Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

алина

Кой ще направи поръчка на кедр.бор от Полша?

Recommended Posts

алина
преди 3 минути, yanev написа:

Поръчката вече е платена и се търкаля към София. 

Като пристигнат растенията ще кача снимки да ги видите как изглеждат. Отстъпката която са дали е 30% от цената на сайта. Това долу са цените с доставката до тук. Казано честно ще се радвам ако всеки който иска растения, мине през мартенската среща, за да си ги получи.

Pinus cembra var. sibirica   - 11.40лв 
Pinus Armandia  - 11.00лв

Това май ще са иглолистните за мен този сезон, но съм с две ръце за, да направим иглолистна поръчка от някъде идната есен. Място в градината все още има :)

image.png

О! Вече? Тогава ще взема два Pinus cembra var. sibirica. Няма как да идвам на среща..През ЕКОНТ ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 17.02.2021 г. at 14:16, yanev написа:

Здравей и добре дошъл в форума. Предполагам до няколко дни ще пристигнат и ще изясним разпределението на количеството, ако останат ще пиша. При всички случай съм обеден, че ще има още поръчки тази есен. 

В Полша от разсадник на Саджаров били са изпратени безплатно  хиляди фиданки на кедъри, сибирски и корейски(само расходи на пращането поели са  от Полша). Той каза, че поръчани са още много.. Просто се чудя, за  Полша могат да пращат фиданки, а тук не е..Вероятно  това са поръчки от разсадници на Полша. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Благодаря @yanev 
Значи към 3те сибирянчета, може и 1 отровен Pinus Armandia.. ако пък някой закъса чак толкова за сибирски кедър аз може да остана с 2 бр. само.. няма да рИва, споко..
Парите с наложен? Банка?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 19.02.2021 г. at 22:44, Варела написа:

Благодаря @yanev 
Значи към 3те сибирянчета, може и 1 отровен Pinus Armandia.. ако пък някой закъса чак толкова за сибирски кедър аз може да остана с 2 бр. само.. няма да рИва, споко..
Парите с наложен? Банка?

Орехчета на  Pinus Armandia. трябва да ги изваряват,  само не разбрах на пара или направо във водата.Гледах клипче на тибетка Лизи, тя правеше  за китайската Нова година  тези орехчета,  ако интересно погледнете нейните клипчета.Аз ги гледам с удоволствие.Тя не говори, тя показва и затова  разбрано за всички хора. Даже  за каломондин видях, как се прави сладко по -тибетски.. 

Ако ще има излишна, то сложи и една фиданка за декоративност и от Арманди.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
На 17.02.2021 г. at 14:20, алина написа:

В Полша от разсадник на Саджаров били са изпратени безплатно  хиляди фиданки на кедъри, сибирски и корейски(само расходи на пращането поели са  от Полша). Той каза, че поръчани са още много.. Просто се чудя, за  Полша могат да пращат фиданки, а тук не е..Вероятно  това са поръчки от разсадници на Полша. 

Полша е друга държава голям пазар а и руснаците гледат по друг начин на поляците,ние сме винаги последна дупка на кавала. Алина четох че имаш корейски кедър. Колко е голям ? Има ли възможност за 3-4 клончета по 10 см с връхни пъпки да се пробвам да ашладисам едни борчета ? Каквото си струва ще платя. Имам много хубави 4 борчета от семеначета по един метър  много силни и хубаво растът ако успея да ги ашладисам много ще съм доволен макар че с бор не съм опитвал но с плодните се справям.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 33 минути, Ангел Димитров написа:

Полша е друга държава голям пазар а и руснаците гледат по друг начин на поляците,ние сме винаги последна дупка на кавала. Алина четох че имаш корейски кедър. Колко е голям ? Има ли възможност за 3-4 клончета по 10 см с връхни пъпки да се пробвам да ашладисам едни борчета ? Каквото си струва ще платя. Имам много хубави 4 борчета от семеначета по един метър  много силни и хубаво растът ако успея да ги ашладисам много ще съм доволен макар че с бор не съм опитвал но с плодните се справям.

На бор трудно е ашладисването , можеш само ще похабиш клонките. Купи Арманди, ашлайдисвай нея. Тук Арманди поръчват, но  и на есен ще има поръчка. Корейската е висока някъде към 2 м.  Но и на теб ще съветвам, че кедрите,  по-точно кедрови борчета, не обичат да ги пипат много. Във вторник ще поогледам кедърчето, ако не се събудило, то само една клонка мога с три връхчета да откъсна., а  не ти ти трябва три клонки, една с три връхчета ще свърши работа..Всеко връхче е за ашладисване става. Ашладистването на кедр става с двустранно острие на клонче, . на клинче.

siberianWonderInoculation.gif

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В Полша от разсадник на Саджаров били са изпратени беpплатно  хиляди фиданки на кедъри, сибирски и корейски(само расходи на пращането поели са  от Полша). Той каза, че поръчани са още много.. Просто се чудя, в Полша могат да пращат фиданки, а тук не е..Вероятно  това са поръчки от разсадници на Полша. 

Това имах в предвид три връхчета. Назад в темата някой беше изпратил руски клипчета за прививке кедър на сасна това е бял бор.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В Полша от разсадник на Саджаров били са изпратени беpплатно  хиляди фиданки на кедъри, сибирски и корейски(само расходи на пращането поели са  от Полша). Той каза, че поръчани са още много.. Просто се чудя, в Полша могат да пращат фиданки, а тук не е..Вероятно  това са поръчки от разсадници на Полша. 

А имам и веймутов бор и той е с пет иглички много прилича на кедъра само че е към 3-4 м и ще ми е трудно качването за ашладисване но ще пробвам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 45 минути, Ангел Димитров написа:

А имам и веймутов бор и той е с пет иглички много прилича на кедъра само че е към 3-4 м и ще ми е трудно качването за ашладисване но ще пробвам.

Не дей! Дебелината на присадката трябва да съвпада горе-долу  с подвоя. Нещо по-младо избери. И къде ще се катериш 4 м :open_mouth:   Аз не бих рискувала така. 

Тоз е добър за ашладисване , като височина и дебелина, но не знам за ашладисване на ливански кедър нищичко..

https://palmi.bg/product/230/himalayski-kedar.html  Цена 13, 80 лв

Веймутов фиданка, цена 7, 99 лв

https://goldenplants.bg/deal/2005-veimutov_bor_pinus_strobus.html

но по-добре да се избере европейски бор, това е кедров бор

https://goldenplants.bg/deal/2047-evropeyski_bor_pinus_cembra.html Само не знам колко  дебел предлагат. цена 7, 99 лв

За ашладисване  европейски става.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Доста по темата, вкл от баш експерта в България по темата ашладисване на иглолистни, в този списък:

https://www.youtube.com/channel/UCz9EXFAfN5ltmf71Iv-wsLA/search?query=иглолистни

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Подложката може и да е по дебела тогава се гони едната страна да съвпаднат камбия.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Подложката може и да е по дебела тогава се гони едната страна да съвпаднат камбия.

Възможно е, Просто написах, че катеренето  е опасно. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Другата седмица пристигат.

Кой от желаещите ще може да мине през срещата или е от София, че да почнем да мислим как ще организираме транспорта?

@алина, твоите ще ги пусна по кариер, след като нямаш друг вариант. Ще се разберем допълнително.

Аз из двора имам няколко самонасадили се черни бора на различен стадии. Има няколко, които са 60-80см високи. Дали ще са добри кандидати за присаждане след година две, когато "кедърчетата" поотраснат и има материал за рязане от тях? Да видим дали ще оцелеят до тогава де, че съседния хълм е монокултура черен бор и яко го е погнал корояда. Стискам палци да помогне, това че майте са единични и сравнително раздалечени.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...