Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Боби Димитров

И двата тия не са ранни на фона на Лабрадор и отделно, и двата са хибриди. Демек сравняваме изцяло различни неща.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Лабрадорите, освен че са супер ранни, са и симпатични - компактни, могат да се гледат в саксии....

Т.е. всеки може да си ги отгледа дори на балкона и ако трябва да ги внася вътре отвреме навреме, когато са минусови температурите. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 7 часа, Димо 33 написа:

Алис, някоя семка лабрадор ако ми запазиш, ще го пробвам догодина в оранжерия. Евентуално. :)

И аз имам :) от на Алис :) и пикирани в повече има за този сезон.. 3-4 мога да ти дам за проба.. вкусът не е нещо особено и е доста воднист, но пък за от семка в началото март до първи зрели от средата на юни е просто уникален шампион :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Бива, за проба. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 55 минути, Ру® написа:

Лабрадорите, освен че са супер ранни, са и симпатични - компактни, могат да се гледат в саксии....

Т.е. всеки може да си ги отгледа дори на балкона и ако трябва да ги внася вътре отвреме навреме, когато са минусови температурите. 

Щом стават за балкона, ще попрося наесен :) Добре де, по зле ли е вкуса от другите магазинни домати през зимата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 2 часа, Боби Димитров написа:
  1. Лани издържа на -2 на 7 май без никаква защита. Опадаха му повечето листа, но брахме домати. Хем беше под 15 см голям към момента.
  2. Не е.
  3. Не е.

Розова бангия е еталон по пазарите за "розов домат селски". Хубав е, ядем го, но определено ако трябваше да избера само 5 сорта, вместо 20, не бих избрал него.

-2   - Домат-герой :)

Не ми харесва, че не е индетерминантен, но ме интересува колко китки прави и колко висок става, за да мога да направя преценка.

Розовите домати, доколкото знам, са отглеждани на много места, понеже явно са устройвали хората и затова има на места запазени такива сортове. Предполагам Магията е един от тях.

преди 2 часа, Славянски написа:

Че малък ли е изборът на домати в Кауфланд?! Има по няколко (гумени) сорта за всеки вкус! Последно бях пробвал едни черита, май през юли... Няколко цвята. Ами безвкусни.

Иначе, @Лозето ме наби!, никой не е длъжен да гледа по много сортове или да му бъдат от Лабрадор или Алтай. Ако има запазени местни сортови с превъзходни качества. И то тук-там има, но специално за оранжеви, черни и зелени сортове не съм видял у нас традиционно разнообразие. Тъй че човек - като има тази възможност в тоя интернет свят на лесни покупко-продажби и развит транспорт - може да пробва. Рано или късно ще се спре на по-доброто.

Но и традиционно шопът е минималист и едно си знае. Добре установени методи на работа с едни и същи сортове (или сорт) всяка година... Вярно, всяко нещо може да прерасне в глезотия. Но и каква толкова е разликата като труд между садене на два и двайсет сорта? Основно в етикиране и отбиране на семето.

А култури, които виреят успешно в нашия климат, са плодовити, вкусни, полезни - защо да ги бойкотираме?

Между другото, ако бях успял да запазя повече от десет сорта дини от баба ми, едва ли щях да търся повече... Но така стана,че запазих един и пак семето ми е старо и може и да съм го изгубил... Та подобно е и с доматите.

По мои сведения, които не съм имал възможност да проверя, има случаи на домати, покълнали след 20 години. Не е дини, но преполагам принципът е много близък. Едва ли е 100% кълняемост, но аз лично бих пробвал да засея семена още днес, защото шансовете не растат с времето. В най-лошия случай ще загубиш половин час от времето си.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Между другото има едно друго доматче "Вилма", което е пък съвсем компактно и става и за балкона и за прозореца... Ние гледахме един такъв корен няколко години в офиса и си раждаше, докато не го изядоха акарите.  Ето това: 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 минута, Ру® написа:

Между другото има едно друго доматче "Вилма", което е пък съвсем компактно и става и за балкона и за прозореца... Ние гледахме един такъв корен няколко години в офиса и си раждаше, докато не го изядоха акарите.  Ето това: 

 

Това тип чери ли е? Колко едри стават доматите и как е на вкус?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 минути, Petar Kirov написа:

Това тип чери ли е? Колко едри стават доматите?

чери е

като черешки стават. 

растението е миниатюрно - джудженце - можеш да си го държиш на перваза...

http://tatianastomatobase.com/wiki/Vilma

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 9 часа, Ру® написа:

чери е

като черешки стават. 

растението е миниатюрно - джудженце - можеш да си го държиш на перваза...

http://tatianastomatobase.com/wiki/Vilma

Харесвам черитата, но по едрите. Тези малките някак са ми само за украса на ястието...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 11 часа, Боби Димитров написа:

И двата тия не са ранни на фона на Лабрадор и отделно, и двата са хибриди. Демек сравняваме изцяло различни неща.

Ами аз винаги до сега съм сял само семена от магазина и почти всичките хибриди. В моя край всеки купува от магазина, а и нямам живи баба и дядо, които са главния източник на директни стари сортове от едно време. За мен това със събирането на семена е нещо ново и за това ми събуди интереса. Ще гледам на есен да си набавя директни сортове и другата година да сея предимно такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Кой е твоя край? Тая година изтърва, но догодина за срещата на форума си пусни една заявка и ще ти подготвим подаръчен комплект ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Кой е твоя край? Тая година изтърва, но догодина за срещата на форума си пусни една заявка и ще ти подготвим подаръчен комплект ;)

Аз съм от Силистра. Питам ли някой за събирани семена, всеки ме гледа леко подозрително :) А как да я пусна тази заявка? :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

IMG_20210420_121447.thumb.jpg.f4ad5eca536e0a6c4ba0c53c5b138b54.jpg

Домати + тагетис + невен 

 

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 5 минути, Ch Petrov написа:

IMG_20210420_121447.thumb.jpg.f4ad5eca536e0a6c4ba0c53c5b138b54.jpg

Домати + тагетис + невен 

 

От какво пазат Невена и тагетисите? Аз садя между доматите босилек ама не виждам ефект да пазат от мана или охлюви

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 16 часа, alys написа:

Ето снимка от 11 март, тоест три месеца след засяване, но това е вкъщи. Навън щеше да се забави с месец и половина.

IMG_20210311_201749.jpg

Колко китки прави?

Колко висок става?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

Предполагам, че невенът и тагетисът въздействат отблъскващо на някои насекоми с аромата си. Босилекът също. Чесънът също. Лавандулата също. Латинката също. Белият равнец също има силен аромат. 

За предпазване от охлюви - или таралеж, или пуйки/ мисирки, но как ли ще ги приучиш да стоят на пост около лехите и да не похапват от узрелите зеленчуци..

Предпазване от мана - или навес/открита оранжерия, или тежка химия.. изборът е твой. 

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Само да отговоря на Доматин и приключвам с темата Лабрадор - това е растение джудже, доматите са малки - от 15 г до 150 г, като обикновено са между 40 и 70. Не броя китки, височината е около и до 50 см, ако не е прерасло растението. Това е ранен домат за цвят на салатката. Това не е домат за лютеница :tounge_wink:.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 минута, alys написа:

Само да отговоря на Доматин и приключвам с темата Лабрадор - това е растение джудже, доматите са малки - от 15 г до 150 г, като обикновено са между 40 и 70. Не броя китки, височината е около и до 50 см, ако не е прерасло растението. Това е ранен домат за цвят на салатката. Това не е домат за лютеница :tounge_wink:.

Алис ти каза че са ти останали семки от лабрадора може ли да си купя няколко за да го прихвана че търсих в нета не намерих само в хоби семена но са изчерпани ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може, но скоро нямам път до поща и куриери. Само да уточня :mrgreen: - семена за кученцето се оставят, а не остават. :glasses:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване