Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rufo

Разсад за домати- Помагайте !

Recommended Posts

rufo

Здравейте, Аз съм новак...и да питам: моя разсад много дръпна-
почна да се издължава, а е и доста тънък...
Как да го "спра" за да укрепне ?
Ето подробности:
Засят във формички и стоеше на средна температура около 15°C-
след 1 седмица без резултат го преместих в по-топла стая 20-22 °C-
 за два дни поникна и веднага го върнах в по-хладната стая.
 На снимките- в момента е на 13-14 дни е откакто е засят .

20210205_080554.jpg

20210205_080604.jpg

20210205_080649.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Може да ти прозвучи крайно, но на твое място махам всичко и почвам наново след месец и половина, а през това време си гледам кефа :DПроблемът е очевиден - нямаш търпение :D Започнал си прекалено рано разсада без да имаш нужните пособия. В момента проблемите са 2: прекалено малко светлина и прекалено висока температура.

Ако искаш да спасяваш положението, тогава вадиш всяка двойка коренчета и пикираш в по-големия размер табла така, че да останат само листенцата отгоре. НО! Това е изцяло безпредметно ако нямаш силна фитолапма, за да го осветяваш, или да го държиш вън някъде.

Успех... и добре дошъл!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 12 минути, Боби Димитров написа:

Може да ти прозвучи крайно, но на твое място махам всичко и почвам наново след месец и половина, а през това време си гледам кефа :DПроблемът е очевиден - нямаш търпение :D Започнал си прекалено рано разсада без да имаш нужните пособия. В момента проблемите са 2: прекалено малко светлина и прекалено висока температура.

Ако искаш да спасяваш положението, тогава вадиш всяка двойка коренчета и пикираш в по-големия размер табла така, че да останат само листенцата отгоре. НО! Това е изцяло безпредметно ако нямаш силна фитолапма, за да го осветяваш, или да го държиш вън някъде.

Успех... и добре дошъл!

Благодаря за отговора...и пак въпроси :)

- "след месец и половина"- не е ли късно ? кога според вас е най-удачния момент за засяване на разсад-домати ?

- "нужните пособия" - какви са те и от къде мога да си ги набавя ?

- каква е оптималната Температура за разсада ?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дали е късно зависи от контекста ;) Аз тогава ще почвам, даже и по-късно. Тази тема е дъвкана многократно тук, не знам до колко ти се чете да разгледаш старите теми за домати.

Аз лично съм привърженик на късното почване. Защо? Защото:

  • нямам условия за отглеждане в къщи (празна стая с контролирана температура - първо гореща, после студена + стелажи + фитолампи + подгряване за таблите)
  • нямам оранжерия и определено място в градината, където мога да държа на открито, но на закрито ;) разсада
  • градината е в софийското поле, където последната слана често е 25 април до 6 май, лани имахме на 7 май слана с -2 градуса
  • целият май месец нощните температури не са над 10 градуса, често са 5

Съответно, какво ще се получи, ако почна рано разсада?

  • първо няма да покълне сума време ако изобщо покълне преди да изгният семената ако го държа вън, или ще покълне прекалено бързо ако го държа вътре
  • после като покълне или ще се издължи ако го държа вътре на топло като твоя и ще се изсече или ще отнеме месец да направи първи лист ако го държа на много студено
  • дори с някаква магическа пръчка да добия разсад в началото на април, който е отвъд перфектен, какво да го правя?! нито мога да го садя вън, нито имам къде да го държа
  • дори да го посадя в мега силата си в началото на май, до 15-20 май почти не мръдва на размер, щото е студено

На базата на тия размишления, ако искаш опиши твоя контекст. Къде си, какви условия имаш, какъв е климатът и тн и тн. Или не ги описвай, но помисли по темата и действай съответно ;)

Това съм го пускал преди много пъти, та ще ме извинят останалите, но ето една демонстрация за разсад на 25 април да видиш колко е голям и реколта през август от същия тоя разсад. Това ми е достатъчно на мен.

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipMynjTTARt42C2JkUcQKe00UffuH69xPnoPj_Rr?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipPGPVD0OgR5A0IdCmrqmdJfnAAxKas216HKJdAW?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

пп: Искам да обърна внимание на разсада, че формата за разсад нарочно не е пълна догоре. Като е на такъв размер го досипвам с компост. И после не го пикирам, директно от тая форма го садя към 10-15 май.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo

Ето подробности по моя въпрос...

Живея в апартамент- едната стая е източна, другата- запад, отопление климатик,

Есента си направих оранжерия от поликарбон- неотопляема в едно село на 5км. от гр. Добрич

Съответно искам да имам ранна реколта,ще съм благодарен за всякакви съвети и напътствия .

Ето я оранжерийката -18м2

20210123_155427.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Здравей, rufo!

Разсадът трябва да е на нивото на прозореца и максимално близо до него. Сега слънцето е малко и доосветяването е задължително. Потърси информация. Под доосветяване имам предвид фито лампи да светят от 6 до 22 часа всеки ден, независимо от слънцето. Има устройства, които превключват - да свети и да не свети. :) Ако е някакъв рядък сорт и/или нямаш повече светлина, може да отрежеш всяко стъбълце, така че, като го насадиш обратно и засипеш с торф (или друга почва), отгоре да останат само котиледоните. Те ще си пуснат корени, но ще се забавят с около 10-12 дни. Вторият вариант е да засееш отначало. За същия срок ще си изкарат наново. Без лампи е мисия невъзможна. Температурата за разсада може да варира, но е добре да е в помещение с около 20-22 градуса. През нощта може да пада до 15. В оранжерията са ми издържали и при 0 градуса, но не е препоръчително. Не съм голям спец по въпроса с лампите. Имам 4 LED фито лампи, които са по 6 вата. Осветяват сравнително малка площ. 

Качих две снимки под чата - засях на 13 декември.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Наистина си иска условия. При мен дори март трудно тръгват доматите, защото не мога да им осигуря постоянна подходяща температура. Не никват и прочие. Почвам да се замислям за минипарниче с лампи в стаята (изрезки поликарбонат има). Щото дори миналата година, когато направих необичайно много разсад домати (а имаше и много саморасли), повечето ги садих в земята през юни и началото на юли. Малки бяха.

А сега е много рано още. Може би за петричко да е окей. Според мен, @rufo, трябва да се целиш в дата, когато да ти е готов разсадът и да почнеш навреме. С тези домати сигурно би могъл да имаш разсад за садене края на март, но за това ти трябва оранжерия с отопление. Един комшия в съседното село има такава и за 24-ти май или поне началото на юни вади зрели домати, докато аз тепърва слагам моите в градината... В добричко тая дата едва ли е преди 15 април. Също какви сортове си слагал? Ако искаш ултраранни, може да пробваш с Лабрадор или подобен. @alys е тествала много сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване