Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Жоро
преди 5 минути, almodovar написа:

Наистина ли коментираме хибридните подложки и тестове с тях? В България всеки сериозен производител работи с такива, ням анужд от тестове.

Абе ние не сме сериозни производители, бе almodovar, не схвана ли :))) За повечето от нас е много по-изгодно (и приятно!)  да присадят самопоникнала джанка в двора, отколкото да купуват каквото и да било. Предлагам да вникнеш в същината на форума, а не да си налагаш комерсиалните възгледи за овощарството. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

"Предлагам да бъдем сериозни, в противен случай темата става за четене от абсолютни новобранци, но не и за хора наричащи себе си овощари. Скептицизма води до закърняване на сивите клетки." 

Най-сетне някой да обърне внимание и на нас- лаиците... абсолютните новобранци, дето ги сърбят ръцете да вземат едно макетно ножче и да направят своята първа присадка.. То и за нас трябва да са подаръците.. На вас защо да Ви подаряват. Вие сте овощари и правите магии..Правите...квото си искате.. на квито искате подложки. . Я, моля...тука на аматьора една жълта слива и един лешник!!!..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 47 минути, Александър Ал написа:

"Предлагам да бъдем сериозни, в противен случай темата става за четене от абсолютни новобранци, но не и за хора наричащи себе си овощари. Скептицизма води до закърняване на сивите клетки." 

Най-сетне някой да обърне внимание и на нас- лаиците... абсолютните новобранци, дето ги сърбят ръцете да вземат едно макетно ножче и да направят своята първа присадка.. То и за нас трябва да са подаръците.. На вас защо да Ви подаряват. Вие сте овощари и правите магии..Правите...квото си искате.. на квито искате подложки. . Я, моля...тука на аматьора една жълта слива и един лешник!!!..

За сръбската Златка ли става дума или въобще за някаква жълтуша? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 20 часа, almodovar написа:

За сръбската Златка ли става дума или въобще за някаква жълтуша? 

Хвалиха тука колегите някакъв сорт сръбски сливи.:blush:. Засрамих се.. Какъв съм искиджия.. Златка изглежда добре... Русата де.. Май са хубави сливи Аз имам 5 вида сливи. По една от сорт. Стенлей, Йо-йо, Чачанска родна, а тази есен посадих Калифорнийска едра синя и един стар български сорт Бяла ракийница(Белица, Белювица). Предполагам, че това лято ще имам първо плододаване от първите 3 сорта, за които е трета година след засаждането. Миналата година опитах вкуса на чачанката- оцеля една сливка. Стенлей имаше 3, но не ги опазих. От Йо-йо не очаквам много. Да си го кажем направо- очаквам, че ще стане основа за друг сорт, но искам първо да и опитам вкуса. Казват, че била "германски киселяк".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
На 20.01.2020 г. at 14:54, Александър Ал написа:

Хвалиха тука колегите някакъв сорт сръбски сливи.:blush:. Засрамих се.. Какъв съм искиджия.. Златка изглежда добре... Русата де.. Май са хубави сливи Аз имам 5 вида сливи. По една от сорт. Стенлей, Йо-йо, Чачанска родна, а тази есен посадих Калифорнийска едра синя и един стар български сорт Бяла ракийница(Белица, Белювица). Предполагам, че това лято ще имам първо плододаване от първите 3 сорта, за които е трета година след засаждането. Миналата година опитах вкуса на чачанката- оцеля една сливка. Стенлей имаше 3, но не ги опазих. От Йо-йо не очаквам много. Да си го кажем направо- очаквам, че ще стане основа за друг сорт, но искам първо да и опитам вкуса. Казват, че била "германски киселяк".

ракия ли ще правиш с тези сливи или за консумация, защото това йо йо е шит, стенлито става за сушене и компоти, чачанската въобще не е моята слива, а тази калифорнийска едра е тъмна индия за мен, както и да е, щом ти харесват , успех

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 8 часа, almodovar написа:

ракия ли ще правиш с тези сливи или за консумация, защото това йо йо е шит, стенлито става за сушене и компоти, чачанската въобще не е моята слива, а тази калифорнийска едра е тъмна индия за мен, както и да е, щом ти харесват , успех

Консумацията на сливи е странно нещо. Аз винаги съм правел мисловна препратка към бидони и казан. Йо-йо го взех, щото се чудех какво да взема. Никога не съм имал село и изведнаж- купихме една нива в края на близко селце... Ми дай да посадя сливи... и..квото ми даде продавача. Изискването беше да зреят едновременно. За стенлито не съжалявам-тя си е добър опрашител. Чачанската ми я набута пак чичото. На следващата година вече в един форум проведох допитване, където форумен спец ми похвали калифорнийската и като вкус и като количество плод..Когато намерих Калифорнийската пък, от разсадника ми похвалиха белицата..и така.. сега ще се уча да калемя на Йойо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 2 часа, Александър Ал написа:

Консумацията на сливи е странно нещо.

:mrgreen: И аз много трудно възприемам консумацията им, дори сушени, на компот, а в последните години и мармалада ми втръсна та по тоя случай отрязах две стари сини, които раждаха през 2-3 години, една ренглота на вховд, която само цапаше и една голяма стенлей в центъра на двора, която вече имаше сухи клони и общо взето доста загрозяваше. Има едни стари бели сливи, които преди да омекнат са леко стипчиви и много приятни на вкус, но пак в силно ограничено количество. А съседът има едни кръгли черни с размер на дребна праскова и много малка лесно вадеща се костилка, които са някакъв модерен комерсиален сорт и определено стават за ядене, но вкусът им е повече на сладка джанка, отколкото на синя слива. 

 

п.с. надникнах в таблицата на ашламинатора, споделена от теди. правят впечатление 2 неща : не е отбелязано, че на мушмула става дюля (мога да снимам при съмнение), т.е. вероятно става и круша. отбелязано е, че на вишна става череша - аз бих сложил там въпросителна, с @Боби Димитров коментирахме това преди време, но двете имат крайно различно стъбло и коренова система както и продължителност на живота и в дългосрочен план мисля, че не е добра инвестиция. най-добрата подложка за череша си остава дивата череша, каквато на село има в изобилие, дано се сетя да извадя малко тази пролет като ходя. 

п.п.с някой може ли да снабди на срещата резници японски вишни?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Страшно много ме кефи тоя метод и мисля напролет да пробвам на няколко по-възрастни дръвчета. 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Ciao....впечатлен съм! Винаги съм бил сигурен, че никога няма да се занимавам с ашлама....Даааа, ама не....Досега. Имам една много силна 4-годишна круша, добре че ме домързя да я отрежа есента.....като вкусови качества- кръгла нула! Ще я облагородя с два вида ябълки...ако се видим, почерпката от мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какъв сорт е тая круша дето не струва? При всички положения ако имаш добри калеми можеш доста време да спестиш от облагородяването на установено дърво. Аз тая пролет мисля да се пробвам на една джанка, която отрязах миналото лято на метър и нещо и пусна млад прираст. Ще я снимам като му дойде времето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Къв сорт е, не знам! Плодовете, колкото са едри, толкова са стипцави.....безвкусни! Обаче дървото....върви за страх. Намерило си е мястото...и ше ашладисвам, видело са е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На миналогодишните калеми колко леторасъла се оставят? Явно калемите са били с по 3 пъпки, защото на някои са тръгнали и трите, на някои един. Та трябва ли да ги режа, един ли се оставя или да не пипам нищо тази година?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, аз лично на всяко калемче задължително правя лятна резитба, най-често 1-2 прищипвания! Ако се сетя, ще ти направя снимки. Без значение колко пъпки подкарат, ти си ги оформяш още от лятото, най-късно другото лято. Третирай ги като дръвче, гледаш да режеш за оформяне на корона, да вървят навън клоните (не навътре), да не се кръстосват.

Ако искаш качи снимки на това, което те чуди, ще ти маркирам според мен кое как трябва да стане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Те са толкова незначителни, че почти няма значение. Питах принципно как се процедира. Благодаря, Боби, разбрах идеята. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Браво на Ашламинатора! Кой ще практикува?

С този нож ако става, няма да се плаша ако не дойде онзи от Китай тая пролет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 

Направих си първите присадки за сезона. С макетен нож и едно китайско фолио за присадки, което не е особено разтегливо. Но станаха с малки забележки към напасването на допълнителните зарези на подобрената копулация.

Пробите ми бяха на леска, която е храстовидна и не е баш нещото за облагородяване, но си купих някои култивирани сортове лешник и реших да ползвам калеми от върха и клонките на растенията. Ще избиват нови диви леторасти от коренището, но планирам да оставя 3-4 най-много. Ето я първата присадка на сорт "Бътлър". Това е резултатът:
IMG_20200225_095349.thumb.jpg.8161814cae05605f60903b18b4c9c44e.jpg

Виждат се в ниското орязаните стъбла на храста. Оставих две възрастни и разклонени да поддържат корените и 4 млади за присаждане. Понеже от "Бътлър" извадих само три калемчета (и последното от върха май не е най-подходящо), реших да добавя и един калем от сорт "Бадемовиден":
IMG_20200225_104002.thumb.jpg.e59caae814b73ea5b83b1dc7347af3f8.jpg

Надявам се да дам летящ старт на тия сортове върху вече установена подложка. Пък после ще се прочистват изникващите стъбла, или ще се подменят. Досега не бях присаждал лешник. Има кухина в стъблото подобно на ореха и особено за тънки калеми е малко деликатна работа. Дано не съм закъснял и хванат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Гледах във видеото - Ашламинатора каза, че не се ползват върхове, режат се. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами ще видим какво ще стане. По принцип на книга е така. Но зависи и колко са узрели клонките. Правил съм и с връх. При сливи, ябълки на някои клонки се вижда как към върха вдървеняването е значително по-малко. При лешника...ще видим. Тъй или иначе нямам истински калеми. Всичките сортови лешници са едногодишни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще си позволя да копирам от вчерашния чат някои неща по темата (Боби уж щеше да копира, но да не го изгубим):

Цитат

Боби Димитров: @alys Логиката да не се ползва връх на клонче за калем е защото може да не е узряла дървесината, но ако е узряла, няма проблем! В групата има един младеж, който слага цели клони като калем, без да реже върха. И му се получават много добре :)

alys: И какво значи да е узряла и да не е узряла?

Боби Димитров: Славянски го е написал... Какво значи... може би най-лесно да се обясни, че е добре вдървена. Като срежеш едно клонче и вътре можеш да видиш кое е дървесина и кое - още не.

alys: Трябва да е дървесина ли? Като е младо просто ще увяхне, така ли да разбирам? Ако съм взела калем и си е хубава дървесината, мога да не премахвам най-горната пъпка, така ли? Не, че съм премахвала досега, дори си виках, че като е с връхче, е по-лесно и няма да замазвам отгоре. Мислите, че като ви е ясно на вас, на всички е ясно :tounge_wink: Често хората не пишат, защото им е неудобно да изпадат в положение на незнаещи.

Боби Димитров: Не е така, защо тъй смяташ :) Нито пък на мен ми е ясно всичко...

alys: Както и да е, аз не съм от тях, защото ми е важно да науча.

Боби Димитров: Мда, ако не е добре узряла (вдървена) рискуваш да не се прихване. Шансът е по-малък. Дали да има връхна пъпка - може да има, не мисля, че променя шанса за прихващане. Но рядко има, защото от едно клонче има примерно 5 калема и само един от тях ще е с връхна!

alys: Сигурно питам за тези неща, защото се чудех дали да взема калем от калемите, а те всички са с връхна пъпка, но мисля, че разбрах.

Славянски: Аз по принцип по-зелени върхове не ги ползвам. В случая даже видях зор и при допълнително зарязване на копулацията го срязах докрай и трябваше да го скъсявам. Та хептен близо до върха, но има три пъпки.

alys: Досега съм присаждала само на клони и ако не се хване, не е беда. Половинката успя да оформи две дръвчета от моите опити.

Боби Димитров: @alys В никой случай не трябва да ти е жал да режеш, това щом го преодолееш, в играта си :) Нито да се притесняваш да питаш :)

alys: А дали вече е време да се присаждат круши и сливи? Или е рано?

Боби Димитров: За сливи е таман. Череши, също. За семкови, аз лично ще изчакам още.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Преди два-три дни направих присадки на една джанка, която бях орязал за целта миналото лято. Тя изкара млад растеж и имаше много възможности за облагородяване на клонки.

IMG_20200304_232154.thumb.jpg.145bb0103f4bd0e72c456f75e5f8ab0e.jpg

Сложих няколко калема на подобрена копулация, като особеното е, че използвах по-дебели и разклонени клончета. Разположих ги във всички посоки навън от короната (има още един основен клон надясно). Последният направих на разцеп с два калема (най-долу):

IMG_20200304_232033.thumb.jpg.11398b751ad2489d0e1c85a6749b32d1.jpg

Джанката оригинално беше жълта, дребна, с едра костилка и не особено вкусна. Веднъж е била сечена и имаше млада туфа, от която оставих една фиданка. Обаче беше напълно разочароваща и миналата година я предвидих за облагородяване. Сортът, който присадих, е подобен на "Жълта афъзка" (ако не е и точно такава) - с отделяща се костилка, по-суха консистенция и трайни - зреят през август и септември. Жълтата афъзка, сега чета, я водят, че зрее второто десетдневие на юли, та май не е същият сорт.

Ще трябва да сложа калеми и на втория клон, поне още 3-4, само се колебая дали да бъде същия сорт или една друга по-ранна пак жълта джанка, която почва да зрее към края на юни, едра е, без киселина и много сочна, но и нетрайна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване