Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Димо

Воистина воскресе!

Уважаеми доматолози, имам една такава чуденка :

Отчитайки отличните условия в оранжерията  се замислям, кога да посея  домати за разсад, така че да имам максимално дълго през есенните месеци свежи зеленчуци. Може би в началото - средата на юли. Или дори по-късно. В същото време обаче има маса култуци, които чупим и хвърляме. Те се прихващат много лесно. Пускат коренчета и могат да дадат началото на ново растение.

Та чуденето ми е доколко са равностойни две растения  (едното от семка, другото резултат на вегетативно размножаване.) - продължителност на живота, плодоотдаване. Някой има ли наблюдения?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Димо, аз съм прихващала ново растение не от колтуци, а от отчупени върхове, ама не съм слагала нормално / тъй да се каже / растение и такова от връх прихванато едно до друго , за да имам база и да правя сравнение. Ти пробвай, пък пиши после какво си наблюдавал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ако няма болести, растенията не плододават ли до сняг? Можеш да си направиш опит - засей семена, отчупи колтуци и сравнявай накрая. Ако имам разсад, бих го предпочела, без да твърдя, че от колтуци ще има по-малка реколта. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 часа, Димо написа:

Воистина воскресе!

Уважаеми доматолози, имам една такава чуденка :

Отчитайки отличните условия в оранжерията  се замислям, кога да посея  домати за разсад, така че да имам максимално дълго през есенните месеци .........Някой има ли наблюдения?

Доста време  и мен този въпрос ме занимава. Влизах в много градинарски групи, гледах градини  със зреещи домати на първа и втора китка през септември и нанизани още две-три китки нагоре  и питах - как се постига  това?   Хората споделяха.

Ако сега в началото на май посееш семена от домати, след два месеца разсада  ще стане на 60 дни и ще бъде готов  за засаждане.  В началото на юли ще  ги засадиш  в градината.

Смята се че 60 дни след засаждане  в градината ще откъснеш  първият зрял домат, което ще рече че в началото на септември ще започне  да зрее първа китка. По моя преценка по-добре е  първа китка да започне да зрее през август за да има време да узрее и останалия завърз. 

Трябва  да знаем, че през септември нощните температури  започват да стават по-ниски и тази увеличаваща се   разлика  между дневната и нощна температура  забавя зреенето,  така че  голяма част от доматите няма да успеят  да узреят. 

Необходими са 120 дни от поникнала семка,  до зрял домат.

 Моите домати ги сях  на два  етапа- 26 януари и 26 февруари с един месец разлика.

Първите  са вече  на две китки, а вторите в процес на адаптиране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз мисля че началото на юли разсаждане в земята ще е добре. Обаче в оранжерията може да е твърде горещо. Аз миналата година садих разсади навън в първата седмица на юли, докъм 7-и някъде, и всичко узря в края на сезона. Тъй че за оранжерия при Димо (Южно Черноморие) може и след 15 юли да стане. Разбира се, много плодове накрая обрахме зелени.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Едно едро чери саморасляк си никне юни-юли и до края на сезона става два метра с доволно много гроздове. Миналата година само от него ядох, беше под стряхата, а останалите домати нямаха покрив и се повредиха. По принцип само под покрив, не в парник, доматите цъфтят и зреят до последно, но стават прекалено високи.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

От вчера 200 корена на по 50 см близо прерастли и от мен :)

IMG_20210506_193358.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 5 часа, Petar Kirov написа:

От вчера 200 корена на по 50 см близо прерастли и от мен :)

IMG_20210506_193358.jpg

Какъв сорт са тези домати? Малко наблизо ми се струват вътре в редовете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 6 часа, domatin написа:

Какъв сорт са тези домати? Малко наблизо ми се струват вътре в редовете?

Оптима, едър розов, трапезен, опал, круша, Сияна, Паулина....Старали сме се да са на 40 см, но понеже се засаждаха легнали, може да гледате на леки отклонения. При 40-50 см растения е трудно да се спазват точни разстояния. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Разсада, ала Младост 2 / или 3, все бъркам / пристигна. Бабата както и очаквах не го хареса.. хилав бил. На мен пък ми хареса, повече отколкото ни трябва е и освен в оранжерията в неделя останалото ще го сложа навън, пък ако ще да става.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Доматите в оранжерията според надписите на кофичките са 5 броя Биволско сърце, 5 броя Меделина / не бях чувала за такъв сорт/, 3 броя Опал , 2 броя Албенга и 5 броя Розов Гигант. Толкова за тая оранжерия. Сложих ги в една широка обща леха от двете страни по 10 броя. Добавях по кофичка тор от калифорнийски червей на корен, засаждах ги полегнали, че са високи и тънки. Наполях обилно, затворих оранжерията и чакам да родят. Според приятел на брат ми занимаващ се с отглеждане на доста домати за продаване сега трябва да чакам 10 дена и чак тогава да полея отново. Ама тоя разсад нямаше добри корени та си мисля, че 10 дена е много. Ще наблюдавам. Остана още разсад в кофички и две сандъчета с още ама от понеделник нататък един ред навън и стига толкова за село тая година. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз пък прегледах сортовете, които съм пикирал или предстои да пикирам. Някои са много, като Хоумстед и Опалка, защото никнаха доста добре. Но ще има и за други. Аз Хоумстед миналата година имах два корена и почти нищо не набрах...

Та освен тези двата имам в кофички:

- Червено чери (с дълги неразклонени китки)

- Жълта круша (отглеждам го от 2007 г.)

- Черен Алтай (този от 2009 г.)

- Алтайски оранжев (сефте сея)

- Лабрадор (втори път)

- Чероки грийн

- Черно чери (като едри джанки)

- Оранжево чери от Ру (втори път)

- Женечка (за първи път сея)

- Сърцето на Албенга (втори път)

- голям розов от Разград (семе от 2012 г., никва много добре)

- Мариана'с пийс (сефте, семе от Алис)

- Черен от Крим (първи път)

- Розов блян (първи път)

- жълт за пълнене (Yellow Stuffer), като камби са, стават и за пържене добре.

Брендиуайн Платфут още не никва (семе 2012), както и един друг оранжев от 2011 г. А дано! Тези съм ги гледал доста преди години 

Мисля имаше и Дуся жълта от Алис, ама нещо я изгубих. Може и някой сорт да пропускам. Чероки Грийн и Лабрадор вече сложих в земята на четвърти май.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Гледам че много хора сеят по много сортове. Ние сеем 2-3 и се опасявам от кръстосано опрашване и затова всяка година купуваме семена. Но в този форум целта е да се запазят сортовете. И ми е интересно не се ли получава кръстосано опрашване, като са толкова наблизо доматите и след това се ползват семената за нов разсад?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, domatin написа:

Но в този форум целта е да се запазят сортовете.

Аз не съм срещал формулирана такава цел. А и доматите са така устроени, че е много трудно да се получи кръстосано опрашване - всяко цветче опрашва само себе си. 

Във всеки случай, моята цел е да си селектирам вкусни, интересни и устойчиви за моите условия домати, независимо дали е от запазен сорт или от случайно получен хибрид. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, domatin написа:

Гледам че много хора сеят по много сортове. Ние сеем 2-3 и се опасявам от кръстосано опрашване и затова всяка година купуваме семена. Но в този форум целта е да се запазят сортовете. И ми е интересно не се ли получава кръстосано опрашване, като са толкова наблизо доматите и след това се ползват семената за нов разсад?

Аз не съм чувал да се кръстосват от само себе си доматени сортове. Хибридите се разпадат. Гледал съм много сортове в близост един до друг и не са се кръстосали. Пиперът е друга работа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

И аз засадих доматите за отглеждане в открита леха(края на юни слагам засенчваща мрежа). Сортовете ми са като миналогодишните. Вече не сея многообразие от чери. Най ми е сладко жълтото кръгло. Имах и едно кръгло седефено... ама паток- загубих го.. Основните ми сортове са фаворитите- Момини сълзи, меделина, Розов блян и Розова магия. Почти не садя ранни(само 3 корена Parris F1) Ponderossa узрява два дни след него. Бабешките сортове са застъпени с по 3-5 коренчета, защото са по-непредсказуеми. Податливи на заболявания(Руми- Варна и Розов хасковски). Експериментирам с Розов балкански от Павликени(от една баба с мустаци).... А-Б... играйкаме си тука.

tomatous.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 часа, domatin написа:

Гледам че много хора сеят по много сортове. Ние сеем 2-3 и се опасявам от кръстосано опрашване и затова всяка година купуваме семена. Но в този форум целта е да се запазят сортовете. И ми е интересно не се ли получава кръстосано опрашване, като са толкова наблизо доматите и след това се ползват семената за нов разсад?

Кои са сортовете които сеете? 

Доматите не се опрашват помежду си, казали са  го по горе така че страхът  е неоснователен.

Някога и у нас се садеше сорт Идеал 80 корена и Розово Биволско сърце единични бройки, което аз намирах за жива екзотика.

Днес има такова богато сортово разнообразие, че да останеш с един два- сорта в градината, просто не осъзнаваш какво пропускаш.

Не мислех да влизам в подробности, но ще напиша и моите любими сортове засадени в момента

в оранжерията едроплодни  : Розов дар, Розов блян, Хасковски розов, Фантазия, Момини сълзи, Червен градински, Розалукс, Червено едро сърце  селски сорт.

Средно едри  вкусни хибриди: Афен, Ръгби, Биг бийф, Пинк рок, Наслада, Марманде,  Медено сърце  сръбски сорт, Биволско сърце български сорт.

На открито  под навес:  Идеал,  Алено сърце и Розово сърце на  Марица Пловдив, Пирамиде, Калсф Хърт, Уес, Гордостта на Гритмире, Калиманс пинк, Гигант на Зебенбюрген, Дебарао гигант, Карбон, Ворлон, Ясенички Ябучар, 

Калъхър Оксхърт, Сърцето на Албенга, Червен крушовиден.

  Едно вкусно кауфландско  едро чери от събирани семена  от чинията със салата.

 И  два сорта средно едри купешки розови домати , също   от салатата на масата .

Подобен  случаи  може да се сравни  и  с  престрастяване, но има толкова непознати вкусни сортове домати, заради които си струва да се впуснеш в  едно такова откривателско приключение,

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.
преди 1 час, ivanina написа:

 

Средно едри  вкусни хибриди: Афен, Ръгби, Биг бийф, Пинк рок, Наслада, Марманде,  Медено сърце  сръбски сорт, Биволско сърце български сорт.

 

 

 

Не знаех, че Биволско сърце е средно едър вкусен хибрид... Благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 часа, run. написа:

Не знаех, че Биволско сърце е средно едър вкусен хибрид... Благодаря.

Напълно основателна критика, приемам забележката и се извинявам на аудиторията, че не направих допълнително пояснение за този сорт.

Run,  благодаря!

:flushed:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 19 часа, Ру® написа:

Аз не съм срещал формулирана такава цел. А и доматите са така устроени, че е много трудно да се получи кръстосано опрашване - всяко цветче опрашва само себе си. 

Във всеки случай, моята цел е да си селектирам вкусни, интересни и устойчиви за моите условия домати, независимо дали е от запазен сорт или от случайно получен хибрид. 

Такава представа съм получил аз, може и да се бъркам.

преди 19 часа, Славянски написа:

Аз не съм чувал да се кръстосват от само себе си доматени сортове. Хибридите се разпадат. Гледал съм много сортове в близост един до друг и не са се кръстосали. Пиперът е друга работа.

Като са близо един до друг може вятърът да отвее полен от друг цвят или някоя пчела или друг опрашител да донесе полепнал полен, такива съмнения ми се въртят в главаа.

преди 13 часа, ivanina написа:

Кои са сортовете които сеете? 

Доматите не се опрашват помежду си, казали са  го по горе така че страхът  е неоснователен.

Някога и у нас се садеше сорт Идеал 80 корена и Розово Биволско сърце единични бройки, което аз намирах за жива екзотика.

Днес има такова богато сортово разнообразие, че да останеш с един два- сорта в градината, просто не осъзнаваш какво пропускаш.

Не мислех да влизам в подробности, но ще напиша и моите любими сортове засадени в момента

в оранжерията едроплодни  : Розов дар, Розов блян, Хасковски розов, Фантазия, Момини сълзи, Червен градински, Розалукс, Червено едро сърце  селски сорт.

Средно едри  вкусни хибриди: Афен, Ръгби, Биг бийф, Пинк рок, Наслада, Марманде,  Медено сърце  сръбски сорт, Биволско сърце български сорт.

На открито  под навес:  Идеал,  Алено сърце и Розово сърце на  Марица Пловдив, Пирамиде, Калсф Хърт, Уес, Гордостта на Гритмире, Калиманс пинк, Гигант на Зебенбюрген, Дебарао гигант, Карбон, Ворлон, Ясенички Ябучар, 

Калъхър Оксхърт, Сърцето на Албенга, Червен крушовиден.

  Едно вкусно кауфландско  едро чери от събирани семена  от чинията със салата.

 И  два сорта средно едри купешки розови домати , също   от салатата на масата .

Подобен  случаи  може да се сравни  и  с  престрастяване, но има толкова непознати вкусни сортове домати, заради които си струва да се впуснеш в  едно такова откривателско приключение,

 

 

Сеем Розова Магия и Рила Ф1 като резервен вариант. Не съм фен на хибридните домати, но мястото е много малко и засега не можахме да се престрашим да изключим хибрида, макар че си мисля и за този вариант. Мисля си за експеримент с нов сорт, може би догодина да пробваме с домат Гогоша /или някакъв друг сорт, които да е много вкусен/, ако успеем да намерим семе, но мястото е ограничено и  експериментите също.

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване