Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

jojkata2000

Пр

преди 10 часа, Georgi Bojilov написа:

Здравейте , така се случва че това е първият ми пост във форума и съм за първа година “доматопроизводител “ . Но и аз забелязах че вече доста цъфтят доматите, а не виждам завръз. И понеже съм новобранец , не ми е ясно доколко е нормално това. :grimace:

п.с. Имам обаче една вързала тиквичка :joy:

Според мен много зависи и от сорта.Едни се приспособяват към условията по-добре и връзват повече, другите не чак толкова.

20210609_185858.jpg

20210609_190252.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Не ме питай, че много мъй срам! Станаха огромни, но още са в кофички от кисело мляко. Днес гледам, че си изяли манджата и утре ще ги торя с пакетче тор за домати, нямам идея кога ще ги садя. Имат цъфнало, вързало не видях.

Но в оранжера на дядото още преди 15-на дни имаше завръз, а той отдавна не ги пръска с "Доматин".

@domatin Като ти е калпава почвата - оправи я! Не изчетох всичко, признавам си, но си има начини като вкарване на кравешки/овчи/кокоши тор, много дървесна пепел и компост от всичко зелено ненужно в градината.

Е демек Доматина да подхрани, пак дома си идем. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Домата е кораво растение, като е голям. Предвид купката информация която напира да излезе от главата ми за него и предвид целта човешка, а именно плод, то този начин на отглеждане/манипулиране си има бая тънкости (осъзнавам). Рови, чети, питай, пробвай най вече и напред

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 11 часа, Venetka написа:

Не се бой Боби. Не си сам. И аз не подхранвам домати.

 ние само мулчираме и аз се надявам мулча да е достатъчна тор .......аааа и накисвам трева във вода на слънце и с това торим .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 4 часа, jojkata2000 написа:

Пр

Според мен много зависи и от сорта.Едни се приспособяват към условията по-добре и връзват повече, другите не чак толкова.

20210609_185858.jpg

20210609_190252.jpg

 Това ми прилича да е в оранжерия

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, отопляваш ли, тазгодишна ли е снимката, кой е сортът и с какво ториш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 7 часа, luchi92 написа:

 Това ми прилича да е в оранжерия

Да това е в оранжерията, но и вънка този сорт пак са така само че са по-малки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, alys написа:

Жожка, отопляваш ли, тазгодишна ли е снимката, кой е сортът и с какво ториш?

Не мога да си позволя отопление :) Тока ми е 28ст на киловат и ще излезнат златни с диамантена инкрустация.Сорта Леля Буба т.е. незнаен.Садя го за втора година, но и миналата година беше така.Торил съм веднъж 10 дена след като ги боднах в оранжерията с пилешка тор и веднъж съм ги пръскал с йод.Снимката е от вчера.Ето я джунглата, но само тия на вторият ред са родили - сорт Леля Буба

20210610_083853.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Имам още въпроси :) - сравнен с Розов блян или Яша, вкусен ли е и ще събереш ли 5 семки повече? И 2 ще ми стигнат. :mrgreen:

Има ли вероятност да е от хибрид?

 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 15 минути, alys написа:

Имам още въпроси :) - сравнен с Розов блян или Яша, вкусен ли е и ще събереш ли 5 семки повече? И 2 ще ми стигнат. :mrgreen:

Има ли вероятност да е от хибрид?

 

Повече прилича на Яша.За мен е вкусен!Семки имам и в момента от миналата година.Ако искаш да го пробваш още тази година мога да ти събера няколко колтука

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
Just now, jojkata2000 написа:

Повече прилича на Яша.За мен е вкусен!Семки имам и в момента от миналата година.Ако искаш да го пробваш още тази година мога да ти събера няколко колтука

Не знам дали е хибрид.Леля ми ми каза, че си купува от този човек домати за ядене вече 10г и миналата година си беше посадила на балкона няколко стръка и ми даде да ги пробвам.Та поне от 10г доматите са едни и същи на този човек, но дали събира семе или си купува хибридни семена и просто си сади един и същ сорт нямам представа

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, благодаря, ще искам семена за догодина, живи и здрави. Много изкушаващо предложение за колтуците, но съм на принципа да не взимам разсад, за да не се съмнявам в случай на заболяване, а да търся причините на местна почва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз пък си купих 3кг от пазара от една сергия която съм си заплюл, май е на производители от турските села. Не е розово, най-евтиното в целия пазар, но домат - с миризма и без дървесина в средата. Снощи вместо манджа ядох домати и сирене. Ще събера семе за ранен сорт, дано не е хибрид.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

С тия дъждове засега почти всеки ден може и да имаме проблеми с доматите. Почнат ли да правят плодове и тръгне ли маната...

Някой пръска ли с нещо вече?

В оранжерията са добре, но навън има доста влага. Разбира се, имам и късен разсад за бекъп евентуално. Миналата година слагах и през първата седмица на юли и брах есента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Славянски, аз може и да не съм особено редовен тук, ама не съм виждал снимки от твоето царство. Къде ги садиш тез домати, как ги гледаш..мулчираш ли ги..?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имаше снимки от предната година. В повдигнати хугеллехи са повечето. Има и някои в земята. Но нищо не е довършено, мулч имаше, но малко се смеси с почвата (дървесни парченца от дробилката, по-едри). Та не е много за снимки, нито за хвалби. Имам една туфа коприва метър висока до едните домати и съм й хвърлил око.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 41 минути, Славянски написа:

Имаше снимки от предната година. В повдигнати хугеллехи са повечето. Има и някои в земята. Но нищо не е довършено, мулч имаше, но малко се смеси с почвата (дървесни парченца от дробилката, по-едри). Та не е много за снимки, нито за хвалби. Имам една туфа коприва метър висока до едните домати и съм й хвърлил око.

Идеален си бре!  Хвърли хубаво мулч и на тези на земята - по една вада отстрани (пълна с чипс). И доброволци ти желая. Успех!

А копривата, съчетана с лапад на супа (към яхния) ми е почти юфка, което обожавам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Да попитам някой пръска ли с дървесна пепел срещу мана и дали става с пепелта от парното от пелетите 100% чам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
На 9.06.2021 г. at 14:20, domatin написа:
На 9.06.2021 г. at 9:18, Димо написа:

При такова "затлъстяване" на доматите препоръчват  калийно наторяване. Друг вариант е "засушаване" на растението.

Имаш ли линк към това калийно наторяване, че не се сещам отделно калий като тор да съм срещал. Най-лесно ще ми е намаля поливането, покрай тези дъждове не съм поливал скоро, мога да продължа да мързелувам :) .

Аз използвам дървесна пепел. Съседи, които се отопляват с дърва ми събират през зимата няколко чувала. Хубавото на този вариант е, че в дървесната пепел има и много микроелементи.
По-лесния вариант е с минерални торове. Калиев сулфат. (не се препоръчва калиев хлорид)

В системата на моите знания най-високо в класацията е калиевия хумат. Но той си е скъпичък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бе, внимавайте с тази пепел, че прави почвата алкална, а това на доматите не се нрави. Една година ги съсипах с пепел и спряха растежа рано-рано. Но аз не съм пръскал, а почвата "подхранвах".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване