Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Старата нова оранжерия

Recommended Posts

Славянски

Според мен, за да има смисъл, тръбите трябва да бъдат доста по-дълбоко от 30-40 см. На тази дълбочина земята няма константна температура. Иначе не съм виждал изпълнение с вода по тръбите, обикновено е с въздуховоди и вентилатори. Другите какво мислят? Какво казва литературата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

А аз го разбрах иначе: Водата в черните тръби се стопля в топлия въздух в горната част под покрива на оранжерията и после отива да стопля земята на 30-40 см дълбочина , за да се развиват по-добре растенията в затоплена почва. Но тогава би трябвало да са малко по-плитко тръбите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristina Stamatova

Идеята е черната тръба да стопля водата в нея от нагряването от слънцето (като соларен панел) . После топлата вода да слиза в почвата и да я загрява. През ноща почвата да отдава топлината като акумулиращите печки. Мисля, че принципа с въздуха е същият. Нашата орънжерия е подобна на тази от схемата в предните коментари. Само че прозорците за студен въздух са на 50 см от земята и са от север. За топлия са както е на схемата. И лятото температурата вътре е като тази от вън. Не става жега. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз форматирам и обработвам летвите за прозорците. Надявам се до края на месеца да приключа с това, че рядко успявам да отделя време за работа. 

Сега заглеждам метео станциите. За момента съм се спрял на тази:

d1d46e709420d72631ae2a3ad1b1050b_9070710

С 3 допълнителни сензора с обхват до 60 метра. Зелената индикация ще сложа при краставиците. Оранжевата при доматите. :д Третата ще ми е навън на сянка. И основната станция ще ми е вътре. Ще следя темп и влажност на въздуха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

@Гого аз си поръчах ето това: 
https://a.aliexpress.com/_mtuHK9L

Включва база, която измерва темп. и влажност, 3 дистанционни датчика, които също измерват темп. и влажност. Освен това към всеки от председателите може да се свърже чрез кабел датчик за температура в ампула (т.е. можеш да го бучнеш в земята). Така можеш да събираш информация за температура на 7 места и за влажността на 4.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Мерси за насоката. Гледам ги има и с wifi вариант, да може от тел да гледаш: https://www.amazon.co.uk/Inkbird-Thermometer-Hygrometer-Greenhouse-Incubator/dp/B08CZ6JQR5/

Единствено, че няма да мога да проверявам влажността на почвата. С тази проба може само темп да се измерва:

image.png

Кога го очакваш да дойде?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Поръчах го преди 2 дни. Така че още 20-30 ще го чакам.

И на мен ми се иска wi-fi вариант но на стопанството нямам ток.

До къде я докара с въздушното отопление на почвата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

В момента форматирам дъски да видя как ще станат прозорците, че от тях зависи кога ще мога да покрия. След това фрезовам, да си улесня малко и започвам да копая. С тази лидълската лопата ще правя окопите. Досега беше гадно времето. Надявам се да задържи така, че да може да се отхвърли работа. :)

Ти започна ли да копаш?

Аз даже, мисля първо да купя тръбите за единия канал и да направя тест с вент какво ще става. Да не се окаже напразно копането.

Аз понеже имам ток, ако е необходимо, ще забия и няколко вентилатора за проветрение, освен прозорците. Като вентилаторите ще ги включа към контакти с термо реле. Да се включват, след като прозорците са се отворили и не успяват евентуално да се справят с охлаждането. Но това мога впоследствие да направя, след нужните наблюдения през лятото.

То и вентилаторите за тръбите мога да наглася с термореле, стига да се сетя при каква температура какво да прави. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Относно тръбите. Чудя се, ако по протежението са едно Ф, а коминната част по-голямо Ф, дали няма да се увеличи тягата? 

Освен това, реших тази година да направя тръбите само на едната част на парника. Но не съм решил на доматите или на краставиците. Ще видя реално каква е ползата от файдата, като съпоставям температурите на двете вечер. Честно казано, чудя се как да си спестя малко копане. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Според закона на Бернули би трябвало да се увеличи тягата (дебита),но зависи каква е дължината. Верният път е проба-грешка:smile:.

Трябват си изчисления.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
На 31.01.2021 г. at 18:36, Гого написа:

Ти започна ли да копаш?

Още не. Аз понеже трябва да сменям почвата, реших първо да направя лехите. Сега правя кофраж и отливам бетон. Много тегава работа за сам човек!

Възникна обаче допълнителен проблем. От многото дъждове водата, която се стича по оранжерията и тази, която се спуска по лекия наклон от по-горните участъци се просмуква в земята и избива в оформените лехи. Едни красиви рибарници се оформят :)

Ще трябва по външния периметър да правя канавки или дренаж.

Оранжерия_3.jpg

Оранжерия_6.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Колко бързо се просмуква? То за лятото не е лошо да се намали до минимум поливането. Ако успееш освен оттичането да подобриш и поливането, a не дъждовната вода да ти бяга, а вътре да ти стои сухо... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ех, ако не беше покрито, правиш си кофража на всичко, викаш бетоновоза с хобота и наливаш набързо всичко...

Аз в този случай, не разбирам, къде ще копаеш за тръбите? По пътеките ли?

Аз си избрах канален вентилатор 18 вата, с дебит 190 м3/ч. Ще дърпа от две хоризонтални тръби ф75, които ще преминат в две вертикални ф100 и ще се съединят за вентилатора във ф125. Ще обслужват 30 м3. Това е вентилаторът, с 60 месеца гаранция: https://praktis.bg/bitov-kanalen-ventilator-era-profit-5-o125-18w

По принциуп не искам да е на втулка. На лагер е двойно по-скъп, което пак не е скъпо. Просто не съм сигурен с каква мощност ще ми върши работа, та взимам един и ако има проблем, ще знам какъв да взема вече. Освен това, на мен вентилатора ще ми трябва, както споменах, не да нагнетява, а да смуче. Та предполагам този ще трябва просто да го обърна наобратно. Не знам има ли значение за каква работа е предвиден и да може с по-голямо кпд да нагнетява, вместо да смуче. 20 лв ще ги прежаля.

Иначе оранжерията ти ще стане много приятна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Гого ,защо не пробваш с мотор+компресор от стара прахосмукачка (онези руските),поне знаеш че е куче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
На 4.02.2021 г. at 10:48, Гого написа:

Ще дърпа от две хоризонтални тръби ф75, които ще преминат в две вертикални ф100 и ще се съединят за вентилатора във ф125.

Защо не направиш свързването на двете хоризонтални тръби под земята? И да има само една вертикална. По-малко стърчащи части.

 

На 4.02.2021 г. at 10:29, Славянски написа:

Колко бързо се просмуква? То за лятото не е лошо да се намали до минимум поливането. Ако успееш освен оттичането да подобриш и поливането, a не дъждовната вода да ти бяга, а вътре да ти стои сухо... 

Аз знам, че лятото, когато ще се полива, пак няма да падне капчица дъжд! Проблемът с просмукването ще е през есента и пролетта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да, добр еби било да има само един комин, но при мен има пътека посредата и по една леха от двете й страни. По една тръба на леха. Ако се съединят симетрично, комина трябва да излезе през пътеката. А ако коминът излиза от едната леха, а другата е свързана с нея чрез коляно, не съм сиогурен дали ще циркулира добре взъдуха през тръбата със завой.

Аз приключих с прозорците. Направих 1/4 от покрива да се отваря. Сега започва копането, ако времето даде. И ще поръчвам найлона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Приключих с прозорците. Почвам да копая. Ама времето се разваля и не знам...

Малко снимков материал.

Подготвих летвите, 4 см широки и 2 см дебели. При измерването на 1 м, излезе, че прозореца ми ще тежи 13 кг. Като за един механизъм дават, че повдига прозорец 14 кг. Аз ще сложа два на прозорец, че са доста дълги. :)

viber_image_2021-02-09_18-00-07.jpg

Опънах канапа по кривата конструкция, поне прозорците ми да са прави и започнах да редя, като реших да си спестя заварки на планки, за които да хващам летвите, а направо с тел. Това е основата, на която ще легне прозореца с пантите.

viber_image_2021-02-09_18-00-06.jpg

Тук малко спънки и планки:

viber_image_2021-02-09_18-00-04фдф.jpg

viber_image_2021-02-09_18-00-05д.jpg

viber_image_2021-02-09_18-00-05.jpg

viber_image_2021-02-09_18-00-05с.jpg

И готовия първи прозорец:

ффдс.jpg

А тук и двата:

viber_image_2021-02-09_17-59-27фдсф.jpg

Използвах доста стяги и щипки, че иначе нямаше как да се оправя сам.

viber_image_2021-02-09_18-16-10.jpg

И първа копка

viber_image_2021-02-09_18-00-03фдсфс.jpg

Тук ще влиза найлонът и ще е захванат с дъски, които ще са по цялата дължина на парника. Предвид, че ще имам леки повдигнати лехи, тези дъски ще играят и такава роля. Ще ползвам дъски от палета.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Гого, не могат ли да се разпробият тръбите и с болтове да хванеш за тях дървената конструкция? Поне в няколко точки ..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Би било добре, но е плътно желязо. Иначе прихванато на 18 места, вече няма мърдане. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Вчера, последен топъл ден, успях да разкопая света.

Първо фрезовах в парника, че го бях направил кочан от ходене покрай конструкцията:

viber_image_2021-02-11_20-56-03трете.jpg

Взех нивата и опънах канапите:

viber_image_2021-02-11_20-56-035435.jpg

Започнах да копая пътеката и веднага се натъкнах на досаден корен, който минава през оранжерията от пауловния на 5 метра:

сдфсф.jpg

viber_image_2021-02-11_20-56-02с.jpg

С помощ от кокошките, леко му видях сметката. Но ми отвори допълнително работа де...

viber_image_2021-02-11_20-56-02ф.jpg

Изкопах пътеката до ниво да мога да ходя прав, без да си удрям главата в хоризонталните спънки:

viber_image_2021-02-11_20-56-02.jpg

Със стари дъски от палета започнах да укйрепвам страничния борд на лехите, понеже нали ще са малко повдигнати, да не си тика пръстта в найлона. Грозна и крива работа, ама бояджията ще го оправи:

viber_image_2021-02-11_20-56-01.jpg

Докато седях да си почивам и се чудих къде да дяна изкопаната пръст, ми дойде идеята, да сложа вертикални пвц тръби, в които да гледам целогодишни ягоди.

Ще ги поставя етои тук, където съм наврял дъската. Ще влезе тръба с размер ф200-250:

viber_image_2021-02-11_20-55-51.jpg

За съжаление, в близките поне 10 дни, работата по парника се замразява в буквален и преносен смисъл.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване