Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Petar Kirov

Въпрос разсад домати в тъмно помещение

Recommended Posts

Petar Kirov

Здравейте. Понеже живея в апартамент и то неголям и вече се досещате, че нямам място, ме гложди една мисъл....Дали е възможно да направя разсад за домати в помещение без прозорци, т.е. да разчитам само на изкуствено осветление? Помещението с което разполагаме е стаичка на етажа, в която имам един фризер и благодарение на отделената от него топлина вътре не е студено, при всички случаи е над 10 градуса. Разбира се прочетох за фото лампите и не е проблем да купя 1-2 на Осрам примерно....Дайте съвет...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

10° не е опция, трябва да осигуриш 22-25° през деня и поне 16-17° през нощта. Осветлението трябва да е подходящо за разсади. Някои го правят, но аз не бих се наела.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Това с градусите по принцип е така, но...баба ми едно време правеше разсад навън в тунели с двоен найлон (вярно, че не го залагаше края на януари). Гледам доста зеленчукопроизводители правят разсад в тунели, които са в полиетиленови оранжерия...и там температурите не са много повече от 10 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Ру® е "тъмния майстор" на разсадите :) И отговора е ДА....може само с изкуствено осветление. За тия "над 10" градуса...и на мене ми се струва малко. Но както си писал за баба ти...ако не бързаш, може и да стане. Все пак си мисля че поне докато покълнат е хубаво да са на по-топло. Тогава не им трябва светлина, та ако може да жертваш някое топло местенце за 1 седмица... Относно осветлението...става и с най обикновени пури (може и с LED, то те светят доста по слабо в общия случай и са доста по скъпи, а не пестят ток). Аз ползвам 3 пури 120см, 36 вата, 6000K, на 60см височина от масата и с тях осветявам 120х60см (към 70 кофички разсад). Вярно че ползвам и слънце в добавка, но знам (чувставам го ;) а и от опита на Ру....) че и без слънце ще са достатъчни. За максимално оползотворяване на светлината съм обиколил всичко с фибран боядисан с латекс откъмто разсада. Но най накрая предполагам все пак ще трябва да закалиш разсада някъде навън и на истинско слънцеlarge.IMG_0900.JPG.e3b69ffe82816e48b855c0ce3d76938a.JPGlarge.IMG_0897.JPG.ee07b8a2bf222eb4eb5ed119d40cb82a.JPGlarge.IMG_0901.JPG.3d91c724be6fe5b172ebb5086011ea09.JPG

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

да добавя че на снимките е по старата версия на системата...когато бях по-глупав и мислех че станиола е много добър в отразяването на светлина :) След това го махнах и боядисах фибрана в бяло. Според дебелите книги станиола отразява 40-50% от видимата светлина (иначе за инфрачервената е много добър наистина), а всяка бяла боя - поне 80%. Също така в началото когато разсада е малък повдигам разсада с 30см да е по близо до лампите

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Благодаря за споделения опит! До поникването и преди пикирането не е проблем да ги държа на топло. След пикирането ми е проблема....тогава обема става голям, а и имам един пакостник на 1 годинка :) и цветята са му като магнит. Дали ще е проблем след пикирането на температура около 10-12 градуса? Ти кога слагаш разсада?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

След поникването трябва да са на много светло, а не само на топло. За температурата...нямам опит. При мене никнат на 22-23 и после си растат на 20. Но 3х40 вата лампи, освен че светят също така и топлят. И ако направиш нещо подобно на моята конструкция, но затворено от 4-те страни ще добави 2-3 градуса според мене. Разсада го слагам към 20 март, а в градината според годината...от 25 април до 15 май. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

След като обиколих апартамента ми хрумна идея. Имам в коридора вграден гардероб и мога да отделя едно отделение с размери 60 х 70 и 46 високо...мисля да взема 2 лампи Осрам флора по 18W, които ще дават около 1100 лумена. Въпроса е дали ще са достатъчни като осветеност... Разсада го засяваш към 20 ти март или го пикираш тогава? За 1 месец не са ли малки да ги вадиш в градината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Не знам къде живееш че искаш да навреш разсада в гардероба. Помисли пак. Моя е на кухненската маса. Преживявам 2 месеца без нея :) Гардероба ми звучи лошо поради няколко причини...най-вече помисли за влагата вътре! А им трябва и кислород на растенията. За лампите...не мога да съм 100% сигурен но доколкото четох тия специализирани лампи (пури) са 5 пъти по скъпи, 2 пъти по енергийно-НЕ-ефективни (мойте 36 вата май са 4000lm) , а иначе не са по добри. Даже се чудя що ги правят изобщо. И при мене и при Ру си растат чудесно с обикновенни пури. За пикирането...кагато - тогава. А това 20 април беше изключение...нормално първата седмица на май ги местя в градината. По-топло = по бързо развитие. При тебе ако ги държиш на 12 градуса....ще отнеме доста повече (ако стане де).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Няма как да жертвам масата. Едно, че се храним на нея в кухнята друго, че там слагаме повивалника и сменяме бебето. Апартамента е малък 60 м2...Дойде ми идеята за гардероба защото е в нас и ще е топло. За този месец и половина казваш успяват да се развият растенията за засаждане навън....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

ами мойто дете сега е на 3, а апартамента е 65 квадрата :) И винаги сме се хранили в хола. При мене успяват да се развият. А и по късно да ги сложиш в градината...пак ще станат. Една година ги бях преторил и пожълтяха, после им сменях пръстта и накрая ги мушнах в градината към 7 Юни....и пак ядохме домати :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

В хола е пълно с....играчки :) ще мисля още пък ще видим какво ще измисля. Твоите лампи с какъв цвят светлина са?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Нали каза че детето обичало растенията. Изхвърли играчките и наслагай разсад навсякъде :D 6000К са пурите. Били по добри от топло бялото. А за място...може НАД кухненската маса да го виснеш разсада. Няколко анкера в тавана...и...висящите градини на Семирамида :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Бе то детето обича растенията ама да ги вади :) това с анкерите на тавана....По скоро да помисля за някаква надстройка, която се закрепя за масата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

А мазе нямате ли? Те са доста топли обикновенно (ако сте на парно)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Имаме, но съм в апартамент. Нямаме централно парно, а и в нашите мази сме на 130 волта...Температурата през зимата пак не е достатъчна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Последните две години садя около 5 юни в градината. Когато е топло, растенията боледуват по-малко.

Можеш да опиташ с някой и друг корен да направиш разсад, както решиш. После, ако прерасне, ще ги отрежеш на 1 см над котиледоните, ще натопиш горните части във вода (те ще пуснат корени), а от долните ще избият по два колтука. Така след две седмици от рязането ще разполагаш с двойно повече разсад.

Още сега засей някоя и друго семе и наблюдавай как ще вървят. При ниска температура просто ще чакат топлото, но е по-добре да се увериш сам. Моите също живеят при около 10-12-15 градуса дори в активния сезон в оранжерията и в градината, но пък през деня са на топло и слънчево.

Редактирано от alys
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

По принцип правя нещо подобно с първите колтуци, потапям ги във вода и след десетина дена имам коренчета :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 15 часа, Panik написа:

@Ру® е "тъмния майстор" на разсадите :) И отговора е ДА....може само с изкуствено осветление. За тия "над 10" градуса...и на мене ми се струва малко. Но както си писал за баба ти...ако не бързаш, може и да стане. Все пак си мисля че поне докато покълнат е хубаво да са на по-топло. Тогава не им трябва светлина, та ако може да жертваш някое топло местенце за 1 седмица... Относно осветлението...става и с най обикновени пури (може и с LED, то те светят доста по слабо в общия случай и са доста по скъпи, а не пестят ток). Аз ползвам 3 пури 120см, 36 вата, 6000K, на 60см височина от масата и с тях осветявам 120х60см (към 70 кофички разсад). Вярно че ползвам и слънце в добавка, но знам (чувставам го ;) а и от опита на Ру....) че и без слънце ще са достатъчни. За максимално оползотворяване на светлината съм обиколил всичко с фибран боядисан с латекс откъмто разсада. Но най накрая предполагам все пак ще трябва да закалиш разсада някъде навън и на истинско слънце

Мисля да пробвам с 2 лампи една на Осрам Fluora 77 36W и една Philips 36W/965 примерно. Искам да купя стойка за 3 пури, ако случайно трябва да добавя още една и да е с електронна ПРА ама нещо не ми се отдава намирането :) Ползвал съм такова осветление преди много години, когато бяха още със стартерчета...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване