Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

yanev

Аутопсия след изсъхване лятото

Recommended Posts

yanev

На друго място бях споменал, че това лято(средата на юли месец),  загубих три дръвчета, добре раззеленени и отрупани с зреещ плод. Иска ми се да чия вашето мнение каква може да е причината.

И трите дръвчета са закупувани облагородени от разсадник.

Първото е Кайсия; засадена на гол корен преди 5 години; с неизвестен сорт и подложка(дребна и много сладка); плододава за втори път;

Второто е колонна ябълка - Фламенко(идентифицирана по картинка); пак на гол корен от преди 4 години; Раждала е всяка година до сега;

А последното е слива -  OWEN T; гол корен, първа година; Бях оставил две сливки колко да ги опитам;

И на трите дървета бях разредил заложените плодчета, защото при мен 2020 пролетта започна студена и после се размина без късни студове и всичко цъфна и върза свръх обилно. До момента на изсъхване имаше редовни валежи, без продължителни засушавания. Дръвчетата са отдалечени значително едно от друго на 12 и 60 метра . След разкопаване няма следи от щети от къртица или увредени корени. И трите са изсъхнали точно до присадката, а корена беше все още жив. Ето една не много добра снимка на бившата кайсията. Свалих кората с лопатата точно преди да я разкопая напълно. Направи ми впечатление, че подложката е по тънка от присадката(над чертата на присаждането ствола е към 8см). Другите дръвчета бяха в подобно състояние, но със значително по тънки стебла.

IMG_20210221_105010.jpg.411d5e802127712779a1bea7695b43c9.jpg

Казано честно не очаквах корените да са живи, а вече си бях наумил, че ще ги сменям и бях намерил заместници. Може би постъпих прибързано, защото кайсийката беше с доста развит корен и изглеждаше с голям потенциал да подкара мощно на пролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не съм сигурен, че е само до корените. Короната как беше предните години? Някакво съхнене или други проблеми? Странна работа. Специално кайсията я напада цитоспороза и съхне мисля точно лятото, но да е жива джанковата подложка?! Ако е отхвърляне на присадката, защо точно в този сезон? На мен са ми съхнали края на лятото скоруша, райска ябълка и праскова (само прасковата не беше присадена). Корените бяха сухи. Съхнала ми е райска ябълка и зимата, но тръгна от корена нова. Аз счетох, че е отхвърляне на присадката, а дръвчето е още живо (много мека зима беше).

Но интересното е, че дръвчетата са били жизнени доколкото разбирам? Тества ли ги за коронавирус? ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Всъщност добре е да се изясни на каква подложка са били фиданките? Всичките присадки са били по-дебели от подложките, така ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

С издирването на подложките няма да е никак лесно, но бих предположил че са на нещо слаборастящо. Може просто да е съвпадение но са и костилкови и семкови. Стискам палци да не се повтаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ти извади ли ги вече? Ако ги оставиш да покарат, ще разбереш. Но ябълката няма общо с прунусите. Съжалявам, че нямам отговор.

P.S. Изключил ли си напълно някаква механична повреда по кората като обелване с корда на храсторез или изгризване долу ниско? То това е видимо и няма как да не се види.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Никакви повреди. Освен от кълвачите, но те са след изсъхването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако това на снимката е пресен отрез, мисля е очевидно. Имаш гъбично заболяване, поразило камбия. Една посока на проучване давам, че днес е натоварено и нямам възможност да по-дълго обяснение: https://en.wikipedia.org/wiki/Armillaria_root_rot

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Като имаш време пиши какво ти направи впечатление от снимката. Аз уш специално огледах и след изкореняването, свалях още от кората по корените, точно за да прегледам за бели петна от мицел. Нищо не забелязах, беше си хубав жизнен корен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз лично от снимката почти нищо не мога да видя. Янев, ти си на място, твоя е преценката на база на фактите. Ние можем само да даваме акъл, но ти трябва да предадеш картината подробно и точно, иначе гадаем. Повече снимки или спомени и наблюдения имаш ли? И какво е това кореново гниене, ако корените са добре? По кората нещо имаше ли някъде? Това не са малки и хилави или болнави дръвчета, нали? Толкова лесно нещо да ги гътне?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване