Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Petar Kirov

Въпрос разсад домати в тъмно помещение

Recommended Posts

Petar Kirov

Тясна е около 1.50  и мисля да са 10 кофички по 10 см на ширина и 20 по 10 см... Поне 200 кофички ще има разсад домати и малко пипер...Става правоъгълник поне 2 м на 1 м и ще е по добре да не са една до друга според мен лампите. По скоро клоня да те послушам....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Преди говореше за отделение 60х70 в гардероб. Явно са ти пораснали мераците :) При мене има 3 лампи + слънце на 0.7м2. Ти искаш 2м2. Смятай, мисли, чети... :). Сега ми хрумна и нещо друго. С цел пестене на пари (10 лампи за 2 месеца ще са нещо като 70лв за ток) може да им светиш главно на нощна тарифа...и 10 дена преди вадене на "светло" да почнеш отместване по 1 час дневно. И ми е чудно къде ще ги закаляваш тия 2 квадрата разсади? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 23 минути, Panik написа:

Преди говореше за отделение 60х70 в гардероб. Явно са ти пораснали мераците :) При мене има 3 лампи + слънце на 0.7м2. Ти искаш 2м2. Смятай, мисли, чети... :). Сега ми хрумна и нещо друго. С цел пестене на пари (10 лампи за 2 месеца ще са нещо като 70лв за ток) може да им светиш главно на нощна тарифа...и 10 дена преди вадене на "светло" да почнеш отместване по 1 час дневно. И ми е чудно къде ще ги закаляваш тия 2 квадрата разсади? 

За гардероба си мислех по рано, но забравих, че като се пикира разсада и обема става голям....няма да ми стигне до никъде.  Ще мисля, имам достатъчно време. Като се кача до вилата, ще огледам и там да видя мога ли да направя нещо от рода на микро оранжерия в приземната стая. Там поне има прозорци отвсякъде и е що годе светло, следователно няма да ми трябвт 10 лампи. Температурите в средата на март колкото и да са ниски, все ще са положителни и ако трябва ще мисля за корекция с някоя духалка от време на време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жив да си! :D

 До края на април при нас има отрицателни температури.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 час, alys написа:

Жив да си! :D

 До края на април при нас има отрицателни температури.

Това в кой край е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Около Драгоман :)

Е, понякога ни се разминава и след 20-ти април са положителни температурите. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radosveta Hubancheva-Tsvetkova

Да ви предупредя, че Филипс карат на стара слава. Всичко им е много трошливо. Моя приятелка имаше фирма за почистване и можехме да сравняваме прахосмукачките в голям брой заможни домакинства. Които имаха Филипс – има се бяха счупили някои части на първия месец. А за машинките за подстригване е същото – на Филипс скубе и не е достатъчно остра. Та по-добре крушки от друга фирма.

Редактирано от Radosveta Hubancheva-Tsvetkova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Красимир

За 3-а година ще ползвам тия LED диоди и съм много доволен.С тях може да се отглежда разсад и на напълно тъмно място.Относно температурата-до поникване на семената 20-22*,след това на 16-17*.И ако разсада е за градина го залагам около 15-20-и февруари.

https://www.aliexpress.com/item/32950621642.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d61GIzJ

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
На 31.12.2020 г. at 1:31, Radosveta Hubancheva-Tsvetkova написа:

Да ви предупредя, че Филипс карат на стара слава. Всичко им е много трошливо. Моя приятелка имаше фирма за почистване и можехме да сравняваме прахосмукачките в голям брой заможни домакинства. Които имаха Филипс – има се бяха счупили някои части на първия месец. А за машинките за подстригване е същото – на Филипс скубе и не е достатъчно остра. Та по-добре крушки от друга фирма.

Аз на Филипс бях голям фен и имам много електроуреди от тях. Последното обаче, което купих с голямо желание беше един тример за тяло 160 лв....Абсолютен шит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 час, Красимир написа:

За 3-а година ще ползвам тия LED диоди и съм много доволен.С тях може да се отглежда разсад и на напълно тъмно място.Относно температурата-до поникване на семената 20-22*,след това на 16-17*.И ако разсада е за градина го залагам около 15-20-и февруари.

https://www.aliexpress.com/item/32950621642.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d61GIzJ

Я дай малко повече инфо. Колко такива ползваш на квадратен метър примерно? На какво разстояние от растенията? Само с това ли светиш на растенията? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Красимир

Лампите са на около 40-50см.от разсада,но ако той почне  са извива към прозореца трябва малко да се свалят.Относно броя на диодите,около 4-5 на м2,но зависи от мощноста им.Моите са 30W.Разсада ми е до прозорец и ги ползвам само сутрин и вечер,но съм виждал по форумите хора да ги ползват в мази (без прозорец).Включвам ги с часовник за електромер,но сега си мисля да ги включвам с датчик за осветеност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

На какво си ги монтирал? Греят ли много?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Красимир

монтирал съм ги на алуминиева шина 100/10.2диода на около 60-70см. дължина

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radosveta Hubancheva-Tsvetkova
На 30.12.2020 г. at 16:27, Petar Kirov написа:

Като се кача до вилата, ще огледам и там да видя мога ли да направя нещо от рода на микро оранжерия в приземната стая. Там поне има прозорци отвсякъде и е що годе светло, следователно няма да ми трябвт 10 лампи. Температурите в средата на март колкото и да са ниски, все ще са положителни и ако трябва ще мисля за корекция с някоя духалка от време на време.

Има и други начини на отопление: с гниеща слама или тор. За отопление на стая може да се сложи по-голямо количество гниеща маса в някакъв съд. А ако разсадът е насаден (в смесена с пръст) тор може да затопли малък парник. Един руснак преди много години беше писал, че си е напълнил пробито буре с тор, насял семе от домати, покрил със стъкло и оттогава не се налагало да разнася разсади. Това устройство може да се подобри с новите платнища за парник, които пропускат светлина и въздух и не е нужно да се проветрява толкова често: https://mr-bricolage.bg/foliozelenchutsi-m/p/958737

Трети начин за отопление без ток е да се покрие станата на помещението откъм слънчевата страна с някакъв нов специален черен материал, който действа като локална слънчева батерия: на минута 23.32 при този хубав човек: 

Иван Бояринцев има парник на горния етаж над обора, което е древният начин на отопление (но в "горницата" са спели хората). Аз имам помещение, което наполовина е остъклено и обмислям дали в долната страна дали да не облепя с черен материал.

Редактирано от Radosveta Hubancheva-Tsvetkova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Благодаря! Интересно е, но ако имаш свободно място, но за стая където се живее.... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radosveta Hubancheva-Tsvetkova

 

Ако е вила, в която не се седи през цялото време, един съд с гниеща маса в стаята ми се струва удачен вариант, като се изнася, когато има хора и стаята трябва да се ползва. По-безопасно е от включен електроуред без надзор и е безплатно (може на някой да реши да използва този начин).

Относно сортовете, най-хубава реколта имах от едни черни едри домати, които пуснаха на пазара по едно време от плода запазих семе. Въпреки че е хибрид, семето от плода също беше черно и роди сочни и сладки плодове; въпреки че през август бяхме на море, нямаше никакво поливане, а мястото е много чакълесто и сухо. Срещала съм такива домати като сорт Черен принц.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

@Radosveta Hubancheva-Tsvetkova за тези домати ли става дума? Аз също събрах семена за експеримент.

kumato.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radosveta Hubancheva-Tsvetkova

Да, такива черно-зелени бяха, но много едри – почти педя и без опаковка. С точно такива вдлъбнатини откъм дръжката. Оставих единия на перваза седмица-две за да е по-сигурно, че семената са узрели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Такива домати купих преди седмица или две от Лидл и си отделих и аз семенца. Не знам лятото как са на вкус, но сега нямаха вкус на нищо. Предполагам за търговия са откъснати преди да са узрели и за това. Я кажете има ли тук хора, които сеят семената директно в кофички, без да пикират, да кажат има ли някаква разлика. До сега винаги сме пикирали, но според мен си е загуба на време и мисля да сея направо в големи кофички, които после директно ще засадя май месец.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не зная защо си губите времето с тези домати, при положение, че само на нашата среща се обменят сигурно 10 сорта черни (зелено-червено-кафеви) и тн... Работете с изпитано вкусни и добри сортове, а не някакви лидълски хибриди, защо да поощряваме оная система?

За пикирането, ние не пикираме, но работим с малък разсад. Табла за разсад 48 гнезда, по 3-4 семки в гнездо, оставяме 2те по-силни и после садим като стане 10тина см с 2-3 листа в градината, в началото на май.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване