Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Храбрият Шивач

Разсад дръвчета :)

Recommended Posts

Антоанета

Преди години сях брезички - вятърът ми довя семенца от съседно дърво. Също не се бях подготвила теоретично и опитах каквото ми дойде на ум. Държах ги в хладилник, във влажна хартийка, но не си спомням колко време. След това във водичка стайна температура за два дни, след което ги поставих в онези кръгченца, които набъбват във вода - Boller tabs (това имах под ръка) и в мини парниче у дома на прозореца. След вторите листенца посадих в саксийки. От 3 години са  навън в земята без грижи освен лятно поливане. Здрави и жизнени - от 4 семенца, 3 бебета. По-късно ще ги снимам.

post-151-0-40432600-1455791529_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Садихме семенца със съпруга ми, след стратификация, но аз посадих на 1 см. дълбочина по предписание, а той на милиметри, та някои  изскачаха и на повърхността при поливане. Неговият вариант се оказа с по-висока кълняемост. Не сме обеззаразявали, но източникът е проверен.
Освен това едни и същи семена, третирани еднакво, половината засяхме в съответния субстрат със стимулатор за вкореняване, другата половина в таблетките от горната снимка (100% Coco). Пиша голяма червена точка на таблетките.
Трудните видове ще сея вече само в тях. ...ако има от къде да се снабдявам.  :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Такива шайби (не точно кокос, но то само в кокос леко притеснително, от къде ще дойдат веществата) преди години купувахме на едро от EBay, идваше цена под 40 ст/брой, ако правилно помня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В чешко миналата седмица, на "Romberg" кокосовите бяха 8 лв. 50 бр., това към 16 ст. ли излиза.
Факт - в тях излезнаха растенията, а в субстрата не бяха мръднали, докато тръгнах - смърч и ягодово дърво опитахме по този начин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Кокосови таблетки взех от Стерадо - 50 бр. / 14 лв. Има и кокосови (разградими) саксийки 84 бр./12 лв. Също предлага кокосови стърготини на блокче, което след добавяне на вода става 9 литра.

 

предлага и малки парници по 10 лв. за 18  семенца, заедно със шайби:

 1353753118.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, сега проверих, цената е била 25 ст/бр при 1000 поръчани, но са торфени, а не кокосови. В тях разсада домат си става 25 см без проблеми. По онова време единствено в големите строителни хипермаркети имаше такива шайби, бяха на Вилморин, по 1 лв бройката, така определено си заслужаваше вноса...

 

Кокосовите и тогава бяха по-евтини, и сега гледам ще дойдат под 15 ст на едро. Остава въпросът за веществата - колко време може да кара нещо само в тая шайба, без друго.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

От тези парничета вземах в началото, че са по-евтини, но за широколистни дръвчета ми идват ниски. Сега вземам едни немски, плътни пластмасови, доста по-високи.
За Морингата се наложи да импровизирам - рязах шишета от минерална вода и всяко в отделно похлупаче - голямо дундуркане, но тя доста избуява, а не беше готова за изваждане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

...

 

Кокосовите и тогава бяха по-евтини, и сега гледам ще дойдат под 15 ст на едро. Остава въпросът за веществата - колко време може да кара нещо само в тая шайба, без друго.

Аз ще разбера по трудния начин - проба, грешка... Като поокрепнат (ако доживеят), ще ги засадя в подходяща пръст, за сега само един от смърчовете загина на първо листенце, а в субстрата още нищо не е поникнало от двамата участници в експеримента. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Как планираш да опазиш морингата в умерения ни климат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Планираме в бъдещата къща висока и голяма зимна градина, а до тогава - в стаята. Тя мисля търпи подрязване.
В друг форум четох собственици на папагали си я гледат у дома от години, папагалите си я пасат редовно и не боледуват.  
Дано оцелее де! Ако оживеят повече, ще раздавам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Здравейте, споделям малко актуално инфо, за който се интересува:

 

В ЛИДЛ от вчера са пуснали мини парници комплект по 4 броя (всеки с 24 саксийки) общо 96 саксийки. Цената е към 10 лв./ за комплект. Ето как изглеждат:

 

270435_01_f.jpg

 

 

Също така, смятам да поръчам от Англия кокосови шайби на едро (за които стана въпрос по-горе). Ако някой проявява интерес, можем да се комбинираме или да поръчаме по-голямо количество. Аз при всички положения за мен искам 500-1000 бр. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Шайбички имам, но да добавя за мини парниците, че тези с ниските капаци, не са много подходящи за дръвчета - някои още на първо листенце опират отгоре. Сега в ниските залагам билки, а дръвчетата са (както ги нарича мъжа ми) в "мезонети".
ЛИДЛ-ската цена е добра - гледах и другаде, но доста по-скъпи.
За иглолистни ползвам и тези разграждащи се кофички, та да не би случайно да им повредя корените. Не помня цена, но също на едро вземаме. Чехите имат добри цени.
Много е хубаво, че във форума има такава организация за съвместни покупки.
Във шайбичките една корейска ела ме шокира, като поникна за 2 седмици без никаква обработка на семена - ни миниум, ни стратификация, ни топла водичка - нямах възможност и на риск, но другите както се вижда не са мръднали. Сега стратифицирам и отново половината мисля в шайбички, другата половина в субстрат и всичко в мини парник. 

post-151-0-83729100-1456222947_thumb.jpg

post-151-0-73915400-1456223584_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Само да кажа със шайбите моят опит какъв е. Когато ги бях наредил в тарелки самоделки, по около 80-100 броя в тарелка, поливането беше много лесно, сипваш два литра вода и готово. Обаче докато тарелките бяха в стаята - неотоплявана но много топла и слънчева стая в офиса, масово мухлясаха, при това много бързо, за един уикенд. В петък ги полях, в понеделник вече бяха почти сухи и яко мухлясали.

 

Втората партида бяха директно навън, на слънце за няколко часа. Там не се появи мухъл, но изсъхваха всеки ден - вечер след работа ги поливам обилно (наливам толкова вода, че да я изпият всичката и да остане съвсем малко на дъното и до другия ден вечерта шайбите са трошливо сухи. За да не ги уморя пак (първата партида замина), просто ги заливах с 50% повече вода, но пък зеленясаха.

 

И накрая, понеже бяха нагъчкани яко в тарелката, в крайна сметка корените още на десетия ден вече бяха се оплели и имаше бая късане.

 

Всичко това е без покров, а директно.

 

Не казвам, че съм недоволен, но трябва внимателно да се подходи. След няколко години установих, че ми е по-лесно чрез тарелките за разсад. И по-евтино.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Прав си, изискват внимание. Покрити са моите, но ги отварям всеки ден за проветряване. Да, кокосовите плесенявасват ако не се гледат, а от друг материал шайбите зеленясват, но имах смесен парник с шайби, кофички субстрат и кофички пръст, по всичко тръгна лека плесен и от тогава започнах да проветрявам. Сега рядко се случва някоя жертва. За да не се оплитат корените, като се покажат извън шайбата, пресаждам те и без това на второ листенце не са толкова развити.
Всичкото това дундуркане правя само с трудни растения разбира се, над които треперя ще успея ли да ги подхвана. Всичко останало в хладна стая и открити тарелки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

За този мухъл не може ли да се пръска с нещо? Семената обеззаразявате ли ги по някакъв начин преди да ги сеете? Четох нещо за Кислородна вода или с калиев перманганат, май...

 

При мен мухъл изби по Дивия лимон и не мога да се отърва от него, а и нищо не покълва. Но семената бяха мухлясали още в хладилника, както бяха във влажен вермакулит.

 

Аронията също имаше малко мухил, но като я поставихв кокосовите таблетки си е покарала - имам вече 2-3 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Намали до минимум влагата и пробвай с преки слънчеви лъчи (малко естествено UV облъчване). Отстрани механично колкото можеш, но внимателно, че ако имат спори вече гъбите (плесен/мухъл), може да ги разсееш.

Това е от простите природни средства.

Големи дози К перманганат и H2O2, които могат да повлияят и убият плесента/ мухъла, ще повлияят негативно и покълнеците (предполага се че семената са почнали да покълват след толкова време вече третирания).
От малки дози от химия кото си посочил на мухъла/плесента няма да им пука.

Изобщо, гъби виреят където е влажно. Не обичат проветриво, сухо, UV лъчи, макар, че някои толерират и такива условия и фактори.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

До сега не съм обеззаразявала, просто малко намалявам водата и отварям парниците всеки ден, Проветрявам ги около час и нещо - оставя ли ги без никакъв надзор или плесенясва, или зеленясва. ...и на слънце поставям при нужда, ако не са поникнали още.
По една от кофичките с пръст ("купешка" не пише да е обеззаразена) беше налазила някаква кафява гъба - нея я отстранявам от парника веднага, защото е много агресивна - после си измивам ръцете.

Преди време четях и ми се струваха в повече доста от съветите, но след многото грешки започвам да откривам логиката. ...не е като да посея местно семенце в земята - или ще се пребори, или няма. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За това иде реч, голяма хамалогия е за закрито, зимата. Ясно е, че уж само за чуствителни семена, но като се окаже, че те са 200, грижата за разсада става цял работен ден :)

 

Иначе уж се препоръчва печене във фурна на сместа за разсади. Теоретично, торфените субстрати за разсад са обеззаразени, но то спори има навсякъде, тъй че това не е гаранция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Даже дали не са и над 200  :blink:  но като се наработим, вечер им отделяме малко време и е чудно разтоварване от градския живот.
Точно преди малко отворих семената Caesalpinia gilliesii x spinosa и гледам, че след инструкциите е написано - най добре покълва в кокосови стърготини. И на секвоите имаше същата забележка.

За мой късмет, взе че спря водата.  :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, точно, ще чакам децата да поемат по своя път и тогава ще отделям вечерите за семена :D След 15тина години, дано сме живи, че много здрави си заминаха :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване