Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Терасиране на двор

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Здравейте на всички  :)

 

Миналата година си купихме къщичка с декар двор в село близо до Сандански, в полите на Пирин. Дворът ни е на южен склон. Голяма част от него е заета от асми, имаме и няколко големи смокини, както и други дръвчета.

 

Една от текущите ни задачи е обновяване на терасирането (дворът е разделен на 4 тераси с различна широчина), най-вече на първата и най-широка тераса. Поради теч от спукана тръба част от мястото е изровено и има опасност дворът на съседите да започне да се свлича към нашия. 

 

По принцип обмисляме следните варианти:

- сух зид от мрамор (това е местният леснодостъпен материал)

- терасиране на по-тесни тераски, които да се насадят с храсти, примерно боровинки

- оформяне на по-полегат склон

 

Пречки в изпълнението на тези идеи са двете смокини, които растат точно там и едно бетонно "нящо", което няма как да извлачим.

 

Имаме нужда от идеи - колкото по-разчупени, толкова по-добре! Особено идеи как да превърнем "нящото" от дефект в ефект  :D

 

За нагледност: красив чертеж и снимки от мястото.

 

http://media.snimka.bg/s1/4397/035037930.jpg?r=0

 

http://rowguid4.snimka.bg/other/k-shta-terasirane.858786

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Чертежът е направо професионален :)  Според мен не бива да се махат дърветата, защото ще останете и без първа тераса. Ние сме по същия начин, само дето дърветата са ни орехи. Едното е да изградите зид от камъни да придържа първата тераса и долу след наклона още един към втората тераса. Така ще спечелите обаче сигурно само 1 м пътека. Другото е да пуснете една мрежа на целия наклон, да насипете още пръст, така че да се скрие всичко и да бучнете една ягодова градина. Железата ще ги махате ли или ще ги оставяте?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

О да, смокините остават при всички положения - те държат целия склон, а и раждат доста. Макар че миналото лято всичко изгни, някаква болест ли беше, от влагата ли, не знам, но и при съседите беше същото. Обаче са проблемни за зида, защото пускат много корени и филизи и има голям риск скоро да го срутят. Особено ако го вдигнем помежду двете.

 

Каква е тази мрежа? Ягодова градина звучи добре. А и ще им е добре под смокините и асмата.

 

Железата са бивша асма, засега ще стоят.

 

Най ме тормози вдясно откъм съседите как да го направим, защото е височко - към 2,2.50 м. и не знам зида ще успеем ли да го направим достатъчно здрав. Дупката при трръбата ще засипем с пръст. Не знам дали не може пък някакъв склон да се направи там от съседския двор към нас.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Яка работа ви чака :)

 

Според мен също е най-добре това наклонче 45 да се използва, дали с ягоди, или с друго, като плодни храсти. Долу, на втората тераса, задължително сух зид. Там няма да го има влианието на корените на смокините.

 

Горе, при отвеса на първата тераса, трябва да се направи нещо, дали зид, дали ще се сади нещо, което да задържа. Чудя се дали няма да е удачно горе над отвеса да се насади нещо, както и долу, основата на отвеса, нещо, което да действа като плет.

 

Сега, ако се допитам до жената, с нейното мащабно мислене, ще каже да се махне тая асма, да се вдигне висока стена долу и отстрани (от сегментни блокове и филц пълнеж да няма грижи със здравината), с вграден дренаж, и да се насипе с няколко кубика почва, за да стане голяма и хубава първа тераса :D

 

Не смятам, че някой може да ви даде решението, с малко премисляне сами ще стигнете до най-доброто за вашия случай! Ще се радвам ако споделиш после прогреса!

 

Ето и подарък за по-лесно възприемане на текущото положение - 2 панорамки.

035089188-big - 035089197-big.jpg

035089202-big - 035089208-big.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Яка...  :ph34r:  Най-трудното май ще е да го изчистим тоя двор от всичките боклуци, които са наизхвърляли в него. Къщата, гаражът - пълни с боклук. Покрай оградите постоянно изригват найлонки, с които явно са постилали да не се свлича земята. "Нящото" беше пълно с буркани и чинии, легени с вар и всякакви подобни неочаквани находки. Не знам как може да ти хрумне да запълниш дупка в двора си със счупено стъкло, ама на - и такива неща правят хората  :wacko:

 

Чудни панорамки, благодаря! Много са нагледни.

 

Мащабни строежи няма да градим, търсим нещо по-раздвижено, селско, натурално.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

А защо точно ягоди? Имат роля в крепенето на склона ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Никаква роля нямат, но нищо не може да закрепи този наклон, дори и храстите, само дървета могат или мрежа рабица, която да спира свличането. Найлоните ги намирахме навсякъде и в нашия 1 дка двор и бяха слагани, за да подтискат развитието на растенията, по принцип.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Знам, че за свлачища се изполва много геотекстил. Има разни варианти, с разни приложения. Потърси из нета за него и почети.
Голямото свличане, откъм съседите, което ми се струва, че е най-голямта "тераса", аз май бих оправила с железобетонна стена, която после може да се облицова с каквото и да е - за красота.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мерси, Бушка, но ми се иска с естествени материали някак да го направим. В интерес на истината то не е чак толкова свличащо се положението, всичките смокини дето са там добре държат. Само от теча дето е подкопано. 

 

Тръбата съм пропуснала да кажа, че не се ползва вече и евентуално ще я махнем, ако успеем да я извлечем.

 

Това е на комшията сухия мраморен зид

 

033953796.jpg?r=0

 

Чудя се кое е по-добре обаче - дали един голям висок зид или да се терасира на малки тераски стъпаловидно с малки зидчета. Притеснявам се, че нямаме опит и дали ще го направим добре големия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По-бързо и без голяма бригада може да стане със такъв тип готови блокчета. Харесват ми с това, че челата им не са особено гадни, дори имат лека визия на камък, наредени в масив изглеждат поносимо. Спекът е, че трябва да се купят, както и чакъл, но пък се редят много бързо и може на сухо, може и да не си мега-майстор, като става много здраво и можеш да си предвидиш лесно дренаж (с перфо тръба в основата).

 

Докато ако хванеш парчета камънак да зидаш - несъмнено е по-автентично и по-красиво и ако имаш материала е безплатно, но ако го нямаш на куп на мястото, а трябва да го сбираш парче по парче от някъде - отече времето... Всеки си преценява де, но според мен животът е твърде кратък за всички проекти, които имам предвид :)

 

Според мен е по-добре да направите по-малко на брой и по-големи тераси като площ, така се усвоява по-добре мястото. Но е вярно, че сухият зид има тънкости и майсторлъци! 

 

пп: На комшията зидът е чудесен, обаче: това са като гледам 6-7 кубика мрамор само на снимката. Питайте го от къде го е взел, на куп ли му е стоварен, колко време му е отнело. И отделно, в дясно виж как минава на обикновен камък, в общи линии нахвърлян върху мрамора - явно майсторът е липсвал :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ей това е много работа по терасиране, наште 2 метра нищо не са  :D

 

10391057_10206386471087695_1302212648438

 

Селото ни е известно с мрамора си, наоколо има куп кариери (за щастие не твърде близо) и цехове за преработка. И по принцип си е такъв, на блокчета (всъщност има два вида - тип блокче и тип плочка), та е лесен за зидане. Като гледам как всичко живо зида с него и цената му ще да е изгодна - скоро ще разберем.

 

Понеже скоро трябва да поръчваме пръст, да питам - някой може ли да ме ориентира предвид трамбовката 1 кубик пръст колко голяма дупка запълва? Че ще е голяма прецаквация да купим по-малко от нужното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Зависи с какво трамбоваш (машинно или с ръчен валяк или с крака), както и от структурата на почвата, но при нас лани от към 4 кубика почва, изкопана от дупките на дръвчетата, успяхме да върнем обратно 2, без да трамбоваме и като сме заложили общо 1 кубик стари клони в дупките.

 

Демек от 3 възможни сме успели да вкараме 2, или 66%.

 

На ваше място бих купил поне 2 пъти повече от нужната почва - почва никога не е излишна!

 

пп: Тези на последната снимка са наистина супер и много като работа, но са правени десетки (стотици?) години от (десетки?) хиляди хора, които не са правили нищо друго освен тераси. Ще ми е интересно ако водите записки колко човекочаса са ви нужни за този проект :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ето една интересна идея:

10403692_1089681244378969_12349591143939

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Обичам много дървото като материал, но за навън е по-трудна поддръжката. Макар че при нас е сухичко и би било доста по-лесно. В Пинтерест има страшно много всякакви идеи за терасиране и изобщо за градината, големи красоти.

 

На нас най-накрая ни докараха мрамора и пръстта и вече нямаме оправдание да не започваме строежите. Ох, като се знам колко сме некадърни... какво ли ще направим  :rolleyes:

 

035278459.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Вижте ми зидааа, тралалалалааа  :P  Сама си го построих, ако да прилича на купчина камъни  :D

 

036197460-big.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Страхотен е! Чудесно емулира, почти на 100%, първоначалната купчина камъни, а и отне само 6 месеца! Като му насипете няколко тона почва отдаз ще си проличи майсторлъка :) Подозирам приплъзване поради гладката повърхност, но само времето ще покаже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Стройкото продължава  :)  Изравняване на втора и горната част на трета тераса и дъсчени укрепвания на склоновете. Един тон пръчколяк в дупката при тръбата, който ще засипя с пръст за изравняване. Стъпалца.

 

Общо взето реших да не правя никакви грандиозни строежи, които само ще ми крадат място. Смокините добре държат, садя и храсти. I'll get by with a little help from my plants  :lol:

 

036286375.jpg?r=0

 

 

036286377.jpg?r=0

 

 

036286368.jpg?r=0

 

036286378.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване