Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Храбрият Шивач

Разсад дръвчета :)

Recommended Posts

topsie

Понеже виждам доста професионални и компетентни мнения, бързам да попитам - от какво може да изсъхне източна туя. Март месец я купих от добър разсадник - шоп плантс и беше в отлично състояние, но за няколко месеца изсъхна. Поливана е, не е оставена без грижи, но пропуснахме да наторим преди засаждането. Дали това е причината да изсъхне? Дълбочината на засаждане също леко ме тревожи, къжете къде може да сме сгрешили с туята?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл Топси! На въпроса ти, за жалост, няма лесен отговор. Може да е нещо гъбично в корените, може да е вирусно, може да е преполята, може да е някое дървоядно в основата на стъблото, може шокът от пресаждането да е бил голям поради разлика в условията... Със сигурност не е от торенето (освен ако не я бяхте преторили, но не е това случая явно). Разрови ли корена да видиш какво е положението? Цялостно ли изсъхна за няколко дни или беше клон по клон? Отдолу-нагоре ли беше, или от върховете към основата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
topsie

Благодаря за съдействието, Боби. Не, корените не смея да ровя, но е факт, че дръвчето е останало на жълто-кафеникави клечки. Ако причината е преполиване, то дъждовете преди месец са виновни, защото е засадено на такова място, че няма възможност за редовни поливки.

Четох някъде, че преди засаждане, корените трябва да се рачепкат или окастрят леко, което също не направихме. Възможно е да не сме им дали възможност за развитие.

 

Да вметна само,че почвата на място е много глинеста и вероятно слабо отцедлива. За вредители - не мога да кажа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако си го прежалил, в някой момент ще трябва да го изкараш и тогава можеш да направиш "аутопсията". Рязане и чепкане на корени се прави ако са били много натъпкани в саксията, особено ако дъното е било покрито с корени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
topsie

Хъх, аутопсия, която не се прави от лекар патоанатом се нарича транжиране. :)

 

В моя случай - прежалена е, но даже и да гледам корените, едва ли ще открия причина за смъртта.

Факт е, че корените бяха много оплетени на дъното, но и през ум не ми мина да ги пипам. Вече ще знам, но уморихме хубавото растение.

 

Ще направим нов опит за засаждане на иглолистно на същото място, но не знам дали есента е добро решение. Мястото е открито и доста ветровито. Съвети?

 

Отново благодаря за съдействието, Боби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Есента е идеалното време, защото когато надземната част влезе покой, нарастват корените. Така че една мека есен дава идеалното време и условия за добро вкореняване. Ако е ветровито, помисли за укрепване с единичен кол или троен, ако е голямо дървото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
topsie

Супер, значи през септември можем да направим нов опит. Дървото няма да е голямо. Според мен са стандартна големина тези, които този разсадник продава. Този път ще опитаме да спазим стриктно технологията с обработка на почвата, торене, оформяне на корените и всичко. Четох някъде, че е добре при есенно засаждане да се добави листовка, пепел или компост, за да пазят корените от измръзване. Може и това да направим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Септември не е ли рано? Мисля, че засаждането трябва да се прави, когато дръвчето е в покой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

за иглолистни съм чувал, че септември е добре - дори краят на август. за листопадните - ноември. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз ли нещо не правя като хората - не знам, но на есен ни едно иглолистно не ми се е хванало, та преминах към пролетното им садене. Есенните ни обаче остават без никакво внимание, а на пролет обикновено имам възможност да наблюдавам и при нужда, да се намеся. 
Консултирах се с един човек който цял живот с това се занимава - каза да не пипам корени и първата година след присаждане да не торя. За оборски тор сподели, че някои иглолистни не го харесват, други откровено не го понасят. И при тях важи - колкото по-малко дръвче, толкова по-успешно е прихващането. Някои не харесват глината, но имам успешно развиващи се кедри в нея - даже 1 син пендула. Източните туи са по- капризни, а и западните ми харесват повече на външен вид. Нашите туи са в пясък и глина (втора и трета година) - това лято не са поливани изобщо и само на 1 съхнат вътрешните клони в основата. На въпросната й смених мястото - беше в пясък на слънце и редовно поливана, сега е в глина на полу-сянка. Четох, че били отровни, но 2 туя гигантея са опасани зверски от някакво чифтокопитно (предполагам горски обитател), но си покараха наново - значи понасят добре подрязването.

Преди години уморихме 25 малки западни, поради липса на поливане. Понякога септември е доста топъл.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

От заложените тази пролет семена на храсти и дървета не се показа нито един сибирски грах, нито един американски син бъз (Sambucus caerulea) и нито един Phytolaca americana въпреки стратификацията, тези за съжаление са ми пълен фейл. Имам 8 A. canadensis, 3 A. ovalis, десетина трънки, толкова планински лимони на Орешков от @Славянски, много Cercis canadensis/ chinense и понцируси, акебия една тарелка, две дива лоза.

За синия бъз ме е яд, изглеждаха страшно атрактивно плодовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На мен от акебията нищо не ми поникна. Мисля, че останаха още семена. От литовските видове калина също нищо, но не е болка за умиране. Имах семена/ядки от ирански лешници отпреди три години - и от тях нищо, а първата година никнаха добре, но сложих малко и ми ги ровиха диви животни.

Най-интересното е една семка от райска ябълка Костата, подарена ми от един приятел (много рядко образували семки). Бях я забравил в кофичка на прозореца и накрая никнала. Оказа се асимина.

Някои големите жеги и суша им видяха сметката. Като са в малки контейнери и бързо можеш да ги изтървеш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 17 часа, Славянски написа:

мен от акебията нищо не ми поникна

Пробвай пак, нещо си сгафил, никне си масово. Аз кво ше ги правя сега тия 40 корена като знам какъв размер стават...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stani0
Отговорено (Редактирано)

Здравейте група, може ли за мнение къде съм сбъркал с тези пинийки. Доста се отсякоха в различни стадии. Предполагам че е влагата, но явно нещо с почвата не съм уцелил. 50/50 универсална почва/пясък има и малко перлит. Пробвах да засуша някои повече но и при тях не се получи.

 

20220704_182039.jpg

20220704_182049.jpg

Редактирано от Stani0
грешка в посочената почва

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не съм сигурен къде бъркаш. Ако има загниване, трябва да е от повечко влага. Въпреки че имаш немалко пясък. На сенчесто място ли бяха? По принцип семенаци в тази фаза са си невралгични. Ако нещо объркаш и всичко бързо заминава. Кога са никнали? Къде ги държиш?

Аз имах ябълки и скоруши от семка, които бързо се пресякоха от влага като съвсем малки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Stani0 при мен се случи на 3 веймутови борчета и ми се струва, че може би беше комбинация от почвена влага + големи температурни амплитуди. Ни едно не оцеля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 15.07.2016 г. at 8:49, topsie написа:

Супер, значи през септември можем да направим нов опит. Дървото няма да е голямо. Според мен са стандартна големина тези, които този разсадник продава. Този път ще опитаме да спазим стриктно технологията с обработка на почвата, торене, оформяне на корените и всичко. Четох някъде, че е добре при есенно засаждане да се добави листовка, пепел или компост, за да пазят корените от измръзване. Може и това да направим.

Там където е умряло растение, не сади същото, може да се окаже инфекцията се гнезди в почвата.. Или дезинфицирай и остави да стои  празно място определено време. По иглолистните ходи болест, на нашия комшия ирландеца почти всички туи покрай оградата са изсъхнали. Моя Смарагд хвана, но откъснах всичките  пожълтели клонки, изгорих ги и напръсках с фунгицид и инсектицид, както препоръчано . Възстанови се, но като се поява се  жълта клонка, махам я и пак пръскам мястото. Като купиш новите растения, дръж ги в контейнери няколко дена  и наблюдавай, и дезинфицирай с бордолезов разтвор или просто с меден(син камък). Туите обичат да  полееш  малко с разтвор от пепел с оцет, 1 чаша пепел на една чаша оцет на 10 л вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да се надяваме, че потребителят не се е отказал да чака отговор досега...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Алина предава знание, не се отказвай да го разбереш.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, да, във форума написаното остава и може да бъде от полза и за други.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване