Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Petar Kirov

В момента подържам 16-18 градуса уж да не прерастват. Ще им сложа по още една лампа да видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 1 час, Petar Kirov написа:

В момента подържам 16-18 градуса уж да не прерастват. Ще им сложа по още една лампа да видим.

Колеги я кажете какви лампи ползвате и от къде ги купувате...

ако има такава тема- моля за извинение и линк към същата.

Благодаря !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 часа, Славянски написа:

@ivanina кога са последните слани при вас? Ще имат ли отопление? При мен дори да имахме разсад, на първи април е абсурдно да ги слагаме в оранжерията. Дори на 15-ти април много страдат. Трябва двойна и тройна защита поне.

Последните слани при нас падат  до около  1май.

Оранжерията  ми  от 20кв. е неотопляема.

За разсада в оранжерия, загънат  допълнително под тунелчета с агрил, сланата   не е пагубна.  Виж  мразът  до -4 -5 градуса разболява растенията. Миналата година правих мартенско засаждане и от него си извлеякох голяма поука. Садих на три етапа доматите. Първите на 7 март.

Вторите на 14 март и третата партида на 28 март.

Около 10 март падна голям мраз до минус 5 градуса, първо засадените домати загънати под агрил и одеала не загинаха но се разболяха, не развиха  добра коренова система. Лошо плододаваха- домати с големината на чери.

Когато есента ги оскубах бях поразена от неразвитата коренова система останала с големина  на кофичката от кисело мляко в която бяха до засаждането.

Втората партида засадена след този студ бяха една идея по-добре, но те пък бяха изправени пред изпитанието от тридневна  снежна стихия  около  20 март , която даде своето  отрицателно отражение върху тях.

Последно засадените на 28 март, които не преживяха такива климатични  стресове станаха чудесни растения с добра коренова система и обилно плододаваха.

Определено за Северна България март не е подходящо време за садене  на домати в неотопляема оранжерия.

От миналогодишни практики саденето през април при мен дава добри резултати. Сметнато аритметически 60 дни след засаждането в оранжерията първите зрели плодове почвам да бера първата десетдневка на юни- 120 дни от поникването.

Твоята градина е в планината и климатичните условия съвсем различни. Ще се съобразяваш с тях. По-късно се случват нещата, но важното е че се случват.

Кураж и не се отказвай!

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

3 дни след поставянето в мокри салфетки, преместих семенцата във формите за разсад. Не всички бяха покълнали, най-вероятно трябваше да изчакам още ден-два, но ще се надявам да си покарат в почвата. Дебютният сезон продължава по план за сега :)

 

IMG_20210321_192137.jpg

IMG_20210321_185655.jpg

IMG_20210321_184602.jpg

IMG_20210321_192054.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 30 минути, rufo написа:

Колеги я кажете какви лампи ползвате и от къде ги купувате...

ако има такава тема- моля за извинение и линк към същата.

Благодаря !

Аз купих лед тръби на optonica 120 mm, 6000 k, 2100 лумена по 8.50 от магазин за лампи. След това купих шини за тях и тази вечер свързах шините 2х2 и утре ще видим ефекта :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 30 минути, Petar Kirov написа:

Аз купих лед тръби на optonica 120 mm, 6000 k, 2100 лумена по 8.50 от магазин за лампи. След това купих шини за тях и тази вечер свързах шините 2х2 и утре ще видим ефекта :)

Закачи пурите на височина 20 - 25 см над растенията и наблюдавай резултата. Ако за няколко дена растенията се издължат и останат  светло зелени си вземи специални пури за разсад ето от тук  http://www.elkab-bg.com/page.php?n=148374.         Ползвам такива от доста време и резултата е гарантиран.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 5 часа, ivanina написа:

Закачи пурите на височина 20 - 25 см над растенията и наблюдавай резултата. Ако за няколко дена растенията се издължат и останат  светло зелени си вземи специални пури за разсад ето от тук  http://www.elkab-bg.com/page.php?n=148374.         Ползвам такива от доста време и резултата е гарантиран.

Тези лампи кога светят - само през деня ли? Между кои часове?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, domatin написа:

Тези лампи кога светят - само през деня ли? Между кои часове?

 

Лампите светят през деня общо 12- 14 часа.

През февруари ги включвах от 7:00 - 20: 00 часа.

През март от 6:00 - 19:00 часа, като се водех по  реалното съмване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Също важно е каква площ с разсади с колко лампи (с каква дължина) се осветяват качествено. Хубаво е доматите да се осветяват 16 часа, примерно от 6 до 22 ч. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Айде снощи сред гостилъка комбинирахме лекция за домати и подбрахме набързо сортове и ги заложихме по метода на Ру, да го пробваме за сефте (много семена в 1 клетка на форма за разсад). Ползвахме форма с 24 гнезда, така че избрахме 24 сорта, което реално си е горе-долу колкото слагаме обикновено, та като бройка няма голяма промяна.

  • Баневски
  • Пожаревски
  • Баба Ани
  • Розова магия
  • Яша
  • Б.Б.С.
  • Ч.Б.С.
  • Пол Робсън
  • Ворлон
  • Зелен гигант
  • Златен медал
  • Зелена зебра
  • Аморозо
  • Тайгър Блъш
  • П.Ж.Ч.
  • Черно кафяво
  • Жълта круша
  • Черна слива
  • Зелено Грозде
  • Индиго
  • Черна шапка
  • Бял касис
  • Рапунцел Ф4
  • Ола Полка

Последния ще замени Вилма, които гледахме по принцип. Това са мини саксиени доматки, които отглеждаме и подаряваме на деца на приятели :)  Това е подла зарибявка за градинарство, която работи много ефективно дори в гарсониера ;)  Вилма бяха червени, а тези са жълти.

Отделно в леха в земята под найлон другия месец ще сложим консервните - Сан Марцано, Рио Гранде, Спекълд Роман, Рио Фуего, но те ще са за скубан разсад.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 3 минути, Боби Димитров написа:

Айде снощи сред гостилъка комбинирахме лекция за домати и подбрахме набързо сортове и ги заложихме по метода на Ру, да го пробваме за сефте (много семена в 1 клетка на форма за разсад).

По колко растения се засяват в кутийка ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Рапунцел Ф4 това хич не бих го гледала, ама вие си знаете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Виж този пост от Румбата малко по-напред в темата, там има и видео.

https://bezmotika.com/topic/898-епичната-доматена-тема-2021/?do=findComment&comment=21265

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 минута, alys написа:

Рапунцел Ф4 това хич не бих го гледала, ама вие си знаете.

Имам научен интерес към разпадането на хибридите :) А и през годините винаги пробваме да сложим нещо, което все някой не би го гледал ;) По-преди пробвахме томатито от Ева, после едно жълто такова, родните титани като Рила, Миляна, Идеал и тн, все неща, които отпадат. Но за да отпадне, трябва да се пробва! На този принцип продължаваме да гледаме Аурига и Матина, сортове, които не мисля, че някой доброволно би гледал, с тая родна мания за огромни са-вар-ше-ни домати ;)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Посях и аз тази година Матина след три годишно прекъсване. Да си припомня. Но още нищо не се е показало над земята. Дано не са остарели много семената. Бях ги купил от хоби семена.

До тук станаха 27 посяти сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

От няколко години сеенето на 4- 5 семена в една формичка се наложи и при мен. Намирам го за много удобно. Субстрата който  използвам  при посяване е мек като пух и съдържа някакви влакна, които не позволяват разпадането на почвата около корените на растението  и след  пикиране то  се прихваща  много бързо, без никакво завяхване.

Това,  за разпадането на хибридите и на мен ми   е много интересно. 

Експериментирам с Афен. Миналата година отгледах домати от за първи път събирани семена от сорта и резултата за мен не даде никаква разлика от оригинала. Поне аз не можах да открия такава.

Img_23032021_105325.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
На 21.03.2021 г. at 20:30, ivanina написа:

Закачи пурите на височина 20 - 25 см над растенията и наблюдавай резултата. Ако за няколко дена растенията се издължат и останат  светло зелени си вземи специални пури за разсад ето от тук  http://www.elkab-bg.com/page.php?n=148374.         Ползвам такива от доста време и резултата е гарантиран.

Не съм забелязал да се издължават, като изключим оптимата, но тя изникна твърде рано и държах по висока температура заради другите сортове, а и не бях сложил лампите все още...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Имам научен интерес към разпадането на хибридите :) А и през годините винаги пробваме да сложим нещо, което все някой не би го гледал ;) По-преди пробвахме томатито от Ева, после едно жълто такова, родните титани като Рила, Миляна, Идеал и тн, все неща, които отпадат. Но за да отпадне, трябва да се пробва! На този принцип продължаваме да гледаме Аурига и Матина, сортове, които не мисля, че някой доброволно би гледал, с тая родна мания за огромни са-вар-ше-ни домати ;)

На мен ми е интересно какъв е този научен интерес, понеже съм чел, че при разпадането на хибридите се губят селектираните качества и се получава по-неизгоден вариант. Това едва ли е целта, въпросът е какво се изследва, за да знаем дали да се пробваме да събираме семена от хибриди без да се притесняваме от слаба реколта и т.н.?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Имаше някакъв руснак, който събирал 30 г семена от хибриди - в youtube има доста клипове...Единият сорт беше Адонис. Иначе и мен ми е интересно за какво иде реч :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 26 минути, domatin написа:

за да знаем дали да се пробваме да събираме семена от хибриди без да се притесняваме от слаба реколта

Не се пробвай да събираш, ако се притесняваш от каквото и да е.

НО! Ако не се притесняваш, мисля е много интересно да се събира и да се пробва, особено ако човек е любопитен по природа.

Специално въпросния Рапунцел е бил Ф1, от него са събирани, гледани и отново няколко поколения. Да, разбира се, че се разпадат и разбира се, че поколението няма да носи кръстосаната селекция. Но точно това, че е в голяма степен непредсказуемо е интересното. Предполагам всички са наясно, че сортовете се получават точно чрез хибридизация?

Подходът "Аз съм си намерил 2 сорта и си гледам само тях" е изцяло безинтересен за мен, както и като изобщо едногодишния зарзават не ме трогва особено, та поне нещо да буди любопитство.

По тая причина и всяка година гледаме да заложим някой експеримент ;) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване