Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Храбрият Шивач

Разсад дръвчета :)

Recommended Posts

Жоро

Сибирски грах искам аз  знаеш, но не отказвам и на каквото отпуснеш :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Охо, Боби, напълнил си тарелките гледам :)

 

Някой може ли да препоръчате разсадници за дръвчета, които вие сте ползвали и сте доволни?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тия двете снимки са една и съща тарелка реално, но да :) Държа я на стълбището в блока, да не се източат за нула време.

 

Разсадници, от които съм доволен са на Ели Витанова (Комосс), тя ми е позната от Коопа, носи ми ги на място, а винаги предпочитам парите да отиват при познати. И другият е Разсадник Монтана, едно от малкото места, където за нищо не ми направиха проблем. Лани на есен звънях на 20тина разсадника и се потресох от нивото на бизнеса. От най-известните - Елит - почти ми се изсмяха в телефона като исках да поръчам 4 различни вида по 1 брой. На много места като кажеш "куриер" или ми затвориха или казаха, че не било много трудно (?!?). Пак на много места отказаха твърдо да ми изпратят единични бройки от видове. Изобщо драмата е сериозна, може би защото очаквах по-нормални бизнес отношения...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще видим след няколко години :). Аз поръчвам там, където намеря това, което търся. Последно изврънках един дрян от разсадник Елит. На страницата си пишат, че продават по минимум 5 дръвчета от сорт, ама ми пратиха един дрян. :) Преди това поръчвах от Градина и хоби (те отнякъде се снабдяват с дръвчета) и на вид са добре дръвчетата, които ми изпратиха. Купувам и от пазарите в София (Кооперативния в Люлин, Женския). Купували сме и от Вилаз (магазин в София). Половинката беше купил преди две години едни дръвчета и мърморИ, че били с надрана кора, ама замазахме и те тръгнаха. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Аз съм ползвал Елит за овощните храсти и ми се стори добре. Единствено не ми харесва, че ги пращат чак от Петрич. Търся нещо по-локално. Ще пробвам и двата, предложени от Боби. За съжаление събота и неделя сме си все на село и от работа не остава време да се разходим по пазарите. Сигурно и в Перник ще има, ама кой да иде до там? :)

 

Благодаря ви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

18 кофички, намерени със зор, с малко пръст в тях - много непредвидено и спешно беше това сеене. В някои от кофичките има по две семена.
Георги, как мислиш, че мога да ти предам някое и друго разсадче?
Някой друг да иска? Ще ми се да ги раздам бързо - нито имам място, нито ресурс за тези още 18 кофички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Занеси моля те ако имаш възможност моите при Боби - а вероятно и за другите ще е така удобно. Оттам ще можеш да си вземеш тръстика и разни други благини. Трябва да пусна тема за тая тръстика, ама нямам време, та ще помоля Боби ако му се занимава (като стигне тръстиката до него, че е още в баща ми, но е в София), да го направи вместо мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ок. Колко да оставя при Боби за теб?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

"Колкото повече - толкова повече" - М. Пух

 

П.С. И не бързай преди да е стигнала тръстиката!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Irina Antonova

Бушка, остана ли от кедъра? Малко късно видях...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Не само, че не остана, но и този, който не беше взет, а си чакаше стопаните  - го уморих. Тримата, които взеха, все още ги гледат.
Аз дори едно нямам :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Интересна работа. След като през април покълнаха няколко брезички (общо мисля бяха 5, но 3 умряха много бързо след това), седяха на положение 4 листенца с размер 1 стотинка в продължение на 3 месеца. През юли ги пресадих в кофичка от мляко и дръпнаха 1 педя височина!

 

Сега ги пресаждам в шише от бира 1.5 литра, в това ще зимуват в неотоплявана стая. На пролет, ако са живи, мисля да ги слагам в градината.

 

От сибирския грах имах десетина, но повечето измряха по великденската жега. Останаха 4, обаче тях ги опасаха до шушка охлювите. Ще рече, че остана само една пръчица с размер на клечка за зъби, стърчаща от саксийката. Обаче през юли пуснаха нови листа - такава воля за живот не бях виждал скоро...

 

От олеастъра имам 10тина - оказа се, че той много лесно тръгва от семка и ако не бяха жегите по великден, щях да имам 20. От както ги сложих в кофички от мляко, станаха по 35-40 см високи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Боби, прави ли стратификация/третиране на семената на граховото дърво?
само 45 дни на студено? И каква беше кълняемостта?  Cаragana brevispina предполагам имаш пред вид.
Благодаря :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Правих, да, не помня точно колко дни, но беше между 30 и 60. Кълняемостта беше много добра, мисля 9 от 10 семена или 12-13 от 15 или нещо такова. Още в хладилника се бяха разпукали и някои дори имаха кълнове.

 

За жалост повечето умряха в едно затопляне по Великден, когато прогнозата беше за много студ и ги вкарах вътре, а то стана игурно 30 градуса и всичко беше измряло - разсади домати, краставици, тиквички, пипер, подправки, дръвчета, масово.

 

Сега сложих семената в средата на януари и смятам в средата на март да ги бодвам в пръстта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Блгодаря за полезната информация!  Аз сложих част от семената направо в земята (Caragana arborescens)- да видим какво ще излезе :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

С цел малка и разнообразна красива крайречна гора (riparian buffer & erosion control), но и за проба, защото са май непознати у нас видове - B. nigra & B. fontinalis.

 

Стигнах до идеята за тях докато си подготвях проекта към "За земята" за създаване на такъв буфер - не беше одобрен при такава конкуренция (5 пъти повече от предния тур), но лошо няма, научих много, много по темата!

 

За тая цел ще пробваме и директно вкореняване на резници от бъз (лани за проба боднах 3 пръчки в саксия, всички се разлистиха), резници от бяла и плачеща върба, елша и тн.

Гледам, че за крайречния разчиташ и на акация - при нас в по по-влажната и сенчеста част е супер агресивна и не можем да смогнем да я чистим, в чудо се виждам с нея. За riparian buffer & erosion control след многото четене реших, че ще ползвам само издънки от вече съществуващите в пояса видове, най вече елши. Бъзът също расте "на корем", както и доста орехи, а в ливадата изникват дъбчета, клен, леска и др. - та някой ако минава през Стара Загора от средата на февруари до средата на април, ще го заведа да си навади законно. :)  

Приела съм речните пояси като лична отговорност и голямо разсаждане пада по оголените места, защото границата с реката е около 700 м., а тя като се разлюти наесен и отнася новонасадените.

Относно разсадници, преди две години взех над 600 растения (предимно дървета) от един в село Арнаутито край Стара Загора  - не му знам името. Примерно - кедърче 10 см. ми излезе към 60 стотинки. С подходящи грижи всичко се хвана почти на 100 % (освен където, се намесиха къртичките). За съжаление обаче разсадника работи само на едро. Елши не намерих в никой разсадник, а са толкова значими... 

Мисля си - ако реша да ходя тази година, може да споделя тук и някой ако иска нещо, да мине към... моята покупка, но не знам как ще ги раздам след това.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Такива семеначета продават по 20-50 ст разсадниците към ДП, но как да се сдобиеш с тях е въпроса. Лани звънях на 10 такива, само 1 вдигна телефона и баш там нямаше брези. Дори пратих факс със запитване до две ДП - ФАКС! ПРЕЗ 2015!

И никъде нямаше бяла и черна елша, разбира се, както и разнообразие от върби.

 

Така или иначе моят проект се отлага / пропада / променя, защото земята не е моя, мислех че е 99% общинска, а се оказва че голяма част е частна непотърсена или за далеко перспективно застрояване.

 

С други думи, каквото и да направя, в някакъв момент най-вероятно ще бъде отсечено, щото пречи.

 

Тъй че благородно завиждам за вашите десетки декари, които вероятно са били и по-евтини от нашия един!

 

Затова съм решил да действам без бюджет и на случаен принцип. Например лани набочих пръчки върба на едно място, само за да видя какво ще стане. Много се хванаха, обаче лятото изсъхнаха всички, като не валя 3 месеца.

 

Елша няма в момента на въпросното място, но има бъз. С него също пробвах на пръчки в земята, хвана се и изсъхна.

 

Един ден, живот и здраве, ако за живеем там, ще имам несравнимо повече време за действие.

 

С акацията проблеми нямамам аз лично, но много зависи от условията. Ако я подкараш с един ствол, който в началото да е окастрен, за да върви силно нагоре, почти няма издънки. Разбира се говоря за 10 акции, а не за хиляди, както сигурно е при вас. В тоя случай бих се целил в нещо по малко интензивно като труд, вероятно стадо кози или коне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

ДП предполагам, че това имаш предвид:
http://www.uidp-sliven.com/razsadnicy.php?page=1

Край нас не намерих, но може да мръдна до Ветрен като се прибера. 
Да, Елши не се предлагат, но търсих преди да започна да наблюдавам. Установих, че мястото ми дава достатъчно издънки от тях - разсаждам където е необходимо, че и раздавам.
Колкото до евтините декари - да, по-голямата част бяха, но едни малки парченца, които добавихме компенсираха спестеното, а и строежът на мост си е един финансов ангажимент - много ни идват мечтите. :D  

Акациите са ни само няколко заварени, но се плодят като че от тях зависи да не свърши света.   Явно условията са им най-любими. Гората нагоре е смесена - дъб предимно, елша, леска и една цяла горичка сребролистна липа и др. Голямо разнообразие, радвам им се, но много се сече - "законно". Търсим варианти да затворим достъпа - друго което би могло да ги спре, не се сещам...
Сега у дома сме посяли разни дръвчета от семенца някъде към трийсетина, отделно бодвам "клечки" от каквото ми попадне, но как отново ще ги превозваме от чужбина - като цигански катун става джипа, отвсякъде стърчи разсад.  :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Точно това имам предвид, да - има няколко ДП според региона, като към всяко има списък с разсадници. Аз логично търсих в северозападен и югозападен регион. Имам над 30 ценови листи за 2014 и 2015 разпечатани, но явно хората в тия места не общуват по мейл, телефон и факс... Трябва директно да се иде. То свърши зора поне за мен де, сега вече не бих дал пари за посадъчен материал при така създалата се при нас ситуация, но все пак...!

 

Сечта не я жали толкоз, стига да не е всичко на голо. Една гора ако не се стопанисва добре, изобщо не е ефективна във функциите си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тук ще напиша отговор към това питане от друга тема.

 

2014 ми беше първия опит със стратификация на семена. В нетипичен за мен подход не се подготвих теоретично и сложих семената (набор дървесни) наредени върху памучен плат, покрити отгоре пак с плат, в найлонова торбичка, най-долу при зеленчуците в хладилника. Не ги погледнах въобще в рамките на 2 месеца и естествено, всичко беше мухлясало с двеста.

 

През 2015 пробвах пак, тоя път в пясък. Наръсих малко пясък, който преди това бях запекъл на макс фурна за 15 мин, сложих семената и отгоре още малко пясък, полях и толкоз. Държах ги мисля 2 месеца. Отново имаше мухъл, но някои от чинийките с по-едри семена успях да премивам с течаща вода и цедка, така че щетите не бяха толкова големи.

 

Семената от олеастър са много големи и с тях не е проблем - просто ги извадих, измих и посадих. Почти всички се бяха спукали от единия си край, така че ги набучках в тарелката с цепката надолу.

 

Семената от сибирски грах бяха 50/50, в смисъл 50% бяха пуснали микроскопично коренче, останалите - не. Сложих ги и тях в тарелките като си правих дупка с молив.

 

Семената от бреза ми разказаха играта. Първо беше много трудно да се отличат от пясъка, после беше много трудно да се хванат и извадят и разделят, защото са като люспички и се слепват, всичко се прави с пинсета. По някакъв начин ги набутах в тарелката, като си помагах със клечка за зъби. В ретроспекция, понеже семената бяха доста, щеше да е по-лесно просто да бях размесил целия пясък с почва и да го положа като горен слой на една саксия и толкоз.

 

До тук беше веселата, радостна и лесна част. Сега почва гадното :)

 

Първо, поради леко неразбирателство между мен, брат ми и чистачката в офиса, тарелките се оказаха чутово преполяти и съжалих, че не бях сложил ориз там. Дали поради тая причина, или друга, по-голяма част от брезите не покълнаха - мисля, че тоталът беше нещо от сорта на 5 броя от общо десетки семена (вероятно към 50+). После от тези 5, три се изсякоха веднага.

 

Второ, както писах по-горе, поради яките жеги по Великден лани, измря сума нещо от разсада. Приемам го като своя голяма грешка, но прогнозата за почивните дни беше за студ и силен вятър и затова прибрах тарелките в слънчева стая в офиса и ги полях добре. За жалост, 4-5 дни беше яка жега и имаше много нещо изсъхнало до ниво хербарий.

 

Трето, мина сума време, докато се сетя да пикирам разсадите в по-голям контейнер и съответно това им спъна развитието. Не смятах, че растенийце с 2 листенца като нокът на кутренце може да има такава голяма нужда от обем за корените, при положение че в двойно по-малък обем става нормален разсад домати.

 

 

 

 

В крайна сметка успях да отгледам две брезички до размер 40 см,  в саксия с обем около кофичка за мляко. Засадих ги в земята за презимуване и обмислям следващия месец да ги местя някъде, но още нямам готовност за перманентното им място, та вероятно просто ще имам брези на няколко места.

 

Тази година съм заложил нови семена. Далечната ми цел е двуяка. Искам брезова горичка някъде около село и искам да продавам фиданки брезички, защото трудно се намират, няма избор, трудно се гледат и не са евтини.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване