Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Вечнозелен жив плет

Recommended Posts

Боби Димитров

Тъй, имаме си доста просторна тема за жив плет, вкл. ядлив. Но покрай темата на Кукумир за неговия двор и нуждата от вечнозелен плет, скриващ комшиите, се завъртяха интересни мнения, после и в чата... Затова събирам тук текст, като ще копирам, вместо да местя от другата тема, за да не се развалят там нещата. 

Основните 2 избора на озеленителите са туя и лигуструм (не е хич вечнозелено), но защо да не опитаме да извлечем допълнителна полза, като красиви цветове, или красива листна маса, или ядливи плодове?

 

Славянски:

Може и елеагнус ебингеи, които са вечно зелени и стават за жив плет, дават ядливи плодчета и са благоуханни. Има и вариегатен. В Палм Център Пловдив имаше. Но мисля, че е добре да има два сорта за плододаване.

Тук има снимки на жив плет, цветове и плодове. А тук е сорт Limelight. Бях взел от разсадник Интродукция и Maculata (но тези са друг вид и не съм сигурен колко са ядливи). Ebbingei е хибрид между pungens и още един вид. Ядката също била ядлива.

 

 

Venetka:

За туите и аз си мисля, че трябва да размислиш. При добри условия растат като луди. От около 40 см дребосъци за 5 години станаха 4 метра при нас. А ги кълцах пролетно време, докато можеше. Сега са във висините и се чудя какво ще ги правим.

Ако искаш визуално разделение на участъци можеш да пробваш с фотинии. Изумително красиви са, намират се по нашите разсадници на не високи цени и по-лесно се контролират. Фотиниите са с листа винаги, подстригване два-три пъти годишно им стига. В първите 2 години се подстригват по-често, за да се сгъстят в долната си част и да не са с голи крака и ето ти жив, красив плет.

Може лавровишня, чашкодрян. Ако ли пък се изисква и цветове гъсто засадени хибискуси става. Търпят яко рязане и оформяне, цъфтят, ама пък са листопадни.

Лигуструм не бих сложила. От опит... това чудо расте с неистови темпове, писнало ми е да стърча на стълбата да го режа. И на всичкото отгоре листата около 80% опадват през зимата.

От пиракантите става чудна преграда, ама са върло бодливи. При наличие на деца по- добре да се избягват. Има варианти на лоницера. Май нитида беше. Дребни, лъскави листенца. Оформя се лесно, расте без проблем. Има и вариант пъстролистна. На село есента засадих 10 броя в редица.

Продължавам темата за живата преграда между участъците. Не съм се объркала за лоницерата. Нитидата вариант ако не се подрязва във височина става и 90 см, което би могло да е ОК за целта на преградата.

Сетих се и за още нещо красиво Спирея Майски сняг /  Spiraea X Vanhouttei, ако не и греша името на латински /.

Ако аз  трябваше да избирам щях да се щурам между фотинията и ядливите предложения. Вид елеагнус имам на вилата. Два големи храста / полу дръвчета / и един по-дребен за опрашване. Уникален вкус на плодовете. Elaeagnus umbellata Brilliant Rose. Купувах ги от разсадник Кундев. От там е и това, което Сайди Кундев предлагаше като опрашител. Развиват се много добре.

 

---

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ще си позволя да тагна и другата шефка на декоративните, @Лили - дано няма против! Ако друг може да добави идеи към темата вечнозелен жив плет (по възможност отвъд кипариси и туи), нека заповяда!

По текста горе ми излязоха 2 въпроса. Спиреята не е ли листопадно? А този елеагнус на Венетка листопаден ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Отговор на въпросите на Боби. И спиреята Майски сняг и елеагнуса, който имаме са листопадни.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Моите вечнозелени живи плетове сега са ...бели...20210127_162523.thumb.jpg.50db05c3b649f0a1af2582f27f8b8a16.jpg20210127_162325.thumb.jpg.1cc9b46903fdae822df82e5e33bd4c2e.jpg20210127_162455.thumb.jpg.27a5af1d9e767fa726ed915fa392e941.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А какви са видовете растения по тях? И случайно ли си ги оставил такива неподдържани, или се търси такъв вид на изглед?

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 23 минути, Боби Димитров написа:

А какви са видовете растения по тях? И случайно ли си ги оставил такива неподдържани, или се търси такъв вид на изглед?

На първата снимка - Лигуструм, на другите - Евонимус. Толкова имам време и желание - толкова поддържам ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Има и вариант с понцирус/див лимон. Той е листопаден, но и в момента има някои листа. В по-топъл район може и да не ги изгуби зиме. Бодлив и плододаващ. Доста гъст става и скрива и без листа, но с малки деца наоколо е опасно. Иначе ще спре и прасета :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Ру® този твой евонимус жълто-зелен ли е, бяло-зелен или чисто зелен? Цъфти ли и ако да, в какъв цвят.

@Славянски При теб с каква скорост расте? Аз имам пробен семенак на 2 години, 5 см височина. До офиса дето има дървче, не е нарастнало видимо от 10тина години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 39 минути, Боби Димитров написа:

@Ру® този твой евонимус жълто-зелен ли е, бяло-зелен или чисто зелен? Цъфти ли и ако да, в какъв цвят.

Чисто зелен. Ако е цъфтял, е било доста мижаво и не съм обърнал внимание. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако имаш предвид понцируса, Боби, имам тригодишни семенаци между 40 и 60 см. Първата година бяха под 15. Не съм полагал особени грижи. При други хора за това време можеше да са метър и нещо.

Иначе имам един по-голям от подложка от някакъв каламондин или нещо подобно (дребно растение беше), който го запазих и за около три години е колкото човешки ръст и се поразклони. Беше под десет сантиметра. Но още не е цъфтял. Само че не съм го мислил за плет, а като focal point, единично дръвче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване