Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Гост
преди 1 час, domatin написа:

 

Сеем Розова Магия и Рила Ф1 като резервен вариант. Не съм фен на хибридните домати, но мястото е много малко и засега не можахме да се престрашим да изключим хибрида, макар че си мисля и за този вариант. Мисля си за експеримент с нов .сорт,.............

 

 

Познати са ми и двата сорта. Добри са-  Магията като вкус а Рила като добив.

Гледай по-оптимистично на хибридите.

И аз бях така настроена, но  промених мнението си за тях  след като започнах да отглеждам тия които съм споменала в горния си пост(без Биволско  сърце и Марманде, които са  директни  сортове). Всичките хибриди които споменах за мен са много добри, за това е хубаво всеки да опита даден сорт за  да открие своят  вкус.

  

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

 Реших  да пробвам 3 вида хибриди. Купих си семена и посях 12-13 бр. Ръгби, по 4 семенца Биг Биф и Пинк Рок.  От Ръгбито поникна 3 от другите  две по 1. Посях втори път същите бройки и резултата пак беше същия. Та сега имам 5-6- Ръгби и  по 1-2 от останалите. За  сравнение, останалите семанца са ми от Алис ( с благодарност)  и по-малко мои, ами покълнаха почти 100%. Та...... какви са тези купени хибриди...... отврат. Сърдя им се!!!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Според мен само некадърност, мързел или профанизъм, могат да бъдат достатъчна причина да се сади Ръгби за собствени нужди. Това са едни търкулки, които наистина не боледуват и раждат много...ама много много домати без вкусови качества на салатен сорт. За мен това са чиста проба розови консервни домати. Имат добър търговски вид. САМО. Ако садиш за пазара- идеални са. Хем розови. Хем твърди. Хем две седмици ще изкарат в касетките.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Александър Ал написа:

Според мен само некадърност, мързел или профанизъм, могат да бъдат достатъчна причина да се сади Ръгби за собствени нужди. 

Бреей, научих още три присъщи ми качества. :)

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 минута, Миленка® написа:

Бреей, научих още три присъщи ми качества. :)

Не съм искал да обиждам никого, нослед това съм се обосновал съвсем изчерпателно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 39 минути, Александър Ал написа:

Не съм искал да обиждам никого, нослед това съм се обосновал съвсем изчерпателно.

Човек винаги може да пробва, ако не знае или не е пробвал 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 часа, Александър Ал написа:

Според мен само некадърност, мързел или профанизъм, могат да бъдат достатъчна причина да се сади Ръгби за собствени нужди. Това са едни търкулки, които наистина не боледуват и раждат много...ама много много домати без вкусови качества на салатен сорт. За мен това са чиста проба розови консервни домати. Имат добър търговски вид. САМО. Ако садиш за пазара- идеални са. Хем розови. Хем твърди. Хем две седмици ще изкарат в касетките.

Представи си само за миг, че цялото човечество следва само твоя вкус.  Каква би била съдбата на останалите селектирани домати?....но казвам само за миг,  защото това практически не може да се случи. За това са създадени многобройни сортове, отговарящи на множеството  вкусове.

Проява на мързел, профанизъм,  неподреденост  и лош вкус  според мен е гледката , която разкрива снимката на ранчото ти.  

Такава  снимка  аз  не бих публикувала никога, за това преди да кажеш нещо- мисли!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 9 минути, ivanina написа:

Представи си само за миг, че цялото човечество следва само твоя вкус.  Каква би била съдбата на останалите селектирани домати?....но казвам само за миг,  защото това практически не може да се случи. За това са създадени многобройни сортове, отговарящи на множеството  вкусове.

Проява на мързел, профанизъм,  неподреденост  и лош вкус  според мен е гледката , която разкрива снимката на ранчото ти.  

Такава  снимка  аз  не бих публикувала никога, за това преди да кажеш нещо- мисли!

Е, хайде сега... ще се обиждаме ли???? Нали не мислиТе, че очаквам от Вас, да ми дадете естетически наклон на възприятията? Много добре си зная какво да харесвам. Най- добрият ефект е по най-близката допирателна и с минимални усилия. Занимавам се, без да се старая да се харесвам на никого... защото съм се зарекъл, че няма да се трудя бадева, а само в краен случай... Аз съм добронамерен и призовавам местното население да не размахва пищови.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, Александър Ал написа:

Е, хайде сега... ще се обиждаме ли???? Нали не мислиТе, че очаквам от Вас, да ми дадете естетически наклон на възприятията? Много добре си зная какво да харесвам. Най- добрият ефект е по най-близката допирателна и с минимални усилия. Занимавам се, без да се старая да се харесвам на никого... защото съм се зарекъл, че няма да се трудя бадева, а само в краен случай... Аз съм добронамерен и призовавам местното население да не размахва пищови.

Нямах  и грам намерение да изказвам мнение и съм напълно съгласна с теб, че всеки е в правото си да реди дом, градина, семейство по своя си начин.

Исках само в моят отговор, като  поглеждайки  се  в огледало да откриеш себе си,  Определено, не се хареса.

Да размахваме пищови, в никакъв случай....

Дръпваме и двамата от лулата на мира и продължаваме  в мир и сговор да оглеждаме домати!:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 50 минути, ivanina написа:

Нямах  и грам намерение да изказвам мнение и съм напълно съгласна с теб, че всеки е в правото си да реди дом, градина, семейство по своя си начин.

Исках само в моят отговор, като  поглеждайки  се  в огледало да откриеш себе си,  Определено, не се хареса.

Да размахваме пищови, в никакъв случай....

Дръпваме и двамата от лулата на мира и продължаваме  в мир и сговор да оглеждаме домати!:smile:

Аз съм много разхвърлян човек...но се свиква. Вкарвам в това някакво рацио. Например в коридора...до входната врата на панелката(която е стилистично в моя хаос) имам голям , истински надгробен камък- гранитен. Предполагам, че си чела Ремарк.

...но всъщност... Защо споделям лични неща... Нали не искам да се харесам на хора, които са демонстрирали злонамереност спрямо мен??.... Мечтател.. Мен ме харесваха хипарки и детски учителки... Значи сега на хипарките бабите и по-възрастните детски учитеки. Като ме видят и им омекват капачките... Апък ако надраскам на някое листче някоя драсканица... край... Искат ми телефона.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Кофтито на Ръгби е, че не блести с вкусови качества и не може да си събере човек семена (F1 домат). Хубавото е, че като се скапе всичко останало от мана, от Ръгби ще има за някоя и друга салата. Ние гледахме миналата година от него и не съжаляваме за опита. Изводът ни е да има няколко сорта, ама не много и най-вече да има директни, че като ни хареса да си съберем семена. Тази година сме само с директни сортове и нямам търпение да опитам розовия от нашите приятели от Негован. По-сладък домат никога не съм яла!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Забравих да допълня....

Днес насадихме на открито 3 от 4-те сорта домати. За утре остава четвъртия сорт (от леля Йотка) да го бучнем в парника. Случи се така, че в парника тази година ще садим последно, противно на всякаква логика :д, но тук целта няма да е ранна беритба, а по-здрави насаждения, каквито са ни наблюденията, откакто разполагаме с виладжийската градина. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Оф, пак ще допълвам....

Нощните температури тук са над +8 градуса, противно на прогнозата за по-хладно време,  и това, в комбинация с факта, че голяма част от разсада ни прорастна жестоко от поливката с хлебна мая, наложи да избързаме с насажденията. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 20 часа, ivanina написа:

Познати са ми и двата сорта. Добри са-  Магията като вкус а Рила като добив.

Гледай по-оптимистично на хибридите.

И аз бях така настроена, но  промених мнението си за тях  след като започнах да отглеждам тия които съм споменала в горния си пост(без Биволско  сърце и Марманде, които са  директни  сортове). Всичките хибриди които споменах за мен са много добри, за това е хубаво всеки да опита даден сорт за  да открие своят  вкус.

  

 

 

Има няколко неща, които ме смущават при хибридите:

1. Ако съберем семена от хибрид вероятността да се разпадне сорта е доста голяма. Това на практика означава да не събираме семена.

2. Ако се опитаме да направим селеция има голяма вероятност усилията да са нахалост поради опастността от разпадане на сорта. А имам желание да пробвам какви резултати биха се получили.

3. Ако случайно насъпи кръстосано опрашване с директен сорт според моето разбиране резултатът ще си проличи не в настоящото поколение домати, от което евентуално бих взел семе, а в следващото, когато вече няма да мога да направя нищо и всичко започва отначало.

Ако решим да правим селекция трябва да сеем само един сорт поради горните причини или да рискуваме кръсосано опрашване, колкото и малко вероятно да е. Въпросът е, че малко вероятно не означава 0 процента, а при нас има пчелички и други насекоми.

Затова караме с купени семена, макар че ми се иска да направя селекция и да видя какъв ще е резултата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

То не пречи да действаш на сигурно, но след като ти е интересно може да бучнеш 2 кореназа проби :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Със събрани семена от хибрид е най-добре да не си губиш времето. Предпочитам семена "леля Янка" и "баба Гана" които са гледани с години и са ми харесали, но ако стане беля вземам купешки като много държа на български и нехибридни сортове - да си ги завъдя. Разбира се имам "Ръгби" от което ще засея няколко корена, но ме е яд, че не взех "Идеал" или още нещо българско на което забравих името, т.е. за спасяване на положението. По добре калпав сорт от моята градина отколкото прехвален, но от магазина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, domatin написа:

Има няколко неща, които ме смущават при хибридите:

1. Ако съберем семена от хибрид вероятността да се разпадне сорта е доста голяма. Това на практика означава да не събираме семена.

Да ти се разпадне сорта, не е като да ти потъне круиза  насред океана, демек фатално.

От всеки един опит няма да загубиш нищо, само ще научиш. Ако не бях опитала нямаше  как да зная, и сега втора година сея хибрида Афен F1. Миналата година не открих разлика  между събираното семе и оригинала. 

От  самопосяло се Ръгби , брах същите домати.

Говоря за първо поколение.

Голямото ми любопитство сега е с пъпеш Галия. Събрах семена, посях ги в кофички от кисело мляко и тия дни ще ги засадя в земята.

На някой може да му се стори смешно, но за мен този пъпеш е най-вкусния, много сладък и сочен  и не намирам никъде да се предлагат оригинални семена.

Не разчитам само на събираните семена , за това засях  и от купешка  опаковка сорт Кристал.

.... така че, покрай залагането на сигурното което е най-лесно, не пречи  да добием знание и   от  личния  опит.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Миналата година пробвах събирано семе от хибриди краставици и домати. Добре се получиха. Тази година пак съм сложил. Вече от събираните да се събере какво ще стене .....???  F2 F3 F4 т.н.?

 

Пъпеш Галия не е ли сорто-тип? Както зимен(хъни дю), канталупе, ананас и т.н. После идва сорта? Е да де то пък името е от първоизточника !

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Ето ги и мойте :)

 

1.Мой Розов – раннен

2.Мой Розов

3.Мой Червен

4.Леля Буба

5.Чери Аморозо

6.Чери с черна шапка

7.Афен

8.Миляна

9.Яша Югославски

10.Малинов домат

11.Германска червена ягода

12.Розов Блян

13. Меделина – червени домати

14.Биволско сърце

Засаждане в оранжерия - 28.03.2021г.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При засяване на F4 хибридите се разпадат, тоест F2 и F3 са ок.       

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване