Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Теодора Гаднева

Вадички и мулчиране

Recommended Posts

Теодора Гаднева

По принцип на тази тема не би следвало да се обръща голямо внимание, защото където има вадичка се знае... Правят се редове и вадички, водата минава между редовете. До тук добре, обаче на мен други неща ми се въртят в главата. :DЕдно тревясало местенце имаме, което ми се ще да го работя с no dig метода ( да покрия с кашони и слама отгоре)

НО тук започват да ми се объркват нещата в главата. Няма как да се изгради напоителна система и въобще няма никакъв друг вид напояване освен вадичката. Как бих могла да я използвам съвместно с кашоните и мулча? Късно ли се сещам да покривам тревата с кашони, до пролетта дали ще е готово за сеитба?

Помислих си за неособено широки лехи около които да окопая за водата, но тогава дали няма посредата на лехата да е прекалено сухо? Тревата ще плъзне от вадите, които не са мулчирани... И те такива главоблъсканици. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

При мен са повдигнати лехи, около метър широки, между тях има пътеки (широки 40-50 см.), които служат и за вади. Пръстта от вадите е отишла, за да повдигне лехите. Пътеките са засяти с детелина.  Първоначално обаче е добре да се направи опит да се изкорени колкото се може повече тревата, след това да се пооформят лехите с вадите и после върху лехите - кашони, листа, стърготини и каквато друга органика има. 

Ето една снимка от днес - не знам колко си личи кое какво е - но мулчираното с листа са лехи, пък между тях има пътеки/вади ;-)

20201218_130132.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теодора Гаднева

Успяват ли да се напоят лехите само от вадите? 

преди 8 минути, Ру® написа:

При мен са повдигнати лехи, около метър широки, между тях има пътеки (широки 40-50 см.), които служат и за вади. Пръстта от вадите е отишла, за да повдигне лехите. Пътеките са засяти с детелина.  Първоначално обаче е добре да се направи опит да се изкорени колкото се може повече тревата, след това да се пооформят лехите с вадите и после върху лехите - кашони, листа, стърготини и каквато друга органика има. 

Ето една снимка от днес - не знам колко си личи кое какво е - но мулчираното с листа са лехи, пък между тях има пътеки/вади ;-)

20201218_130132.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 4 минути, Теодора Гаднева написа:

Успяват ли да се напоят лехите само от вадите? 

При мен проблемът е по-скоро прекалената влага... Почвата е много глинеста и задържа водата.  Ако при теб почвата е песъчлива - може би ще трябва да помислиш за друг вариант, но си мисля, че щом има толкова вода, че да пълни вади - винаги мое да се напълни някоя и друго кофа или лейка и да се дополее, ако е необходимо.. Зависи и за каква площ става дума. Аз имам 8 лехи по 8 метра дълги и по 1 широки - т.е. доста малко и сравнително лесно да се полее, ако е необходимо. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Начинът с поливането чрез наводняване на пътеките е работещ и то работещ много добре, но изисква специфичен контекст. И неограничена безплатна вода.

Всъщност, всяко едно решение изисква специфичен контекст. Например, песъклива почва не върви добре с високи лехи - за такъв тип почва много по-подходящи са вкопаните лехи, които улавят и задържат повече от влагата при валежи и роса/конденз. 

Не зная дали си запозната с работата на Пермашип/БалкЕП, Пол и Софи в Шипка. При тях едната градина се напоява точно по този начин. Има доста информация и снимки по блога им. Този метод се нарича flood irrigation, но при тях е по-различно от класическото заливане, защото пътеките са вади.

Те отбиват един планински поток и с бала талаш на края на всяка пътека насочват водата. Тъй като всички лехи и пътеки са по контур, водата се натрупва във всяка пътека и после бавно попива надолу в почвата и нанадолу по наклона.

Дали успяват да се напоят лехите? Това зависи от няколко неща.

  • Колко са широки и колко са високи лехите?
  • Колко са широки и колко са дълбоки пътеките?
  • Колко е наклона?
  • Колко вода може да си позволите да "налеете" в дадена пътека?
  • Какви растения има в лехите и гола ли е почвата или е мулчирано?

Повечето зеленчук прави корен надолу (ако прави настрани, нещо не е наред). За този зеленчук е по-добре и по-важно повърхността да е суха, а почвата отдолу да е влажна. Съответно просмукана надолу и настрани влага е за препоръчване от това да се полива с маркуч или лейка по лехата.

В случай на песъчлива почва, тогава като полееш сутрин, следобяд е сухо. За този вариант се правят други схеми. Но при нас примерно, в най-големите жеги в август, като полеем капково за 12 часа лехите (всичко е мулчирано), има влага по 7 дни след това, често и 10.

По същата причина имаме както при Ру, високи лехи образувани чрез вкопаване на пътеките. Така, когато вали силно, водата не отича надолу, защото имаме и наклон, а се събира в пътеките и попива бавно в лехите. Този метод ни е позволил да гледаме зеленчуци почти без поливане и с минимална вода. Не съм сигурен дали някой друг в нашия малък форум полива по-малко на квм от нас, а резултатите са добри. Естествено, това изисква подходяща почва, количество органичен материал в нея, мулч и малко планиране. В същото време нямаме проблеми с преовлажняване дори при екстремни валежи лятото.

Качи някоя снимка и дай повече информация, за да продължим градивно ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теодора Гаднева

Почвата ни е доста песъчлива, да... Не е вкарван нито тор, нито компост на пространството, има си жив мулч от плевели от десетина години. :D Отскоро се захванах с градинарството и миналата година направих опит с вдигната леха (само една, колкото за проба) и останах доволна, всичко беше здраво и растеше добре, затова реших да заложа отново на този вариант. Но ако трябва да съм честна нямам големи познания и съм склонна да се разубедя по всяко едно време. :D Мислих си че високите лехи са нещо което е всеобхватно и полезно при всички обстоятелства. Иначе и при нас случая с водата е подобен, идва директно от реката, количеството вода не е проблем, тя е в изобилие. Но наистина земята съхне много бързо. Поим и след един-два дена няма спомен(в добрия случай)... Когато отида ще го снимам и ще го прикача. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Високите лехи като структура има някои важни последствия.

  • Дренират се по-добре, съответно изсъхват по-бързо във високата си част, което е добре дошло за глиенста почва. Колкото по-високи са, толкова по-добре и бързо съхнат.
  • Затоплят се по-бързо, което е добре дошло за по-хладни места.
  • Създават "микроклимат", особено ако са на лек наклон. Високата им страна ще е по-суха, южната им страна ще е по-топла.
  • Обезкуражават газене от деца и незапознати посетители на градината поради физическата си обособеност.

В пермакултурата, а и в живота изобщо, няма нищо всеобхватно и полезно при всички случаи. Решенията трябва да са съобразени с контекста. 

Ако си на топло място, почвата е отпочинала, водата е в изобилие, тогава реално можеш да "тушираш" потенциалните проблеми с висока леха. А има и друго, което надцаква всичко - важното е на теб да ти е кеф. Ако го няма кефа, колкото и да е полезно и правилно, все няма да ти уйдисва и все ще му мрънкотиш против ;) 

Тъй че действай, прави различни проби и после пиши кое работи по-добре при теб ;) 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване