Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

domatin

Окопаване около доматите дали ще помогне за по-бързо обезводняване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Това риторичен въпрос ли е? Разрохкването на горния слой не съм забелязал да пречи на нещо (всъщност е много препоръчително, но тук ме е страх да давам категорични мнения :) ), а за дълбочината на "горен слой" има разлика между саксия, домат и дърво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Това риторичен въпрос ли е? Разрохкването на горния слой не съм забелязал да пречи на нещо (всъщност е много препоръчително, но тук ме е страх да давам категорични мнения :) ), а за дълбочината на "горен слой" има разлика между саксия, домат и дърво.

При сухо време предполагам ще подпомогне съхненето. При дъжд обаче се опасявам, че ще "отвори" почвата за още по-голямо наводнение, защото водата ще прониква по-лесно надолу в почвата. Затова се чудя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Я копай там, докато не са те набили доматите! :)

Обилният дъжд твърде бързо запълва порите, също и обилното поливане. Затова казвам: покрив и капково. PS Не само за това!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 14 минути, Лозето ме наби! написа:

Я копай там, докато не са те набили доматите! :)

Обилният дъжд твърде бързо запълва порите, също и обилното поливане. Затова казвам: покрив и капково. PS Не само за това!

Нашите домати са питомни и не се бият. Лошото е, че не държат на наводняване, а любител-градинарят не разбира достатъчно какво прави и над 10 домата са в критично състояние, все още се надявам да покажат признаци на живучество, но ако не тръгнат да се оправят, ще се наложи да бъдат изкоренени. Ще се опитам да копая довечера, ако не вали.

 

Догодина домати ако садя само в повдигнати лехи, не знам още откъде ще взема пръст. Иначе след няколко месеца грижи един по-силен дъжд ни връща обратно в изходно положение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

По принцип казват че не трябва да се разрохва и да се оставят тревите за да държат влагата и да поемат маната изпаряваща се от земята но от време оно дядо ми ми казваше след всеки дъжд трябвало да се прекопава и да се махат плевелите . Всеки си има различен метод на отглеждане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@domatin А аз, попил опита на баба си (донякъде), да не мислиш, че не съм любител?! Климатът вече става по-различен през 10-15 години, замърсяванията са друга тема. Затова препоръчвам опазване от климата, засега само по отношение на водата и според мен най-оптималното е покрив отгоре и капково отдолу. Ако искаш ранна реколта - с парници не съм се занимавал до сега, а през лятото са излишни.

@Ангел Димитров Ако видиш поне моите плевели веднага ще разбереш колко е тъпо да не ги оплевиш... Всъщност няма полезни плевели близо до корена! Има някакви сукулентни тревички с много плитки корени и черпещи влага от въздуха, но те не са диви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 13 минути, Ангел Димитров написа:

По принцип казват че не трябва да се разрохва и да се оставят тревите за да държат влагата и да поемат маната изпаряваща се от земята но от време оно дядо ми ми казваше след всеки дъжд трябвало да се прекопава и да се махат плевелите . Всеки си има различен метод на отглеждане.

Моето предположение е, че прекомерната влага съсипа доса растения, както се казва за една нощ. Затова искам да я намаля в момента, а като се стигне до поливане, мога да полея от чешмата. Проблемът е, че не знам дали ще се оправят пострадалите, вече трети ден са оклюмали доста силно.

 

преди 9 минути, Лозето ме наби! написа:

@domatin А аз, попил опита на баба си (донякъде), да не мислиш, че не съм любител?! Климатът вече става по-различен през 10-15 години, замърсяванията са друга тема. Затова препоръчвам опазване от климата, засега само по отношение на водата и според мен най-оптималното е покрив отгоре и капково отдолу. Ако искаш ранна реколта - с парници не съм се занимавал до сега, а през лятото са излишни.

Мислено е и за покрив, но там пък идва проблемът с големите жеги, когато вътре става много топло. Трябва да се направи хубав парник с разглобяеми или отварящи се странични панели. Засега като най-реализируем вариант съм се спрял на повдигнати лехи, за да може водата да се отича надолу и корените да не се наводняват много. Ако лехите не се случат, има един малък парник, ще сеем само в него и дотам.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Незнам миналата година бях с капково и нещо не останах доволен хем всяка вечер се включваше от 1 ч до 6 сутринта от дядо ми съм свикнал да ги налея хубаво във вадата да ги удавя и после една седмица да не ги пипам и тая година се върнах на този вариант.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А бе аз казах "покрив" за през лятото, а "парник" за през зимата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 8 минути, Ангел Димитров написа:

Незнам миналата година бях с капково и нещо не останах доволен хем всяка вечер се включваше от 1 ч до 6 сутринта от дядо ми съм свикнал да ги налея хубаво във вадата да ги удавя и после една седмица да не ги пипам и тая година се върнах на този вариант.

Зависи каква е почвата. Ако е хубава и поема вода не може да сбъркаш с преполиване. Обаче при нас е глинста и задържа доста вода и след обилни валежи според мен корените се давят и изгниват.

 

преди 6 минути, Лозето ме наби! написа:

А бе аз казах "покрив" за през лятото, а "парник" за през зимата!

Моята идея е парник, който лятото се отваря отстрани и действа като покрив. Конструкцията е същата, разликата е в стените, които се добавят.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Ангел Димитров Нещо си объркал, най-вероятно недополиване. Наливането във вадата е много по-калпав и древен метод, тогава са нямали капково.

Аз пълня бидони, да речем сутринта, и вечер отварям кранчетата. На следващата сутрин виждам къде не иска повече и къде пак - има отделни кранчета за различите култури.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Наблюдения.

На гаража тая година имам един единствен домат, чери круша, мулчиран. Негостоприемен хабитат, зверска жега, растения в контейнери, всекидневно поливане тези дни. Под контейнерите няма земя, това е покрива на гаража - бетон и асфалттова заливка.Домата е голям, с 10ина колтука и цъфти на няколко места. Първа китка е вързала. 

Нощенката и миниращия молец нападнаха вече. 

На другата локация, Дъбрава, южен склон, също зверски пек, мулчирани лехи, доматите са в земята. Над 100 растения. Молец към момента няма. Нощенката се появи, но засега е по лободата и кучето грозде, явно ги предпочита (затова и ги оставям около доматите). Хванах на две места яйца на миризливка - прилежно отстранени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

На 12 юни посадих вкоренените колтуци, 13 дни по-късно имат завръз. 

IMG_20210625_221408.thumb.jpg.328bf033837ea8c7e6d0eceb731a45aa.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 1 час, Миленка® написа:

На 12 юни посадих вкоренените колтуци, 13 дни по-късно имат завръз. 

IMG_20210625_221408.thumb.jpg.328bf033837ea8c7e6d0eceb731a45aa.jpg

Я разкажи, кога ги откъсна тези колтуци, в какво ти пуснаха корени, за колко време........изобщо всичко, моля!!!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@luchi92, изобщо всичко съм написала, моля, няколко страници напреЖ. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Миленка®Тоя колтук ще да е бил с тръгнал вече цветонос. Което обаче не променя факта за твоя своеобразен рекорд. Харесало му е много преместването и мястото. Да плододава усърдно до късни слани ти пожелавам. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моят подвъпрос е майчинското растение, от което е колтука, в момента колко голям завръз има и на коя китка е цъфнало и вързало?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Venetka, така е, цъфна по време на вкореняването.

@Боби Димитров, не знам коя е майката на този колтук, защото вкорених от различни растения и ме домързя да слагам етикети на колтуците, но пък всички заподозрени за майки вече имат по две китки плод, като плодовете на първите китки вече са започнали да се избистрят, та се надам до 7-10 дни да откъсна първи плод.

Пръскането с двата вида триходерма се е отразило много добре на растенията. 

@alys, през какъв период може да се пръска с триходерма - седмица или две? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И през ден можеш да пръскаш. Аз още не съм пръскала, само поливах. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване