Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ру®

Към средата на март, ще започвам разсада за домати (за да стане до към Гергьовден), но още не съм решил на какви сортове да се спра. 

Бихте ли споделили - вие какви ще садите тази година и защо сте ги предпочели? 

Благодаря! :-) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

 Моят разсад трябва да е готов между 1 и 5 юни, така че ще сея в края на март или началото на април за градината. Гергьовден е рано за нас. В оранжерията ще садя, когато позволи времето, тоест да няма отрицателни температури в прогнозата за идващите десетина дни. За там съм засяла Лабрадор, Оаксаканско бижу (много здраво и добре плододаващо растение), Женечка (същото както ОБ, с тази разлика, че е ниско растение) , Бенатар F1 (от всички пробвани хибриди ми се видя най-устойчив на болести и приемлив като вкус), Брутус (никак не е лош на вкус, май спира да връзва по време на жегите, ще го тествам трета година), Хъни Муун F1, който искам да присадя на ОБ, Пинк Рок F1 (за хибрид беше приемлив, може да събера семена, имам 1 растение), Аметистово бижу (от любопитство), подобния на Зелена зебра (последен поникна, но беше сравнително ранен и интересен като вкус). За градината са доста повече сортовете. Тези, които помня и ще сея - Влахова, Радуилски, Шопски, Бай Хасан, Червено сърце от Чакал, Черно малко също от Чакал, Червено сърце от Лесново, Розов едър (Варна?), Розова магия, Розов блян, Момини сълзи, Момини сълзи на Краси (нищо общо с другия сорт), Калманс Пинк, може би Яша и Змей, вероятно ще пропусна някои черни, жълти, оранжеви и зелени сортове, имам няколко нови сорта от миналата година, от които не събрах семена, така че може да сея и тях. Всички, които изброих, са вкусни или приемливо вкусни и раждат сравнително добре.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Аз декември засях калина F1 и преди две седмици разсада го посадих в парника, за сега го спасявам но тая вечер го дават -6 и ще видя какво ще стане. Сложил съм духалка с таймер да се включва в 2 ч до 6ч и термостат под 10 градуса да се включва. А за външен разсад се брой 70 дни назад от засаждането тогава се сее. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

А какво стана с Великата доматена тема?   Като гледам градацията, догодина темата може да се казва Вселенската Доматена тема  : >}

За любителите на хибридите  -   Вителио F1 ... устойчив на бронзовост и жълто листно завяхване...пълен трепач....

- и пластичния домат на хипермаркетите в стил Луи Дьо Фюнес  -  Грумира F1 

Иначе аз днес си заложих 5 чашки с Дружба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

За съжаление не разполагам с доказали се или маркови сортове.

И тази година ще садя семена на домати купувани от крайпътни сергии - Огняново, Виноградец, Елешница, Албенга, Биволско сърце, някакво дребно индетерминантно чери.

Някои поникват за 4-5 дни, други не бързат.

IMG_20210307_090530.thumb.jpg.cb3f4bf25cdcf43cc68cfe52162d754c.jpg

Ще се радвам ако имам домати за посаждане в миниоранжерия към 20 април. Ще разчитам първоначално и на завиване с агрил. 

 

 

 

 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Вчера се показаха - за 5 дни, бяха покрити с найлонов джоб, който задържа влагата и част от светлината. Почвата наистина е бедна - от къртичини по брезнишките ливади.  Гарантирано без патогени, най- много да порасне някоя сърнела или печурка.

Сега тези които са поникнали - вече са открити и в по - хладно помещение. От понеделник ще започна да ги поливам умерено с жълт кристалон. А със светлината си е проблем - половината прозорци са източни, другата половина са на запад. В бетоновите джунгли.

Ще изчакам да поникнат още десетина и ще ги отнеса във Владая - на южен прозорец.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Както винаги ще пробваме розови домати - досега колко сорта пробвахме и все не може да ги докараме на вкус като бабите по пазара. Купихме и едно пакетче Розова магия от магазина, да видим дали ще ни зарадва.

 

Поотделно ги сеете тези домати, а не накуп като нас и после да ги пресаждаме.

Въпрос номер 1: Има ли причина за това?

 

Въпрос номер 2:

Чета си аз в интернет и срещам мнения да не се оряло, за да не се смущавало биологичното равновесие в екосистемата на почвата. В тая връзка да питам - всички ли орете там, където сеете домати? Има ли някой био, който не оре, а само копае с мотика?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Честит празник на всички прекрасни жени в този прекрасен форум! :) Аз ще заложа основни - Розова магия, Опал, Оптима, Български трапезен и пробно няколко растения Индиго Роуз, Черно чери и малко полско Рома :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
На 8.03.2021 г. at 0:17, domatin написа:

Въпрос номер 2:

Чета си аз в интернет и срещам мнения да не се оряло, за да не се смущавало биологичното равновесие в екосистемата на почвата. В тая връзка да питам - всички ли орете там, където сеете домати? Има ли някой био, който не оре, а само копае с мотика?

 

 Миналата година садих домати за първи път. Земята беше мулчирана. Тази година оформихме постоянни лехи и не само че няма да орем, но няма и с мотика да прекопаваме. Земята е останала много рохка под мулча.  Не е стъпвано в нея и направо ще садя и пак ще мулчирам.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Утре е новолуние. Някой сее ли доматите по лунния календар :) ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Лунен, не лунен... сея когато намеря време. В случая вчера вечерта. Всичките определени 18 сорта наръсих. Утре ще ни докарат оранжерията. Да видим кога ще успеем да я сглобим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Venetka написа:

Лунен, не лунен... сея когато намеря време. В случая вчера вечерта. Всичките определени 18 сорта наръсих. Утре ще ни докарат оранжерията. Да видим кога ще успеем да я сглобим.

18 сорта - Браво!

Вечерта - има ли причина за вечерното сеене или просто така се случва? Защото и при нас сеем вечер предимно защото обикновенно не остава време през деня.

Ние днес насяхме 2 сорта - да видим какво ще се получи. Понеже никой не каза защо сеете разсада отделно ги засяхме по проверения метод - общо в тарелка и ще пресаждаме по-нататък индивидуално в кофички от кисело мляко.

Лунния календар го съобразяват с кога се очаква да са готови доматите за засаждане в градината и после назад до пълнолуние около 45 дни /плюс - минус 10-20/ според когато се падне новолуние, нещо такова беше по спомени.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Моите ги сея по Ротарианския Календар....когато си реша...:)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Причина за вечерното сеене определено няма. Тогава не препускам навън по други задачи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Venetka написа:

Причина за вечерното сеене определено няма. Тогава не препускам навън по други задачи.

Значи същото като при нас.

 

Някой сее ли лавандула за компания на доматите и ако да, кога я сеете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 1 час, domatin написа:

Някой сее ли лавандула за компания на доматите и ако да, кога я сеете?

  миналата година бях засадила м/у доматите само Тагетис и босилек. Имах  само картофена мана. Бях чела , че босилека дава аромат на доматите :) , не усетих такова нещо :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 13.03.2021 г. at 0:13, domatin написа:

Утре е новолуние. Някой сее ли доматите по лунния календар :) ?

Ако спазваш календара, гледам, че 24 и 25 са най-подходящи. Поглеждам го, само ако нещо на риск ще садя/сея.
Лунен календар за градинаря

Моите ги сях по някакви вечерни времена - тогава ми беше удобно, а утре вечер ще "ръсна" черита, че днес пресаждах и с резници си играйках цял ден. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Стартирам доматите с 28 сорта, засяти в една единствена табла с 28 гнезда. И тази година ще използвам метода на Craig LeHoullier - за гъст разсад: Craig LeHoullier - Dense planting technique.

Идеята е, че с минимално място и осветление (само с една табла) мога вътре да започна разсада за над 25 сорта домати, от които да изкарам над 100 корена,  които ще пикирам след 3-4 седмици в кофички от кисело мляко. Тогава ще е достатъчно светло и топло, за да мога да ги държа на терасата и само когато температурите са много ниски да ги вкарвам вътре. Този метод прилагам вече няколко години и съм много доволен. 

Ето това са сортовете (някои от семената ми са стари и е възможно да не поникнат, но все пак очаквам от 28те сорта да имам поне 25 с поне по 4 растения от сорт):

  1. Брендиуайн Йелоу Платфут
  2. Бяло Биволско Сърце
  3. Зелен Алис
  4. Зелен Гигант
  5. Златен Медальон
  6. Литъл Лъки Харт
  7. Наслада F1
  8. Нягос
  9. Опал BG F1
  10. Пол Робсън
  11. Рейсе
  12. Розова магия
  13. Спеклид Рома
  14. Черен Ананас
  15. Черно Биволско Сърце
  16. Яша Югославски
  17. аморозо
  18. бели чери
  19. брендиуайн чери
  20. виолетов яспис (цзи би ю)
  21. жълто чери
  22. зелени чери
  23. зелено грозде
  24. лилаво чери
  25. оранжеви чери
  26. севастопол
  27. черна слива
  28. черни чери

 

За първа година ще пробвам и два хибридни сорта, за които прочетох, че са устойчиви на болести - искам да видя - доколко ще са по-устойчиви от директните. 

През май месец имам план директно в градината (без разсад) да засея някакви консервни домати - примерно Сан Марцано и Рома.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Опал БГ ми е много кисел. Как ли не го пробвах, чаках да презрее и т.н. Опитах до две години, като първата година редом с останалите си се тръшна от картофена мана, втората година беше само в оранжерията. Иначе ражда супер. Наслада е доста добре откъм вкус. Обаче при нея една година се появиха едни петнисти домати. Първите домати бяха идеални и към края на сезона се петносаха. Прочетох, че може да е недостиг на калий, така и не се оправиха. От пробваните хибриди най-държелив е Бенатар. На вкус става. Обаче тази година ми свършиха семената. Имах едно или две оригинални и няколко семена, събрани от мене. Ще видим как ще се представи в оранжерията. В градината хибриди не искам. Лошото при хибридите е твърдата ципа и повечето са прекалено сладки. Бе не е хубавият вкус на градински домат. Но пък много хора харесват точно хибридите. Вкусове различни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 8.03.2021 г. at 0:17, domatin написа:

Както винаги ще пробваме розови домати - досега колко сорта пробвахме и все не може да ги докараме на вкус като бабите по пазара. Купихме и едно пакетче Розова магия от магазина, да видим дали ще ни зарадва.

Това е много жалко и не мога да си обясня причината. При нас доматите са несравнимо по-добри от каквото и да съм купил от пазара, макар че признавам, бабичка на пазар с домати не съм виждал, по пазарите, които посещавам, са само големи сергии.

 

На 8.03.2021 г. at 0:17, domatin написа:

Въпрос номер 2: Чета си аз в интернет и срещам мнения да не се оряло, за да не се смущавало биологичното равновесие в екосистемата на почвата. В тая връзка да питам - всички ли орете там, където сеете домати? Има ли някой био, който не оре, а само копае с мотика?

Не знам за всички. И не знам за "където сеете домати". И не знам за био и мотика. НО!

В нашата градина не се оре, не се фрезова и не се копае и с мотика, а след посаждане изобщо не се пипа почвата, освен плевене и то на ръка.  Така че, да, става си :) И то супер.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване