Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ina

За втора поредна година нещо се случва с доматите ми и когато узреят станат на грозни жълти и четвени петна . Сменихме 4 сорта и резултатът е един и същ. Сортът на снимката е Трапезица. Затова се мисля че проблемът е в почвата. Някой да се е сблъсквал с нещо подобно ? 

4E9539C8-D63B-49CC-A22D-51C12BFEABE7.jpeg

E74CDD47-C667-494B-8CE2-24E5D73F86D7.jpeg

E005A30C-453E-4605-832F-4D716F51F1AB.jpeg

56908D1B-9D14-4D5D-ABF1-D92F6C830B36.jpeg

A78E7570-6E19-4CE9-B8CD-86241318F2C8.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 13 минути, Ina написа:

За втора поредна година нещо се случва с доматите ми и когато узреят станат на грозни жълти и четвени петна .

Как са на вкус доматите? Възможно ли е да са насмукани от миризливки? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Или миризливки, или вирус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Нямаме миризливки, листата имат кафени петна и пръскахме със син камък. Имат въшки тук там. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

И на вид и на вкус не стават. Направих ги на пюре.

Ако е вирус някакви идеи как се казва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Листата засегнати ли са? Как е върхът? Ако е вирус, трябва да водиш борба с трипсите с инсектициди. Слагат се сини лепливи листове, за да се види дали има трипси. Жълтите лепки са за въшки. Минаваш от време на време и проверяваш с лупа какви гадинки са се залепили. Следиш и вида на цялото растение. Дали по листата има точки като набодено. При съмнение за трипси или акари, търсиш съответно биологичен препарат, който да унищожи насекомите, които разнасят вирусите. Бях писала предположения за твоя случай, но го махнах, защото си дадох сметка, че можеш да се заблудиш. Имала съм петна по доматите, но растението с листата бяха ок. Не повторих същите семена и не съм имала втори такъв случай. За да не си докараш вирус със семената, трябва да ги обеззаразиш. Ако семената са събрани от твои здрави растения, няма смисъл от обеззаразяване.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Най вероятно са трипси. Видях ги, но не обърнах достатъчно внимание. Напръскахме само веднъж , но явно не е било достатъчно. Сега започвам да се образовам за тях . Какъв препарат бихте препоръчали? Дали трябва да третирам после и почвата и с какво ,  за да не се получи същото и догодина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Може ли малко  информация за репливите листове? Какво е различното между тях? Ще трябва да видя дали и в Щатите ги продават или да ги поръчам от някъде .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Различните насекоми се привличат от различен цвят

https://amiti.org/product/sini-ulovki - за трипси

Има и жълти, които са за въшки и белокрилки. Виж още, като напишеш лепливи уловки или капани. Има описание как се ползват. За препарат... не съм ползвала досега, но в главата ми са останали две наименования - Валмек и Лимоцид. Като намериш тези препарати, ако никой от тях не е против трипси, разгледай за други препарати. Амитица имат всякакви препарати. Също така консултират по телефона. Аз разчитам разните насекоми да се залепят на листовете и да нямаме повече контакти. :) Това - в оранжерията.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 14 часа, Ina написа:

Може ли малко  информация за лепливите листове? Какво е различното между тях? Ще трябва да видя дали и в Щатите ги продават или да ги поръчам от някъде .

Може да си направите.....

P-20160321-171553.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Имам няколко стари за мишки, не стават вече за предназначението си, жълти са - ще ги пробвам.

Снощи с лампа на челото ходих за някой домат и белокрилките щяха да ми извадят очите. Това ме подсети за лампите с решетка под високо напрежение - в парник би трябвало да са доста ефикасни. Последно си взех от Лидъла със светодиоди, по-икономични са.

А умножителят за високо напрежение се прави лесно от всеки с минимални познания, по-трудно е да се спретне решетката. С малко играчка може да се направи за всякаква лампа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не можах да намеря описанието ва Боби за Оаксаканско бижу. Беше интересно. Сега, по това време, в оранжерията, консистенцията ва този домат е като на презряла праскова. Също е и толкова сладък. Ципата е сериозна, но се бели. Направих печени чушки в доматен сос и добавих от ОБ. Мии... все едно захар съм слагала. Май само като десертен домат ще го ям или в салата, където е по-приемливо. :) Опитах се да уловя оранжевия му цвят, почти се получи. Нарочно обелих доматчето.

 

IMG_20210921_105906.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Манджа с грозде? :)

А бе хората и пържени банани ядат, и прилепи, но аз предпочитам завещаната от баба ми кухня, с някои средиземноморски изключения.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ето го описанието бре, от август 2020 :)

Цитат

Оаксанско бижу. Не бих казал, че е ранен - то и не го дават за такъв де, не знам защо . Почна да зрее поне 1 седмица след Женечка, преди няколко дни откъснах първия, вчера още 4-5. Като домат е ужасен. Дебела ципа, не се бели хич, под ципата е тънко месо, вътре е само чорба. На вкус, леко сладък, леко блудкав, леко тревист вкус. Интересен цвят, жълто-оранжев, но не бих го гледал пак.

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Продължава надпреварата с болестите, чрез премахване на заболелите листа.  Ако имам късмет, може да бера домати до първата слана (която се надявам да е поне след месец и половина... ;))

20210921_151647.jpg

20210921_151709.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В оранжерията имам много болни листа и се чудя кое е по-добре - да ги махна или не. Те така или иначе растенията са си изкарали по някой жив колтук и си връзват на него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 7 часа, Ру® написа:

Продължава надпреварата с болестите, чрез премахване на заболелите листа.  Ако имам късмет, може да бера домати до първата слана (която се надявам да е поне след месец и половина... ;))

20210921_151647.jpg

20210921_151709.jpg

Оставили се зеленина около доматите - помага ли срещу картофената мана да не се качва по доматите от почвата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
На 22.09.2021 г. at 2:13, domatin написа:

Оставили се зеленина около доматите - помага ли срещу картофената мана да не се качва по доматите от почвата?

В сезона със сигурност. Това си е зелен мулч. Сега..по скоро, по моему, идеята е да узрее максимум от вързалото и да е жив корена дотогава. Тя сланата наднича зад ъгъла принципно. Мулча няма особено значение вече. Обезлистяване и рязане на върховете помага за по бързо узряване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 2 часа, Йоско написа:

В сезона със сигурност. Това си е зелен мулч. Сега..по скоро, по моему, идеята е да узрее максимум от вързалото и да е жив корена дотогава. Тя сланата наднича зад ъгъла принципно. Мулча няма особено значение вече. Обезлистяване и рязане на върховете помага за по бързо узряване.

При нас късно оставих ревата да расте, но забелязвам, че където е оставена тревата, е по-влажно, а където е "гола" земята, е по-сухо. Има поне 10 различни вида растения самозасели се, като ги обобщавам с общо име трева. Сега понеже почти не са останали домати се чудя дали да копая, за да засея синап за ротация на културите или направо да го хвърля в тревата и да полея и което семе се хване. Тревата дали се брои за ротация на културите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване