Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ангел Димитров

Пробвах с ранен Рила и Калина Ф1 но не стават още не са и цъфнали а съм сял 10.12.2020 г и ги насадих в парника 15.02.2021 с тройна защита и палене на духалка в студените нощи и нищо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 14 минути, alys написа:

Само да отговоря на Доматин и приключвам с темата Лабрадор - това е растение джудже, доматите са малки - от 15 г до 150 г, като обикновено са между 40 и 70. Не броя китки, височината е около и до 50 см, ако не е прерасло растението. Това е ранен домат за цвят на салатката. Това не е домат за лютеница :tounge_wink:.

Може ли и аз да се запиша за няколко семенца от този Лабрадор, когато и колкото има- да пробвам и аз ...Благодаря !

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не разбирам защо ви е Лабрадор в момента, при положение, че ако получите семената другата седмица, най-вероятно няма да берете от него преди останалите ви домати, за които вече имате разсад? Според мен силата му е точно за ранно почване, дали в парник или в градината, с идеята да изпревари останалите с няколко седмици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 минута, Боби Димитров написа:

Не разбирам защо ви е Лабрадор в момента, при положение, че ако получите семената другата седмица, най-вероятно няма да берете от него преди останалите ви домати, за които вече имате разсад? Според мен силата му е точно за ранно почване, дали в парник или в градината, с идеята да изпревари останалите с няколко седмици.

За хващане на семето за догодина

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 1 минута, Боби Димитров написа:

Не разбирам защо ви е Лабрадор в момента, при положение, че ако получите семената другата седмица, най-вероятно няма да берете от него преди останалите ви домати, за които вече имате разсад? Според мен силата му е точно за ранно почване, дали в парник или в градината, с идеята да изпревари останалите с няколко седмици.

Това е ясно, но ще имам занапред, живот и здраве за догодина...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Брееей, какъв синхрон, близнаци, а? :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Безработни

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Пробвах с ранен Рила и Калина Ф1 но не стават още не са и цъфнали а съм сял 10.12.2020 г и ги насадих в парника 15.02.2021 с тройна защита и палене на духалка в студените нощи и нищо

Не сме сели толкова рано по обясними причини, но нещо не е в ред при около 120-дневни растения. Каква е температурата? Каква е почвата? Има ли добро осветление? Може и да покажеш как изглеждат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Как съм ги насадил февруари така са си само малко премръзнали

16189220358334341483783840711066.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

А ето разсада за навън домати и пипер сят 10.03.2021

16189222348258080865988216508425.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 42 минути, Ангел Димитров написа:

Как съм ги насадил февруари така са си само малко премръзнали

Оптимист! Какви максимални и минимални температури поддържаш? То февруари имаше -15?! Значи два месеца тъпчем на едно място...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
На 6.03.2021 г. at 22:08, alys написа:

 Моят разсад трябва да е готов между 1 и 5 юни, така че ще сея в края на март или началото на април за градината. Гергьовден е рано за нас. В оранжерията ще садя, когато позволи времето, тоест да няма отрицателни температури в прогнозата за идващите десетина дни. За там съм засяла Лабрадор, Оаксаканско бижу (много здраво и добре плододаващо растение), Женечка (същото както ОБ, с тази разлика, че е ниско растение) , Бенатар F1 (от всички пробвани хибриди ми се видя най-устойчив на болести и приемлив като вкус), Брутус (никак не е лош на вкус, май спира да връзва по време на жегите, ще го тествам трета година), Хъни Муун F1, който искам да присадя на ОБ, Пинк Рок F1 (за хибрид беше приемлив, може да събера семена, имам 1 растение), Аметистово бижу (от любопитство), подобния на Зелена зебра (последен поникна, но беше сравнително ранен и интересен като вкус). За градината са доста повече сортовете. Тези, които помня и ще сея - Влахова, Радуилски, Шопски, Бай Хасан, Червено сърце от Чакал, Черно малко също от Чакал, Червено сърце от Лесново, Розов едър (Варна?), Розова магия, Розов блян, Момини сълзи, Момини сълзи на Краси (нищо общо с другия сорт), Калманс Пинк, може би Яша и Змей, вероятно ще пропусна някои черни, жълти, оранжеви и зелени сортове, имам няколко нови сорта от миналата година, от които не събрах семена, така че може да сея и тях. Всички, които изброих, са вкусни или приемливо вкусни и раждат сравнително добре.

Извинявай имаш ли някъде нещо като рецензия на тези сортове във форума, че в нета е мъгла :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)
преди 5 часа, Ангел Димитров написа:

Пробвах с ранен Рила и Калина Ф1 но не стават още не са и цъфнали а съм сял 10.12.2020 г и ги насадих в парника 15.02.2021 с тройна защита и палене на духалка в студените нощи и нищо

С духалката (ел.печка с вентилатор ?) би могло да се повиши температурата на въздуха в парника. Колкото е по-мощна ел.печката и колкото по-дълго работи - толкова повече топъл въздух ще влиза в топлообмен със студения въздух в парника.

Каква максимална температура на въздуха в парника ще бъде постигната - зависи и от обема на въздуха в парника, от площта и температурата на стените + покрива + покритата почва (топлообмен!). Има топлообмен и с металната конструкция на парника.

Каква е температурата на почвата в парника с духалка и без духалка ? 

Някои решават проблема с отоплението на парник с подово (електро) отопление - повишава се до определени предварително зададени максимални стойности  температурата както на почвата, така и на въздуха, стига да има достатъчна мощност.

Би трябвало да има достатъчно термодатчици (разположени на определени критични места), които да включват отоплението - когато температурата на почвата и температурата на въздуха спаднат под предварително зададени гранични  стойности или го изключват - когато бъдат достигнати максималните стойности на температурите на почвата и въздуха в парника.

  

Редактирано от Ch Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

И кило домати ще ми излезе 10 лева. Пускай я на едно и от един през ноща до 6 ч колко да не измръзнат. На ток не е рентабилно на дърва или газ по може но парника трябва да е с поликарбонат по хубаво изолиран и пак не съм сигурен дали ще се получи защото в софииско е малко слънцегреенето трябва да се компенсира с осветление и става безсмислено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 2 часа, Petar Kirov написа:

Извинявай имаш ли някъде нещо като рецензия на тези сортове във форума, че в нета е мъгла :)

Може за някои сортове да съм писала, за други не. Обаче за някои си промених мнението, след като им дадох втори шанс, тоест харесаха ми. Щом ги сея, значи съм ги одобрила, съобразно моя вкус и климатични особености. Харесвам домати, които са с изразен доматен вкус, не са кисели, не са прекалено сладки. Ципести домати сред едроплодните нямам, а и не съм сигурна дали изобщо има. Повечето са месести, но и не са приседливи, както е Хоумстед. Раждат добре повечето. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 5 часа, Ангел Димитров написа:

Как съм ги насадил февруари така са си само малко премръзнали

16189220358334341483783840711066.jpg

Не знам каква е била температурата и осветлението. За почвата мога да предположа много рисковано, че е добра по снимките. Един или повече от тези фактори според мен не е бил добре. Щом са оцелели досега предполагам още малко им трябва да издрапат и после да дръпнат като се оправи времето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Те нощните температури ако са били около пет градуса, и почвата е била студена, нищо чудно, че са в режим оцеляване, не растеж. Ние тепърва ще слагаме в оранжерията с пасивна защита. На ток е абсурдно. А огън и найлон не се погаждат. Аз се чудя @Ангел Димитров как въобще са оцелели втората половина на февруари?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 20 часа, Славянски написа:

Те нощните температури ако са били около пет градуса, и почвата е била студена, нищо чудно, че са в режим оцеляване, не растеж. Ние тепърва ще слагаме в оранжерията с пасивна защита. На ток е абсурдно. А огън и найлон не се погаждат. Аз се чудя @Ангел Димитров как въобще са оцелели втората половина на февруари?

В парника направих по малък парник от агрил и в него духалката а доматите в още едно малко парниче  тип тунел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Занесох големите разсади в оранжерията, нагласих духалката да включи при температура под 5 градуса и от утре, живи и здрави, започвам да садя, без да си давам зор. Беше доста топло, макар че бях отворила и двете врати. Повечето доматки оклюмаха, после полях със стоплилата се вода и утре ще видим дали са живи. :)

Скоро пикираните ще изчакам още малко, преди да ги занеса в оранжерията. Пипера ще го отглеждам вкъщи, ако не реша друго в някакъв момент. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Хора, я кажете като засаждате доматите легнали, до къде ги засаждате? В смисъл проблем ли е ако първите листа (а и не само) останат в почвата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване