:20, Славянски написа:

Ако ги оставиш до есента, какво става? Би ли обяснил защо края на юни? С какъв материал бяха привързани?

Заради впиването на лентата, до края на Юни присадката е удебелена значително, а и по-добре зараства. Аз използвам един пласт обикновена лента, която си е обикновено домакинско фолио и отгоре един-два пласта изолирбанд. Като направя присадката да кажем през Февруари/Март, гледам към края на Април - средата на Май да подменя превръзката и края на Юни я свалям окончателно. Има такива които се разтягат и се саморазпадат след 3-6 месеца, но цената им доста висока поне за мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 21.07.2022 г. at 9:28, Боби Димитров написа:

Аз нямам възможност да махам овреме и понякога се впива леко, но не е драма, на другата година изправя. Обаче при прираст над 50-70 см според дебелината на клона задължително прищипвам върха в началото на юли, като ще почва втория растеж. Ест ако ми е под око присадката, из полето всичко е на самотек, но там ползвам и изолирбанд понякога, защото той се отхлабва сам с времето от слънце/дъжд.

И аз прищипвам при 40-60 см, но гледам да края на Юни да съм приключил с това. При бадем и праскова може и до средата на Юли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тая година мисля да опитам пак на лешник, както и на киви аргута (имам мъжко с много стъбла). Имам и някои круши за дооблагородяване, имам и да местя облагородени фиданки. Не знам какво ще се прави с някои патентовани сортове като се замисля... Очевидно ще трябва да се купуват фиданки. Не знам е в Европа как е, но в САЩ правата ги пазят двайсет години. Решението е да се сеят семена от въпросните сортове, които не подлежат на патентното право. Като бадеми Пента и други нови. Въпросът е, че понякога човек получава просто калем. Върви разбери какъв сорт е.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, Славянски написа:

...Като бадеми Пента и други нови...

Купуваш един брой от Екзотикплантс, от него вземаш пъпки за чип бъдинг и присаждаш. После се правиш на добър самарянин и подаряваш овошката на някой приятел. И с другите така, поне аз така правя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То става, но доколко е коректно към института, който е вложил толкова средства за селекцията и ние ползваме наготово. Аз бих им платил и да си ашладисвам на джанките.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Лично нямам никакви угризения, понеже го правя за себе си, без комерсиална цел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами и аз мислих така. Но реално спестяваш средства, което си е вид печалба. Ако всички го направят, патентът се обезсмисля.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване