Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Petar Kirov

Въпрос разсад домати в тъмно помещение

Recommended Posts

Radosveta Hubancheva-Tsvetkova

В един стар форум (Флауърснет инфо) един младеж си отгледа разсад в гардероба точно. Просто е нужно да се отваря всеки ден. И аз си държа разсада в плътно затворени кутии първите два месеца и ги отварям само за по минутка всеки ден, като вея с капака на кутията за да се раздвижи въздуха и да не се развиват гъбички. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Според вас пура с какъв цвят е подходящ да комбинирам с Осрам Fluora 77? 3000 к или 6500 к?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

6500K!  И може и да не съм прав, ама аз щях да махна тоя прехвален Osram Fluora и да сложа още една 6500К. Също така ако/като купуваш 36Вт пури (предполагам и за другите е така) гледай колко лумена е. Щот има и по 1800 и по 3400 (горе долу...не помня точните цифри, ама разликата е ГОЛЯМА). А лошото ми мнение за Osram Fluora идва не от собствен опит, а от една статия (която сега не мога да намеря) в която сравняваха (не на хартия а сравняваха растения отгледани под съответните лампи) подобен осрам, с нормална тръба и с натриева лампа. Ми доколкот помня осрама се беше представил дори малко по лошо от обикновенната тръба. Но в крайна сметка каквото и да сложиш стига да свети силно ще свърши работа :) Аз за аквариума ми например съм сложил свтодиодна лента и растенията си виреят не по лошо отколкото с пура.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Осрама искам да го сложа заради червения и синия спектър, а за силата ще разчитам на още една или две други. Измерих си в стаичката в момента е 20 градуса без да отоплявам с нищо. Вярно, че навън е необичайно топло като за декември, но и март месец, когато ще слагам разсада температурата ще е същата. В стаичката нямам прозорец и ще разчитам изцяло на изкуствена светлина....Все пак мисля да взема един Осрам и 2 други, можеш ли да ми препоръчали нещо? Гледах на Филипс, но може да има и други, които сетят по силно. Има ли вероятност да навредят със силна светлина и да получа обратен ефект?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

щом имаш излишни пари - вземай Осрам. Даже може 3 :) Иначе нормални на 6500К стават. И на по малко - сигурно пак ще станат. Аз последно като търсих нямаше голям избор. Скапаните светодиодни пури са масови сега. Просто гледай да са повече лумени...максимума май е към 3500. За силна...не мисля че ще им е силна..аз съм вдигал разсада на 2см точно под трите пури и си е добре. Ако се опре обаче се опича от топлината. И предполагам знаеш, ама да кажа: НЕ се свети по 24 часа. Мисля че 16 беше оптимума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

За продължителността на осветление го четох - макс 16 часа за светлолюбивите растения. Светодиодните защо не ги харесваш? И там има избор на светлина, а не са ли по икономични? Гледам има лед тръби не знам дали стават да се ползват с основата за луминисцентна такава, но на 18W дават 1750 лумена....Всъщност прочетох, че стават, след като се изключи всичко като електроника.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

луминесцентна тръба  120cм,  36W,  70-100lm/W,   2-5лв,          наистина издържат по 10000часа

LED тръба:                       120см,  18W,   80-100lm/W,   5-10лв,        уж 30000 часа, но моя опит с диоди и най вече с електрониките им показва друго. 

Та вместо 3 пури по 36 вата за 10лв ти трябват 6 по 18 вата за 50лв. Харчат почти еднакво. Тука като плюс за LED пурите е че електрониката е вътре в пурата и като се съсипе просто сменяш пурата, докато при луминесцентните електрониката е отделна и по евтините изкарват колкото и пурата. Но ти ще светиш по 1000часа на година та ти е все тая. А как се ползват LED пури в тела за луминесцентни - не знам. Та ти си избираш. Амо искаш може да навържеш 10 фасунки и да навиеш 10 100ватови LED крушки (че са по насочени от луминесцентните) и пак ще стане :) Може и да си купиш LED лента (има по 1000Lm/W със 10Вата на метър. 3 метра са равни на 1 пура. Аз за мене си съм се спрял на луминесцентни пури които са евтини и работят. @Ру® се спотайва и си мълчи, но доколкото помня миналата година по средата на разсада беше сменил луминесцентните пури с LED пури. Някакви доста силни.... И разсада се съсипа за няколко дена, но не помня какво беше устаовил...дали е от пурите или някаква болест. Та евтино и проверено е с 6500К 36Вт луминесцентни пури.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ето тук има малко насоки. 

 

Редактирано от alys
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз правя разсад за домати и чушки в помещение без прозорци (гараж, който е и абонатна станция (т.е. там е топло)). До сега ползвах 4 луминисцентни пури 120 сантиметра 40W (може и 36 да са) които осветяват площ примерно 150 на 80. Пурите ги държа максимално близо до разсада - примерно на 5 - 10 сантиметра.   Тази пролет - смених 2 от луминисцентните с 2 LED по 45 W, 4000 lm и 4000 K. което е почти 2 пъти повече лумени от луминисцентните.  И си унищожих разсада буквално за 2 дена - листенцата започнаха да побеляват и постепенно увяхнаха и се изрониха.   В крайна сметка пробвах да насадя и от тоя разсад и някои успяха да се посъвземат, но като цяло това си беше сериозна грешка. Трябва да се ексеприментира с разстоянието до LED лампите, но според мен минимумът е 50 сантиметра. Ще видим следващият сезон как ще е - този път ще внимавам повече.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Аз за това питах малко по рано дали е възможно от прекалено силна светлина да стане грешка...Според теб LED осветлението или силната светлина са виновни? Вместо да се ползват пури и да се слагат максимално близо, не може ли да се ползват примерно насочени прожектори от по далечно разстояние? На вилата имам 10 ватови и светят доста прилично, а са на билото на къщата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 5 минути, Petar Kirov написа:

не може ли да се ползват примерно насочени прожектори от по далечно разстояние?

Предполагам, че може - трябва просто да се експериментира, за да се намери оптималното разстояние. Аз това смятам да правя с моите - като начало ще ги сложа на 50 сантиметра и ще наблюдавам дали има източване на разсада или обратното - "прегаряне". 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 35 минути, Ру® написа:

Предполагам, че може - трябва просто да се експериментира, за да се намери оптималното разстояние. Аз това смятам да правя с моите - като начало ще ги сложа на 50 сантиметра и ще наблюдавам дали има източване на разсада или обратното - "прегаряне". 

Нещо ми убягва явно...Задължително ли е лампите да са колкото се може по близо растенията? Какво е значението на разстоянието ако растенията получават нужната светлина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Не виждам кое ти е убягнало, при положение, че си схванал, че растенията трябва да получават нужната светлина.  Значението на разстоянието, както и на лумените и на келвините е точно това - да се осигури нужната светлина. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 26 минути, Ру® написа:

Не виждам кое ти е убягнало, при положение, че си схванал, че растенията трябва да получават нужната светлина.  Значението на разстоянието, както и на лумените и на келвините е точно това - да се осигури нужната светлина. 

Ясно, близкото разстояние компенсира малката мощност и осветеност на крушките. Разсада предполагам средата на март го залагаш за градината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Аз не мисля че тия 4000lm в повече след смяната на 2 от пурите са причината за умирането на разсада. И дали изобщо е било заради пурите или някаква друга беля е станала. Но ако е от пурите то би могло да е от спектъра (4000К) или евентуално от повечето отделена топлина...макар че не мога да си го обясня и аз. А иначе има приложения за смартфон дето мерят осветеност....и може да се тества на слънчев прозорец и на 10-20-30см от пурата и да се прецени. Но мисля че да биеш слънцето с пури ще ти е трудно. Та ако искаш да заложиш на сигурно (моя опит и този на Рy) ще вземеш 3 нормални пури на 6500К и поне 3000Lm. Ако ли не си свободен да си вземеш светодиодни пури и да експериментираш. Аз поне не се сещам защо да не стават. В аквариума ми всичко си расте чудесно със 2000lm на 4000К за 35х90см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

ей сега тествах лампи....дават че директно слънце е макс 100000lux, а аз измерих толкова на 2-3 пръста растояние под SPOT LED лампа с еквивалент на 75вата (800lm). Та ако на Ру LED пурите са НАСОЧЕНИ (има диоди само от едната страна и те светят надолу), то може би наистина непосредствено под тях светлината е била близка до пълно слънце - нещо което би съсипало разсад който не е виждал пълно слънце. Докато нормалните пури светят равномерно навсякъде и непосредствено под тях не е толкова "напечено" положението. Та значи или LED пурите на поне 30 см от разсада или разчитай че ако от малки ги почнеш на "пълно" слънце ще му се радват. Според мене първото е по добре :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 12 минути, Panik написа:

 Та ако на Ру LED пурите са НАСОЧЕНИ (има диоди само от едната страна и те светят надолу), то може би наистина непосредствено под тях светлината е била близка до пълно слънце - нещо което би съсипало разсад който не е виждал пълно слънце. 

То май всички или повечето такива лед лампи са с насочени диоди...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Ами то това ти решава и проблема с рефлектора. Ако си намериш като на Ру...достатъчно силни, може да се пробваш. И 2 по 4000Lm може да стигнат. Гледай да са студена светлина ако може. В най лошия случай ще ти тръгне разсада, ще умре, ще си вземеш луминесцентни тръби и ще си 2 седмици назад ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Понеже стаичката ми е тясна си мислех, че е по добре лампите да не са една до друга, а една след друга (не знам как да се изразя по неправилно :) ) Та в този ред на мисли ще ми трябват 2 тела....Нямам нищо против луминисцентното осветление, обаче тези основи някак си много скъпи...От това идва колебанието ми и въпросите за LED. На led-а електрониката си е вътре и са по компактни...Модела на Ру май са Т8 и те пръскан навсякъде. Ето този модел Т5 са с насочени диоди https://www.krushki.com/index.php?main_page=product_info&cPath=117&products_id=879 . Примерно една такава може да се намери за 15 лв на 1600 лумена, а 2 една до друга стават 3200...Ако купя 4 бр ще ми излязат 60 лв, а иначе само тяло с електронно двойка за луминисцентна е толкова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Е колко да е тясна тая стая...и колко разсад искаш да правиш! Мойта "основа" за пурите беше 70лв което наистина звучи скъпичко...но това е, мисля, щото се води водо/влаго устойчива. А и е с 3 години гаранция което значи че са сложили хубава електроника вътре. Иначе мисля има доста по евтини шини за такива пури. Разгледай сайта дето ти пратих ако все още се чудиш LED или луминесцентна пура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване