Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Храбрият Шивач

Разсад дръвчета :)

Recommended Posts

Храбрият Шивач

Да не кажете, че не върви разсада, ето малко бъдещ разсад caragana arborescens, след 45 дни в хладилника.

 

Освен този сибирски грах, сложих в почва и олеастър, както и 2 вида бреза. То пък не може само чушки и домати! :)

 

Брезата с каква цел я слагаш? Интересно ми е. :) Знам, че от кората става хубав чай. Използва се за пионерно растение. Кои видове си сложил? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С цел малка и разнообразна красива крайречна гора (riparian buffer & erosion control), но и за проба, защото са май непознати у нас видове - B. nigra & B. fontinalis.

 

Стигнах до идеята за тях докато си подготвях проекта към "За земята" за създаване на такъв буфер - не беше одобрен при такава конкуренция (5 пъти повече от предния тур), но лошо няма, научих много, много по темата!

 

За тая цел ще пробваме и директно вкореняване на резници от бъз (лани за проба боднах 3 пръчки в саксия, всички се разлистиха), резници от бяла и плачеща върба, елша и тн.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Аз се смахнах по храсти и дървета - ще са ми нужни доста.
Кълцам леторсти, бода резници в скасии, импровивирам мини-парничета и следа с надежда как се развиват.
За сега имам големи обещания от няколко японски дюли, една къдрава върба, една ябълкаи една форзиция. Дори и от един чинар! С него ако успея, значи съм много добра :lol:
Не ми остава време, но планирам поход в гората, въоръжена с лопата и кофи и съответно  - прореждане на гората от малки фиданки.
Иначе, да, сложих най-сетне и доматите и чушките. :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Къдрава върба декоративна завъдихме преди години при колежка на Камбаните, обаче много крехка :( В общи линии при всеки мокър сняг губи клони. А японска дюля (планински лимон?) имаме на едното село, обаче за толкова години не е дал плод, чудя се какъв ли му е проблемът...

 

форзиция = форсития?

 

И ние заглеждаме повече дървета храсти от как се сдобихме с горичка по границата и дере в нужда от залесяване. Някак си почва да гледа човек на една по-широка област около имота като на "своя", в смисъл че отговаря за нея.

 

Къде планираш поход, в коя гора? Аз в Западен парк съм харесал червен дъб фиданки, има хиляди, които ги режат с тримери и става ужасТна картинка, но се опасявам ако почна да вадя от парка да не ме смъмрят с глоба... Другата ми опция е поречието на Струма над Боснек, че там има нужните ми видове.

 

пп: Мисля да отделя тия горски мнения в другия форум, че нещо отвлякохме зеленчуклията към гората!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Форзиция:http://gardenparadise.eu/index.php?route=product/product&product_id=67
Мисля да вадя дръвчета от горите, близо до самото място. На старите сечища израстват прегъсто, а и в по-големите гори пак има дребосъци. Така ще са си месни фиданките.
Видовете, които ги няма, ще опитам да си  ги отгледам аз или ще ги вадя от другаде. Брезова гора има над Драгалевци.

 

На мястото общо взето има всичко, което природата е решила да отгледа там, защото не е пипано. И горичка има, и полянка, и храстчета. Но има едни около 150 метра граница, които са изорани и там точно искам да възстановя, като  направя "ограда" от дървета и храсти.
Искам и някое по-разлино да добавя към съществуващите - за цвят :) - бреза, калина. А покрай реката - плачещи върби - за разкош, ако изобщо има място от съществуващите сега дървета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

В Русия пият водата, която се отделя от брезата, особено ако си на място, където не желаеш да пиеш вода от езеро или язовир. За денонощие може да се събере до 3 л сокове от дърво. Имахме един майстор, който е работил в Русия и е нямало питейна вода и те само от брезите са пиели.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Голяма брезова горичка има и в Западен парк, а и към Железница, но никъде не съм виждал фиданки малки брезички, това винаги много ме е учудвало, защото от години съзнателно се оглеждам... А и са все бели брези.

 

За брезите знам, че изпаряват много вода, големите дървета - 200 л/ден, затова и едно време са ги садили до септични ями, да намаляват обема. Така че цялата тая вода тече през ствола, звучи наистина възможно човек да си пие вода!

 

Буш, мерси, че ме подсети за калината! Не се сещам сега къде има, освен над Рилския манастир :) Чел съм, че има един вариант в САЩ, sheep berry му викат, който е по-ядлив, без леката токсичност на нашата червена калина. Научих го покрай проучването за крайречни видове.

 

M/у другото, по permies.com съм срещал няколко пъти да пишат, че дървовидната ружа (Hibiscus syriacus) била мнгоо добра за преграден матрял, дори като жив плет. Тука срещу офиса има няколко такива и под тях е пълно с мъничета лански, от семената.

 

пп: Нямах идея, че на български форситията е форзиция :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zoia

Използвам дървовидната ружа за преградна стена откъм съседите. Търпят на подрязване и цъфтят по обилно.Имам бяла, розова и синя.

Внимавайте когато ходите в гората за фиданки. По ЗГ нямате право без разрешение от горското и испекцията по околната среда. :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Дървовидната ружа, хваща ли се лесно от семена? - ако да, то дали бих могъл да си изпрося няколко от розовата. Бяла и синя имам, но цветното разнообразие винаги е добре дошло. :)

От градинската ружа имам доста и различни, разпръснати хаотично из градината и извън нея. Цъфтят цяло лято, стават по над 3 метра високи и разчупват идеално двора. Това лято ще събирам семената им и ще ги описвам, за споделяне. Освен различни по цвят, са различни и по форма- обикновени и кичеси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мисля че се хваща лесно от семена, ако се съди от тия тука - всичко отдолу е все бебета от семена покарали лани. Прочее семенцата са много яки, като пънкари :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zoia

Всеки ден минавам покрай едно заведение оградено с дървовидна ружа. Имаше много семеначета и аз си отскубнах. Да  ще събера семена тази година и ще ви изпратя от розовата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

И моето наблюдение е такова - че трудно се намират фиданки под брезите. Драгалевската гора съм я заплюла за оглед, но още не съм я посетила с поглед на търсач на фиданки. :)
Оглеждам се постоянно и аз. Така си намерих една и си я извадих от Плана.Посадих я в края на лятото миналата година. Предстои да видя дали се е хванала. Но тя е в двора на селото, където няма място за други дървета. Ще ми се да си намеря още - за другото - голямо място. И да, бяла бреза. Много ми е красива точно тя.
Една пролет на една от брезите в двора, тук, в София, й се счупи клон. Тече около седмица, може би по над 20 литра на ден! Чак се притесних за дървото. Нямаше как да се спре или поне не успяхме да го измислим. Отрязахме счупеното гладко и направих много стегната превръзка с найлон - изду се и продължи да капе, макар и малко по-слабо. Слава богу - нищо не му стана на дървото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако се завъдят тия брезички, ще ти дам едно семеначе да си го чуваш у саксийка :) Не са с бяла кора, но според мен пак са красиви, а на едната кората е кафяво-червеникава, а на другата се бели много интересно на люспи, които пък ще използваме в хартията - яко нескромните планове за следващата десетилетка :) 

 

Прочее аз съм решил да купя точно едногодишни бели брезички от държавен разсадник, под левче е цената... Ако искаш да взема и за теб, стига да ти се гледат бебета :)

 

А сега отивам да орежа още 20-30 пръчки глог и да набуча по саксиите!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Много са интрересни тези видове!
Бебетата ако могат да се садят направо навън - бих се сдобила с десетина с удоволствие. Но ако са първо за саксия не ща - голям ангажимент е, пък не са ми малко по саксиите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Намерих днес шишарка от кедър на двора. Бяхме ги събирали от Панчарево за катерицата . Като я вдигнах се поразпадна, а вътре - покарали семена. Седем броя. Посадих ги в чинийка, ще ги пресаждам после. Не съм мислела, да садя кедри, но щом толкова им се живее... :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Отсега моля за едно запазено, разменям го срещу корейски бор, пак ядлив :)

За брезичките - в наши условия не са способни да се развъждат чрез семена, топло им е. Малки можете да намерите на места, където около старото дърво няма други и е покарала някоя вегетативна издънка.

Супер е, че всички са се хванали да правят резници, аз не мога да се похваля с нещо особено тази пролет освен върбите за живия плет, едни нискостеблени ябълки, както и лешници, култивирана шипка, 2 вечнозелени храста, касиси, лавандула, рози, няколко есенни маслини и шоколадови лози. Оле, всъщност не са толкова малко!

За ружата - не понасям култивирания храстовиден вариант, като напаст е и няма отърване, а цветовете са доста изкуствени!

Лечебната ружа (Althea officinalis) се среща на слънчеви места по поляни до 900 м н.в. и е в пъти по-красива и фина, като цъфти с бледорозови цветове, а и си остава лечебна :)

Нямам дървовидна и много ще се радвам да завъдя!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Каква е разликата между дървовидната и храстовидната ружа? А лечебната ружа, градинската ружа ли е? Ако не, каква е разликата? :) Ако да - качих я на 1600 м, там също вирее.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Продължих разчистването на същото място - намерих още една шишарка. Вече знаех какво да търся вътре :) Доста са. Ще ги сложа в кофички по отделно всички и който иска - да казва. Забравих я върху кокошарника - сутринта ще я взема и ще ги посея. Ще пиша и колко броя са.

Тия шишарки са на минимум 3 години. Седяли, чакали, чакали. Изумително!

Георги, кажи ми за шоколадовата лоза - уж непретензиозна лиана, а не успявам да я разможа. И миналата година, и сега - сума резника ми умират. Какво да ги направя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Нямам идея бушка, едва преди 2 седмици сложих моите, ще видим. Инак решението е същото като с винената лоза - пускаш отвод, който закопаваш в земята да пусне корен, докато е още на старата пръчка, наесен режеш и пресаждаш. Няма как да не стане :>

"Храстовидната" ружа е Althaea officinalis, стъблата и не се вдървяват и са едногодишни, дървесната (Althaea armeniaca) при по-топък климат не мръзне до корен!

И градинската (шарената) и дивата (бледо розова) са от един и същи вид, просто едните са претърпели процес на селекция за цветовете. И все пак бих сложил от дивата в градината, ако ще я ползвам за чайове и храна.

Семейство Слезови (Mavacaeae) , по цвета можете да видите колко прилича на черния слез ( Malva sylvestris).

Ето тук пълното инфо за това изключително ценно растение : http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Althaea+officinalis
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Малко ме объркахте с тия 10 вида ружи, аз мислех, че има само две :D Георги, заедно с нийма ако иска да ти пратя и няколко бебета от тая тука ружа, а ти ще ми кажеш след няколко години каква е :D

 

Пръчките от глог май не са изсъхнали за сега, пъпките им изглеждат наедрели, стискам палци, че са от един доста едър глог. Отделно след празниците почваме да правим "разсад" от плачеща върба, че това е следващия проект.

 

На снимките - три прясно излюпени брезички и 5 грахчета сибирски (а в дясно се подава един олеастър).

IMG_20150403_105448.jpg

IMG_20150403_105521.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване