Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

luchi92
преди 28 минути, Боби Димитров написа:

В нашата градина не се оре, не се фрезова и не се копае и с мотика, а след посаждане изобщо не се пипа почвата, освен плевене и то на ръка.  Така че, да, става си :) И то супер.

 .....и в нашата градина е същото като в твоята, а с мулчиране  се спасяваме от плевели и същевременно пазим влагата и торим с разлагането ѝ. Тази година ще ми е втора, така че опита ми не е много продължителен, но ще пробваме.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 17 часа, Антоанета написа:

Ако спазваш календара, гледам, че 24 и 25 са най-подходящи. Поглеждам го, само ако нещо на риск ще садя/сея.
Лунен календар за градинаря

Моите ги сях по някакви вечерни времена - тогава ми беше удобно, а утре вечер ще "ръсна" черита, че днес пресаждах и с резници си играйках цял ден. 

Този календар е по-различен от който гледах аз - по "моя" го даваха, че луната "издърпва" разсада нагоре при новолуние. Сега пак ще трябва да чета в интернет :) .

 

преди 20 часа, luchi92 написа:

  миналата година бях засадила м/у доматите само Тагетис и босилек. Имах  само картофена мана. Бях чела , че босилека дава аромат на доматите :) , не усетих такова нещо :)

За тагетис съм чувал, че е хубав, но не съм пробвал засега. Трябва да се образовам за какво помага.

 

преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Това е много жалко и не мога да си обясня причината. При нас доматите са несравнимо по-добри от каквото и да съм купил от пазара, макар че признавам, бабичка на пазар с домати не съм виждал, по пазарите, които посещавам, са само големи сергии.

 

Не знам за всички. И не знам за "където сеете домати". И не знам за био и мотика. НО!

В нашата градина не се оре, не се фрезова и не се копае и с мотика, а след посаждане изобщо не се пипа почвата, освен плевене и то на ръка.  Така че, да, става си :) И то супер.

 

Много се чудех и аз - не стават толкова "сладки" и "кисели", колкото са на пазара /купуваме само от домашни производители - личат си по това, че продават малки количества, като критерия е - розови домати  с форма като на тиква /изглеждат като "Розова магия"/, в краен случай - розови кълбовидни/. Някъде срещнах, че е възможно да е от излишък на вода, но едва ли е само от това - миналата година ги държах до последно "на сухо" преди поливане и пак не можах да ги докарам да са както на бабите. Не са лоши, но не мога да ги докарам същите, като тези от пазара, определено са по-хубави от всичко, което съм купувал от магазина. Може да е от сорта - сели сме досега през годините "Розова магия", "Рила Ф1", неизвестен сорт кръгли розови и още няколко червени сортове, но не може да ги докараме на сладост и киселост. Може и да е от почвата - не знам.

Площта е ограничена, но доста глинеста, така че плевене на ръка става само след дъжд, иначе се късат плевелите. Няма направени пътеки, така че откъдето се минава се "трамбова" здраво почвата.

 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 7.03.2021 г. at 23:17, domatin написа:

 Има ли някой био, който не оре, а само копае с мотика?

Ние и да кòпаме не щем! :D 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Днес и черитата от Боби сложих и приключих със сергията със семена. 19 сорта тотал. Да видим кое и как ще отгледаме.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На мен пък ми никнаха първите два корена Лабрадор, посяти на 13.02. Спокойно можеше да съм ги посял преди пет дена :) Но добре, че не поникнаха по-рано, защото цвеклото, салатите и праза бяха опоскани от мишка неколкократно. Малко ми спихна ентусиазмът. В топли дни не отоплявам, държи хладно и не тръгват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тая сутрин като тръгвах към 6,30 надникнах да си видя доматените разсади. Половината вече са се отрънчили / избили са над почвата. Топло, светло и 4 денонощия..и готово.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Благодарение на @alys и @Боби Димитров тази година мисля да направя опит за дебют.

Черита ще имаме в 2 саксии на балкона, но ще сложа и на село. Там обаче не съм сигурен ще успявам ли да ходя достатъчно регулярно за да ги запазя живи, но това е главната причина да пиша в темата. От хорска срама да гледам да не си изоставям доматите ;) Хайде, успех на всички!

IMG_20210318_231930.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако са в земята, ще оцелеят и плододават поне черитата. Ние тук имахме саморасли и си дадоха плод почти без грижа. А ако е мулчирано, ще стане и по-добре. Успех!

И моите доматчета вече почнаха да никват след 17-18 дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Учудващо домат ми Оптима изскочи много преди другите и заради температурата се издължи много. Какво ще ме посъветвате? Да го местя ли в по големи кофички?

 

PSX_20210319_203216.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Малко му е светлината когато е влажно и топло но без светлина се издъжават  затова при покълнването на първия се местата в хладна и светла стая или се пуска осветление за растения.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Сложи ги на светло и хладно и  не ги поливай много като израстната същинските листа ги пресади в кофички до семеделите листа .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 15 минути, Ангел Димитров написа:

Сложи ги на светло и хладно и  не ги поливай много като израстната същинските листа ги пресади в кофички до семеделите листа .

 

преди 18 минути, Ангел Димитров написа:

Малко му е светлината когато е влажно и топло но без светлина се издъжават  затова при покълнването на първия се местата в хладна и светла стая или се пуска осветление за растения.

Имам допълнителни лампи. Утре ще сложа още. Не съм ги поливал от както съм ги сял ..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Щом не поливаш и е светло значи остава само висока температура.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Това си мислех и аз и сега гледам да я поддържам около 16-18 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Доматите ми са нетърпеливи вече. Последната десетдневка на март е посветена на усилната  подготовка в оранжерията преди засаждането им.

Сяти се на 20 януари. Поникнаха на 26 и 27. Пикирах на 14-ти февруари. На 26-ти март ще навършат 60 дни, но въпреки доосветяването,  ми се струват малко по прераснали за възрастта си.

За засяването използвах субстрат на Флориан,  за пикирането торф на Класман с добавка от градинска почва. Поливах с жълт кристалон и веднъж с хлебна мая. Преди десетина дни разширих растенията в еднолитрови кесийки като ги допълних с  горска почва от близката акациева горичка. Страхотна мрежа от гъби видях докато разкопавах   горният почвен слой. Останах очарована!!!!

В първите дни на април ще засаждам в оранжерията.

Img_21032021_095157.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@ivanina кога са последните слани при вас? Ще имат ли отопление? При мен дори да имахме разсад, на първи април е абсурдно да ги слагаме в оранжерията. Дори на 15-ти април много страдат. Трябва двойна и тройна защита поне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Я кажете по какво се ориентирате, че трябва да се полива малкия разсад преди пикиране? В смисъл момента, когато растенията наистина се нуждаят от вода....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Гледай листенцата - ако клюмнат, значи са за поливане. Не, че аз ги гледам и точно затова ми се случва да ги полея без нужда, а те само това чакат и се юрват да прерастват. Но нищо, засега са в приемлив вид. Когато садя в градината обаче установявам, че съм ги държала на сухо. Доматена работа, ходи ги разбери. Сега само ги обикалям и все ми се ще да им сипя водичка, едвам се удържам. На едно му сипах, че имаше много утрепан вид. Ама то май си е такова доматчето. Някои сортове не се издължават много, други се изтеглят, явно и това има значение.

  • Харесвам 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Питам, защото гледам някои растения са с извити за момента листенца, но като им пипна почвата - не е сухаIMG_20210321_164520.thumb.jpg.0c4574de626f9e04cfe26209849ad2b3.jpg

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Това с листенцата го правят при претопляне, при недостиг на светлина. При студ не съм сигурна, май не съм забелязала.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване